صدا دادن زانو ، دلایل و روش های درمان

  1. خانه
  2. بیماری های ارتوپدی
  3. صدا دادن زانو ، دلایل و روش های درمان
صدا دادن زانو

صدا دادن زانو یکی از مشکلات رایج در بین افراد است که در بسیاری از افراد دیده می شود.

صدا دادن زانو خود بیماری خاصی نیست اما می تواند نشان دهنده وجود مشکل یا بیماری در مفصل زانو باشد.

فیزیوتراپی زانو و انجام تمرینات فیزیوتراپی در منزل موثرترین راهکار در درمان عامل بوجود آورنده صدا از زانو است.

مفصل زانو یکی از مفاصل پیچیده بدن است و از آن جایی که فشار ناشی از وزن نیز بر آن وارد می شود بیش از سایر مفاصل بدن در معرض خطر آسیب دیدگی قرار دارد.

برای تشخیص علت صدا دادن زانو و درمان عامل زمینه ای مراجعه به فیزیوتراپیست ضروری است.

دلایل صدا دادن زانو

آسیب رباط های زانو

پارگی رباط های زانو بخصوص رباط صلیبی زانو یکی از شایع ترین آسیب های ورزشی است که اغلب در طی انجام فعالیت های ورزشی پربرخورد رخ می دهد.

رباط ها حرکات زانو را در محدود معینی محدود می کنند و آسیب آن ها سبب اختلال در عملکرد زانو و شنیده شدن صدا از زانو می شود.

این آسیب جدی اغلب نیازمند جراحی و پس از توانخشی با فیزیوتراپی است.

تمرینات فیزیوتراپی که می توان در منزل نیز آن ها را انجام داد موثرترین راهکار در تسریع روند بهبود و بازگشت هرچه سریع تر ورزشکار به میادین ورزشی است.

کشیده شدن بیش از حد رباط های زانو نیز سبب کشیدگی و التهاب در تاندون ها و شنیده شدن صدا از زانو ها می شود.

آرتروز زانو

آرتروز زانو یکی از شایع ترین دلایل صدا دادن زانو ها است که اغلب در افراد سالمند رخ می دهد.

آرتروز زانو در اثر تخریب و فرسایش تدریجی غضروف مفصل زانو رخ می دهد و عواملی همچون افزایش سن ، اضافه وزن و استفاده بیش از حد از مفصل زانو ریسک بروز آن را افزایش می دهند.

انجام تمرینات ورزشی تحت نظر فیزیوتراپیست می تواند به بهبود شرایط فرد مبتلا به آرتروز زانو کمک کند.

کندرومالاسی کشکک

این بیماری که با نام نرمی غضورف کشکک زانو نیز شناخته می شود از شایع ترین مشکلات مفصل زانو است که بدون وارد شدن ضربه به آن رخ داده و منجر به احساس درد در زانو ، اختلال در عملکرد آن و گاهی شنیده شدن صدا از زانو می شود.

فیزیوتراپی با استفاده از متدها و مدالیته های مختلف همچون لیزر پرتوان ، درمان دستی و تمرینات ورزشی به درمان این بیماری کمک می کند.

پارگی منیسک زانو

این عارضه نیز از جمله آسیب های ورزشی شایع است که می تواند سبب صدا دادن زانو شود.

منیسک بافتی از جنس غضروف است که مانند بالش بین استخوان ران و استخوان ساق پا قرار دارد و امکان آسیب آن در حین انجام فعالیت‌ مفصل زانو که با فشار یا چرخش همراه است، وجود دارد.

منیسک ها همچنین در جذب شوک های وارده به مفصل زانو و پایداری مفصل زانو نیز نقش دارند و چرخش داخلی و خارجی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن آن را محدود می کنند.

در اغلب موارد پارگی منیسک زانو با روش های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی درمان می شود و تنها در درصد کمی از موارد عمل جراحی انجام می گیرد.

فیزیوتراپیست از روش ها و مدالیته های مختلفی همچون الکتروتراپی ، درمان دستی ، سوزن خشک و تمرین درمانی برای کمک به بهود وضعیت بیمار استفاده می کند.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی در سبلان – فیزیوتراپی در منزل در کرج – فیزیوتراپی در منزل در قم – دکتر فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در سرسبز – علت صدا دادن زانو

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است. بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های…

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن یک درمان موثر و مناسب برای شرایط شایعی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع، افتادگی اندام لگن و دردهای لگنی مزمن است. فیزیوتراپی کف لگن شامل تقویت عضلات کف لگن، آرامش و هماهنگی برای کمک به درمان سفتی یا ضعف عضلات کف لگن و مشکلات مرتبط با آن است. هنگامی که…

فیزیوتراپی در میرداماد

فیزیوتراپی در میرداماد طرف قرارداد با بیمه های پایه و تکمیلی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود. فیزیوتراپی از تکنیک های اثبات شده برای کمک به بازگرداندن حرکت و عملکرد هر فردی که تحت تأثیر آسیب، ناتوانی یا وضعیت سلامتی قرار گرفته است استفاده می کند. این یک روش درمانی…

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی سکته مغزی یک آسیب مغزی ناگهانی است که زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از مغز قطع شود و معمولا به دلیل انسداد یکی از عروق مغزی به دلیل وجود لخته خود و در موارد کمتر پارگی یکی از عروق مغزی رخ می دهد. سکته مغزی…

فیزیوتراپی کمردرد در شریعتی

فیزیوتراپی کمردرد در شریعتی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما (طرف قرارداد با بیمه ها) ارائه می شود. ستون فقرات از 33 استخوان به نام مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته اند. 7 عدد در گردن، 12 عدد در قسمت میانی پشت و 5 عدد در قسمت تحتانی کمر وجود…

فیزیوتراپی زنان در شریعتی

فیزیوتراپی زنان در شریعتی برای کمک به مشکلات مرتبط با اختلال در عملکرد عضلات کف لگن ، کمردرد و … توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در شریعتی (طرف قرارداد با بیمه) یا توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما ارائه می شود. فیزیوتراپی نقش مهمی در افزایش سلامت بانوان و بهبود کیفیت زندگی آن ها…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ