مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی

سکته مغزی یک آسیب مغزی است که می تواند منجر به ناتوانی طولانی مدت شود. حدود دو سوم از بازماندگان سکته مغزی به نوعی توانبخشی نیاز دارند.

در طول سکته، جریان خون به بخشی از مغز مختل می شود. اتصالات آسیب دیده بین مغز و بدن می تواند منجر به از دست دادن عملکرد شود. سکته مغزی می تواند قسمت های مختلف مغز را تحت تاثیر قرار دهد و مشکلاتی ایجاد کند، از جمله:

 • فلج در یک یا هر دو طرف بدن.
 • از دست دادن احساس در قسمت های بدن درگیر.
 • ضعف عضلانی.
 • مشکلات تعادل و راه رفتن
 • اختلال گفتار.
 • مشکل یا ناتوانی در انجام برخی حرکات.
 • مشکل در تفکر، حل مسئله یا احساسات.

فیزیوتراپیست ها افراد مبتلا به سکته را درمان می کنند و به آنها کمک می کنند تا سریعتر و قوی تر بهبود یابند.

سکته مغزی هر فرد را به طور متفاوتی تحت تاثیر قرار می دهد. علائم به اندازه و محل سکته مغزی بستگی دارد. فیزیوتراپیست علائم شما را ارزیابی می کند و بر اساس نیازها و اهداف خاص شما یک برنامه درمانی طراحی می کند. هدف بلند مدت فیزیوتراپی تحریک ریکاوری مغز و آموزش مجدد عضلات برای حرکت است. همچنین می تواند به بازماندگان کمک کند تا استقلال و توانایی انجام فعالیت های روزانه را دوباره به دست آورند.

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی

 • بهبودی پس از آسیب مغزی و از دست دادن عملکرد عضلانی.
 • اعصاب و عضلات آسیب دیده را تحریک می کند.
 • کاهش سفتی و حفظ گردش خون در عضلات و اعصاب آسیب دیده.
 • یادگیری دوباره حرکات و فعالیت ها
 • رسیدن به بیشترین عملکرد و استقلال ممکن
 • بازیابی تحرک و قدرت بدنی
 • جلوگیری از ضعف و آتروفی عضلات
 • بهبودی بهتر و سریعتر

فیزیوتراپیست ها در طول دوره بهبودی بیماران خود را تشویق می کنند. آنها به بازماندگان سکته کمک می کنند تا هر چه سریعتر استقلال خود را به دست آورند.

سکته مغزی یکی از علل اصلی ناتوانی طولانی مدت بزرگسالان است. توانبخشی زودهنگام می تواند به طور قابل توجهی احتمال بهبود موفقیت آمیز سکته را افزایش دهد. توانبخشی سکته مغزی شامل یک برنامه درمانی هدفمند است که برای کمک به بیماران برای بازیابی عملکرد از دست رفته و بازیابی استقلال طراحی شده است. در حالی که هر بازمانده سکته مغزی برنامه توانبخشی متفاوتی خواهد داشت، بسیاری از آنها شامل ترکیبی سفارشی از درمان های فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتاردرمانی هستند.

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی و سایر درمان های توانبخشی سکته مغزی

تحرک را بازیابی می کند

پس از سکته مغزی، بیماران ممکن است تغییرات شدیدی را در تحرک تجربه کنند، از جمله ضعف یا فلج در یک طرف بدن، سفت یا سفت شدن ماهیچه‌ها، سرگیجه و سایر مشکلات تعادلی، و مشکلات در برنامه‌ریزی یا هماهنگی، که منجر به حرکات ناشیانه یا آهسته می‌شود. تغییرات در حس، مانند بی حسی یا حساسیت بیش از حد، همراه با تورم، خستگی و درد نیز شایع است.

توانبخشی سکته مغزی به بیماران کمک می کند تا توانایی هایی را که در اثر سکته مغزی از دست داده یا آسیب دیده اند، از طریق حرکات و تمرینات تجویز شده خاص، تحریک الکتریکی یا حمایت از بریس های موقت، به دست آورند. توانبخشی سکته مغزی همچنین می تواند به بیماران کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه با ناتوانی دائمی سازگار شوند و از وسایل کمکی مانند ویلچر و واکر استفاده کنند. 

برای بهره مندی از مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی با متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در منزل و کلینیک در ارتباط باشید: ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی

استقلال را در فعالیت های روزمره زندگی به حداکثر می رساند

ضعف، فلج و تغییرات عضلانی اغلب بر بازوها و دست‌های بیماران سکته مغزی تأثیر می‌گذارد و انجام عملکردهای حرکتی ظریف لازم برای غذا خوردن، لباس پوشیدن و بهداشت شخصی را که از ویژگی‌های بارز زندگی مستقل هستند، دشوار می‌سازد.

به عنوان بخشی از فرآیند توانبخشی، بیماران سکته مغزی ممکن است حرکت را برای کارهای روزمره تمرین کنند و تکرار به عنوان کلید بازیابی عملکرد است. سایر بیماران ممکن است برای کمک به بهبود هماهنگی، بازی های ویدیویی انجام دهند. همچنین می توان از تحریک الکتریکی سطح پایین برای کمک به تقویت عضلات ضعیف استفاده کرد. هدف از توانبخشی سکته مغزی کمک به بیماران برای بازیابی توانایی های از دست رفته و به حداکثر رساندن استقلال است. گاهی اوقات این به معنای یادگیری روش های جایگزین برای انجام وظایف روزانه است.

مهارت های ارتباطی و شناختی را تقویت می کند

توانایی های گفتاری و ارتباطی اغلب پس از سکته مغزی به دلیل ضعف یا فلج عضلات داخل و اطراف دهان، لب ها، زبان و تارهای صوتی آسیب می بینند. سکته مغزی همچنین می‌تواند بر هماهنگی ماهیچه‌ها و توانایی‌های شناختی مانند حافظه، تفکر و قضاوت تأثیر بگذارد، به این معنی که بیماران نه تنها در صحبت کردن، خواندن و نوشتن مشکل دارند، بلکه در درک دیگران هنگام صحبت یا اشاره نیز مشکل دارند.

یک برنامه گفتار درمانی جامع و سفارشی می تواند به بیماران کمک کند تا راحت تر با هم ارتباط برقرار کنند. این ممکن است شامل تمرین با صحبت کردن و گوش دادن یا استفاده از حرکات یا وسایل کمکی برای انتقال پیام باشد. گفتار درمانی همچنین به تقویت عضلات و هماهنگی برای بهبود سرعت، ریتم و دقت گفتار بیمار کمک می کند.

از سلامت روان حمایت می کند

معمولاً بیماران در مورد پیشرفت و محدودیت های خود پس از سکته ناامید، افسرده یا مضطرب می شوند. برنامه های توانبخشی سکته مغزی گاهی شامل مشاوره به عنوان بخشی از برنامه درمانی کلی، همراه با گروه های حمایتی و آموزش خانواده است که می تواند به خانواده ها کمک کند تا از عزیزانی که پس از سکته بهبود می یابند، مراقبت کنند.

تغییرات عاطفی و شخصیتی پس از سکته شایع است، از جمله واکنش های اغراق آمیز، احساسات خارج از زمینه، تحریک پذیری یا پرخاشگری، و حتی رفتارهای غیرقابل مهار یا تکانشی. درمان شناختی رفتاری می تواند همراه با آموزش مدیریت رفتاری و دارو کمک کند.

مبتلایان به سکته مغزی زمانی که به انواع حمایت های جسمی و روانی دسترسی داشته باشند، شانس بیشتری برای داشتن یک زندگی پربار و معنادار دارند.

توانبخشی سکته مغزی می تواند به معنای تفاوت بین بازیابی استقلال روزانه و باقی ماندن آسیب شدید باشد، بنابراین اگر شما یا یکی از عزیزانتان اخیراً دچار سکته مغزی شده اید، با متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما در ارتباط باشید.

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

مقالات مرتبط :

دلایل و عوامل خطر سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ