بورسیت چیست؟

بورسیت چیست؟

بورسیت چیست؟

بورسیت التهاب بورس است. بورس در اصل یک کیسه روان کننده مستقل است که باعث کاهش اصطکاک بین دو ساختار متحرک در بدن شما می شود. اگر تصور کنید که این کیسه را بین دستان خود مالش دهید، حرکت دستان شما نرم و بی دردسر خواهد بود. به عبارت دیگر، بورس یک رابط کم اصطکاک، لغزنده و صاف بین دو جسم متحرک فراهم می کند، به عنوان مثال. یک تاندون و یک استخوان.

شما بیش از 150 بورس در بدن خود دارید. بورس ها در سراسر بدن شما یافت می شوند، جایی که ماهیچه ها و تاندون ها روی استخوان ها می لغزند. بدون بورس شما بین این سطوح، حرکات شما به دلیل اصطکاک دردناک خواهد بود، دقیقاً مانند درد همراه با بورسیت.

دلایل بورسیت چیست؟

بورس شما می تواند از طریق ضربه مستقیم یا معمولاً از طریق تحریک مکرر آسیب ببیند. برخی شرایط سیستمیک نیز می توانند شما را مستعد بورسیت کنند.

در طی بورسیت فعال بورس شما قابلیت سر خوردن بدون درد و اصطکاک کم خود را از دست می دهد. حجم اضافی بورس متورم باعث اصطکاک بیشتر در فضای محدود می شود.

چندین علت رایج برای بورسیت وجود دارد. آنها شامل موارد زیر است:

 • تحریک مکرر بورس
 • آسیب تروماتیک
 • بیماری سیستمیک
 • تحریک مکرر بورسا
 • بورسیت معمولاً در اثر یک حرکت مکرر یا به دلیل فشار طولانی و بیش از حد ایجاد می شود.

بورسیت شانه (یا معمولاً بورسیت ساب آکرومیال) در فعالیت های پرفشار در محل کار یا ورزش، به عنوان مثال، شایع است. شنا، پرتاب، موج سواری، پارو زدن، بولینگ کریکت، واترپلو. در وضعیت نامناسب (مانند شانه های گرد، عضلات کتف ضعیف، سینه های سفت یا تکنیک ضعیف) شیوع بیشتری دارد. همه این کسری ها را می توان توسط یک فیزیوتراپیست ماهر شانه ارزیابی و با موفقیت درمان کرد.

بورسیت تروکانتریک یا بورسیت لگن معمولاً در افرادی که عضلات لگن ضعیفی دارند و در حین راه رفتن تمایل دارند به طرفین تاب بخورند (یا فرو بروند) که بورس تروکانتریک شما را تحریک می کند. راه حل طولانی مدت این است که به جای تمرکز بر خود بورسیت، به عضلات ضعیف گلوتئال رسیدگی کنید.

هر بورسی در بدن شما، و به یاد داشته باشید که بیش از 150 آن وجود دارد، می تواند به دلیل کنترل ضعیف عضلات الگوهای حرکتی، مستعد آسیب های مکرر باشد. شناسایی و اصلاح این الگوهای حرکتی ضعیف در مشخصات مهارت حرفه ای فیزیوتراپیست ها قرار می گیرد. لطفا نظر حرفه ای آنها را بخواهید، به خصوص در دوره های طولانی مدت یا تکراری بورسیت.

بورسیت چیست؟
بورسیت چیست؟

سایر دلایل بورسیت چیست؟

آسیب تروماتیک
یکی دیگر از علل بورسیت آسیب تروماتیک است. به دنبال تروما، مانند تصادف یا سقوط، بیمار ممکن است دچار بورسیت شود. معمولاً فشردگی حاد بورس شما باعث یک واکنش بهبود التهابی می شود که منجر به تورم در بورس یا بورسیت می شود. هنگامی که بورس ملتهب می شود، حرکات و فعالیت های عادی می توانند دردناک شوند. واکنش شیمیایی حساس به درد در بورس یا بورس متورم می تواند نیروهای اصطکاک بیشتری را در حرکات بعدی ایجاد کند.

افتادن و فرود آمدن روی زانوی شما می تواند بورس پیش کشکک شما را به شدت فشرده کند و منجر به بورسیت زانو شود.

بیماری های سیستمیک
شرایط التهابی سیستمیک، مانند آرتریت روماتوئید نیز ممکن است منجر به بورسیت شود. این نوع شرایط می تواند بیماران را مستعد ابتلا به بورسیت کند.

علل غیر تروماتیک چیست؟
درد بورسیت معمولاً طی چند هفته با درمان مناسب بورس برطرف می شود. همه بورسیت‌های منشأ غیر ضربه‌ای باید بررسی شوند تا مشخص شود چه چیزی باعث بورسیت شما می‌شود.

شعله ور شدن مکرر یا بورسیت سرکش می تواند برای فرد مبتلا شایع و خسته کننده باشد. نکته مهم در مدیریت بورسیت مداوم این است که عمیقاً به این موضوع بپردازید که چرا بورس شما ملتهب است. هنگامی که دلیل مشخص شد، کنترل بورسیت شما به یک پروژه بسیار ساده تر تبدیل می شود.

به یاد داشته باشید که منبع بورسیت سرکش ممکن است بیومکانیک ضعیف، ضعف عضلانی، سفتی، الگوهای حرکتی یا عادات وضعیتی باشد که فیزیوتراپ شما می تواند آنها را شناسایی کرده و در اصلاح آنها به شما کمک کند.

ثانیاً، علت ممکن است مربوط به بیماری باشد. اگر چنین است، لطفا با پزشک خود مشورت کنید. اگر صلاح بدانند، ممکن است آزمایشاتی را توصیه کنند، به عنوان مثال. آزمایش خون، برای از بین بردن یا تایید یک علت سیستمیک بالقوه بورسیت شما.

جلوگیری از عود
بورسیت اغلب یک علامت ثانویه است که توسط بسیاری از عوامل دیگر ایجاد می شود. بهترین شکل درمان بورسیت، شناسایی و سپس پرداختن به یافته‌های غیرطبیعی کنترل ماهیچه‌ای بیومکانیکی برای کاهش احتمال عود بورسیت است. فیزیوتراپیست شما در شناسایی این کمبودها مهارت بالایی دارد تا به شما در بهبود سریع بورسیت و جلوگیری از عود بورسیت کمک کند. پس از ارزیابی کامل شما، فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه کششی، تقویتی، اصلاح و کنترل حرکت را تجویز کند.

انواع رایج بورسیت چیست؟

بورسیت شانه (بورسیت ساب اکرومیال)
بورسیت هیپ (بورسیت تروکانتریک)
بورسیت زانو (بورسیت کشکک)
بورسیت آرنج (بورسیت Olecranon)
بورسیت پاشنه (بورسیت رتروکلکانئال)

درمان بورسیت چیست؟

درمان بورسیت چند مرحله دارد:

 • کاهش درد بورسیت حاد
 • کاهش التهاب بورسا
 • بررسی علت و اصلاح هر دلیلی که مستعد بورسیت باشد
 • از طریق برنامه توانبخشی مناسب از عود جلوگیری کنید.
 • کاهش التهاب و درد بورسا

درمان بورسا معمولاً با روش‌های درمانی که هدف آن کاهش درد و التهاب بورسا است، آغاز می‌شود. گزینه های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • یخ
 • داروهای ضد التهاب
 • ژل های ضد التهاب
 • تزریق کورتیکواستروئید/بیهوشی.
 • الکتروتراپی
 • بارگیری نوار (به عنوان مثال نوار کینزیو)
 • از فعالیت هایی که درد شما را تشدید می کنند اجتناب کنید.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی بورسیت – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – درمان پیچ خوردگی مچ پا با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران نو – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – بورسیت چیست؟ – درمان بورسیت شانه – فیزیوتراپی شانه – فیزیوتراپی آرنج – بهترین درمان بورسیت – فیزیوتراپی در منزل کرج

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ