فیزیوتراپی در منزل برای ام اس

فیزیوتراپی در منزل برای ام اس

فیزیوتراپی در منزل برای ام اس

مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس یک بیماری مزمن و معمولاً پیشرونده است که عمدتاً جوانان را تحت تأثیر قرار می دهد.

اگرچه هیچ درمان شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد، اما با مدیریت پزشکی و توانبخشی می توان آن را با موفقیت کنترل کرد. فیزیوتراپیست ها به افراد مبتلا به ام اس کمک می کنند تا قدرت، انعطاف پذیری و تناسب اندام عمومی را بازیابند و حفظ کنند و زندگی فعال و پرباری داشته باشند.

فیزیوتراپیست ها متخصص حرکت هستند. آنها کیفیت زندگی را از طریق مراقبت عملی، آموزش بیمار و حرکات تجویز شده بهبود می بخشند. برای ارزیابی می توانید مستقیماً با فیزیوتراپیست تماس بگیرید. 

مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری است که شامل از دست دادن میلین است، ماده ای که اعصاب سیستم عصبی مرکزی بدن را می پوشاند و از آن محافظت می کند. بدون میلین، اعصاب نمی توانند به درستی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. علائم ام اس از فردی به فرد دیگر متفاوت است، بسته به اینکه چه بخشی از سیستم عصبی تحت تاثیر قرار گرفته است، از جمله ساختارهایی که حرکت، احساسات و فرآیندهای ذهنی و عاطفی را کنترل می کنند. اغلب یکی از اولین علائم ام اس تغییر در بینایی مانند دوبینی است. تقریباً همه افراد مبتلا به ام اس مشکل راه رفتن و سایر حرکات بدن را گزارش می کنند.

اگرچه ام اس به ندرت کشنده است، اما عوارض آن می تواند شدید باشد، از جمله دشواری در تنفس، آسیب ناشی از زمین خوردن، و عدم تحرک عمومی. با حمایت پزشکی مناسب و فیزیوتراپی می توان روند بیماری را کنترل کرد و حرکت را بهبود بخشید و حفظ کرد.

فیزیوتراپی در منزل برای ام اس می تواند تا حد زیادی علائم و عوارض ام اس را تخفیف دهد.

علائم ام اس

 • خستگی که با استراحت برطرف نمی شود.
 • مشکل در راه رفتن و مشکلات تعادل.
 • سفتی و اسپاسم یا احساس سنگینی در پاها یا بازوها.
 • مشکلات مثانه و یا روده، مانند فوریت یا نشت.
 • اختلال در عملکرد جنسی، مانند احساس کمتر، خشکی، میل کمتر و مشکل در رسیدن به ارگاسم.
 • مشکلات حافظه و تفکر.
 • درد و سایر احساسات ناخوشایند.
 • مشکلات عاطفی یا خلقی، از جمله افسردگی و بی تفاوتی.
 • مشکلات بینایی مانند کنترل حرکات چشم، دوبینی و تاری دید.
 • سرگیجه یا سردرد.
 • مشکلات گفتاری و بلع.

مدیریت پزشکی این بیماری می تواند بسیاری از این علائم و نشانه ها را بهبود بخشد، اما نه همه. از آنجایی که ام اس روی هر فرد متفاوتی تأثیر می گذارد، ممکن است یک فرد علائم و نشانه های متفاوتی را نسبت به افراد دیگر مبتلا به همان نوع ام اس تجربه کند.

علائم نوسانی
علائم ام اس ممکن است بیایند و از بین بروند، و بیماری می تواند بهبود یابد. هنگامی که یک عود تجربه می شود، علائم می تواند در طول مدت و قدرت متفاوت باشد. گرم شدن بیش از حد می تواند به عود بیماری کمک کند، مانند هنگام ورزش و در هوای گرم. یک عود شدید ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد، اما علائم خفیف تر ممکن است با دارو در خانه کنترل شوند. پس از وقوع عود، علائم مجدداً فروکش می‌کنند، اما ممکن است باعث از دست دادن جزئی عملکرد شوند. برخی از افراد پس از عود به خوبی بهبود می یابند، اما برخی دیگر ممکن است سطح بالاتری از ناتوانی را تجربه کنند.

وقتی ام اس رو به بهبودی می رود، احساس ثبات می کنید و ممکن است بتوانید تا حدودی در توانایی خود برای انجام فعالیت های روزانه بهبود پیدا کنید. متخصص فیزیوتراپی شما می تواند به شما کمک کند در طول دوره بهبودی، قدرت و استقامت خود را بدست آورید.

فیزیوتراپی در منزل برای ام اس

فیزیوتراپی برای افراد مبتلا به ام اس بر کمک به آنها برای بازگشت به نقش های انجام شده در خانه، محل کار و در جامعه تمرکز دارد. اولین ویزیت فیزیوتراپی شما شامل یک معاینه کامل برای تعیین اختلالات شما (به عنوان مثال، ضعف، درد، از دست دادن حس، تعادل، یا هماهنگی)، محدودیت‌های فعالیت (یعنی فعالیت‌های روزانه‌ای که با آنها مشکل دارید، مانند راه رفتن، لباس پوشیدن، یا سوار شدن به وسیله نقلیه شما) و محدودیت های مشارکت (یعنی تغییر در فعالیت های عادی شما، مانند مشکل در انجام کار و کارهای خانگی، مراقبت از خود یا خانواده، یا انجام فعالیت های تفریحی و یا اجتماعی). پس از معاینه، فیزیوتراپیست شما بر اساس شرایط و اهداف شما، یک برنامه ورزشی خاص، از جمله یک برنامه ورزش در خانه و آموزش در مورد گزینه های ورزشی مبتنی بر جامعه، برای شما ایجاد می کند.

مطالعات تحقیقاتی نشان داده است که افراد در مراحل اولیه ام اس ممکن است تغییراتی را در توانایی راه رفتن، تعادل و تنفس خود تجربه کنند. اگر نادیده گرفته شود، این علائم اولیه می تواند منجر به ناتوانی بیشتر شود. هنگامی که فردی تشخیص ام اس را دریافت می کند، بهترین گزینه این است که فوراً فیزیوتراپی را شروع کند تا به بهبود هر گونه چالش خفیف کمک کند و احتمالاً پیشرفت علائم بیماری را کاهش دهد.

ورزش‌ هایی که برای مبتلایان به ام‌اس اولیه مفید هستند، شامل تقویت، تمرین تعادل، کشش و تمرینات هوازی است. به طور کلی، برنامه باید بر اساس توانایی فرد باشد و در سطح تحمل آن فرد پیشرفت کند. هدف فیزیوتراپی در منزل برای ام اس در مراحل اولیه ام اس این است که به شما کمک کند تمام فعالیت های عادی خود را انجام دهید و از تکنیک های ضربان بهینه خود استفاده کنید.

با پیشرفت ام اس، ناتوانی بیشتری ممکن است رخ دهد. تحقیقات فیزیوتراپی فوایدی را برای افراد مبتلا به ام اس در بسیاری از زمینه ها پس از انجام انواع مختلف برنامه های ورزشی مشخص کرده است. ورزش هوازی، استفاده از تجهیزاتی مانند دستگاه بیضوی، تردمیل یا دوچرخه ثابت می تواند قدرت پا، راه رفتن و استقامت، تعادل و خلق و خوی شما را بهبود بخشد.

آب درمانی. افراد مبتلا به ام اس ممکن است ورزش در آب را راهی مفید برای افزایش فعالیت خود بدانند. دمای استخر می تواند به حفظ دمای طبیعی بدن در طول تمرین کمک کند تا از قدرت عمومی شما حمایت کند. شناوری آب می تواند برای افرادی که نمی توانند روی زمین محکم راه بروند حمایت کند و مقاومت ملایمی در برابر حرکات ورزشی ایجاد کند. 

 

مقالات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل اندرزگو

فیزیوتراپی ام اس

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ