فیزیوتراپی قفسه سینه

فیزیوتراپی قفسه سینه

فیزیوتراپی قفسه سینه یا همان فیزیوتراپی تنفسی یک تکنیک پاکسازی راه هوایی برای تخلیه ریه ها است که توسط متخصصان فیزیوتراپی ارائه می شود.

فیزیوتراپی قفسه سینه (یا CPT) نوعی فیزیوتراپی است که به پاکسازی ترشحات راه هوایی مانند مخاط کمک می کند و جریان هوا را به داخل ریه ها بهبود می بخشد. اغلب به آن درمان پاکسازی راه های هوایی (یا ACT) می گویند. برای افرادی که دارای بیماری مزمن هستند، سرفه یا خفن برای پاکسازی مخاط از ریه ها کافی نیست، بنابراین این نوع درمان به این روند طبیعی کمک می کند.

ریه ها برای کمک به دفاع در برابر میکروب ها مخاط می سازند. فیبروز کیستیک مخاط را تغییر می دهد و باعث غلیظ شدن آن می شود و به سختی پاک می شود. این مخاط جایی است که عفونت می تواند رخ دهد. عفونت باعث التهاب یا تورم ریه می شود. هم عفونت و هم التهاب باعث ترشح بیشتر مخاط می شود. مخاط بیشتر در ریه ها می تواند منجر به عفونت های بیشتر شود. این چرخه عفونت، التهاب و مخاط بیشتر می تواند به ریه ها آسیب برساند و عملکرد ریه را کاهش دهد.

ضربه زدن سریع به دیواره قفسه سینه توسط متخصص فیزیوتراپی قفسه سینه به شکستن و از بین بردن مخاط کمک می کند، بنابراین می توان آن را راحت تر از بدن خارج کرد یا سرفه کرد.

تنفس عمیق ممکن است برای برخی آسان باشد و افکار آرام را به همراه داشته باشد و تنش را از بین ببرد. اما برای کسانی که بیماری‌های مزمنی دارند که بر راه‌های هوایی تأثیر می‌گذارد، همیشه کار ساده‌ای نیست.

آیا می دانستید که فیزیوتراپی قفسه سینه می تواند به پاکسازی راه های هوایی و جلوگیری از عفونت کمک کند؟ 

کاربرد فیزیوتراپی قفسه سینه

فیزیوتراپی تنفسی می تواند به افرادی که دارای شرایطی هستند کمک کند:

  • فیبروز کیستیک (CF)
  • برونشکتازی (لوله های برونش آسیب دیده)
  • آبسه ریه
  • اختلالات عصبی عضلانی (مانند ام اس)
  • پنومونی در نواحی وابسته به ریه

درک نیاز به فیزیوتراپی قفسه سینه

مخاط بخش فوق العاده مهمی از بدنی است که به خوبی کار می کند. غشاهای مخاطی دهان، بینی، گلو، سینوس ها و ریه های شما را پوشانده و برای محافظت و حمایت از اندام های شما مخاط تولید می کنند. آنها باکتری ها و ذرات دیگری را که تنفس می کنید، به دام می اندازند، ذرات که می توانند شما را بیمار کنند.

هنگامی که ریه ها به طور طبیعی کار می کنند، موهای کوچک مخاط را در راه های هوایی به سمت بالا حرکت می دهند. اعمال ساده ای مانند سرفه کردن و صاف کردن گلو، آن را از ریه ها خارج می کند.

افراد مبتلا به بیماری های مزمن مانند CF مشکلاتی دارند که مخاط را از طریق راه های هوایی به سمت بالا حرکت می دهند که منجر به تجمع می شود. مخاط همراه با تمام باکتری هایی که به دام افتاده در ریه ها گیر می کند. بدون تلاش خارجی برای حذف مخاط، خطر عفونت و التهاب قفسه سینه افزایش می یابد.

فیزیوتراپی قفسه سینه به پاکسازی مخاط و همراه با آن، هر گونه باکتری مضر جمع آوری شده کمک می کند.

تکنیک های فیزیوتراپی قفسه سینه

فیزیوتراپی تنفسی می تواند از طریق تکنیک های مختلفی که توسط یک فیزیوتراپیست آموزش دیده و یا حتی توسط یک مراقب در آسایش خانه انجام می شود، پاکسازی موثر راه هوایی را فراهم کند.

پرکاشن و درناژ پاسچرال
فیزیوتراپیست با استفاده از پرکاشن و درناژ وضعیتی، از نیروی جاذبه برای تخلیه مخاط از ریه ها استفاده می کند. آن‌ها بدن شما را در یکی از موقعیت‌های متفاوتی که به سمت ریه‌های شما رو به پایین است، تنظیم می‌کنند، قبل از اینکه سینه‌تان را کف بزنند و یا ارتعاش دهند این ضربه موکوس را بیشتر به سمت راه های هوایی حرکت می دهد. پس از تکمیل، به شما هدایت می شود که به اندازه کافی قوی سرفه کنید تا پاکسازی مخاط از ریه های خود را به پایان برسانید.

نکته مهم: برای جلوگیری از آسیب یا ناراحتی، فردی که کف می‌زند هرگز نباید به ستون فقرات، سینه، شکم، دنده‌های پایین یا پشت دست بزند.

این تکنیک باید با معده خالی، قبل از غذا یا دو ساعت و نیم بعد از غذا انجام شود.

درناژ اتوژنیک (AD)
درناژ اتوژنیک (AD) یک تکنیک پاکسازی راه هوایی است که از تنفس کنترل شده با افزایش حجم ریه برای شل کردن و انتقال مخاط به سمت بالا و خارج از ریه ها استفاده می کند.

این در سه مرحله اتفاق می افتد، کار بر روی تجمع از خارج راه های هوایی به سمت وسط و سپس به راه های هوایی مرکزی که می توان آن را پاک کرد. مرحله اول شامل تنفس با حجم کم است. مرحله دو تنفس متوسط ​​یا جزر و مدی است. مرحله سوم تنفس های با حجم زیاد است که به شما امکان می دهد مخاط را سرفه کنید یا مخاط را بیرون بکشید. یک فیزیوتراپیست قفسه سینه می تواند شما را در هر مرحله راهنمایی کند و به شما در مورد آنچه که باید احساس کنید و یا بشنوید و چه زمانی باید شروع به سرفه کنید، راهنمایی می کند.

چرخه فعال تکنیک تنفس (ACBT)
فیزیوتراپیست شما می تواند تکنیک های تنفس فعال مناسب (ACBT) را برای کمک به پاکسازی مخاط از ریه ها به شما آموزش دهد. آنها ممکن است با کنترل تنفس (در صورت امکان به داخل و خارج از دهان) شروع شوند، سپس با تنفس عمیق (گاهی اوقات نفس را به مدت دو تا سه ثانیه قبل از رها کردن آن نگه دارید) و سپس خفه کردن.

ها کردن یک بازدم قوی از طریق گلو است، مانند اینکه می خواهید آینه را مه کنید. ماهیچه های معده شما به سمت داخل کشیده می شوند و دهان شما باید صدای “ها” بدهد.

دستگاه های فشار بازدم مثبت (PEP)
این دستگاه ها مانند ماسک یا دهانی دستی به تکنیک های تنفسی کمک می کنند که می توانند ریه های شما را پاک کنند.

دستگاه PEP به شما امکان می دهد آزادانه نفس بکشید اما در هنگام بازدم مقاومت ایجاد می کند. برای پشت سر گذاشتن این مقاومت، باید با شدت بیشتری بازدم کنید، تقریباً چهار برابر طول دم خود. این کار باعث می شود که مخاط شما حرکت کند و در حین انجام این کار راه های هوایی شما باز نگه داشته شود.

PEP نوسانی
مانند PEP معمولی، این دستگاه امکان تنفس آسان و مقاومت در هنگام بازدم را فراهم می کند. با این حال، یک دستگاه PEP همچنین ارتعاشات (یا نوسانات) را در دم بیرون ایجاد می کند تا مخاط را از راه های هوایی محیطی و میانی به سمت راه های هوایی مرکزی حرکت دهد. پس از چندین بار تنفس، به شما دستور داده می‌شود که سرفه کنید تا مخاط از ریه‌ها کاملاً پاک شود.

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی تنفسی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ