درمان فلج مغزی

 1. خانه
 2. بیماری های مغز و اعصاب
 3. درمان فلج مغزی
درمان فلج مغزی

درمان فلج مغزی

فلج مغزی به گروهی از اختلالات دائمی و غیرپیشرونده گفته میشود كه به دلیل بروز آسیب مغزی در دوران جنینی یا در سال های ابتدایی زندگی رخ می دهد.

این آسیب مغزی منجر به از دست رفتن كنترل حركات جسمی در فرد می شود و بندرت منجر به بروز اختلالات ذهنی نیز می شود.

آسيب مغز در دوران بارداری به دلایلی ژنتیکی یا وارد شدن ضربه شدید ، زایمان سخت و طلانی که سبب کاهش اکسیژن رسانی به مغز نوزاد می شود ، مشکلات تنفسی شدید در نوزادان نارس به دلیل عدم تکامل ریه ها و یا وارد شدن ضربه شدید به سر نوزاد و یا کودک در سال های ابتدایی زندگی از مهم ترین عوامل بروز فلج مغزی هستند.

راهکارهای توانبخشی فلج مغزی با فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش های درمان فلج مغزی هستند که امروزه برای کمک به کاهش عوارض ایجاد شده برای کودکان و بزرسگالان مبتلا به این عارضه مغزی توصیه می شوند.

علائم فلج مغزی ممکن است بقدری خفیف باشند که هیچ علائمی را در فرد ایجاد نکنند و یا ممکن است بحدی شدید باشند که سبب بروز اختلال جدی در زندگی فرد و حتی فلج و ولیچرنشینی فرد شوند.

فلج مغزی اسپاستیک ، شایعترین نوع فلج مغزی است که به علت آسیب نورون‌ های حرکتی فوقانی رخ داده و منجر به بروز مشکلات حرکتی همچون راه رفتن غیر طبیعی ، رفلکس های غیر طبیعی و عدم توانایی در هماهنگ کردن عضلات می شود.

علائم این اختلال اغلب تا ۲ سالگی کودک مشخص می شود و پس از تشخیص بلافاصله باید اقدامات درمانی و توانبخشی انجام گرفته تا مشکلات فرد در سال های بعدی زندگی به حداقل برسد.

علائم فلج مغزی

 • اختلالات حرکتی که از خفیف تا شدید متغیر است.
 • عکس العمل های غیرطبیعی
 • تشنج
 • اختلال تکلم
 • رفلکس های غیرطبیعی
 • عقب ماندگی ذهنی
 • اختلالات یادگیری
 • اختلال در تکلم و گفتار صحیح
 • مشکلات بینایی و شنوایی
 • ناهنجاری های رفتاری ناشی از آسیب مغزی
 • آبریزش دهان و ناتوانی در کنترل آن

روش های درمان فلج مغزی

تاکنون هیچ روش قطعی برای درمان فلج مغزی ارائه نشده و راهکارهای درمانی تنها برای جلوگیری از پیشرفت عوارض در بیمار و کاهش مشکلات وی ارائه می شوند.

سم بوتولیسم

تزریق سم بوتوليسم با هدف كاهش واكنش ‌های یکی از روش های تخفیف عوارض ناشی از فلج مغزی است که امروزه برای درمان فلج مغزی انجام می گیرد.

فیزیوتراپی فلج مغزی

فیزیوتراپی یکی از موثرتری راهکارها در درمان و توانبخشی کودکان مبتلا به فلج مغزی است.

فیزیوتراپی نقش مهمی در پشتیبانی کودکان فلج مغزی و کاهش مشکلات آن ها دارد.

روش های فیزیوتراپی سبب بهبود تحرک مفاصل در این کودکان شده و از بروز دفورمیتی های مفصلی ، آتروفی عضلات و … جلوگیری کرده و به افزایش استقلال فرد در زندگی کمک زیادی می کند.

هدف از توانبخشی کودکان مبتلا به فلج مغزی با فیزیوتراپی افزایش توانایی حرکتی و بهبود رشد جسمی کودک مانند وضعیت نشستن و راه رفتن است.

هرچقدر که درمان با فیزیوتراپی سریع تر شروع شود، نتایج درمانی بهتری حاصل خواهد شد.

مزایای فیزیوتراپی فلج مغزی
 • جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات
 • جلوگیری از تغییر شکل مفاصل
 • بهبود دامنه حرکتی مفصل
 • بهبود فعالیت و کارایی عضلات
 • کاهش سفتی های عضلانی
 • تحریک رشد جسمی و ذهنی
 • کاهش الگوهای غیرطبیعی حرکتی
 • افزایش قدرت حسی
 • بهبود تعادل و توانایی حرکتی
 • بهبود دامنه حرکتی مفاصل
 • افزایش استقلال فردی و کاهش وابستگی به دیگران
 • بهبود کیفیت زندگی
 • کنترل و بهبود توانایی‌های عملکردی 
 • کاهش گرفتگی های عضلانی
 • کاهش دردهای عضلانی و مفصلی
کاردرمانی

کاردرمانی یکی از موثرترین راهکارها برای کمک به درمان و بهبود مهارت های کودکان مبتلا به فلج مغزی است.

کاردرمانگر به کودک می آموزد تا بطور بهینه از اندام های سالم خود استفاده کرده و به تقویت اندام های ضعیف شده خود کمک کند.

کاردرمانگر همچنین توصیه هایی در ارتباط با نحوه صحیح استفاده از وسایل کمکی برای حرکت به بیمار می کنند تا وی بتوانند از آن ها بطور صحیح در جهت بهبود وضعیت حرکتی خود بهره ببرد.

افزایش قدرت عضلانی ، افزایش هماهنگی بین حرکات عضلات ، جلوگیری از کوتاهی عضلات و تغییر شکل آن ها از مهم ترین مزایای کاردرمانی در این کودکان که به توانبخشی و درمان فلج مغزی کمک می کند.

کاردرمانی نقش مهمی در افزایش توانمندی کودکان سی پی برای زندگی مستقل و بدون وابستگی به اطرافیان دارند.

گفتاردرمانی

اختلالات گفتاری از عوارض شایع در کودکان مبتلا به فلج مغزی است به همین دلیل گفتاردرمانی فلج مغزی به عنوان بخش مهمی از برنامه توانبخشی این کودکان شناخته می شود.

بر اساس آمارها در حدود نیمی از کودکان مبتلا به فلج مغزی دچار مشکلات گفتاری نیز هستند ، به همین جهت توانبخشی با گفتاردرمانی در درمان فلج مغزی و کاهش مشکلات این کودکان نقش اساسی دارد.

ناتوانی در کنترل عضلات صورت ، گلو ، گردن و سر موجب بروز اختلال در صحبت کردن ، جویدن و بلع غذا به طور صحیح می شود که همه این مشکلات را می توان با گفتاردرمانی بهبود بخشید.

گفتاردرمانی نقش مهمی در کاهش مشکلات کودکان مبتلا به فلج مغزی دارد و به بهبود توانایی‌ های گفتاری و ارتباطی در این کودکان کمک می کند که می تواند به موفقیت این کودکان در کار و تحصیل در بزرگسالی کمک شایانی کند.

بریس و اسپلینت

این وسایل میتوانند به حرکت و پایداری اندام کمک کنند و مانع از تغییر شکل مفاصل در مبتلایان به فلج مغزی شوند.

ارتزهای سفارشی برای کودکان مبتلا به فلج مغزی ممکن است در ابتدا با هدف ایجاد ثبات بیشتر طراحی شود و با رشد کودک ارتز و پروتز با هدف کمک به کنترل مستقل و ارادی‌تری بر حرکت کودک طراحی می شود.

دارو درمانی

در صورتی که کودک مبتلا به فلج مغزی بطور مکرر دچار حملات تشنجی می شود تجویز داروهای ضد تشنج می تواند به تخفیف این مشکل در وی کمک کند.

برخی داروهای نیز برای کاهش گرفتگی عضلات و یا حرکات غیرطبیعی اندام ها تجویز می شوند.

جراحی

در مورادی که فلج مغزی سبب تغییر شکل شدید مفاصل شده باشد و یا موجب بروز انحراف در ستون فقرات شده باشد جراحی برای درمان فلج مغزی انجام می گیرد.

 

کلمات مرتبط :

درمان فلج مغزی – توانبخشی فلج مغزی – فیزیوتراپی فلج مغزی – کاردرمانی فلج مغزی – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل کرج – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ