روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد

 1. خانه
 2. معرفی رشته های توانبخشی
 3. فیزیوتراپی
 4. روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد
روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد

روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد با توجه به نوع مشکل بیماران ، شدت درد ، میزان فعالیت و نظر فیزیوتراپیست مورد استفاده قرار می گیرند.

روش های متعددی معمولا برای کاهش کمردرد استفاده می شود. آنها به ویژه در کاهش کمردرد حاد (به عنوان مثال یک دوره شدید و ناتوان کننده کمردرد) برای بیمار مفید هستند.

کمردرد می تواند کاملاً ناتوان کننده باشد و فعالیت های روزانه فرد را متوقف کند. افرادی که از این مشکل رنج می برند، مشکلات قابل توجهی را در زندگی خود تجربه می کنند. در حالی که برخی از آنها به مسکن ها، تزریق ها و شل کننده ها وابسته هستند، تمرینات و دیگر روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد می تواند مفیدتر باشد. وقتی صحبت از کاهش طبیعی درد می شود، ورزش می تواند تاثیر بیشتری داشته باشد. چندین روش فیزیوتراپی قبلاً برای بیماران در گروه‌های سنی مختلف مؤثر بوده است.

این وضعیت ناامید کننده و دردناک بیش از هر علت فیزیکی دیگری منجر به غیبت از کار و کاهش بهره وری می شود و یکی از شایع ترین دلایلی است که افراد به دنبال درمان پزشکی هستند. 

برای درک اینکه چرا فیزیوتراپی برای به حداقل رساندن کمردرد موثر است، ابتدا باید علل اصلی را بررسی کرد. روش‌های درمان بسته به علل آن متفاوت است.

شایع ترین دلایل کمردرد

سیاتیک – سیاتیک یکی از دلایل اصلی کمردرد است و وضعیتی شایع تر از آن چیزی است که تصور می شود. زمانی اتفاق می افتد که فتق دیسک به عصب سیاتیک فشار وارد می کند.

آسیب دیسک بین مهره ای – پارگی یا لیز خوردن دیسک ستون فقرات می تواند منجر به درد مزمن شود. موارد شدید آسیب دیسک نیاز به جراحی گسترده و به دنبال آن فیزیو برای کمردرد دارد.

انحنای غیرطبیعی ستون فقرات – انحنای غیرطبیعی ستون فقرات می تواند ناشی از شرایطی مانند لوردوز، کیفوز و اسکولیوز باشد. کمردرد زمانی ایجاد می شود که عضلات، رباط ها و تاندون ها تحت فشار باشند.

تنگی کانال نخاع – تنگی نخاع در نتیجه انحطاط دیسک است که منجر به باریک شدن ستون فقرات فرد می شود. فشار بر نخاع و اعصاب نخاعی منجر به کمردرد می شود.

برخی از علل دیگر عبارتند از آرتریت، اسپوندیلولیز، و فشار بیش از حد.

روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد می توانند به تسکین علائم در شرایط بالا کمک زیادی بکنند.

فیزیوتراپی برای کمردرد

در اولین ملاقات شما، هدف ما شناسایی علت احتمالی کمردرد و حاد یا مزمن بودن آن درد است. برای دستیابی به این هدف، برخی یا همه مراحل زیر را انجام خواهیم داد:

 • بررسی عمیق سابقه پزشکی شما
 • ارزیابی کامل علائم شما
 • ارزیابی دامنه حرکتی و قدرت شما
 • تجزیه و تحلیل از راه رفتن و وضعیت شما

برای ایجاد یک برنامه درمانی فیزیوتراپی که به طور خاص نیازهای شما را برآورده می کند، متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما به دقت سابقه پزشکی، نتایج آزمایش و هر گونه اطلاعات اضافی را که ارائه کرده اید ارزیابی می کنند.

ما معتقدیم که فیزیوتراپی می تواند تأثیر مثبتی بر زندگی شما بگذارد، به خصوص اگر با شرایطی مانند کمردرد روبرو هستید. اهداف ما برای زمانی که با ما دارید عبارتند از:

 • کاهش درد
 • افزایش عملکرد
 • به شما آموزش می دهیم که چگونه کمر خود را در طولانی مدت سالم نگه دارید

روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد

فیزیوتراپیست ها می توانند افراد مبتلا به کمردرد را بر اساس ماهیت و شدت بیماری، تحت چندین نوع درمان قرار دهند. موارد اساسی عبارتند از:

تکنیک های رهاسازی عضلانی

تکنیک های درمان دستی که توسط متخصص و دکتر فیزیوتراپی ارائه می شود باعث شل شدن عضلات و افزایش گردش خون می شود.

دستکاری ستون فقرات برای تسکین درد و بهبود تحرک ستون فقرات توسط فیزیوتراپیست انجام می گیرد.

سوزن خشک

سوزن خشک که با نام درای نیدلینگ نیز شناخته می شود یکی از تکنیک های پرطرفدار فیزیوتراپی در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی از جمله کمردرد است.

تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکی از راه پوست (TENS)، درمانی که از امواج الکتریکی خفیف برای کمک به بازیابی عضلات و اعصاب استفاده می کند.

گرما و سرما درمانی

گرما و یا یخ به راحتی در دسترس هستند و متداول ترین روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد هستند. هر نوع درمان به کاهش اسپاسم عضلانی و التهاب کمک می کند.

برخی از بیماران با گرما درمانی با استفاده از بسته های حرارتی تسکین بیشتری می یابند و برخی دیگر با سرما درمانی مانند ماساژ یخ. این دو نیز ممکن است متناوب باشند. آنها معمولاً هر دو ساعت یک بار به مدت 10-20 دقیقه استفاده می شوند و در اوایل (چند روز اول) در دوره درد مفیدتر هستند.

ورزشهای فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

 • تمریناتی برای تقویت عضلات شکم و کف لگن (هسته) برای حمایت بهتر از کمر، تسکین درد و بهبود حرکت
 • تمریناتی برای تقویت عضلات شکم، گلوتئال و چهارسر ران (تمرینات فلکشن) برای کاهش استرس در ناحیه کمر
 • تمرینات کششی برای بهبود دامنه حرکتی و تحرک
 • تمرینات هوازی کم فشار (دوچرخه ثابت، تردمیل، دوچرخه سواری، آب درمانی) برای افزایش استقامت

درمانگر شما تکنیک های مناسب وضعیت بدن برای نشستن، ایستادن و بلند کردن بدن را آموزش می دهد که احتمال کشیدگی یا آسیب کمر را کاهش می دهد. همچنین تمرینات خاصی را یاد خواهید گرفت که در خانه انجام دهید. انجام منظم این تمرینات خانگی توصیه شده می تواند به تقویت سریعتر عضلات پشت شما کمک کند.

نکات مربوط به کمردرد

1. وضعیت بدنی مناسب باید در تمام فعالیت ها حفظ شود.
2. عضلات خود را به طور منظم برای تسکین علائم کشش دهید.
3. به دنبال درمان کمردرد مبتنی بر فیزیوتراپی در منزل باشید.

افرادی که از کمردرد رنج می برند باید با ارائه دهندگان خدمات فیزیوتراپی معتبر مشورت کنند. تکنیک های درمانی آنها می تواند در مدت کوتاهی به پیشرفت های قابل توجهی منجر شود.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی برای کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – ورزشهای فیزیوتراپی برای کمردرد – روشهای درمان سیاتیک – فیزیوتراپی در منزل برای کمردرد – فیزیوتراپی کمر در منزل – فیزیوتراپی سیاتیک در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در منزل تهران

مقالات بیشتر

آسیبهای ورزشی مفصل زانو

آسیبهای ورزشی مفصل زانو شکستگی کشکک شکستگی کشکک از آسیب های جدی زانو است که می تواند منجر به آسیب زانو شود. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که مستقیماً روی کاسه زانو، سقوط میکنید و یا ضربه شدیدی به کشکک وارد می شود. علائم شکستگی کشکک عبارتند از: شروع ناگهانی درد شدید و تیز در…

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی واژینیسموس وضعیتی است که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن، ماهیچه های اطراف دهانه واژن مشخص می شود. زنانی که با واژینیسموس دست و پنجه نرم می‌کنند، هر گونه فعالیت جنسی که شامل دخول به واژن باشد را غیرممکن می دانند و رابطه جنسی برای آن ها دردناک است (که…

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است. بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های…

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن یک درمان موثر و مناسب برای شرایط شایعی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع، افتادگی اندام لگن و دردهای لگنی مزمن است. فیزیوتراپی کف لگن شامل تقویت عضلات کف لگن، آرامش و هماهنگی برای کمک به درمان سفتی یا ضعف عضلات کف لگن و مشکلات مرتبط با آن است. هنگامی که…

فیزیوتراپی در میرداماد

فیزیوتراپی در میرداماد طرف قرارداد با بیمه های پایه و تکمیلی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود. فیزیوتراپی از تکنیک های اثبات شده برای کمک به بازگرداندن حرکت و عملکرد هر فردی که تحت تأثیر آسیب، ناتوانی یا وضعیت سلامتی قرار گرفته است استفاده می کند. این یک روش درمانی…

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی سکته مغزی یک آسیب مغزی ناگهانی است که زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از مغز قطع شود و معمولا به دلیل انسداد یکی از عروق مغزی به دلیل وجود لخته خود و در موارد کمتر پارگی یکی از عروق مغزی رخ می دهد. سکته مغزی…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ