بیرون زدگی دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر یکی از بیماری های جدی ستون مهره ها است که معمولا افراد را در سنین ۳۵ تا ۶۰ سال درگیر می کند.

دیسک های ستون فقرات نقشی اساسی در قسمت پایین کمر دارند ، به عنوان کمک فنر بین مهره ها ، حمایت از بالاتنه و حرکت گسترده در همه جهات نقش دارند.

این عارضه با نشت قسمتی از ماده میانی درون دیسک به فضای خارجی همراه است که از درد خفیف و جزیی در کمر تا درد شدیدی که مانع انجام فعالیت ها و اختلال در زندگی روزمره می شود متفاوت است.

علائم فتق دیسک معمولاً بدون هیچ دلیل مشخصی شروع می شود. یا ممکن است زمانی رخ دهد که فرد جسم سنگینی را بلند کند و یا کمر را بطور شدید بچرخاند و با هر گونه حرکتی که فشار زیادی بر دیسک ها وارد کند.

افزایش سن یکی از عواملی است که خطر بیرون زدگی دیسک کمر را افزایش می دهد ، با افزایش سن دیسک ها رطوبت خود را از دست می دهند که این امر منجر به کاهش انعطاف پذیری دیسک ها و افزایش آسیب پذیری آن ها می شود.

در صورتی که فشار یا استرس به ستون فقرات وارد شود ، حلقه بیرونی دیسک ممکن است برجسته شود ، ترک بخورد یا پاره شود. اگر این اتفاق در ناحیه ستون فقرات کمر رخ دهد ، بیرون زدگی دیسک ممکن است به ریشه عصب نخاعی مجاور فشار وارد کند. یا ممکن است مواد التهابی از داخل باعث تحریک عصب شود و در نهایت درد به لگن و پاها نیز منتشر شود.

این بیماری در بسیاری از موارد با بیماری دیسک دژنراتیو اشتباه گرفته می شود به همین جهت نیازمند بررسی دقیق است.

حدود 90٪ افرادی که دیسک فتق کمر را تجربه می کنند ، شش هفته بعد هیچ علائمی نخواهند داشت ، حتی اگر هیچ درمان پزشکی نداشته باشند.

دیسک فتق بیماری است که می تواند در هر نقطه از ستون فقرات رخ دهد ، اما اغلب در ناحیه کمر اتفاق می افتد. 

اگرچه دیسک فتق می تواند بسیار دردناک باشد ، اما بیشتر افراد فقط با چند هفته یا چند ماه درمان غیر جراحی احساس بهتری دارند.

علائم دیسک کمر کمر معمولاً کوتاه مدت است . در حالی که دیسک فتق کمر می تواند بسیار دردناک باشد ، اما برای اکثر افراد این علائم طولانی نیستند.

به گفته پزشکان علائم ناشی از دیسک فتق کمر به دو دلیل ممکن است بطور خودبخود برطرف شود :

بدن به عنوان ماده خارجی به فتق حمله می کند و اندازه مواد فتق را کوچک می کند و مقدار پروتئین های التهابی نزدیک ریشه عصب را کاهش می دهد.

با گذشت زمان ، مقداری از آب داخل دیسک جذب بدن می شود و باعث جمع شدن دیسک می شود. دیسک کوچکتر کمتر به ریشه های عصبی گسترش یافته و موجب تحریک می شود.

بیرون زدگی دیسک کمر

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

 • احساس درد در کمر که می تواند بسیار شدید و آزاردهنده باشد.
 • تشدید درد با نشست و برخاست
 • اختلال در عملکرد حرکتی
 • کاهش قدرت پاها
 • ضعف و بی حسی پاها

دلایل و عوامل خطر

بیرون زدگی دیسک کمر اغلب نتیجه ساییدگی و پارگی طبیعی ستون فقرات در اثر افزایش سن است. به این فرآیند تحلیل رفتن دیسک گفته می شود. در کودکان و بزرگسالان ، محتوای آب دیسک ها زیاد است. با افزایش سن ، محتوای آب در دیسک ها کاهش می یابد و انعطاف پذیری دیسک ها کمتر می شود. دیسک ها شروع به جمع شدن می کنند و فضای بین مهره ها باریک می شود. این روند پیری طبیعی ، دیسک ها را مستعد ابتلا به فتق می کند.

سایر عوامل :

 • سقوط از بلندی
 • وارد شدن ضربه شدید به ستون فقرات
 • بلند کردن و حمل اجسام سنگین
 • اضافه وزن
 • فعالیت های تکراری ستون فقرات
 • نشستن به مدت طولانی
 • کم تحرکی
 • سیگار کشیدن ( سیگار کشیدن اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش می دهد و باعث تحلیل رفتن سریع تر می شود. )

روش های درمان

اغلب مبتلایان به بیرون زدگی دیسک کمر در طی چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. به طور معمول ، بیشتر بیماران پس از ۳ تا ۴ ماه تقریبا هیچ علامتی از این بیماری را نشان نمی دهند.

درمان اولیه برای فتق دیسک با هدف تسکین درد است و ابتدا با روش های غیرجراحی انجام می گیرد.

استراحت و کاهش سطح فعالیت کمک زیادی به تسکین درد می کند. استراحت همچنین فشاری که بر دیسک بیرون زده وارد می شود را کاهش داده و به روند بهبودی کمک می کند ، بیمار باید از انجام هرگونه فعالیتی که سبب تشدید درد می شود بپرهیزد.

استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.

فیزیوتراپی با ارائه تمرینات خاص به تقویت عضلات کمر و شکم کمک کرده و روند بهبودی را سرعت می بخشد.

فیزیوتراپیست برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر علاوه بر تنظیم برنامه ورزشی از تکنیک های درمان دستی و ماساژ ، لیزر پرتوان ، سرما و گرما درمانی و آب درمانی بهره می برد.

بیماران مبتلا به بیررون زدگی دیسک کمر که به دلیل درد ناشی از بیماری توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

تزریق استروئید اپیدورال. با تزریق دارویی مانند کورتیزون در فضای اطراف عصب ممکن است با کاهش التهاب ، تسکین درد کوتاه مدت را ایجاد کند.

فقط درصد کمی از بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً فقط پس از تسکین علائم دردناک یک دوره درمان غیر جراحی یا برای بیمارانی که علائمی همچون ضعف عضلانی ، مشکل در راه رفتن و از دست دادن کنترل مثانه یا روده دارند انجام می گیرد.

 

هماهنگی جهت ویزیت :
فیزیوتراپیست جانپور ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل – کلینیک فیزیوتراپی – فیزیوتراپی دیسک کمر – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در جردن – دکتر فیزیوتراپی – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ