توانبخشی بیمار آسیب نخاعی

  1. خانه
  2. بیماری های مغز و اعصاب
  3. توانبخشی بیمار آسیب نخاعی
توانبخشی بیمار آسیب نخاعی

توانبخشی بیمار آسیب نخاعی (SCI) یک فرآیند ضروری پس از آسیب است که هم به بیماران کمک می کند تا با شرایط فیزیکی جدید خود سازگار شوند و هم بهبودی آنها را بهینه می کند، بخش عمده این توانبخشی بر فیزیوتراپی متمرکز است.

شایع ترین پیامد SCI فلج است. با این حال، SCI همچنین پیامدهای گسترده ای برای بسیاری از عملکردهای بدن، از جمله مثانه، روده، تنفس، قلبی عروقی و عملکرد جنسی دارد. حساسیت بیمار را نسبت به عوارض دیررس کلیوی و همچنین آسیب های اسکلتی عضلانی، درد، پوکی استخوان و سایر مسائل بهداشتی افزایش می دهد. همچنین پیامدهای اجتماعی، مالی و روانی دارد.

توانبخشی فوری آسیب نخاعی

در نتیجه تأثیر همه جانبه آسیب نخاعی، مدیریت بیماران نخاعی باید چند رشته ای باشد که شامل بسیاری از متخصصان و خدمات بهداشتی و درمانی می شود. برخی از مهم ترین مشاوران در موارد SCI فیزیوتراپیست ها هستند. آنها مجموعه ای از مشکلات مختلف مربوط به SCI را درمان می کنند که شامل بسیاری از سیستم های بدن می شود، حتی اگر آسیب شناسی زمینه ای عصبی باشد.

توانبخشی بیمار آسیب نخاعی باید به محض اینکه بیمار پس از آسیب از نظر پزشکی وضعیت پایداری پیدا کرد، شروع شود. این مدت زمان می‌تواند از چند روز تا چند هفته متفاوت باشد، بسته به اینکه بیمار آسیب‌ های دیگری را متحمل شده باشد یا عوارض پزشکی یا تنفسی بعدی داشته باشد. توانبخشی شامل یک تیم کامل و یک رویکرد بیمار محور است. هدف این است که بیمار بتواند زندگی پربار و رضایت بخشی با بهترین کیفیت زندگی ممکن داشته باشد.

بلافاصله پس از آسیب نخاعی، فعالیت های ساده زندگی روزمره برای بیماران تبدیل به یک چالش می شود. آنها قادر به انجام وظایف حرکتی نیستند زیرا بدن آنها از وضعیت عصبی جدید خود استفاده نمی کند. آنها هنوز یاد نگرفته اند که چگونه با شرایط ایجاد شده برای خود به طور مطلوب حرکت کنند. کارهایی مانند رفتن به توالت، حمام کردن، غذا خوردن یا غلت زدن در رختخواب به میزان قابل توجهی تلاش بیشتری نسبت به قبل می طلبد. میزان این مورد با سطح عصبی آسیب و وضعیت جسمی کلی بیمار متغیر است.

ارزیابی های توانبخشی بیمار آسیب نخاعی

در ابتدا، فیزیوتراپیست ها باید وظایف حرکتی را شناسایی کنند که بیماران می توانند به آنها امیدوار باشند، مانند غلت زدن، نشستن بدون تکیه گاه، حرکت از دراز کشیدن به نشستن، انتقال یا راه رفتن در صورت امکان. سطح عصبی باید در این فرآیند شناسایی در نظر گرفته شود. ارزیابی بیمار مبتلا به SCI یک گام اولیه مهم در مدیریت فیزیوتراپی است. این نه تنها در تعیین اهداف واقع بینانه، بلکه در شناسایی مشکلات کلیدی و جستجوی راه حل نیز ضروری است. یک عنصر ذهنی برای ارزیابی وجود دارد، اما آنها همچنین برای ارائه یک روش عینی برای نظارت بر بهبود در طول زمان به روشی بصری تر استفاده می شوند. برای این منظور، با توجه به استانداردهای بالینی در هر کشور، ارزیابی های استاندارد و عینی بیشتری مورد نیاز است.

پروسه توانبخشی بیمار آسیب نخاعی

توانبخشی پس از آسیب نخاعی (SCI) می‌تواند یک فرآیند خسته‌کننده باشد و شدت آسیب ممکن است تعیین کند که فرآیند توانبخشی چقدر برای شما طول خواهد کشید. خوشبختانه، تیمی از متخصصان پزشکی چند رشته ای از شما و بهبودی شما حمایت خواهند کرد. پزشکان، پرستاران، کاردرمانگران، فیزیوتراپیست ها، روانشناسان، گفتار درمانگران، ارتوتیست ها و درمانگران تفریحی از جمله متخصصان مراقبت های بهداشتی هستند که به کاهش درد و بازیابی عملکرد شما کمک می کنند.

توانبخشی SCI یک فرآیند گسترده است. البته، شامل یک برنامه آمادگی جسمانی (به عنوان مثال، تقویت عضلات و یادگیری مجدد نحوه انجام کارهای اساسی) است. اما یک مؤلفه ذهنی و عاطفی نیز وجود دارد که به شما کمک می کند تا با میزان آسیب ستون فقرات، از دست دادن استقلال و تأثیر مالی خود کنار بیایید.

توانبخشی پس از آسیب نخاعی ممکن است شامل یک برنامه آمادگی جسمانی باشد که شامل ورزش برای تقویت عضلات است. 

نقش فیزیوتراپی در توانبخشی بیمار آسیب نخاعی

فیزیوتراپیست یکی از اعضای کلیدی تیم توانبخشی SCI شما است. او به شما کمک می کند تا عملکرد خود را دوباره به دست آورید، تحرک را بهبود ببخشید و از عوارضی که ممکن است سال ها پس از آسیب تروماتیک اولیه ایجاد شود، جلوگیری کنید.

برنامه فیزیوتراپی (PT) بعد از SCI احتمالاً شامل موارد زیر است:

  • آموزش قدرت
  • ورزش قلبی عروقی
  • تهویه تنفسی
  • آموزش تحرک
  • کشش

در حالی که فیزیوتراپی می تواند به افراد کمک کند تا بعد از آسیب نخاعی بهتر و راحت تر حرکت کنند، موانعی مانند وابستگی به ونتیلاتور، دردهای عصبی و جسمی و چالش های روانی اجتماعی می توانند مانع از پیشرفت معنی دار فیزیوتراپی در بهبودی شوند. اگر برای شروع یا حفظ یک برنامه فیزیوتراپی مشکل دارید، با فیزیوتراپیست یا سایر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

تمرین حرکتی با وزنه (WSLT) ممکن است بخشی از یک برنامه توانبخشی فشرده SCI باشد و نشان داده شده است که باعث بهبود تحرک می شود.

تحریک الکتریکی عملکردی: یک پیشرفت احتمالی برای آسیب شدید نخاعی است.

کاردرمانی پس از آسیب نخاعی

یک کاردرمانگر به جنبه های اجتماعی، عاطفی و عملکردی زندگی بعد از SCI می پردازد.

هدف یک کاردرمانگر این است که به شما کمک کند تا جایی که ممکن است پس از آسیب، استقلال بیشتری کسب کنید. برای این منظور، کاردرمانی بر ادغام وسایل تطبیقی ​​در زندگی روزمره شما برای حمایت از استقلال شما در خانه و محل کار تمرکز دارد.

وسایلی که کاردرمانگر شما ممکن است توصیه کند شامل ویلچر، بالابر، بریس‌های ستون فقرات و ارتزها، کنترل‌های خانه (برای چراغ‌ها، تلویزیون یا تلفن)، تجهیزات حمام، و ابزارهایی برای آسان‌تر کردن رانندگی است.

نکات پایانی

پس از آسیب دیدگی نخاع، ممکن است احساس کنید که تمام دنیا از شما گرفته شده است. بهبودی از ضایعه نخاعی آسان نیست: طولانی و چالش برانگیز است و می‌تواند حتی قوی‌ترین افراد را هم دچار افسردگی و ناراحتی های روحی کند. به تیم مراقبت های بهداشتی خود اعتماد کنید: این متخصصان بهترین شانس را برای بازیابی عملکرد، بهبود عملکرد و حفظ کیفیت خوب زندگی به شما می دهند. همچنین، بدانید که جامعه پزشکی به طور مداوم در حال یادگیری بیشتر در مورد چگونگی بهبود زندگی افراد مبتلا به SCI است.

 

کلمات مرتبط :

توانبخشی بیمار آسیب نخاعی – فیزیوتراپی پس از آسیب نخاعی – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی در سیدخندان

مقالات بیشتر

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک توسط متخصصان با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. گرفتگی کمر که به اسپاسم عضلانی نیز معروف است، انقباضات غیرارادی عضلات پشت است. این انقباضات می تواند ناگهانی و شدید باشد و باعث ایجاد درد شدید در ناحیه آسیب دیده شود….

کایروپرکتیک در منزل با بیمه

کایروپراکتیک در منزل با بیمه توسط متخصصان و درمانگران با تجربه ما برای کمک به درمان مشکلات مرتبط با ستون فقرات ارائه می شود. کایروپرکتیک نوعی از طب جایگزین است که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. رویکرد اصلی مورد استفاده در درمان…

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک سیاتیک وضعیتی است که باعث درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در ناحیه کمر، باسن و پاها می شود. این عصب معمولاً به دلیل فشرده شدن یا تحریک عصب سیاتیک که بزرگترین عصب بدن است و از قسمت پایین کمر از باسن و پایین پاها عبور می کند، ایجاد می…

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران، یک متخصص مراقبت های بهداشتی است که در تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تخصص دارد. متخصصان کایروپراکتیک بر این باورند که بسیاری از مشکلات سلامتی می تواند ناشی از ناهماهنگی ستون فقرات باشد که با سیستم عصبی بدن و فرآیندهای طبیعی بهبودی تداخل…

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در تهران در حوزه های تخصصی ارتوپدی ، نورولوژی و کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که بر کمک به افراد برای بازیابی و حفظ عملکرد فیزیکی، حرکت و تحرک تمرکز دارد. فیزیوتراپیست ها با افراد در هر سنی…

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ