روشهای فیزیوتراپی کمردرد

روشهای فیزیوتراپی کمردرد

روشهای فیزیوتراپی کمردرد با توجه به نوع مشکل بیمار ، سن بیمار و دیگر شرایط وی و همچنین نظر فیزیوتراپیست برای بیمار در نظر گرفته می شوند.

کمردرد بحدی شایع است که بر اساس آمارها بیش از سه چهارم افراد در مقطعی از زندگی دچار کمردرد می شوند که این شرایط می تواند بسیار آزاردهنده باشد ، کمردرد به عنوان اولین عامل دوری افراد از محل کار و فعالیت خود نیز شناخته می شود و تمام این موارد نشان دهنده اهمیت درمان مناسب کمردرد هستند.

کمر شما یکی از پیچیده ترین و پرکاربردترین قسمت های بدن است. اگر از کمردرد رنج می برید، فیزیوتراپی می تواند به بازگرداندن بدن شما به حالت قبل از آسیب کمک کند. فیزیوتراپیست ها از هر دو شکل فعال و غیرفعال فیزیوتراپی استفاده می کنند تا به شما کمک کنند تا به مسیر خود بازگردید.

قبل از اینکه درمان تهاجمی‌تری در نظر گرفته شود، معمولاً بیماران مبتلا به کمردرد ابتدا به متخصصان فیزیوتراپی به عنوان یک گزینه درمانی اولیه ارجاع داده می‌شوند. هدف فیزیوتراپی کاهش درد، بازیابی عملکرد و آموزش بیماران برای جلوگیری از بروز مجدد کمردرد است.

فیزیوتراپیست ها افرادی هستند که در زمینه مکانیک بدن انسان آموزش دیده اند و موقعیت مناسب بدن را برای کمک به کاهش یا پیشگیری از کمردرد تعیین کرده اند. تکنیک های فیزیوتراپی برای کمردرد استفاده بهینه از وضعیت ها، حرکات و وضعیت ها برای از بین بردن درد خواهد بود. فیزیوتراپیست ها موقعیت های بهینه ای را شناسایی کرده اند که در واقع کمردرد را کنترل می کند. در اینجا مواردی وجود دارد که می توانند در فعالیت های روزانه اعمال شوند:

  • خوابیدن: حالت خنثی در نظر بگیرید، به پهلو یا به پشت بخوابید.
  • رانندگی: در حالت قائم بمانید و بازوها را صاف بیرون بیاورید و شانه ها را به عقب برگردانید.
  • استفاده از کامپیوتر: روی صندلی بنشینید و صفحه نمایش کامپیوتر در سطح چشم باشد
  • خواندن: در حالی که در رختخواب دراز کشیده اید، مطالعه نکنید. به جای آن، پشت به تخته سر بنشینید
  • باغبانی: استراحت های زیادی داشته باشید و جلسات طولانی باغبانی را انجام ندهید.
  • تمیز کردن: ستون فقرات را با چمباتمه زدن یا نیم زانو زدن در وضعیت خنثی نگه دارید.
  • تماشای تلویزیون: خم نشوید. درست بنشین. هر از گاهی برخیزید و حرکت کنید.

روشهای فیزیوتراپی کمردرد

روشهای فیزیوتراپی کمردرد

در اینجا چند روش وجود دارد که هر نوع درمان می تواند به کاهش درد در ناحیه کمر شما کمک کند:

فیزیوتراپی غیرفعال

فیزیوتراپی غیرفعال برای درمان کمردرد با استفاده از روش های مختلف استفاده می شود. این فرآیند شامل درمانی است که توسط فیزیوتراپیست برای بیمار منفعل انجام می شود تا به کاهش التهاب عضلانی و اسپاسم عضلانی کمک کند.

اشکال زیادی وجود دارد که از طریق آنها می توان فیزیوتراپی غیرفعال را اعمال کرد:

درمان سرد و گرم. این یکی از رایج ترین انواع درمان است. بسته به نوع بیمار، فیزیوتراپیست از کیسه حرارتی یا ماساژ یخ برای کاهش التهاب و کاهش درد در ناحیه کمر استفاده می کند. این نوع درمان در اوایل درمان مؤثرتر است.
این نوع درمان شامل استفاده از استروئیدها از طریق پوست با جریان الکتریکی است. این یک روش سریع و موثر برای کاهش التهاب و درد حاد در ناحیه کمر است.

TENS واحد. محرک های الکتریکی اعصاب از طریق پوست از جریان الکتریکی ولتاژ پایین برای کمک به کاهش احساس درد در ناحیه کمر استفاده می کنند.

التراسوند. این سیستم از انرژی و گرما برای کاهش درد و تسریع بهبودی عضلات کمر استفاده می کند.

فیزیوتراپی فعال

این نوع فیزیوتراپی شامل مشارکت فعال بیمار برای کمک به تقویت و توانبخشی ستون فقرات است. فیزیوتراپی فعال شامل تمرینات زیادی است:

کشش عمومی یک راه عالی برای کاهش درد برای بیمارانی است که از کمردرد مزمن رنج می برند. برای اینکه کشش موثر باشد، کشش تمام نواحی بدن – نه فقط پشت – مهم است. کشش همسترینگ و باسن معمولا توصیه می شود.

تقویت عضلات نیز از دیگر روشهای فیزیوتراپی کمردرد است. ضعف کمر و ناحیه مرکزی ممکن است دلیل کمردرد حاد یا مزمن شما باشد. تثبیت پویای کمر یا سایر تمرینات تجویز شده توسط فیزیوتراپیست شما اطمینان حاصل می کند که کمر شما به درستی بهبود می یابد.

تهویه هوازی برای کاهش درد در دراز مدت، فیزیوتراپیست ها ممکن است بیماران را در تهویه هوازی کم تاثیر مانند آب درمانی یا دوچرخه سواری درگیر کنند.

در مقطعی از زندگی، اکثر ما سطح مشخصی از کمردرد را تجربه خواهیم کرد. برای داشتن ستون فقرات سالم، مهم است که فعال بمانید و اغلب کشش دهید و از داشتن ستون فقرات قوی و سالم اطمینان حاصل کنید.

تثبیت و تقویت ستون فقرات کمری نیز یکی از جنبه های بسیار مهم برنامه توانبخشی و همچنین آموزش مکانیک بدن و وضعیت بدن به بیماران است. این تکنیک ها را می توان هم برای بیماران تحت مراقبت های جراحی و هم برای بیماران غیرجراحی به کار برد. فیزیوتراپی برای بیماران قبل و بعد از عمل نیز مهم است زیرا زمانی که بیماران در شرایط مطلوب جسمانی قرار دارند، بهبودی سریع‌تر انجام می‌شود.

روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد در صورتی موثرتر خواهد بود که بیماران به طور فعال در بهبودی خود شرکت کنند. فیزیوتراپیست ها می توانند این کار را با درگیر کردن بیماران از ارزیابی تا درمان و مراقبت واقعی انجام دهند. عوامل کلیدی که موفقیت فیزیوتراپی برای کمردرد را تضمین می کند، دستورالعمل های صحیح بیماران در زمینه تکنیک های خودمراقبتی و پیشگیری از آسیب کمر است.

فیزیوتراپیست های ما که خدمات فیزیوتراپی برای کمردرد را در منزل و کلینیک ارائه می دهند ، تکنیک های درمانی سفارشی را برای بیماران مبتلا به کمردرد مزمن یا حاد ایجاد می کند. تکنیک های مورد استفاده در برنامه های ما با دقت توسط فیزیوتراپیست معالج از تحقیقات مبتنی بر شواهد انتخاب می شوند که حداکثر سود را برای شرایط خاص شما نشان می دهد.

هدف تمام روشهای فیزیوتراپی کمردرد، بازگرداندن بیماران به یک سبک زندگی سالم و بدون درد پس از ابتلا به کمردرد است.

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

مقالات مرتبط :

فیزیوتراپی کمر در تهران

فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی

فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ