فیزیوتراپی پس از جراحی کمر

فیزیوتراپی پس از جراحی کمر

فیزیوتراپی پس از جراحی کمر برای کمک به بازیابی قدرت و تحرک کمر و ستون فقرات و تسریع بهبودی از اهمیت زیادی برخوردار است.

ارزیابی فیزیوتراپی

هنگامی که جراحی ستون فقرات خود را انجام دادید و پزشک شما را برای شروع فیزیوتراپی تایید کرد، باید در یک کلینیک فیزیوتراپی و یا بصورت فیزیوتراپی در منزل توانبخشی خود را شروع کنید.

در اولین ملاقات شما، فیزیوتراپیست شما یک ارزیابی و ارزیابی اولیه را انجام خواهد داد.

اجزای ارزیابی اولیه شامل، اما محدود به موارد زیر نیست:

  • گرفتن شرح حال: قبل از هر گونه ارزیابی رسمی، فیزیوتراپیست شما یک شرح حال کتبی یا شفاهی می گیرد. سوالاتی در مورد اینکه چه احساسی دارید، چگونه جراحت شما رخ داده است و آیا بعد از جراحی شما عوارضی وجود داشته است، پرسیده می شود. PT شما همچنین در مورد سابقه پزشکی گذشته شما می پرسد. این زمان خوبی برای پرسیدن سؤالات و شروع ایجاد ارتباط با فیزیوتراپیست خود است.
  • ارزیابی وضعیت بدن: از آنجایی که وضعیت مناسب نقش مهمی در حفظ ستون فقرات سالم دارد، PT شما احتمالا وضعیت شما را ارزیابی خواهد کرد. او در حالی که نشسته و ایستاده اید به ستون فقرات شما نگاه می کند و یافته های مربوط به وضعیت شما را ثبت می کند. او می تواند به شما کمک کند تا در هنگام نشستن و ایستادن به وضعیت بدنی مناسب برسید.
  • محدوده حرکت: فیزیوتراپیست شما همچنین دامنه حرکتی کمر شما (ROM) را اندازه گیری می کند. ممکن است از دستگاهی به نام گونیا یا شیب سنج حبابی برای بدست آوردن خوانش پایه حرکت ستون فقرات استفاده شود.
  • قدرت: فیزیوتراپیست قدرت شما را در طول ویزیت اولیه اندازه گیری می کند. اگر قبل از جراحی به دلیل فشردگی عصب نخاعی دچار ضعف یا فلج عضلانی شده اید، فیزیوتراپیست شما قدرت آن عضلات را اندازه گیری می کند. او همچنین ممکن است قدرت عضلات شکم و پشت، عضلات لگن و ران یا عضلات اطراف ساق پا را ارزیابی کند.
  • ارزیابی بافت اسکار: پس از جراحی ستون فقرات، یک برش جراحی در کمر خود خواهید داشت. متخصص فیزیوتراپی پس از جراحی کمر شما ممکن است تحرک بافت اسکار را ارزیابی کند تا مطمئن شود که پوست و بافت های زیرین حرکت شما را محدود نمی کنند.
  • غربالگری عصبی: فیزیوتراپیست شما ممکن است در طی ارزیابی اولیه شما یک غربالگری عصبی انجام دهد. او ممکن است رفلکس های تاندون عمیق شما را با چکش رفلکس آزمایش کند و توانایی شما در تشخیص لمس یا فشار سبک ارزیابی شود.
  • ارزیابی انعطاف پذیری: انعطاف پذیری کلی بدن شما ممکن است پس از لامینکتومی کمری ارزیابی شود. گروه‌های ماهیچه‌ای که احتمالاً مورد ارزیابی قرار می‌گیرند شامل عضلات همسترینگ، چهارسر ران و ساق پا هستند. گاهی اوقات پس از جراحی های ستون فقرات، ممکن است سفتی در عصب سیاتیک شما وجود داشته باشد. این ریشه عصبی چسبیده نامیده می شود و به دلیل ایجاد بافت اسکار خفیف در اطراف عصب هنگام خروج از کانال نخاعی ایجاد می شود.
  • ارزیابی عملکرد: فیزیوتراپیست شما همچنین عملکرد کلی شما را پس از جراحی ارزیابی خواهد کرد. آیا قادر به کار هستید؟ آیا می توانید در فعالیت های تفریحی عادی خود شرکت کنید؟ آیا به هیچ وجه از نظر عملکردی محدود هستید؟ پاسخ به این سوالات می تواند به PT شما کمک کند تا با شما برای ایجاد اهداف توانبخشی خاص پس از جراحی شما همکاری کند.

فیزیوتراپی پس از جراحی کمر

فیزیوتراپی پس از جراحی کمر

نتایج ارزیابی اختصاصی شما به فیزیوتراپیست شما کمک می‌کند تا پس از جراح کمری، یک برنامه درمانی ایجاد کند. گاهی اوقات، پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که یک پروتکل خاص پس از عمل را دنبال کنید، و فیزیوتراپ شما می تواند به شما کمک کند تا در مسیر خود بمانید.

ورزش

برنامه ورزشی بعد از عمل باید یکی از محورهای اصلی توانبخشی شما پس از جراحی کمر باشد. مطالعات نشان می دهد افرادی که پس از جراحی کمر به ورزش می پردازند در مقایسه با افرادی که ورزش نمی کنند نتایج بهتری دارند.

تمرینات خاص شامل تمرینات دامنه حرکتی پیشرونده کمری و تمرینات تقویتی لگن و هسته است. اگر فیزیوتراپ شما ضعفی را در یک گروه عضلانی به دلیل فشردگی عصب قبل از عمل پیدا کرد، ممکن است تمرینات خاصی روی آن عضله متمرکز شود. ورزش های قلبی عروقی مانند راه رفتن روی تردمیل نیز ممکن است برای کمک به بهبود استقامت عملکردی کلی شما تجویز شود. متخصص فیزیوتراپی پس جراحی کمر شما می تواند به شما یاد دهد که چگونه شدت تمرین خود را به درستی کنترل کنید.

فیزیوتراپ شما همچنین ممکن است تمریناتی را برای افزایش انعطاف پذیری کلی در عضلات همسترینگ، ساق پا و عضلات چهار سر ران شما تجویز کند.

از آنجایی که کنترل وضعیتی یک مؤلفه مهم برای حفظ سلامت ستون فقرات است، فیزیوتراپیست شما باید نحوه صحیح نشستن را به شما آموزش دهد. 

متدها و مدالیته های ضدرد

اگر بعد از جراحی درد را تجربه می کنید، فیزیوتراپیست شما ممکن است استفاده از روش های فیزیکی خاصی را برای کمک به کنترل درد شما انتخاب کند. ممکن است از روش هایی مانند تحریک الکتریکی و TENS برای کمک به کنترل درد استفاده شود.

گرما ممکن است برای کمک به شل شدن عضلات و بهبود گردش خون در اطراف کمر استفاده شود و یخ ممکن است برای کمک به کاهش تورم و درد در نزدیکی محل جراحی شما استفاده شود.

فیزیوتراپیست شما متخصص حرکت است، بنابراین اگر فقط درمان‌های غیرفعال مانند گرما یا یخ را دریافت می‌کنید، باید بپرسید که آیا بهترین مراقبت از کمر خود را دریافت می‌کنید یا خیر.

ماساژ اسکار

اگر فیزیوتراپ شما در اطراف برش جراحی شما سفتی پیدا کند، ممکن است در تکنیک‌های خاصی برای جابجایی اسکار استفاده کند.

به طور کلی، دوره مراقبت فیزیوتراپی شما باید بین سه تا شش هفته طول بکشد. فیزیوتراپیست شما باید اطمینان حاصل کند که برنامه ای برای ادامه ورزش دارید. او همچنین باید مطمئن شود که در صورت بروز مجدد کمردرد یا سیاتیک چه کاری باید انجام دهید.

پیشگیری از بروز عوارض

یکی از اجزای مهم برنامه فیزیوتراپی شما این است که یاد بگیرید چگونه از مشکلات بعدی کمر خود جلوگیری کنید. فیزیوتراپ شما می تواند به شما در تعیین عوامل خطری که ممکن است منجر به کمردرد یا سیاتیک شود کمک کند.

 

مقالات مرتبط :

فیزیوتراپی برای درد سیاتیک

فیزیوتراپی برای دیسک کمر در منزل

فیزیوتراپی کمردرد در منزل

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ