بهترین درمان سیاتیک

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. بهترین درمان سیاتیک
بهترین درمان سیاتیک

بهترین درمان سیاتیک توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی یا بصورت فیزیوتراپی در منزل ارائه می شود.

سیاتیک دردی است که از ناحیه کمر شروع می شود و گاهی به پاهای بیمار نیز سرایت می کند.

سیاتیک زمانی رخ می دهد که چیزی در بدن شما ، شاید فتق دیسک یا خار استخوان ، عصب سیاتیک را تحت فشار قرار دهد. برخی از افراد درد شدیدی را تجربه می کنند و برخی دیگر دچار گزگز، ضعف و بی حسی در پاهای خود می شوند.

سیاتیک باعث درد و ناراحتی می شود، اما درمان های موثر زیادی برای آن وجود دارد. اکثر افراد مبتلا به سیاتیک در نهایت نیازی به جراحی ندارند و حدود نیمی از آنها در عرض 6 هفته تنها با استراحت و دارو و روش های موثری همچون فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی بهبود می یابند.

بهترین درمان سیاتیک روشی است که علاوه بر تسکین علائم و بهبود وضعیت تحرک بیمار ، حداقل عارضه جانبی را به همراه داشته باشد ، که در این بین فیزیوتراپی می تواند به عنوان یکی از بهترین روش های درمانی در نظر گرفته شود.

از هر 10 نفر 4 نفر در مقطعی از زندگی خود دچار سیاتیک یا تحریک عصب سیاتیک می شوند. این عصب از دو طرف پایین ستون فقرات می آید و از طریق لگن و باسن حرکت می کند و به پشت ساق پا می رسد.

هر عاملی که به این عصب فشار بیاورد یا آن را تحریک کند، می تواند باعث دردی شود که پشت یک باسن یا ران را به سمت پایین شلیک می کند. احساس درد می تواند بسیار متفاوت باشد. سیاتیک ممکن است مانند یک درد خفیف باشد. احساس سوزش شدید یا ناراحتی شدید سیاتیک همچنین می تواند باعث احساس بی حسی، ضعف و گزگز شود.

درد ممکن است با نشستن طولانی مدت، ایستادن، سرفه، عطسه، چرخش، بلند کردن یا زور زدن بدتر شود.

علائم سیاتیک

درد سیاتیک علاوه بر کمر در سایر نواحی بدن شما وجود دارد و نه فقط پشت، پایین، پشت پاها، پاها و انگشتان پا ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته و دردناک باشد. شما همچنین ممکن است در قسمت پایین کمر خود احساس درد کنید.

دردی که احساس می کنید از فردی به فرد دیگر متفاوت است، ممکن است بتوانید درد را به صورت احساس وارد شدن چاقو بر بدن و یا درد سوزشی توصیف کنید. بسیاری از مردم درد گزگز کردن و سوزن سوزن شدن را تجربه می کنند یا از طرف دیگر ممکن است بدن شما بی حس یا ضعیف شود.

چه مدت طول می کشد تا درد عصب سیاتیک از بین برود؟

سیاتیک بین چهار تا شش هفته طول می کشد، اگرچه ممکن است متوجه شوید که درد در عرض دو هفته کاهش می یابد. با این حال، ممکن است برای مدت طولانی تری ادامه یابد، اگر درد شما پس از چند هفته بهبود نیافته است، باید به پزشک خود مراجعه کنید. آنها قادر به ارائه مشاوره و درمان خواهند بود. کسانی که در گذشته درد سیاتیک را تجربه کرده‌اند ممکن است متوجه شوند که درد هر از گاهی تکرار می‌شود، در این صورت پزشک شما می‌تواند توصیه‌هایی درباره سبک زندگی برای کمک به پیشگیری از دوره‌های سیاتیک ارائه دهد.

بهترین درمان سیاتیک

برای درمان سیاتیک گزینه های مختلفی در دسترس است از روشهای درمان خانگی همچون استراحت و کمپرس سرد و گرم تا روشهای تهاجمی همچون جراحی که هر کدام بسته به نظر پزشک و فیزیوتراپیست در نظر گرفته می شوند.

گزینه های غیر جراحی

اکثر افراد مبتلا به سیاتیک در عرض چند هفته با درمان های خانگی بهبود می یابند. اگر درد شما نسبتاً خفیف است و شما را از انجام فعالیت های روزانه باز نمی دارد، پزشک ابتدا ترکیبی از این راه حل های عمومی را توصیه می کند.

کاهش سطح فعالیت بخصوص فعالیت هایی که با انجام آن ها درد و سایر علائم بیمار تشدید می شود ضروری است.

کمپرس سرد و گرم می توانند درد و التهاب را تسکین دهند ، کمپرس گرم با افزایش جریان خون علاوه بر کمک به تسکین درد ، روند بهبودی را نیز سرعت می بخشد ، کمپرس سرد نیز با کاهش جریان خون به کاهش التهاب کمک می کند.

استفاده از داروهای مسکن و ضدالتهاب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن برای تسکین علائم سیاتیک توصیه می شوند.

فیزیوتراپی بهترین درمان سیاتیک

دکتر فیزیوتراپی می تواند یک برنامه کششی و ورزشی برای شما ایجاد کند و همچنین به بهبود وضعیت بدنی شما برای کاهش فشار از روی عصب سیاتیک کمک کند.

می توانید با انجام تمرینات کششی کمر به تسکین درد سیاتیک خود کمک کنید.

وقتی در حال حرکت هستید، التهاب می تواند بهبود یابد، بنابراین پیاده روی کوتاه می تواند ایده خوبی باشد. دکتر فیزیوتراپی شما می تواند مطمئن شود فرم شما درست است تا بیشتر به خود آسیب نرسانید.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی در شریعتی خدمات تخصصی فیزیوتراپی سیاتیک را ارائه می دهند ، فیزیوتراپی در منزل نیز توسط متخصصان ما به عزیزانی که به هر دلیل امکان مراجعه حضوری به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند ارائه می شود.

عمل جراحی

وقتی همه چیز با شکست مواجه شد، جراحی آخرین راه حل برای حدود 5 تا 10 درصد از افراد مبتلا به سیاتیک است. اگر سیاتیک خفیف تری دارید اما پس از 3 ماه استراحت، کشش و مصرف دارو همچنان درد دارید، احتمالاً شما و پزشکتان باید در مورد جراحی صحبت کنید.

در موارد نادر، سیاتیک می تواند باعث سندرم دم اسب شود، وضعیتی که باعث می شود کنترل روده و مثانه خود را از دست بدهید. این یک وضعیت مستقیم به جراحی است.

دو گزینه اصلی جراحی برای سیاتیک دیسککتومی و لامینکتومی هستند.

دیسککتومی در طی این روش، جراح شما هر چیزی را که بر عصب سیاتیک شما فشار می آورد، اعم از فتق دیسک، خار استخوان یا چیز دیگری، برمی دارد. هدف برداشتن تنها قطعه ای است که در واقع باعث ایجاد سیاتیک شده است، اما گاهی اوقات جراحان برای رفع مشکل مجبورند کل دیسک را بردارند. برای دیسککتومی بیهوشی عمومی خواهید داشت و ممکن است بتوانید همان روز به خانه بروید.

لامینکتومی لامینا بخشی از حلقه استخوانی است که نخاع را می پوشاند. در طول لامینکتومی، جراح شما لامینا و هر بافتی را که بر روی عصب فشار می‌آورد که باعث درد شما می‌شود، خارج می‌کند. شما بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد، به این معنی که در طول عمل بیدار نخواهید بود که می تواند تا 2 ساعت طول بکشد. آن روز یا فردای آن روز با دستورالعمل شروع به راه رفتن از بیمارستان مرخص می شوید.

 

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

درمان سردرد با فیزیوتراپی

درمان سردرد با فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمانی در کلینیک فیزیوتراپی آیتن تهران ارائه می شود. سردرد یک بیماری شایع است که می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که دارو اغلب راه حلی برای تسکین سردرد است، فیزیوتراپی یک رویکرد جایگزین و…

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد کمر درد یک بیماری شایع است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. چه به دلیل وضعیت نامناسب، فشار عضلانی یا یک بیماری زمینه ای باشد، می تواند ناتوان کننده باشد و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی کاهش دهد.  این بیماری می تواند…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ