فیزیوتراپی برای سالمندان در خانه

فیزیوتراپی برای سالمندان در خانه

فیزیوتراپی برای سالمندان در خانه راهکاری موثر در کمک به درمان مشکلات و بیماری های حرکتی و جسمی سالمندان است و کیفیت زندگی این عزیزان را بهبود می بخشد.

فیزیوتراپی می تواند به سالمندان کمک کند تا استقلال خود را حفظ کنند، چه در حال مدیریت یک بیماری طولانی مدت باشند و چه فقط می خواهند سلامت عمومی و تحرک خود را بهبود بخشند.

هدف فیزیوتراپی کمک به بازیابی و بهبود عملکرد، کاهش درد و افزایش تحرک برای قدرت و تعادل بهتر است.

برخی از شرایطی که فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل می تواند کمک کننده باشد، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آرتروز مفاصل
 • توانبخشی پس از جراحی تعویض مفصل زانو و لگن
 • شکستگی لگن و سایر استخوان
 • بیماری پارکینسون
 • سکته مغزی
 • ام اس
 • تحرک ضعیف ناشی از افزایش سن
 • پیشگیری از سقوط (سقوط اصلی ترین دلیل نیاز سالمندان به فیزیوتراپی است.)

به عنوان بخشی از روند پیری، بدن شروع به از دست دادن قدرت، تحرک و انعطاف پذیری می کند. اگر این موضوع کنترل نشود می تواند منجر به عواقب سلامتی خاصی شود. اما می توان با مداخله صحیح یک درمانگر، یک برنامه فیزیوتراپی برای مراقبت از فرد سالمند طراحی کرد. مراقبت از سالمندان شامل مجموعه ای از اقدامات پیشگیرانه و مداخله ای برای ارائه حفاظت و بهبود کیفیت زندگی است.

با افزایش سن، افراد تمایل به از دست دادن انعطاف پذیری، قدرت و اغلب تعادل خود دارند، بنابراین حفظ سطح مطلوب تناسب اندام به طور فزاینده ای چالش برانگیز می شود. از دست دادن این عملکردها می تواند منجر به کاهش تعادل و افزایش خطر سقوط شود که می تواند آسیب جدی ایجاد کند. فیزیوتراپی برای سالمندان در خانه به بهبود این عملکردها کمک می کند.

پوکی استخوان که یک بیماری پیشرونده استخوانی است که با کاهش توده و تراکم استخوان مشخص می شود، می تواند منجر به افزایش خطر شکستگی شود. اغلب علت بسیاری از زمین خوردن ها است. فیزیوتراپی و یک برنامه ورزشی منظم به کنترل اثرات این وضعیت کمک می کند.

تمرینات قدرتی و ورزش ارائه شده در برنامه فیزیوتراپی برای سالمندان در خانه نیز می تواند به کاهش علائم آرتریت کمک کند. افراد مبتلا به آرتریت می توانند از فیزیوتراپی بهره مند شوند زیرا تمریناتی را برای کمک به حفظ قدرت و استفاده از مفاصل ارائه می دهد. فیزیوتراپی همچنین روش‌های درمانی را برای تسکین ناراحتی از طریق تکنیک‌های فیزیکی و اصلاح فعالیت آموزش می‌دهد.

فیزیوتراپی در بسیاری از موارد پس از بستری شدن در بیمارستان تجویز می شود. نادیده گرفتن درمان پس از بستری در بیمارستان می تواند عواقب جدی ایجاد کند.

عوارض عدم بهره گیری از فیزیوتراپی

 • سقوط – پس از بستری شدن در بیمارستان، بسیاری از افراد ضعیف و مستعد افتادن هستند. عدم انجام درمان و توانبخشی با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک پس از بستری شدن در بیمارستان به طور بالقوه می تواند منجر به بستری مجدد به دلیل آسیب ناشی از سقوط شود.
 • عفونت ها- بدون حرکت فعال به دلیل ضعفی که می توانست با فیزیوتراپی بهبود یابد، خطر ابتلا به ذات الریه افزایش می یابد. همچنین پتانسیل بیشتری برای مشکلات پوستی مانند زخم وجود دارد که ممکن است به دلیل عدم حرکت ایجاد شود.
 • کاهش قدرت و استقامت درازمدت – در طول ریکاوری، فیزیوتراپی می‌تواند بر سطح قدرت و استقامت شما تأثیر بگذارد که مدت‌ها پس از اتمام جلسات خود خواهید داشت. این همچنین می‌تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب و کاهش سطح اشباع اکسیژن شود که می‌تواند منجر به سکته مغزی، لخته شدن خون و حملات قلبی.
 • کاهش سطح آموزش – آموزش از طریق فیزیوتراپی راه هایی را برای تکمیل فعالیت های روزمره زندگی به شیوه ای کارآمدتر برای کمک به بهبود سلامت جسمی و روانی و کیفیت زندگی نشان می دهد.
 • افزایش درد – اگر به دلیل اینکه فیزیوتراپی نمی کنید، حرکت نمی کنید، مفاصل سفت می شوند. کاهش تحرک منجر به درد بیشتر می شود.

فیزیوتراپی برای سالمندان در خانه

فیزیوتراپی برای سالمندان دارای مزایای مختلفی است که می تواند نه تنها به دست آوردن قدرت و تعادل، بلکه ایجاد حس تجدید اعتماد به نفس را نیز شامل شود. فیزیوتراپی می تواند استقلال سالمندان را بازگرداند و کارهای روزانه را آسان تر کند.

کار با فیزیوتراپیست نه تنها درد را کاهش می دهد، بلکه به بهبود قدرت و توانایی کلی و کاهش خطر آسیب دیدگی کمک می کند و به شما کمک می کند تا کیفیت زندگی بالاتری داشته باشید.

ما در جمعیتی زندگی می کنیم که به طور فزاینده ای پیر می شود. افراد نه تنها باید تناسب اندام خود را حفظ کنند تا با تغییراتی که در فرآیند پیری در بدن ایجاد می‌شود کنار بیایند، بلکه باید اطمینان حاصل کنند که به اندازه کافی قوی هستند تا پس از بیماری یا آسیب بهبود یابند. فیزیوتراپی در ارتقاء بهبودی و توانایی حرکت اساسی است.

البته فیزیوتراپی نمی تواند روند افزایش سن را متوقف کند، اما می تواند به کاهش تاثیر آن بر بدن کمک کند. فیزیوتراپیست ارزیابی کاملی از توانایی فرد انجام می دهد و عوامل اصلی ایجاد مشکل برای آن فرد را شناسایی می کند. فیزیوتراپی برای سالمندان در خانه با هدف و بهبود قدرت، تعادل، هماهنگی، انعطاف پذیری و تناسب اندام خواهد بود. 

فیزیوتراپیست ها همچنین در مورد مزایای ورزش مشاوره و آموزش خواهند داد و به طراحی برنامه های فردی کمک خواهند کرد. تمام درمان ها بر بیمار متمرکز است و تاکید زیادی بر حل مشکل با راه حل های واقع بینانه و دست یافتنی دارد.

تیم متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما می توانند خدمات گسترده ای را برای مراقبت از سالمندان در منزل خود ارائه دهند. این تروما و دشواری سفر به قرار ملاقات را از بین می برد، به این معنی که بیماران مسن می توانند مراقبت های مورد نیاز خود را به راحتی در محیط منزل دریافت کنند. یکی از جنبه های کلیدی مراقبت از سالمندان در خانه شامل ارزیابی خطرات سقوط و اجرای پیشگیری از سقوط است. این امر ایمنی بیماران مسن را با کاهش خطر صدماتی که بهبودی از آنها بسیار دشوار است تضمین می کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای سالمندان در خانه – فیزیوتراپی در منزل برای افراد سالمند – فیزیوتراپی در منزل با دفترچه بیمه – فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی – فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ