بیرون زدگی دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر یکی از بیماری های جدی ستون مهره ها است که معمولا افراد را در سنین ۳۵ تا ۶۰ سال درگیر می کند.

دیسک های ستون فقرات نقشی اساسی در قسمت پایین کمر دارند ، به عنوان کمک فنر بین مهره ها ، حمایت از بالاتنه و حرکت گسترده در همه جهات نقش دارند.

این عارضه با نشت قسمتی از ماده میانی درون دیسک به فضای خارجی همراه است که از درد خفیف و جزیی در کمر تا درد شدیدی که مانع انجام فعالیت ها و اختلال در زندگی روزمره می شود متفاوت است.

علائم فتق دیسک معمولاً بدون هیچ دلیل مشخصی شروع می شود. یا ممکن است زمانی رخ دهد که فرد جسم سنگینی را بلند کند و یا کمر را بطور شدید بچرخاند و با هر گونه حرکتی که فشار زیادی بر دیسک ها وارد کند.

افزایش سن یکی از عواملی است که خطر بیرون زدگی دیسک کمر را افزایش می دهد ، با افزایش سن دیسک ها رطوبت خود را از دست می دهند که این امر منجر به کاهش انعطاف پذیری دیسک ها و افزایش آسیب پذیری آن ها می شود.

در صورتی که فشار یا استرس به ستون فقرات وارد شود ، حلقه بیرونی دیسک ممکن است برجسته شود ، ترک بخورد یا پاره شود. اگر این اتفاق در ناحیه ستون فقرات کمر رخ دهد ، بیرون زدگی دیسک ممکن است به ریشه عصب نخاعی مجاور فشار وارد کند. یا ممکن است مواد التهابی از داخل باعث تحریک عصب شود و در نهایت درد به لگن و پاها نیز منتشر شود.

این بیماری در بسیاری از موارد با بیماری دیسک دژنراتیو اشتباه گرفته می شود به همین جهت نیازمند بررسی دقیق است.

حدود 90٪ افرادی که دیسک فتق کمر را تجربه می کنند ، شش هفته بعد هیچ علائمی نخواهند داشت ، حتی اگر هیچ درمان پزشکی نداشته باشند.

دیسک فتق بیماری است که می تواند در هر نقطه از ستون فقرات رخ دهد ، اما اغلب در ناحیه کمر اتفاق می افتد. 

اگرچه دیسک فتق می تواند بسیار دردناک باشد ، اما بیشتر افراد فقط با چند هفته یا چند ماه درمان غیر جراحی احساس بهتری دارند.

علائم دیسک کمر کمر معمولاً کوتاه مدت است . در حالی که دیسک فتق کمر می تواند بسیار دردناک باشد ، اما برای اکثر افراد این علائم طولانی نیستند.

به گفته پزشکان علائم ناشی از دیسک فتق کمر به دو دلیل ممکن است بطور خودبخود برطرف شود :

بدن به عنوان ماده خارجی به فتق حمله می کند و اندازه مواد فتق را کوچک می کند و مقدار پروتئین های التهابی نزدیک ریشه عصب را کاهش می دهد.

با گذشت زمان ، مقداری از آب داخل دیسک جذب بدن می شود و باعث جمع شدن دیسک می شود. دیسک کوچکتر کمتر به ریشه های عصبی گسترش یافته و موجب تحریک می شود.

بیرون زدگی دیسک کمر

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

 • احساس درد در کمر که می تواند بسیار شدید و آزاردهنده باشد.
 • تشدید درد با نشست و برخاست
 • اختلال در عملکرد حرکتی
 • کاهش قدرت پاها
 • ضعف و بی حسی پاها

دلایل و عوامل خطر

بیرون زدگی دیسک کمر اغلب نتیجه ساییدگی و پارگی طبیعی ستون فقرات در اثر افزایش سن است. به این فرآیند تحلیل رفتن دیسک گفته می شود. در کودکان و بزرگسالان ، محتوای آب دیسک ها زیاد است. با افزایش سن ، محتوای آب در دیسک ها کاهش می یابد و انعطاف پذیری دیسک ها کمتر می شود. دیسک ها شروع به جمع شدن می کنند و فضای بین مهره ها باریک می شود. این روند پیری طبیعی ، دیسک ها را مستعد ابتلا به فتق می کند.

سایر عوامل :

 • سقوط از بلندی
 • وارد شدن ضربه شدید به ستون فقرات
 • بلند کردن و حمل اجسام سنگین
 • اضافه وزن
 • فعالیت های تکراری ستون فقرات
 • نشستن به مدت طولانی
 • کم تحرکی
 • سیگار کشیدن ( سیگار کشیدن اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش می دهد و باعث تحلیل رفتن سریع تر می شود. )

روش های درمان

اغلب مبتلایان به بیرون زدگی دیسک کمر در طی چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. به طور معمول ، بیشتر بیماران پس از ۳ تا ۴ ماه تقریبا هیچ علامتی از این بیماری را نشان نمی دهند.

درمان اولیه برای فتق دیسک با هدف تسکین درد است و ابتدا با روش های غیرجراحی انجام می گیرد.

استراحت و کاهش سطح فعالیت کمک زیادی به تسکین درد می کند. استراحت همچنین فشاری که بر دیسک بیرون زده وارد می شود را کاهش داده و به روند بهبودی کمک می کند ، بیمار باید از انجام هرگونه فعالیتی که سبب تشدید درد می شود بپرهیزد.

استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.

فیزیوتراپی با ارائه تمرینات خاص به تقویت عضلات کمر و شکم کمک کرده و روند بهبودی را سرعت می بخشد.

فیزیوتراپیست برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر علاوه بر تنظیم برنامه ورزشی از تکنیک های درمان دستی و ماساژ ، لیزر پرتوان ، سرما و گرما درمانی و آب درمانی بهره می برد.

بیماران مبتلا به بیررون زدگی دیسک کمر که به دلیل درد ناشی از بیماری توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

تزریق استروئید اپیدورال. با تزریق دارویی مانند کورتیزون در فضای اطراف عصب ممکن است با کاهش التهاب ، تسکین درد کوتاه مدت را ایجاد کند.

فقط درصد کمی از بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً فقط پس از تسکین علائم دردناک یک دوره درمان غیر جراحی یا برای بیمارانی که علائمی همچون ضعف عضلانی ، مشکل در راه رفتن و از دست دادن کنترل مثانه یا روده دارند انجام می گیرد.

 

هماهنگی جهت ویزیت :
فیزیوتراپیست جانپور ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل – کلینیک فیزیوتراپی – فیزیوتراپی دیسک کمر – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در جردن – دکتر فیزیوتراپی – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ