درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

واژینیسموس وضعیتی است که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن، ماهیچه های اطراف دهانه واژن مشخص می شود.

زنانی که با واژینیسموس دست و پنجه نرم می‌کنند، هر گونه فعالیت جنسی که شامل دخول به واژن باشد را غیرممکن می دانند و رابطه جنسی برای آن ها دردناک است (که به آن دیسپارونی هم گفته می‌شود) و در بسیاری از موارد می‌توانند همان علائم شدید را هنگام گذاشتن تامپون یا معاینه لگن تجربه کنند.

این یک بیماری شایع است و بطور متوسط از هر ۱۰۰۰ زن ۲ نفر این شرایط را تجربه می کنند.

این می تواند باعث ناراحتی شدید و مشکلات در روابط خانوادگی شود و ممکن است زنان را از تشکیل خانواده باز دارد.

واژینیسموس یک بیماری واقعی است و خوشبختانه امکان بهبودی وجود دارد. واژینیسموس وضعیتی است که در آن عضلات کف لگن به طور غیرارادی سفت می شوند. زمانی که زنی به دلیل سفت شدن غیرارادی عضلات واژن خود هرگز قادر به مقاربت دخول نبوده واژینیسموس اولیه نامیده می شود. واژینیسموس ثانویه زمانی اتفاق می‌افتد که زنی قبلاً قادر به مقاربت یا قرار دادن تامپون بوده است اما به دلیل اسپاسم عضلانی غیرارادی، ترس و درد دیگر قادر به انجام این کار نیست. در واژینیسموس علل گاهی اوقات می تواند به یک رویداد دردناک یا آسیب زا مانند عفونت، زایمان، جراحی زنان یا سوء استفاده جنسی باشد.

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی تخصصی کف لگن مداخله ای متشکل از تکنیک های بازآموزی عضلات کف لگن، آموزش و راهبردهای خود مدیریتی است که با هدف نرمال کردن تون عضلانی عضلات کف لگن و درمان هر گونه درد به منظور امکان نفوذ به واژن بدون درد، اضطراب و ترس ارائه می شود.

دلایل واژینیسموس

برای درک اینکه چرا ماهیچه های کف لگن به طور غیر ارادی سفت می شوند، ابتدا باید پاسخ جنگ یا گریز را درک کنیم. هر زمان که بدن و مغز در معرض یک موقعیت خطرناک یا آسیب‌زا قرار می‌گیرند، مجموعه‌ای از پاسخ‌های خودکار و فیزیکی شروع می‌شوند تا به غلبه بر آن کمک کنند. به عنوان مثال، بیایید به این فکر کنیم که یک رویداد بسیار استرس زا مانند تهدید، حمله فیزیکی یا کلامی یا حتی نگرانی دائمی در مورد چیزی می تواند برای بدن ایجاد کند. در این موارد به راحتی می توان تغییراتی را در بدن احساس کرد ، قلب سریعتر شروع به تپیدن می کند، نفس کم عمق می شود یا حتی می توانیم نفس خود را برای مدت کوتاهی حبس کنیم و به طور کلی عضلات اطراف فک را منقبض کرده و ماهیچه های اطراف را منقبض کنیم. گردن، شانه ها، شکم و باسن. این واکنش ها بخشی از مکانیسمی به نام پاسخ جنگ یا گریز هستند که واکنش هایی را در بدن ایجاد می کند تا به ما کمک کند تا در نهایت زنده بمانیم – سریع و آماده باشیم، یا از خود دفاع کنیم یا در اسرع وقت از خطر فرار کنیم.

متأسفانه، این پاسخ همچنین می‌تواند اغراق‌آمیز باشد و با شرایط کمتر تهدیدکننده‌ای مانند استرس، ترس، اضطراب یا حتی خاطرات ناامن بودن و دردناک بودن در گذشته در یک موقعیت مشابه ایجاد شود و کنترل این واکنش می‌تواند بسیار دشوار باشد.

در واژینیسموس این واکنش بیش از حد مغز و عضلات کف لگن منجر به تنش مداوم عضلانی در اطراف دهانه واژن می شود. ماهیچه ها منقبض می شوند، دچار اسپاسم می شوند، خسته می شوند و مناطق دردناکی ایجاد می شود که در صورت تلاش برای کشش یا دخول می تواند منجر به درد بیشتر شود. این یک چرخه معیوب است اما خبر خوب این است که می توان آن را متوقف کرد و می تواند بهبود یابد.

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درک و یافتن راهبردهایی برای مقابله با علت اصلی مشکل و در نهایت درمان و آموزش مجدد عضلات کف لگن در درمان فیزیوتراپی مورد نظر هستند. باید یک رویکرد کل نگر اتخاذ شود که هدف آن درمان ذهن و بدن باشد.

فیزیوتراپی تخصصی برای درمان واژینیسموس مداخله ای شامل تکنیک های آزادسازی و بازآموزی کف لگن است که هدف آن عادی سازی تون عضلانی عضلات کف لگن و درمان هر گونه درد به منظور امکان نفوذ به واژن بدون درد، اضطراب و ترس است.

این درمان شامل ترکیبی از استراتژی‌هایی مانند آموزش، تکنیک‌های دستی داخلی واژن، تمرینات تحت نظارت برای عضلات کف لگن، و همچنین یک برنامه ورزشی خانگی است.

آموزش و مشاوره – بسیار مهم است که بدانیم چگونه مغز پاسخ جنگ یا گریز را فعال می‌کند و چگونه بر عضلات کف لگن تأثیر می‌گذارد. فیزیوتراپیست مدت زیادی را صرف آموزش تکنیک هایی برای شل کردن عضلات و کنترل این واکنش خواهد کرد.

تکنیک ها و تمرینات دستی داخلی برای عضلات کف لگن – درمان معمولاً شامل معاینه عضلات کف لگن واژن و یک سری تمرینات انجام شده با کمک فیزیوتراپیست است. این برای کمک به کاهش اسپاسم و درد عضلانی و بازآموزی این ماهیچه‌ها برای بازیابی انعطاف‌پذیری و عملکرد برای اجازه نفوذ به واژن بدون درد است. اگرچه گاهی اوقات ممکن است ناراحتی خفیفی وجود داشته باشد، اما ذکر این نکته ضروری است که این نوع معاینه و درمان دردناک نیست – هدف فیزیوتراپیست ایجاد محیطی امن است که در آن بیمار احساس راحتی کند و در آن امکان استراحت و بهبودی وجود داشته باشد. 

برنامه تمرینی خانگی و خود مدیریتی – این معمولاً شامل ترکیبی از تمرینات برای استراحت و کشش عضلات کف لگن با استفاده از گشادکننده‌ها برای کمک به کاهش تنش روی این عضلات است.

با این حال، ذکر این نکته ضروری است که هر مورد متفاوت است و درمان همیشه پس از یک مشاوره اولیه فیزیوتراپی به دقت برای هر زن تنظیم می شود.

زنانی که با واژینیسموس دست و پنجه نرم می کنند، اغلب احساس گناه، خجالت و انزوا می کنند و به همین دلیل مهم است که این اطلاعات را به اشتراک بگذارند، چراکه خوشبختانه امروزه راهکارهای موثری برای درمان واژینیسموس وجود دارند ، هرچه زودتر تلاش خود را به سمت بهبودی آغاز کنید، زودتر شاهد پیشرفت خواهید بود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن در شریعتی – فیزیوتراپی اختلالات کف لگن – مرکز فیزیوتراپی کف لگن در پاسداران – دکتر فیزیوتراپی زنان – فیزیوتراپی بی اختیاری ادرار – فیزیوتراپی در درمان یبوست – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی در منزل با بیمه تامین اجتماعی – فیزیوتراپی با بیمه تکمیلی

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ