درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی

درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی

درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی به عنوان موثرترین روشهای درمانی توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود.

کمردرد یکی از شکایات جدی جمعیت در سن کار بوده است که سبک زندگی افراد را به هر طریقی تحت تأثیر قرار داده است. کمردرد دومین دلیل اصلی است که چرا افراد به دنبال مراقبت های پزشکی هستند و یکی از شایع ترین دلایل کمردرد فتق دیسک بین مهره ای در کانال نخاعی است.

فتق دیسک التهاب ستون فقرات ناشی از ضربه یا فشار بر ستون فقرات است. معمولاً به آن بیرون زدگی دیسک نیز گفته می شود. بیماران معمولی که فتق دیسک را تجربه می کنند ممکن است بین 30 تا 50 سال سن داشته باشند و مردان دو برابر بیشتر از زنان به آن دچار می شوند.

فتق دیسک کمر در دیسک بین مهره ای رخ می دهد ، دیسک دوناتی شکل که بین سطوح ستون فقرات (بین دیسک های ستون فقرات) قرار دارد. قسمت بیرونی این دیسک دوناتی شکل، آنولوس فیبروزوس نامیده می شود. این ماده ژله مانندی به نام نوکلئوس پالپوزوس را پوسته می کند. فتق دیسک زمانی رخ می دهد که دیسک بین مهره ای ماده داخلی را خارج از موقعیت طبیعی خود به بیرون فشار دهد.

در حالی که فتق دیسک می تواند در هر نقطه از ستون فقرات اتفاق بیفتد، اغلب در قسمت پایین کمر یا ستون فقرات کمری رخ می دهد.

هنگامی که فتق یا برآمدگی وجود دارد، افراد معمولاً دچار اسپاسم عضلانی و دردهای شدید در ناحیه ستون فقرات می شوند که ممکن است بر تحرک و دامنه حرکت آنها تأثیر بگذارد. دو رویکرد برای درمان وجود دارد: درمان جراحی یا درمان های فیزیوتراپی غیر تهاجمی.

درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی بهترین روش درمان غیرجراحی دیسک کمر است که نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند.

علائم دیسک کمر

  • احساس درد در کمر که می تواند با حرکات بدن تشدید شود.
  • تشدید درد با عطسه و سرفه
  • محدود شدن حرکات بدن به دلیل وجود درد
  • در مواردی که فتق دیسک سبب وارد شدن فشار بر ریشه های عصبی نخاعی شود علائم درگیری ریشه های عصبی نیز دیده می شود که می تواند شامل انتشار درد به باسن و پاها و نیز علائمی همچون بی حسی ، گزگز کردن و سوزن سوزن شدن اندام ها شود ، در موارد شدید حتی ممکن است عوارض جدی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع نیز رخ دهد.

درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای درمان فتق یا برآمدگی دیسک توصیه می شود تا به بیماران کمک کند تا درد خود را مدیریت کنند و دوباره حرکت کنند. اغلب در فیزیوتراپی، بیماران با یک برنامه ورزشی طراحی شده برای هر ناحیه آسیب دیده آشنا می شوند. تمرینات تحرکی و تقویتی به تقویت قدرت در اطراف ستون فقرات، بهبود ثبات مرکزی و کاهش فشار روی ستون مهره کمک می کند.

در طول روند بهبودی، از طریق مشورت با فیزیوتراپیست خود، برخی از محدودیت های فعالیت ممکن است شامل اجتناب از بلند کردن وزنه های سنگین و استراحت در اثر ورزش یا فعالیت شدید باشد. فعالیت های توصیه شده برای کمک به بهبودی شامل یوگا، پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری است.

درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی می تواند به تمام بیماران مبتلا به کمردرد ناشی از فتق یا تخریب دیسک کمک کند. با مشاوره با یک فیزیوتراپیست که می تواند برنامه درمانی و ورزشی شما را برای شما تنظیم کند، بیماران می توانند به بهبودی کامل از آسیب خود برسند و درد روزانه خود را آسان تر مدیریت کنند.

بسیاری از فتق‌های دیسک بسته به فرد در طی چند هفته تا چند ماه بهبود می‌یابند. حرکت و درمان با هدف کاهش علائم، بهبود نقایص عملکردی، و بهبود نقایص مشاهده شده سریعترین راه برای ترویج بهبود فتق دیسک است. برخی از بیماران در عرض چند هفته کاهش علائم را مشاهده می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است علائم را برای ماه ها تا سال ها تجربه کنند. به طور کلی، فتق دیسک پیش آگهی خوبی برای درمان محافظه کارانه از طریق فیزیوتراپی دارد.

شواهد از استفاده از تکنیک‌های درمان دستی برای کاهش درد و بهبود نقایص در بیماران مبتلا به فتق دیسک حمایت می‌کنند. این شامل حرکت مفاصل به ستون فقرات کمری، ستون فقرات قفسه سینه، و لگن، سر خوردن عصب به اندام تحتانی، تحرک بافت نرم و سوزن خشک برای نقطه ماشه ای است.

جراحی برای درمان فتق دیسک

در برخی موارد محدودیت های فیزیکی شدید یا علائم عصبی اضافی، مداخله جراحی ممکن است ضروری باشد. برخی از فتق‌ های دیسک ممکن است به میکرودیسککتومی سریع برای کاهش فشار روی ستون فقرات و کاهش سریع‌تر درد نیاز داشته باشند. بسیاری از موارد از طریق درمان کمتر تهاجمی و محافظه کارانه با فیزیوتراپی مدیریت می شوند که اکثر موارد با گذشت زمان برطرف می شوند.

فیزیوتراپی در صورت نیاز به جراحی نیز پس از جراحی برای تسریع بهبودی ، تخفیف عوارض جراحی و بازیابی قدرت و دامنه حرکات ستون فقرات از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران خدمات تخصصی درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی را ارائه می دهند ، عزیزانی که دچار درد و محدودیت های حرکتی هستند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

 

 

 

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ