فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل از اهمیت زیادی برخوردار است و رکن اصلی برنامه توانبخشی پس از این جراحی است.

این روزها، تعویض مفصل زانو و ران حتی بدون بیهوشی عمومی انجام می شود. در عوض، بیمار ممکن است اپیدورال داشته باشد، جایی که بیدار می ماند و فقط قسمت پایین بدن بی حس می شود.

برای شرایطی مانند آرتریت پیشرفته یا آسیب های ورزشی، تعویض مفصل ممکن است تنها راه حل عملی باشد که می تواند نتایج پایداری ارائه دهد. با این حال، جایگزینی مفصل طبیعی با ایمپلنت پروتز شوخی نیست – شما نمی توانید به خانه بروید و در حالی که منتظر بهبودی بدن خود هستید بنشینید. برای کمک به بهبودی صحیح و کامل، باید تمرینات فیزیوتراپی را برای تقویت ناحیه انجام دهید.

خوشبختانه، مشکلات بعد از جراحی نادر است – کمتر از یک نفر از هر 100 نفر بعد از تعویض مفصل ران، عوارض شدیدی را تجربه می کنند – و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، اکثر افراد پس از چند روز از بیمارستان خارج می شوند.

توانبخشی ضروری است.

با در نظر گرفتن تمام این موارد، به راحتی نباید فراموش کرد که تعویض مفصل یک عمل جراحی بزرگ است که معمولاً تنها زمانی به عنوان آخرین راه حل برای افراد ارائه می شود که سایر درمان ها مؤثر واقع نشده باشند.

شانس بهبودی کامل و زندگی بدون درد پس از آن زیاد است، اما به دنبال دقیق توصیه های متخصصان مراقبت های بهداشتی خود تکیه کنید. قطعاً باید فعالیت خود را تعدیل کنید، به خصوص در کوتاه مدت. با این حال، به همان اندازه مهم است که اصلاً حرکت را متوقف نکنید، و تیم شما در اسرع وقت شما را بلند می کند و راه می رود، احتمالاً در همان روزی که عمل شما انجام می شود.

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل

بخش مهم توانبخشی موفق فیزیوتراپی است. بهترین جراح تعویض مفصل زانو و لگن توصیه می‌کند که بیماران حداقل شش هفته پس از تعویض مفصل ران یا زانو، فیزیوتراپی داشته باشند.

از آنجایی که بیمارانی که تحت جراحی تعویض مفصل قرار می گیرند دچار محدودیت های حرکتی می شوند و برای راه رفتن و مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دچار مشکل هستند، خدمات فیزیوتراپی در منزل برای این افراد بسیار مناسب است.

متخصص فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل همچنان می‌توانند به شما کمک کنند تا حرکت را دوباره به دست آورید و درد را کاهش دهید.

بیمارانی که فیزیوتراپی پس از جراحی کافی ندارند یا به طور کلی آن را از دست می دهند، در معرض خطر ابتلا به مشکلات هستند.

فیزیوتراپی به بازیابی عملکرد و استقلال مفاصل افراد پس از جراحی کمک می کند و می تواند به بهبود مدیریت درد و اعتماد به نفس کمک کند.

بدون فیزیوتراپی، همیشه احتمال تاخیر در بهبودی وجود دارد، یا بدتر از آن، بیمار عملکرد بیشتری را نسبت به قبل از جراحی از دست می‌دهد، زیرا مطمئن نیستند چه کاری می‌توانند انجام دهند و چه کاری نمی‌توانند انجام دهند. همچنین ممکن است بیمار در نهایت درد بیشتری نسبت به قبل از جراحی داشته باشد. 

یک برنامه توانبخشی پس از تعویض مفصل ران یا زانو باید توسط فیزیوتراپیست هدایت شود، با هدف حمایت از بیمار برای پیشرفت مستقل در زمان.

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل می تواند به ایجاد قدرت، بهبود تعادل و کاهش خطر سقوط کمک کند و به بیمار اعتماد به نفس لازم برای بازگرداندن عملکرد مفصل خود و در صورت لزوم برای بازگشت به کار یا حتی ورزش را بدهد. مطالعات نشان می دهد که ترکیبی از تمرینات تحرک، تقویتی و تعادلی می تواند ریکاوری را تسریع و بهبود بخشد.

این تمرینات می تواند به شکل ورزش های مقاومتی یا هوازی برای افزایش دامنه حرکتی مفصل باشد و می تواند به صورت گروهی یا یک به یک باشد. در برخی موارد، ممکن است به بیماران آب درمانی پیشنهاد شود، جایی که آنها تمرینات مجموعه ای را در آب گرم انجام می دهند تا حرکت عملکردی را آسان تر کنند.

جراحی تعویض مفصل اغلب در افراد میانسال و سالمند انجام می شود، از طرفی افراد مسن نیز احتمالاً کمتر روی پاهای خود ثابت می مانند و بنابراین به حمایت و تشویق بیشتری نیاز دارند تا پس از تعویض مفصل ران یا زانو دوباره با اعتماد به نفس راه بروند.

فیزیوتراپی به کارآمدتر شدن روند بهبودی پس از انجام جراحی تعویض مفصل کمک می کند.

چگونه فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل به من کمک می کند؟

برای اطمینان از بهبودی به گونه ای که در حین بهبودی به مفصل خود آسیبی وارد نشود، باید شیوه های فیزیوتراپی مناسب را یاد بگیرید و دنبال کنید که برای بدن شما مفید است. فیزیوتراپ شما به شما نشان می دهد که چگونه – دشوار نیست.

محافظت در برابر عوارض
جراحی تعویض مفصل به جراحان نیاز دارد که عضلات و رباط ها را برای جایگزینی مفصل آسیب دیده برش دهند. بنابراین، مانند همه انواع جراحی، برای این کار نیز باید در حین بهبود زخم ها استراحت کنید. در حالی که روش‌ های جایگزینی مفصل با حداقل تهاجم زمان بهبودی سریع‌تر و نتایج بهبود یافته را ممکن می‌سازد، شما همچنان برای بهبودی به زمان نیاز دارید.

خطر عدم تحرک این است که خطر عوارض از جمله لخته شدن خون را افزایش می دهد. این لخته های خونی می توانند شکسته شوند، از طریق سیستم گردش خون به سایر قسمت های بدن حرکت کنند و انسداد ایجاد کنند. اگر به قلب برود می تواند کشنده باشد.

از این رو، پزشکان معمولاً به بیماران توصیه می کنند که تمرینات فیزیوتراپی را در اسرع وقت پس از جراحی شروع کنند. چند تمرین اولیه که انجام می دهید ممکن است به سادگی چرخاندن مچ پا باشد. این حرکات به بهبود گردش خون کمک می کند و از تشکیل لخته های خون جلوگیری می کند.

مدیریت ناراحتی
جراحی باعث آسیب به بافت ها می شود، بنابراین مقداری التهاب اجتناب ناپذیر است. با این وجود، مداخلاتی مانند فیزیوتراپی می تواند به کاهش درد و ناراحتی شما کمک کند.

به عنوان مثال، حرکات منظم با تحریک سیستم لنفاوی که به انقباضات عضلانی برای حذف مایع اضافی از بافت‌های نواحی آسیب‌دیده متکی است، به کاهش تورم کمک می‌کند. ورزش همچنین به بهبود خلق و خو و کاهش درد کمک می کند.

افزایش قدرت زانو
فیزیوتراپی بخشی از توانبخشی کامل از آسیب اولیه است که به شما کمک می کند تا سلامتی خود را به حالت قبل برگردانید. بسیاری از بیماری‌های دژنراتیو مانند آرتریت می‌توانند آنقدر درد ایجاد کنند که شما یاد گرفتید چگونه به روش‌های خاصی حرکت کنید که باعث درد نمی‌شود یا درد کمتری ایجاد می‌کند – از این رو، معمولاً افراد مجبور می‌شوند دوباره یاد بگیرند که چگونه با مفصل جدید خود حرکت کنند. عمل جراحي.

یکی از اهداف اصلی فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو و لگن افزایش قدرت و بازیابی دامنه حرکتی مناسب است. در حالی که ممکن است چند تمرین اولی که انجام می‌دهید برای ایجاد تفاوت بسیار ضعیف به نظر می‌رسند، جلسات تمرینی شما با قوی‌تر شدن به طور پیوسته چالش‌برانگیزتر و کامل‌تر می‌شوند.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل – دکتر فیزیوتراپی در منزل – متخصص فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در امامت – فیزیوتراپی در منزل جنوب تهران – درمان آرتروز با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی خوب در شرق تهران – فیزیوتراپی در پیروزی – فیزیوتراپی آرتروز لگن

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ