روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد

 1. خانه
 2. معرفی رشته های توانبخشی
 3. فیزیوتراپی
 4. روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد
روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد

روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد با توجه به نوع مشکل بیماران ، شدت درد ، میزان فعالیت و نظر فیزیوتراپیست مورد استفاده قرار می گیرند.

روش های متعددی معمولا برای کاهش کمردرد استفاده می شود. آنها به ویژه در کاهش کمردرد حاد (به عنوان مثال یک دوره شدید و ناتوان کننده کمردرد) برای بیمار مفید هستند.

کمردرد می تواند کاملاً ناتوان کننده باشد و فعالیت های روزانه فرد را متوقف کند. افرادی که از این مشکل رنج می برند، مشکلات قابل توجهی را در زندگی خود تجربه می کنند. در حالی که برخی از آنها به مسکن ها، تزریق ها و شل کننده ها وابسته هستند، تمرینات و دیگر روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد می تواند مفیدتر باشد. وقتی صحبت از کاهش طبیعی درد می شود، ورزش می تواند تاثیر بیشتری داشته باشد. چندین روش فیزیوتراپی قبلاً برای بیماران در گروه‌های سنی مختلف مؤثر بوده است.

این وضعیت ناامید کننده و دردناک بیش از هر علت فیزیکی دیگری منجر به غیبت از کار و کاهش بهره وری می شود و یکی از شایع ترین دلایلی است که افراد به دنبال درمان پزشکی هستند. 

برای درک اینکه چرا فیزیوتراپی برای به حداقل رساندن کمردرد موثر است، ابتدا باید علل اصلی را بررسی کرد. روش‌های درمان بسته به علل آن متفاوت است.

شایع ترین دلایل کمردرد

سیاتیک – سیاتیک یکی از دلایل اصلی کمردرد است و وضعیتی شایع تر از آن چیزی است که تصور می شود. زمانی اتفاق می افتد که فتق دیسک به عصب سیاتیک فشار وارد می کند.

آسیب دیسک بین مهره ای – پارگی یا لیز خوردن دیسک ستون فقرات می تواند منجر به درد مزمن شود. موارد شدید آسیب دیسک نیاز به جراحی گسترده و به دنبال آن فیزیو برای کمردرد دارد.

انحنای غیرطبیعی ستون فقرات – انحنای غیرطبیعی ستون فقرات می تواند ناشی از شرایطی مانند لوردوز، کیفوز و اسکولیوز باشد. کمردرد زمانی ایجاد می شود که عضلات، رباط ها و تاندون ها تحت فشار باشند.

تنگی کانال نخاع – تنگی نخاع در نتیجه انحطاط دیسک است که منجر به باریک شدن ستون فقرات فرد می شود. فشار بر نخاع و اعصاب نخاعی منجر به کمردرد می شود.

برخی از علل دیگر عبارتند از آرتریت، اسپوندیلولیز، و فشار بیش از حد.

روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد می توانند به تسکین علائم در شرایط بالا کمک زیادی بکنند.

فیزیوتراپی برای کمردرد

در اولین ملاقات شما، هدف ما شناسایی علت احتمالی کمردرد و حاد یا مزمن بودن آن درد است. برای دستیابی به این هدف، برخی یا همه مراحل زیر را انجام خواهیم داد:

 • بررسی عمیق سابقه پزشکی شما
 • ارزیابی کامل علائم شما
 • ارزیابی دامنه حرکتی و قدرت شما
 • تجزیه و تحلیل از راه رفتن و وضعیت شما

برای ایجاد یک برنامه درمانی فیزیوتراپی که به طور خاص نیازهای شما را برآورده می کند، متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما به دقت سابقه پزشکی، نتایج آزمایش و هر گونه اطلاعات اضافی را که ارائه کرده اید ارزیابی می کنند.

ما معتقدیم که فیزیوتراپی می تواند تأثیر مثبتی بر زندگی شما بگذارد، به خصوص اگر با شرایطی مانند کمردرد روبرو هستید. اهداف ما برای زمانی که با ما دارید عبارتند از:

 • کاهش درد
 • افزایش عملکرد
 • به شما آموزش می دهیم که چگونه کمر خود را در طولانی مدت سالم نگه دارید

روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد

فیزیوتراپیست ها می توانند افراد مبتلا به کمردرد را بر اساس ماهیت و شدت بیماری، تحت چندین نوع درمان قرار دهند. موارد اساسی عبارتند از:

تکنیک های رهاسازی عضلانی

تکنیک های درمان دستی که توسط متخصص و دکتر فیزیوتراپی ارائه می شود باعث شل شدن عضلات و افزایش گردش خون می شود.

دستکاری ستون فقرات برای تسکین درد و بهبود تحرک ستون فقرات توسط فیزیوتراپیست انجام می گیرد.

سوزن خشک

سوزن خشک که با نام درای نیدلینگ نیز شناخته می شود یکی از تکنیک های پرطرفدار فیزیوتراپی در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی از جمله کمردرد است.

تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکی از راه پوست (TENS)، درمانی که از امواج الکتریکی خفیف برای کمک به بازیابی عضلات و اعصاب استفاده می کند.

گرما و سرما درمانی

گرما و یا یخ به راحتی در دسترس هستند و متداول ترین روشهای فیزیوتراپی برای کمردرد هستند. هر نوع درمان به کاهش اسپاسم عضلانی و التهاب کمک می کند.

برخی از بیماران با گرما درمانی با استفاده از بسته های حرارتی تسکین بیشتری می یابند و برخی دیگر با سرما درمانی مانند ماساژ یخ. این دو نیز ممکن است متناوب باشند. آنها معمولاً هر دو ساعت یک بار به مدت 10-20 دقیقه استفاده می شوند و در اوایل (چند روز اول) در دوره درد مفیدتر هستند.

ورزشهای فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

 • تمریناتی برای تقویت عضلات شکم و کف لگن (هسته) برای حمایت بهتر از کمر، تسکین درد و بهبود حرکت
 • تمریناتی برای تقویت عضلات شکم، گلوتئال و چهارسر ران (تمرینات فلکشن) برای کاهش استرس در ناحیه کمر
 • تمرینات کششی برای بهبود دامنه حرکتی و تحرک
 • تمرینات هوازی کم فشار (دوچرخه ثابت، تردمیل، دوچرخه سواری، آب درمانی) برای افزایش استقامت

درمانگر شما تکنیک های مناسب وضعیت بدن برای نشستن، ایستادن و بلند کردن بدن را آموزش می دهد که احتمال کشیدگی یا آسیب کمر را کاهش می دهد. همچنین تمرینات خاصی را یاد خواهید گرفت که در خانه انجام دهید. انجام منظم این تمرینات خانگی توصیه شده می تواند به تقویت سریعتر عضلات پشت شما کمک کند.

نکات مربوط به کمردرد

1. وضعیت بدنی مناسب باید در تمام فعالیت ها حفظ شود.
2. عضلات خود را به طور منظم برای تسکین علائم کشش دهید.
3. به دنبال درمان کمردرد مبتنی بر فیزیوتراپی در منزل باشید.

افرادی که از کمردرد رنج می برند باید با ارائه دهندگان خدمات فیزیوتراپی معتبر مشورت کنند. تکنیک های درمانی آنها می تواند در مدت کوتاهی به پیشرفت های قابل توجهی منجر شود.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی برای کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – ورزشهای فیزیوتراپی برای کمردرد – روشهای درمان سیاتیک – فیزیوتراپی در منزل برای کمردرد – فیزیوتراپی کمر در منزل – فیزیوتراپی سیاتیک در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در منزل تهران

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ