فیزیوتراپی برای درمان سیاتیک

فیزیوتراپی برای درمان سیاتیک

فیزیوتراپی برای درمان سیاتیک به عنوان موثرترین روش درمان غیرجراحی شناخته می شود که علاوه بر کمک به تسکین درد به درمان عامل زمینه ای نیز کمک زیادی خواهد کرد.

سیاتیک یک بیماری التهابی بسیار شایع و دردناک است که بر روی عصبی که از پایه ستون فقرات به سمت پایین هر پا به نام عصب سیاتیک می‌رود، تأثیر می‌گذارد.

فیزیوتراپیستهای ما در مرکز فیزیوتراپی در منزل و کلینیک خدمات فیزیوتراپی برای سیاتیک را ارائه می دهند تا علائم آن را کاهش داده و به جلوگیری از تشدید مجدد درد در آینده کمک کنند.

سیاتیک دردی است که از کمر به پایین پشت یکی از هر دو پا کشیده می شود. درد سیاتیک ناشی از التهاب و تحریک عصب سیاتیک است. این اغلب به دلیل فشار وارد شده بر روی آن توسط فتق یا برآمدگی دیسک، خارهای استخوانی در مهره‌های ستون فقرات یا مشکلات زمینه‌ای سلامتی مانند تومورها یا دیابت ایجاد می‌شود.

علائم سیاتیک

درد ناشی از سیاتیک می تواند از یک ناراحتی خفیف تا ناتوان کننده متغیر باشد. به طور کلی، سیاتیک فقط یک طرف کمر و یک پا را درگیر می کند و از پایه ستون فقرات به سمت باسن و پشت ساق پا می رود. این درد اغلب با سوزش یا گزگز در یک پا، بی حسی، درد انتشاری و مشکل در حرکت پای آسیب دیده مشخص می شود.

اگرچه بسیار نادر است که آسیب دائمی عصبی در اثر سیاتیک ایجاد شود، اما برای کسانی که با آن زندگی می کنند کمتر دردناک یا ناراحت کننده نیست. به همین دلیل، درمان بسیار مهم است: هم برای بازگرداندن تحرک و هم برای کاهش درد و در عین حال ایجاد استراتژی هایی برای کمک به کاهش دفعات شعله ور شدن علائم.

فیزیوتراپی برای درمان سیاتیک می تواند به تسکین اغلب علائم درد سیاتیک کمک کند.

تشخیص سیاتیک

از آنجایی که طیف گسترده ای از اختلالات ممکن است ریشه درد عصب سیاتیک شما باشد، تشخیص به طور کلی با تشخیص اینکه منبع درد شما واقعاً سیاتیک است با استفاده از تمریناتی مانند راه رفتن روی انگشتان پا، بلند کردن پاها در یک زمان در هنگام دراز کشیدن شروع می شود. اگر واقعاً از سیاتیک رنج می برید، این تمرینات اغلب باعث درد کمی می شوند.

پس از تشخیص اینکه واقعاً سیاتیک دارید، مجموعه ای از آزمایشات تشخیصی برای تعیین علت اصلی انجام می شود. این می تواند شامل اشعه ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن برای بررسی ستون فقرات و اعصاب شما باشد.

پس از تشخیص، پزشک اصلی شما ممکن است تعدادی دارو برای کمک به کنترل درد شما تجویز کند، از جمله داروهای ضد التهابی، شل کننده های عضلانی یا مواد مخدر. آنها همچنین احتمالاً شما را به یک فیزیوتراپیست، ارجاع می دهند.

فیزیوتراپی برای درمان سیاتیک

از آنجایی که شایع ترین علل سیاتیک شامل فشاری است که توسط چیزی بر روی اعصاب شما وارد می شود، فیزیوتراپی سیاتیک بر کاهش این فشار در مفاصل ستون فقرات و همچنین کاهش تنش عضلانی در باسن، پاها و کمر مرتبط با درد برای کمک به بازیابی تمرکز دارد. 

برخی از رایج ترین رویکردهای فیزیوتراپی برای سیاتیک ارائه شده توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما عبارتند از:

  • دستکاری ستون فقرات
  • اصلاح وضعیت بدن
  • کشش مکانیکی
  • درمان دستی (تحرک مفصل و بافت و رهاسازی)
  • سوزن خشک
  • تمرینات و حرکات کششی تجویز شده برای بهبود تحرک و تثبیت عصب و بافت

زمانی که از سیاتیک رنج می برید، ورزش می تواند کمک کننده باشد. با این حال، اگر با فیزیوتراپ خود در مورد اینکه چه نوع کشش‌ها و ورزش‌هایی مفید هستند و در مورد سیاتیک مفید نیستند، مشورت نکنید، ممکن است فقط درد خود را بدتر کنید. همیشه قبل از انجام هر حرکت کششی یا ورزش جدیدی با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

هنگامی که صحبت از موارد شدید سیاتیک می شود، ممکن است به درمان های جراحی برای برداشتن خارهای استخوانی مشکل ساز یا بخشی از فتق دیسک که به اعصاب شما فشار می آورد، نیاز باشد.

فیزیوتراپیست های ما می توانند از شما حمایت کنند حتی اگر برای درد خود نیاز به مداخله جراحی داشته باشید. فیزیوتراپی با حمایت از نتایج مثبت در آماده سازی بیماران برای جراحی مفید است. ما همچنین می‌توانیم درمان‌های توانبخشی را برای بیمارانی که پس از جراحی یا سایر روش‌های تهاجمی برای سیاتیک خود بهبود می‌یابند ارائه دهیم تا به آنها کمک کنیم تا تحرک خود را در سریع‌ترین زمان ممکن بازیابی کنند. فیزیوتراپی پس از جراحی کمک زیادی به کاهش عوارض جراحی و بهبودی سریع تر شرایط بیمار می کند.

چرا فیزیوتراپی برای افراد مبتلا به سیاتیک مفید است؟

فیزیوتراپی برای تسکین درد سیاتیک مفید است زیرا می تواند به کاهش درد و التهاب، بهبود عملکرد فیزیکی و جلوگیری از عود علائم سیاتیک کمک کند. علاوه بر این، انجام جلسات فیزیوتراپی می تواند وضعیت شما را اصلاح کند. 

در اولین جلسه درمان فیزیوتراپی شما، درمانگر یک ارزیابی کامل را انجام می‌دهد و آزمایش‌های ویژه‌ای را انجام می‌دهد و از شما سؤالاتی در مورد درد سیاتیک و سابقه پزشکی شما می‌پرسد. قبل از شروع درمان درد سیاتیک، آنها ممکن است در مورد اولین وقوع درد و اینکه آیا آسیب باعث ایجاد علائم سیاتیک شده است سؤال کنند. علاوه بر این، سطح فعالیت شما قبل از ایجاد کمردرد و پا درد نیز در نظر گرفته می شود.

در مرحله بعد، فیزیوتراپیست از شما می‌خواهد چند حرکت ساده برای ارزیابی دامنه حرکتی، رفلکس‌ها، وضعیت بدنی و توانایی حرکتی خود انجام دهید. پس از آن، فیزیوتراپیست شما نتایج ارزیابی شما را ترکیب می کند و یک برنامه درمان فیزیوتراپی سازمان یافته را برای شما تنظیم می کند. برنامه درمانی غیرفعال و فعال طراحی شده شامل اهداف واقع بینانه برای مدیریت درد سیاتیک است که می توانید به آنها برسید.

درمان‌های فیزیوتراپی فعال نیازمند مشارکت فعال یک فرد (به عنوان مثال، ورزش درمانی) است، در حالی که درمان‌های فیزیوتراپی غیرفعال به درمان‌هایی (مانند درمان دستی، الکتروتراپی، درمان با امواج شوک ویو) اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست اعمال می‌شود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای درمان سیاتیک – درمان درد سیاتیک با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در منزل با بیمه – فیزیوتراپی در سعادت‌ آباد – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی سیاتیک با بیمه تامین اجتماعی – فیزیوتراپی با دفترچه بیمه

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ