فیزیوتراپی در منزل آسیب نخاعی

فیزیوتراپی در منزل آسیب نخاعی

فیزیوتراپی در منزل آسیب نخاعی برای کمک به بهبود کیفیت زندگی افرادی که به هر دلیل مادرزادی یا در اثر بیماری یا حوادث دچار این وضعیت شده اند ضروری است.

بارزترین پیامد آسیب نخاعی (SCI) فلج است. با این حال، آسیب نخاعی همچنین پیامدهای گسترده ای برای بسیاری از عملکردهای بدن، از جمله مثانه، روده، تنفس، قلبی عروقی و عملکرد جنسی دارد. همچنین پیامدهای اجتماعی، مالی و روانی دارد و استعداد افراد را نسبت به عوارض کلیوی اواخر عمر و همچنین آسیب های اسکلتی عضلانی، درد، پوکی استخوان و سایر مشکلات افزایش می دهد.

توانبخشی پس از آسیب نخاعی می تواند چالش برانگیز باشد، اما شما تنها نیستید، متخصصان توانبخشی به کاهش درد و بهبود عملکرد شما کمک می کنند.

افراد مبتلا به آسیب نخاعی نه تنها به مراقبت های اولیه پزشکی و توانبخشی نیاز دارند، بلکه به دسترسی مداوم به محیط های مناسب با صندلی چرخدار و مراقبت های خانگی، تجهیزات، حمل و نقل، اشتغال و حمایت مالی مناسب نیز نیاز دارند. بنابراین مدیریت افراد مبتلا به آسیب نخاعی پیچیده است و بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی، سازمان ها و خدمات دولتی را در بر می گیرد. فیزیوتراپیست ها مجموعه ای از مشکلات مختلف مربوط به آسیب نخاعی را درمان می کنند و بسیاری از سیستم های بدن را درگیر می کنند، حتی اگر آسیب شناسی زمینه ای ماهیت عصبی داشته باشد.

فیزیوتراپی در منزل آسیب نخاعی روی سه مشکل رایج تمرکز دارد: ضعف، انقباضات و کنترل ضعیف حرکتی. 

آسیب های نخاعی طبق استانداردهای بین المللی طبقه بندی عصبی به صورت کامل یا ناقص تعریف می شوند. ضایعات کامل به عنوان AIS A تعریف می شوند و ضایعات ناقص به عنوان AIS B، AIS C، AIS D یا AIS E تعریف می شوند.

فیزیوتراپی در منزل آسیب نخاعی در مرحله توانبخشی بر اهداف مرتبط با وظایف حرکتی مانند راه رفتن، هل دادن ویلچر، انتقال و استفاده از اندام فوقانی تمرکز دارد. 

فیزیوتراپیست، فردی است که در فعالیت ها و حرکت های انسانی تخصص دارد. آنها به بیمارانی مانند بازماندگان آسیب نخاعی کمک می کنند تا تحرک خود را بهبود بخشند، خطر آسیب بیشتر به نخاع را محدود کنند و درد خود را مدیریت کنند تا بتوانند دوباره به جوامع خود بپیوندند.

مداخله زودهنگام برای درمان پس از ضایعه نخاعی برای دستیابی به بهبودی بهینه شما، مانند مراقبت و توانبخشی مداوم، بسیار مهم است. با این حال، نوع درمانی که باید برای صدمات خود انتخاب کنید به اهداف، سطح آسیب و میزان آسیب به نخاع بستگی دارد. (به عنوان مثال، آسیب نخاعی گردنی شدیدتر و تهدیدکننده‌تر از آسیب نخاعی کمری است.) قبل از شروع درمان فیزیوتراپی آسیب نخاعی حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

فیزیوتراپیست یکی از اعضای کلیدی تیم توانبخشی SCI شما است. او به شما کمک می کند تا عملکرد خود را دوباره به دست آورید، تحرک را بهبود بخشید و از عوارضی که ممکن است سال ها پس از آسیب ترومایی اولیه ایجاد شود، جلوگیری کنید.

برنامه فیزیوتراپی (PT) بعد از SCI احتمالاً شامل موارد زیر است:

 • آموزش قدرت
 • ورزش قلبی عروقی
 • تهویه تنفسی
 • آموزش تحرک
 • کشش

در حالی که PT می تواند به افراد کمک کند تا بعد از SCI بهتر و راحت تر حرکت کنند، موانعی مانند وابستگی به ونتیلاتور، دردهای عصبی و جسمی و چالش های روانی اجتماعی می توانند مانع از پیشرفت معنی دار فیزیوتراپی در بهبودی شوند. اگر برای شروع یا حفظ یک برنامه فیزیوتراپی مشکل دارید، با فیزیوتراپیست یا سایر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

 

فیزیوتراپی در منزل آسیب نخاعی

فیزیوتراپی در منزل آسیب نخاعی

فیزیوتراپی برای بیماران آسیب نخاعی در چند حوزه ارائه می شود.

تمرینات و مانورهای کششی برای تسهیل حرکت است و توسط متخصص و دکتر فیزیوتراپی در منزل برای این بیماران در نظر گرفته می شود. هدف از این درمان ها کمک به بیمار در مدیریت درد، بهبود گردش خون، پیشگیری یا کاهش آتروفی عضلانی، انقباضات و ضعف، و بهبود سلامت و تندرستی کلی است. این کار با کمک به آموزش مجدد مغز و بدن در تلاش برای بازیابی بخشی یا تمام تحرک از دست رفته انجام می شود.

انواع مختلفی از تکنیک های فیزیوتراپی در منزل آسیب نخاعی وجود دارد که عبارتند از:

 • کشش عضلانی
 • ماساژ درمانی
 • دستکاری مفصل
 • طب سوزنی 
 • تمرینات نورودینامیک

درمان مبتنی بر فعالیت

درمان مبتنی بر فعالیت (ABT)، یا آنچه که به عنوان درمان ترمیمی مبتنی بر فعالیت (ABRT) نیز شناخته می‌شود، نوعی فعالیت درمانی است که به توانبخشی و بهبودی افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی، آسیب‌های نخاعی و سایر آسیب‌های تروماتیک کمک می‌کند. این شامل بسیاری از حرکات تکراری عضلانی برای ارتقاء انعطاف پذیری عصبی، تمرینات قدرتی و تمرین راه رفتن است.

این درمان فیزیوتراپی در منزل آسیب نخاعی از شما می‌خواهد که از نظر فیزیکی در وضعیت ایستاده باشید و روی صندلی چرخدار خود ننشینید یا دراز بکشید. این روش درمانی به شما امکان می دهد از مزایای ایستادن لذت ببرید و از مشکلات سلامتی ناشی از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید، از جمله (اما نه محدود به موارد زیر):

 • اسپاسم عضلانی
 • مشکلات تنفسی
 • زخم های پوستی (زخم های فشاری)
 • پوکی استخوان
 • مشکلات عملکرد روده
 • عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)

تحریک الکتریکی عملکردی

تحریک الکتریکی عملکردی (FES) نوعی درمان است که پالس های الکتریکی مختصری را از طریق الکترودها به عضلات فلج یا ضعیف شده اعمال می کند تا به بهبود یا بازیابی عملکرد آنها کمک کند. برخی از ارائه دهندگان از این شکل از درمان برای کمک به تمریناتی استفاده می کنند که به تقویت عملکرد قلب و ریه و همچنین بهبود عملکرد مثانه و روده و افزایش تحرک کمک می کند.

نکات پایانی

توانبخشی SCI یک فرآیند گسترده است. البته، شامل یک برنامه آمادگی جسمانی (به عنوان مثال، تقویت عضلات و یادگیری مجدد نحوه انجام کارهای اساسی) است. اما یک مؤلفه ذهنی و عاطفی نیز وجود دارد که به شما کمک می کند تا با میزان آسیب ستون فقرات، از دست دادن استقلال و تأثیر مالی خود کنار بیایید.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل آسیب نخاعی – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس – متخصص فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل – هزینه فیزیوتراپی در منزل – متخصصان توانبخشی سکته مغزی – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – هزینه فیزیوتراپی در منزل -فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی سکته مغزی در تهران نو – فیزیوتراپی در امامت – فیزیوتراپی در منزل جنوب تهران – توانبخشی آسیب نخاعی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ