فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی

فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی

فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی در منزل و کلینیک توسط متخصصان ما بر اساس متدهای روز دنیا ارائه می شود.

پس از سکته مغزی، افراد در حرکت کردن، صحبت کردن یا انجام فعالیت های منظم مشکل دارند. در حالی که دارو برای درمان علت اولیه سکته مغزی و گاهی اوقات عوارض ناشی از آن مفید است، فیزیوتراپی می تواند در درازمدت مفید باشد. فیزیوتراپی با شدت بالا که در عرض 24 ساعت پس از سکته شروع می شود می تواند به نتایج بهتری منجر شود.

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز به دلیل انسداد در شریان (سکته مغزی ایسکمیک) به خطر بیفتد. سکته مغزی همچنین از نشت خون به مغز از یک شریان پاره شده (سکته مغزی هموراژیک) ایجاد می شود.

خون اکسیژن را به مغز می رساند تا به عملکرد صحیح تمام بخش های مغز کمک کند. هنگامی که هر چیزی سطح اکسیژن در مغز را مختل می کند (که باعث کاهش آن به سطوح خطرناک می شود)، سلول های مغز می میرند و بخش هایی از مغز کار نمی کند.

این باعث ایجاد مجموعه ای از علائم می شود که عبارتند از:

 • فلج (معمولاً در سمت آسیب دیده بدن)
 • بی‌حسی در اندام‌ها (دست‌ها، پاها، بازوها یا پاها)
 • مشکل در صحبت کردن و بستن کامل دهان
 • مشکل در بلع و نوشیدن
 • سرگیجه
 • دشواری در تنفس
 • از دست دادن تعادل و هماهنگی
 • غش کردن یا بیهوش شدن
 • سردرد شدید ناگهانی

برخی از عوارض پس از سکته مغزی انتظار می رود. این عوارض می توانند دائمی باشند، اما معمولا پس از دریافت درمان و فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی سریع بهبود می یابند.

به طور معمول، یک بیمار سکته مغزی به دلیل از دست دادن عملکرد عضلانی یک طرف، ظاهری ناهموار در صورت خود حفظ می کند. همچنین ممکن است به دلیل ضعف عضلانی در بلند کردن، ایستادن یا برداشتن اشیاء مشکل داشته باشند. در حالی که هدف درمان اورژانسی رفع انسداد یا توقف خونریزی است، درمان طولانی مدت برای پیشگیری و بهبود عوارض مورد نیاز است.

فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی

ورزش بعد از سکته می تواند به دلیل از دست دادن عملکرد عضلانی (در اثر آسیب مغزی)، از دست دادن تعادل و در نتیجه ضعف عضلانی دشوار باشد. این زمانی است که بیماران سکته مغزی اغلب به فیزیوتراپیست ها ارجاع داده می شوند.

به گفته انجمن سکته مغزی، مغز نمی تواند سلول های از دست رفته در طول سکته مغزی را بازسازی کند، اما فیزیوتراپی می تواند به مغز کمک کند تا سلول های موجود را سازماندهی مجدد کند تا فقدان (نوروپلاستیسیته) را جبران کند. این نیاز به یک برنامه بهبود فیزیکی کامل دارد که شامل موارد زیر است:

 • ورزش
 • ماساژ دادن
 • یادگیری مهارت های جدید
 • درمان الکتریکی
 • دستکاری بافت های نرم

مدت زمانی که فرد و فیزیوتراپیست او برای هر قسمت از برنامه بهبودی صرف می کنند توسط پزشک و درمانگر تعیین می شود. آنها طرحی را طراحی خواهند کرد که به بیمار کمک می کند به اهداف جدید برسد و در یک محیط امن و کنترل شده حالت عادی را حفظ کند.

فیزیوتراپیست به صورت انفرادی با بیمار کار می کند و دستورالعمل هایی را در مورد نحوه انجام هر فعالیت اختصاص داده شده ارائه می دهد.

به عنوان یک دستورالعمل کلی، فیزیوتراپی 45 دقیقه در روز همراه با هر نوع درمان اضافی که ممکن است مورد نیاز باشد، داده می شود. هدف اولیه این است که بیمار حرکت کند. پس از آن، فیزیوتراپ به بیمار کمک می کند تا قدرت، هماهنگی و عملکرد خود را بازیابد.

سکته مغزی به دلیل اینکه به اعصاب مغز آسیب می‌رسانند، بر توانایی شما برای عملکرد تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، تقریباً همه قربانیان سکته مغزی دچار از دست دادن حرکات، شاید در اندام یا عضلات صورت خود می شوند. چه تاثیر کوچک یا بزرگی را از سکته مغزی خود تجربه کرده باشید، فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی جزء کلیدی بهبودی شما است.

فیزیوتراپی، اگرچه اغلب به عنوان یک درمان در مراحل پایانی در نظر گرفته می شود، در واقع در 24 ساعت اول پس از سکته، در صورت امکان، حیاتی است. در مراحل اولیه پس از سکته مغزی، تمرکز فیزیوتراپیست بر حفظ مهارت های فیزیکی قربانی است.

اولین قدم در انجام این کار حفظ قدرت در عضلات و استخوان‌های بیمار است، حتی اگر هنوز نمی‌تواند این قسمت‌های بدن خود را حرکت دهد. یک فیزیوتراپیست از درمان دستی برای حرکت دادن و کشش قسمت آسیب دیده بدن قربانی سکته برای آنها استفاده می کند.

اگر قدرت عضلانی موجود حفظ شود، روند بهبودی برای قربانیان آسان تر است. بعداً حرکات با شدت بالا به آنها کمک می کند تا مهارت های خود را بازیابند. آنها می توانند به جای تمرکز صرف بر بازیابی قدرت، روی تعادل، هماهنگی و دامنه حرکت نیز تمرکز کنند.

این فعالیت ها کم خطر اما با شدت بالا هستند. به طور کلی، تحقیقات نشان داده است که بیماران از فیزیوتراپی پس از سکته بسیار رضایت دارند و اکثر آنها معتقدند که می توانند از فیزیوتراپی حتی بیشتر بهره ببرند.

هنگام ارائه فیزیوتراپی پس از سکته مغزی، فیزیوتراپیست برنامه ای تخصصی برای هر بیمار ایجاد می کند، بسته به اینکه چه قسمت هایی از بدن وی تحت تأثیر قرار گرفته است و به چه میزان است. فیزیوتراپیست ممکن است از طیف وسیعی از تکنیک ها برای حمایت از بهبودی بیمار سکته مغزی استفاده کند.

یک فیزیوتراپیست همیشه باید آماده باشد تا با تغییر نیازهای بیمار، برنامه بهبود سکته مغزی را تنظیم کند. آنها همچنین باید نحوه استفاده از درمان های مختلف اعمال شده را توضیح دهند و به هر سؤالی که بیمار دارد پاسخ دهند.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی – فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی – فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل – توانبخشی سکته مغزی – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – توانبخشی سکته مغزی در منزل – مرکز درمان سکته مغزی در منزل – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ