فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر

فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر

فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر برای کمک به تسریع بهبودی و بازیابی حرکات ستون فقرات و بدست آمدن بهترین نتایج حاصل از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است.

اگر از کمردرد رنج می‌برید و برای جراحی آماده می‌شوید، دریافت فیزیوتراپی پس از جراحی کمر یک جزء حیاتی در بهبودی شما است. تیم فیزیوتراپی ما خدمات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک را برای کمک به توانبخشی پس از جراحی های ارتوپدی از جمله جراحی های ستون فقرات ارائه می دهند و می تواند یک برنامه درمانی برای فعال کردن شما تا حد امکان ایجاد کند.

در این پست، در مورد اینکه چرا انجام فیزیوتراپی پس از جراحی کمر بسیار مهم است و هنگام رفتن چه انتظاراتی باید داشت، بحث خواهیم کرد.

ضرورت فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر

با فیزیوتراپی پس از جراحی کمر درد کمتر و تحرک بهتری خواهید داشت. اگرچه پس از جراحی کمر تا حدودی از درد تسکین خواهید یافت، ممکن است باور داشته باشید که جراحی به تنهایی کافی است. با این حال، ستون فقرات و عضلات اطراف آن پیچیده هستند و جبرانی که ممکن است برای حرکت و مقابله با درد قبل از جراحی انجام داده باشید، نیاز به توجه و توانبخشی پس از جراحی دارد. مطالعاتی که در زمینه فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک کمر انجام شده ،نشان می‌دهد که بر اساس تجربه بیماران فیزیوتراپی پس از جراحی تا حد زیادی درد را کاهش می‌دهد و عملکرد ستون فقرات را بهبود می‌بخشد.

اهداف فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر

اولین هدف فیزیوتراپی پس از جراحی کمر، کمک به مدیریت درد و محدود کردن هرگونه التهابی است که ممکن است تجربه کنید. به حداقل رساندن اسپاسم عضلات نیز مهم است. فیزیوتراپیست شما تمریناتی را به شما نشان می دهد که عضلات کنترل کننده و تثبیت کننده کمر را تقویت می کند. کاهش درد و بازگرداندن دامنه کامل حرکت برای اینکه بتوانید دوباره کاملاً فعال باشید، اهداف بلند مدت فیزیوتراپی شما هستند.

فیزیوتراپی از چه زمانی باید شروع شود؟

شما باید چند روز پس از جراحی با فیزیوتراپیست خود ملاقات کنید. فیزیوتراپیست شما احتمالاً شما را ترغیب می کند که در اسرع وقت، توانبخشی با فیزیوتراپی را شروع کنید. در واقع، پس از جراحی، پزشک از شما می خواهد که فوراً از رختخواب خارج شوید. هرچه زودتر شروع به حرکت کنید و سپس ورزش کنید، زمان کمتری برای سفت شدن یا گرفتگی بدنتان خواهد داشت.

پس از شروع فیزیوتراپی، از شما انتظار می رود که شروع به انجام حرکات اولیه کنید. با پیشرفت، پیچیدگی و وزن در تمرینات خود را افزایش خواهید داد.

در اولین جلسه فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر ابتدا یک ارزیابی کامل دریافت خواهید کرد که شامل موارد زیر است:

ارزیابی
فیزیوتراپیست شما اطلاعاتی را در مورد بهترین راه درمان شما از طریق ارزیابی چند رویکردی جمع آوری می کند. به طور خاص، ارزیابی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تاریخچه پزشکی
فیزیوتراپ شما در مورد میزان درد، نحوه وقوع آسیب و جراحی شما با شما صحبت خواهد کرد.

ارزیابی وضعیتی
فیزیوتراپ شما وضعیت شما را با معاینه ستون فقرات هنگام نشستن، ایستادن و حرکت بررسی می کند.

دامنه حرکت
با استفاده از دستگاهی به نام گونیا، درمانگر شما می‌تواند دامنه شروع حرکت شما را اندازه‌گیری کند تا پیشرفت شما را در حین انجام برنامه درمانی پیگیری کند.

اندازه گیری قدرت
قدرت عضلات شکم، لگن، پشت و ران شما اندازه گیری می شود تا مشخص شود که با چه ورزش ها و وزنه هایی شروع کنید.

تست های انعطاف پذیری
ممکن است قبل و بعد از عمل جراحی، در عضلات و مفاصل خود دچار سفتی شوید. فیزیوتراپیست شما را آزمایش می کند تا ببیند چقدر در عضلات همسترینگ، چهارسر ران و ساق پا انعطاف پذیر هستید.

ارزیابی بافت اسکار
پس از جراحی، برش شما ممکن است دارای بافت اسکار باشد. فیزیوتراپ شما مطمئن خواهد بود که بافت با حرکت تداخلی نخواهد داشت.

ارزیابی عملکردی
عملکرد کلی شما پس از جراحی ارزیابی می شود. فیزیوتراپیست شما می بیند که چه حرکاتی را می توانید برای کار یا فعالیت های تفریحی انجام دهید.

برنامه فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر

فیزیوتراپی شما بر اساس نتایج ارزیابی شما متناسب با شما خواهد بود. فیزیوتراپیست ها دانش عمیقی در مورد سیستم اسکلتی عضلانی و بهترین روش درمان شما پس از جراحی دارند. در اینجا راهکارهای فیزیوتارپی پس از جراحی کمر و ستون فقرات آمده است:

کشش
بلافاصله پس از جراحی، برای جلوگیری از ایجاد چسبندگی یا ایجاد زخم، کشش را شروع خواهید کرد. به طور خاص، شما روی کشش عضلات چهارسر ران و همسترینگ خود کار خواهید کرد. کشش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • کشش همسترینگ
  • کشش QUADRICEPS FLEXION
  • کشش عصب

روشهای فیزیکی
همراه با تمرینات کششی و تقویتی، ممکن است مدالیته های فیزیکی دریافت کنید که می تواند درد ناشی از جراحی را کاهش دهد. روش ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تحریک الکتریکی
  • TENS (تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست)
  • ماساژ دادن
  • سوزن خشک

فیزیوتراپ شما همچنین با شما کار می کند و به شما یاد می دهد که چگونه به درستی حرکت کنید تا بتوانید از آسیب های بعدی به کمر خود جلوگیری کنید. در حالی که درمان فیزیوتراپی شما ممکن است چهار تا شش هفته طول بکشد، بهبودی شما ممکن است تا چهار ماه طول بکشد.

نکات پایانی

پس از انجام جراحی ستون فقرات، ممکن است بهبود چشمگیری در کمردرد تجربه کنید. این امر به ویژه در مورد روش های کم تهاجمی که دوره نقاهت کوتاه تری دارند صادق است. ممکن است خیلی بهتر از آن چیزی باشید که فکر می کنید به هیچ فیزیوتراپی نیاز ندارید. با این حال، بهتر است بیماران پس از جراحی کمر تحت فیزیوتراپی قرار گیرند، حتی اگر این یک روش کم تهاجمی باشد.

ورزش منظم برای بازگرداندن قدرت کمر و بازگشت تدریجی به فعالیت های روزمره برای بهبودی کامل شما پس از جراحی کمر مهم است. جراح ارتوپد و فیزیوتراپیست شما ممکن است به شما توصیه کند که به مدت 10 تا 30 دقیقه، 1 تا 3 بار در روز در طول بهبودی اولیه خود ورزش کنید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر – فیزیوتراپی در منزل با بیمه – فیزیوتراپی پس از جراحی ستون فقرات – فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی – فیزیوتراپی با بیمه تکمیلی – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ