درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی

درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی

درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی

بی اختیاری ادرار (UI) یک بیماری شایع و آزاردهنده است که افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد. UI را می توان با مداخلات سبک زندگی، تمرین مثانه، تحریک الکتریکی، جراحی و تمرین عضلات کف لگن (PFMT) و بیوفیدبک درمان کرد.

شواهدی وجود دارد که مداخلات سبک زندگی (مانند کاهش وزن در زنان چاق) و تمرینات مثانه ممکن است در کاهش UI تاثیر داشته باشد.

بی اختیاری ادرار نشت غیر ارادی ادرار است. یعنی زمانی که فرد نمی خواهد ادرار می کند. کنترل بر اسفنکتر ادرار یا از بین رفته یا ضعیف شده است. بی اختیاری ادرار یک مشکل رایج است که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و ریسک بروز آن در بین زنان بیشتر از مردان است.

بی اختیاری ادرار در زنان بیشتر از مردان است. تخمین زده می شود که 30 درصد از زنان 30 تا 60 ساله در مقایسه با 1.5 تا 5 درصد مردان از آن رنج می برند.

شناسایی انواع بی اختیاری ادرار می تواند به راهنمایی درمان کمک کند، با این حال، یک فرد می تواند علائم بیش از یکی از طبقه بندی ها را نشان دهد.

بی اختیاری ادرار بخشی طبیعی از افزایش سن و سالمندی نیست. این می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد و می تواند ناشی از بسیاری از شرایط فیزیکی باشد.

ضعف عضلات کف لگن که یک بند یا تکیه گاه در اطراف مجرای ادرار، واژن و راست روده تشکیل می دهند ممکن است باعث نشت ادرار یا افتادگی مثانه، رحم یا راست روده شود. بارداری، زایمان، چاقی، سرفه مزمن، یبوست مزمن، کمبود استروژن و بلند کردن نامناسب اجسام سنگین می تواند عضلات کف لگن را ضعیف کند.

سایر عوامل خطر عبارتند از:

 • بی حرکتی که معمولاً با بیماری دژنراتیو مزمن همراه است
 • کاهش وضعیت شناختی و هذیان
 • داروها؛ از جمله دیورتیک ها
 • سیگار کشیدن
 • دیابت
 • سکته مغزی
 • مصرف کم مایعات
 • جراحی لگن و شکم

انواع بی اختیاری ادرار

 • بی اختیاری ادرار استرسی: شکایت از دست دادن غیرارادی ادرار در اثر تلاش یا فعالیت بدنی (مانند فعالیت های ورزشی)، یا در اثر عطسه یا سرفه.
 • بی اختیاری فوری ادرار: شکایت از دست دادن غیرارادی ادرار همراه با فوریت.
 • بی اختیاری ادرار مختلط: شکایت از دست دادن غیرارادی ادرار همراه با فوریت و همچنین تلاش یا فعالیت بدنی یا عطسه یا سرفه.
 • سندرم مثانه بیش فعال (OAB، فوریت): فوریت ادرار، معمولاً با تکرر و شب ادراری، با یا بدون بی اختیاری فوری ادرار، در غیاب عفونت دستگاه ادراری یا سایر آسیب شناسی آشکار همراه است.
 • فوریت: شکایت از میل ناگهانی و اجباری به دفع ادرار که به تاخیر انداختن آن دشوار است.

درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی کف لگن یکی از روشهای موثری است که درصد موفقیت بالایی دارد و در سالیان اخیر مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

کف لگن از ماهیچه ها، رباط ها و ساختارهای فاسیال تشکیل شده است که برای حمایت از اندام های لگنی و ایجاد نیروهای فشاری به مجرای ادرار در هنگام افزایش فشار داخل شکمی با هم عمل می کنند. ماهیچه های کف لگن به لایه عضلانی کف لگن اطلاق می شود.

مجرای ادرار، واژن و رکتوم از کف لگن عبور می کنند و توسط عضلات کف لگن احاطه می شوند. در طول افزایش فشار داخل شکمی، عضلات کف لگن باید برای ایجاد حمایت منقبض شوند. هنگامی که عضلات کف لگن منقبض می شوند مجرای ادرار، مقعد و واژن بسته می شوند. انقباض در جلوگیری از از دست دادن غیرارادی ادرار یا محتویات رکتوم مهم است. عضلات کف لگن نیز برای تخلیه باید شل شوند.

درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی درمان موثری برای بهبود عملکرد عضلات کف لگن و درمان مشکلاتی همچون بی اختیاری ادرار است

فیزیوتراپیست به شما می آموزد که چگونه عضلات کف لگن خود را پیدا کنید (حرکت را حس کنید). آنها یک برنامه ورزشی بر اساس شرایط خاص شما طراحی خواهند کرد. هدف از این تمرینات کمک به بهبود عملکرد عضلات کف لگن و کنترل بهتر مثانه است.

برنامه درمانی فیزیوتراپی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تمرینات کف لگن. انقباضات کف لگن (یا تمرینات کگل) شامل فشردن ماهیچه های اسفنکتر در حالی است که تصور می کنید سعی دارید جریان ادرار را متوقف کنید. هم انقباض و هم آزادسازی کامل عضلات هدف در تمرین است.
 • تمریناتی برای بهبود قدرت عضلانی. این تمرینات بخش مهمی از برنامه درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در شریعتی ارائه می شود. دکتر فیزیوتراپی کف لگن تمرینات خاصی را برای افزایش آگاهی و حرکت، کشش و تقویت عضلات به شما آموزش می دهد. بهبود قدرت عضلات کف لگن به حمایت از عملکرد مناسب مثانه کمک می کند.
 • اولتراسوند. دکتر فیزیوتراپی ممکن است از یک دستگاه اولتراسوند برای ارزیابی انقباضات مجزای عضلات کف لگن و دیواره شکم برای اطمینان از هماهنگی مناسب استفاده کند. این همچنین می تواند به افزایش آگاهی از عملکرد کف لگن و عضلات شکم کمک کند.
 • بیوفیدبک نوعی روش درمانی نوین در درمان بی اختیاری ادرار است که توسط متخصص فیزیوتراپی کف لگن مورد استفاده قرار می گیرد. فیزیوتراپیست شما این گزینه را با شما در میان خواهد گذاشت. اگر از شروع این درمان راحت هستید، فیزیوتراپ شما از یک حسگر داخلی برای خواندن و اندازه گیری فعالیت عضلات کف لگن استفاده می کند. فشار روی حسگر زمانی که ماهیچه های خود را منقبض می کنید بر روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شود تا نشان دهد که چه زمانی عضلات مناسب را منقبض کرده اید. بیوفیدبک می تواند شما را راهنمایی کند و به شما کمک کند تا از روش صحیح استفاده از عضلات کف لگن آگاه شوید.
 • تحریک الکتریکی. فیزیوتراپیست شما ممکن است از تحریک الکتریکی ملایم استفاده کند. این می تواند به شما کمک کند تا از عملکرد عضلات خود آگاه تر شوید.

یک برنامه فیزیوتراپی کف لگن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آموزش آناتومی و عملکرد کف لگن.
 • آموزش تمرینات تقویتی یا “کگل” برای عضلات کف لگن.
 • دستورالعمل استفاده از عضلات کف لگن در طول فعالیت‌های رایجی که بر مثانه فشار وارد می‌کنند، مانند بلند کردن، راه رفتن، بالا یا پایین رفتن از پله‌ها و سرفه یا عطسه.
 • طراحی یک برنامه ورزشی برای رفع سایر نقاط ضعف یا عدم تعادل عضلانی مانند کمر، ران ها و شکم.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن – درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی برای بی اختیاری ادرار – فیزیوتراپی در شریعتی – کایروپراکتیک در شریعتی – کایروپرکتیک در شریعتی – فیزیوتراپی در قلهک – فیزیوتراپی در پاسداران – فیزیوتراپی در خیابان دولت

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ