دلایل و عوامل خطر سکته مغزی

دلایل و عوامل خطر سکته مغزی

دلایل و عوامل خطر سکته مغزی

سکته مغزی، یا رویدادی که هنگام قطع یا کاهش جریان خون رخ می دهد، اغلب نتیجه شرایطی مانند دیابت، فشار خون بالا یا عفونت است. در حالی که سکته مغزی ممکن است ناگهانی احساس شود، واقعیت این است که اغلب سال‌ها قبل از این رویداد، عوامل خطر وجود داشته اند.

اکثر افرادی که سکته مغزی را تجربه می کنند بیش از یک عامل مستعد کننده دارند، اعم از چاقی، عادت سیگار کشیدن، سبک زندگی کم تحرک، یا برخی ویژگی های ژنتیکی. در حالی که نمی توانید ژنتیک خود را کنترل کنید، می توانید عوامل سبک زندگی را که ممکن است خطر شما را افزایش می دهند کنترل کنید.

فیزیوتراپی یکی از ارکان مهم برنامه درمان و توانبخشی پس از سکته مغزی است که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود.

انواع سکته مغزی

  • سکته مغزی ایسکمیک: سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می‌افتد که خونی که از طریق سرخرگی که خونرسانی به مغز می‌کند، مسدود می‌شود، که بیشتر به دلیل لخته شدن خون است. اختلال طولانی مدت جریان خون باعث مرگ سلول های مغزی می شود که منجر به عوارض طولانی مدت می شود.
  • سکته هموراژیک: سکته هموراژیک زمانی اتفاق می‌افتد که یک شریان یا رگ خونی در مغز نشت کند یا باز شود و به سلول‌های مغز آسیب برساند.
  • حمله ایسکمیک گذرا (TIA): TIA یک سکته کوچک است که به عنوان علامت هشدار دهنده سکته مغزی در آینده عمل می کند. در این حالت، اختلال در جریان خون موقتی است (معمولاً با مدت زمان کمتر از پنج دقیقه) و عوارض ماندگاری ایجاد نمی کند.

دلایل و عوامل خطر سکته مغزی

دلایل و عوامل خطر سکته مغزی

ضربان قلب نامنظم
ضربان قلب نامنظم یا آریتمی می تواند به تشکیل لخته های خون کمک کند. این لخته‌های خون ممکن است به مغز بروند و در رگ‌های خونی کوچک گیر بیفتند و منجر به سکته مغزی ایسکمیک شوند.

اغلب، رقیق کننده های خون برای کاهش خطر سکته مغزی ناشی از ضربان قلب نامنظم توصیه می شود. و ابزارهای جدیدی در خانه ظاهر شده اند که تشخیص فراوانی بی نظمی های ریتم قلب را در طول روز آسان تر می کند.

فشار خون بالا
فشار خون بالا یا پرفشاری خون باعث یک بیماری آهسته پیشرونده رگ های خونی در سراسر بدن از جمله قلب، مغز و شریان های کاروتید می شود. رگ های خونی بیمار احتمالاً لخته ایجاد می کنند یا لخته هایی را به دام می اندازند که در سراسر بدن حرکت می کنند و منجر به سکته های ایسکمیک می شوند. اگر فشار خون بالا درمان نشود، همه این شرایط به تدریج در طول سال ها ایجاد می شوند

دیابت
دیابت وضعیتی است که حفظ سطح قند خون طبیعی را برای بدن دشوار می کند. هنگامی که فردی مبتلا به دیابت کنترل نشده به طور مکرر سطح گلوکز خون بالایی دارد، تغییرات متابولیک ناشی از آن در بدن می تواند به شریان ها آسیب برساند و باعث بیماری داخل جمجمه، بیماری شریان کاروتید و سایر بیماری های عروق قلب شود. همه اینها به طور قابل ملاحظه ای شانس ابتلا به سکته مغزی ایسکمیک را افزایش می دهد

پیش دیابت و دیابت هر دو شرایطی هستند که می توانند تا حدی با رژیم غذایی و ورزش کنترل شوند تا عواقب سلامتی را کاهش دهند.

کلسترول بالا

کلسترول بالا، مانند فشار خون بالا و دیابت، می تواند به شریان های قلب، عروق کاروتید و مغز آسیب برساند و یکی از مهم ترین دلایل و عوامل خطر سکته مغزی است. کلسترول تمایل به تجمع و ایجاد چسبندگی در رگ های خونی دارد. این احتمال لخته شدن خون در رگ خونی و قطع خون رسانی به مغز را افزایش می دهد.

بیماری داخل جمجمه ای
بیماری داخل جمجمه ای وضعیتی است که در آن رگ های خونی که خون را به مغز می رسانند آسیب دیده، باریک یا نامنظم می شوند که معمولاً به دلیل فشار خون بالا، دیابت یا کلسترول بالا است.

رگ های خونی در گردن شریان های کاروتید هستند. اگر باریک یا نامنظم باشند، می‌توانند لخته‌های خونی ایجاد کنند که ممکن است به رگ‌های خونی مغز بروند و در آن قرار بگیرند. تعدادی از روش های مداخله ای وجود دارد که می تواند شریان های کاروتید را ترمیم کند.

بیماری دریچه قلب
بیماری دریچه قلب می تواند مادرزادی باشد (در بدو تولد وجود دارد) یا ممکن است در مراحل بعدی زندگی ایجاد شود. همچنین ممکن است باعث تغییراتی در جریان خون در سراسر بدن شود و خطر تشکیل لخته خون را افزایش دهد و به طور بالقوه منجر به سکته مغزی ایسکمیک شود.

بارداری
برای برخی از زنان، بارداری می تواند خطر لخته شدن خون را افزایش دهد. افزایش خفیف خطر سکته مغزی در دوران بارداری وجود دارد، معمولاً با یک اختلال لخته شدن خون یا یک وضعیت التهابی مرتبط است.

بیماری های خودایمنی
برخی از اختلالات خودایمنی می توانند خطر سکته مغزی را با مستعد کردن شما به بیماری عروق خونی یا تشکیل لخته خون افزایش دهند. اگر یک بیماری خودایمنی مانند لوپوس برای شما تشخیص داده شده است، خطر سکته مغزی و سایر رویدادهای لخته شدن خون افزایش خفیفی دارد.

سایر دلایل و عوامل خطر سکته مغزی

عفونت های شدید
عفونت ها می توانند باعث ایجاد لخته های خون، کم آبی یا نارسایی قلبی شوند. اعتقاد بر این است که ارتباط بین عفونت ها و سکته مغزی با افزایش التهاب مرتبط است که می تواند احتمال سکته مغزی را افزایش دهد.8 در واقع، حتی سلامت ضعیف دندان، که باعث عفونت های خفیف دهان می شود، با سکته مغزی مرتبط است.

عفونت یا التهاب قلب
التهاب و عفونت قلب غیر معمول است، اما می تواند باعث نارسایی قلبی، ریتم غیر طبیعی خون و همچنین لخته شدن خون شود که ممکن است بر مغز تأثیر بگذارد.

سرطان
سرطان می تواند احتمال سکته را افزایش دهد و همچنین می تواند خطر عفونت، التهاب و مشکلات لخته شدن خون را افزایش دهد – همه عواملی که می توانند منجر به سکته مغزی شوند.

اختلالات لخته شدن خون
اختلالات لخته شدن خون، شرایطی که بر توانایی لخته شدن خون تأثیر می‌گذارند – چه زیاد یا خیلی کم – می‌توانند منجر به سکته مغزی ایسکمیک شوند. افراد مبتلا به اختلالات انعقادی مستعد تشکیل لخته های خونی هستند که می توانند در بدن حرکت کنند و در مغز ساکن شوند و جریان خون را قطع کنند.

دیگر دلایل و عوامل خطر سکته مغزی

بیماری عروق کرونر
بیماری عروق کرونر (CAD) زمانی است که رگ های خونی قلب آسیب می بینند. بیماران مبتلا به CAD در مقایسه با بیماران با قلب سالم در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی هستند.

آنوریسم مغزی
آنوریسم مغزی یک رگ خونی با شکل غیرطبیعی است که معمولاً از بدو تولد وجود دارد. ممکن است در نتیجه نوسان شدید فشار خون یا بیماری شدید پاره شود. آنوریسم درصد بسیار کمی از علل سکته را نشان می دهد. اگر آنوریسم مغزی برای شما تشخیص داده شده است، بسته به محل آنوریسم و ​​سلامت کلی شما، ممکن است کاندیدای ترمیم آنوریسم باشید یا نباشید.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی سکته مغزی – دلایل و عوامل خطر سکته مغزی – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ