فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه به عنوان بخش کلیدی بهبودی بیمار پس از جراحی توسط جراح ارتوپد نوصیه می شود.

اگر اخیراً جراحی شانه انجام داده اید، فیزیوتراپی می تواند به شما کمک کند تا نتایج عمل خود را به حداکثر برسانید و شانه خود را دوباره به کار بیاندازید.

فیزیوتراپی یک حرفه بهداشتی است که به درمان دردهای خفیف یا مزمن، تحرک، و اختلالات ناشی از آسیب یا بیماری – از جمله بیماری های قلبی عروقی، غدد درون ریز، اسکلتی- عضلانی، عصبی، یا تنفسی کمک می کند. به همین ترتیب، اکثر انواع جراحی به دلیل برش ها و دستکاری سایر بافت های نرم به منظور دسترسی به ناحیه آسیب دیده باعث آسیب به بافت ها می شوند، بنابراین فیزیوتراپی برای بازیابی عملکرد در آن ناحیه ضروری خواهد بود.

فیزیوتراپیست (PT) می تواند به شما در کاهش هر گونه درد شانه بعد از عمل کمک کند و در عین حال عملکرد مفاصل و عضلات سالم را بازیابی کند. به تدریج قدرت و انعطاف عضلات شانه خود را به دست خواهید آورد.

هنگامی که بیماران تحت عمل جراحی شانه قرار می‌گیرند، ما بر اهمیت پیروی از تمام دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعدی، به‌ویژه انجام تمرینات فیزیوتراپی در منزل تاکید می‌کنیم. این تمرینات برای دستیابی به بهبودی کامل حیاتی هستند و به بازگرداندن عملکرد مفصل شانه کمک می کنند و به شما امکان می دهند بدون درد و زودتر از آنچه فکر می کردید به فعالیت های معمول خود بازگردید.

چرا تمرینات فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه از اهمیت زیادی برخوردار هستند؟

صرف نظر از اینکه جراحی شانه شما به دلیل ساییدگی و پارگی معمولی، آسیب ورزشی یا تصادف انجام شده باشد، تمرینات فیزیوتراپی پس از عمل به کشش و تقویت عضلات شما و بهبود انعطاف پذیری مفاصل کمک می کند. آنها می توانند درد را تسکین دهند و تورم را کاهش دهند و همچنین دامنه حرکتی طبیعی شما را بازیابی کنند.

تمرینات فیزیوتراپی در منزل همچنین به شما کمک می کند محدودیت های بعد از جراحی خود را یاد بگیرید و اطمینان حاصل کنید که برای تقویت قدرت شانه خود زمان می گذارید. با تمرین تمرینات خود، به تدریج به زندگی و فعالیت های روزمره خود باز می گردید بدون اینکه آسیبی دوباره در اثر حرکت خیلی سریع وارد شود.

تمرینات فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه

پس از جراحی شانه، پزشک و فیزیوتراپ شما معمولاً فعالیت های توانبخشی مانند ورزش و یا کشش به مدت 10 تا 15 دقیقه، دو تا سه بار در روز را توصیه می کنند. این تمرینات ممکن است فعال (جایی که آنها را با قدرت خود انجام می دهید) یا غیرفعال (با کمک شخص دیگری یا قسمت دیگری از بدن شما) باشد.

بیایید نگاهی به برخی از تمرین‌هایی بیندازیم که فیزیوتراپ ممکن است بعد از جراحی شانه به شما نشان دهد، زیرا شانه شما آماده است و قوی‌تر می‌شود:

  • دست های خود را کنار هم قرار دهید (انگشتان را به هم بچسبانید) و بازوهای خود را بالای سر خود ببرید. برای 10 تا 20 ثانیه ارتفاع را با آرنج های خود تا حد امکان صاف نگه دارید. پس از 10 تا 20 ثانیه، به آرامی بازوهای خود را در مقابل خود پایین بیاورید. با پیشرفت، ارتفاع دست هایتان را بالای سرتان افزایش دهید.همچنین می توانید این فعالیت را با بالا بردن بازوها به سمت بالا و نوک انگشتان به سمت سقف انجام دهید. آرنج خود را صاف نگه دارید. این وضعیت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید، سپس بازوهای خود را به آرامی در مقابل خود پایین بیاورید.
  • در حالت نشسته یا ایستاده، نیمه پایینی بازو (ساعد) را بچرخانید تا دستتان در کنار کمرتان در طرف مقابل بدنتان باشد. ساعد خود را در همان ارتفاع نگه دارید، به آرامی آن را به جلو و عقب بچرخانید، به طوری که دست شما از یک طرف به سمت دیگر حرکت کند.
  • از انگشتان بازوی آسیب دیده خود برای “خزیدن” از یک دیوار تا آنجا که ممکن است استفاده کنید. هنگامی که دست خود را تا حد امکان بالا (و راحت) رساندید، این وضعیت را برای 10 تا 20 ثانیه نگه دارید. به آرامی انگشتان خود را به سمت پایین دیوار برگردانید.
  • با پشت به دیوار بایستید. بازوهای خود را مستقیماً در کناره های خود قرار دهید و دستان خود را روی دیوار قرار دهید. 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس استراحت کنید.
  • تمرین آونگ یکی از تمریناتی است که متخصص فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه توصیه می کند. این تمرین را با خم شدن و قرار دادن بازوی غیر پس از عمل روی یک صندلی یا نیمکت برای حمایت شروع کنید. اجازه دهید بازوی پس از عمل آزادانه به سمت زمین بیفتد. بازوی خود را به صورت چرخشی در جهت عقربه های ساعت حرکت دهید و اجازه دهید بازوی شما با حرکت حرکت کند، مانند یک آونگ. پس از 10 ثانیه، معکوس کرده و در خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت کنید.
  • یا روی زمین دراز بکشید یا صاف بایستید. یک جارو را با هر دو دست مستقیماً در مقابل خود نگه دارید – اگر چوب ندارید، دستان خود را بگیرید. به آرامی چوب و دستان خود را بالای سر خود بلند کنید. بازوهای خود را مستقیماً مقابل خود برگردانید. 10 بار تکرار کنید و سعی کنید بعد از هر ست دامنه حرکتی خود را افزایش دهید. 
  • یک حوله را در دست شانه بعد از عمل نگه دارید. بازو را به سمت سقف بلند کنید و آرنج را خم کنید، دست حوله‌ای خود را به سمت وسط پشت خود برسید. با استفاده از دست دیگر خود را پشت سر خود دراز کنید و انتهای دیگر حوله را بگیرید. دست های خود را روی حوله به سمت یکدیگر حرکت دهید. 10 ثانیه نگه دارید.

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بخشی جدایی ناپذیر از بهبودی بیمار پس از انجام عمل شانه است. تیم ما در مرکز فیزیوتراپی در منزل و کلینیک در درمان شرایطی که بر تحرک و سودمندی نواحی مختلف بدن شما که تحت تأثیر آسیب، جراحی یا بیماری تأثیر گذاشته اند، تخصص دارند.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه – فیزیوتراپی برای درد شانه – فیزیوتراپی برای آرتروز شانه – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی – روشهای درمان آرتروز زانو – فیزیوتراپی در منزل کرج – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی زانو پس از جراحی – فیزیوتراپی در درمان زانودرد

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ