فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی

 1. خانه
 2. بیماری های مغز و اعصاب
 3. سکته مغزی
 4. فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی
فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی

فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی در منزل و کلینیک توسط متخصصان ما بر اساس متدهای روز دنیا ارائه می شود.

پس از سکته مغزی، افراد در حرکت کردن، صحبت کردن یا انجام فعالیت های منظم مشکل دارند. در حالی که دارو برای درمان علت اولیه سکته مغزی و گاهی اوقات عوارض ناشی از آن مفید است، فیزیوتراپی می تواند در درازمدت مفید باشد. فیزیوتراپی با شدت بالا که در عرض 24 ساعت پس از سکته شروع می شود می تواند به نتایج بهتری منجر شود.

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز به دلیل انسداد در شریان (سکته مغزی ایسکمیک) به خطر بیفتد. سکته مغزی همچنین از نشت خون به مغز از یک شریان پاره شده (سکته مغزی هموراژیک) ایجاد می شود.

خون اکسیژن را به مغز می رساند تا به عملکرد صحیح تمام بخش های مغز کمک کند. هنگامی که هر چیزی سطح اکسیژن در مغز را مختل می کند (که باعث کاهش آن به سطوح خطرناک می شود)، سلول های مغز می میرند و بخش هایی از مغز کار نمی کند.

این باعث ایجاد مجموعه ای از علائم می شود که عبارتند از:

 • فلج (معمولاً در سمت آسیب دیده بدن)
 • بی‌حسی در اندام‌ها (دست‌ها، پاها، بازوها یا پاها)
 • مشکل در صحبت کردن و بستن کامل دهان
 • مشکل در بلع و نوشیدن
 • سرگیجه
 • دشواری در تنفس
 • از دست دادن تعادل و هماهنگی
 • غش کردن یا بیهوش شدن
 • سردرد شدید ناگهانی

برخی از عوارض پس از سکته مغزی انتظار می رود. این عوارض می توانند دائمی باشند، اما معمولا پس از دریافت درمان و فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی سریع بهبود می یابند.

به طور معمول، یک بیمار سکته مغزی به دلیل از دست دادن عملکرد عضلانی یک طرف، ظاهری ناهموار در صورت خود حفظ می کند. همچنین ممکن است به دلیل ضعف عضلانی در بلند کردن، ایستادن یا برداشتن اشیاء مشکل داشته باشند. در حالی که هدف درمان اورژانسی رفع انسداد یا توقف خونریزی است، درمان طولانی مدت برای پیشگیری و بهبود عوارض مورد نیاز است.

فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی

ورزش بعد از سکته می تواند به دلیل از دست دادن عملکرد عضلانی (در اثر آسیب مغزی)، از دست دادن تعادل و در نتیجه ضعف عضلانی دشوار باشد. این زمانی است که بیماران سکته مغزی اغلب به فیزیوتراپیست ها ارجاع داده می شوند.

به گفته انجمن سکته مغزی، مغز نمی تواند سلول های از دست رفته در طول سکته مغزی را بازسازی کند، اما فیزیوتراپی می تواند به مغز کمک کند تا سلول های موجود را سازماندهی مجدد کند تا فقدان (نوروپلاستیسیته) را جبران کند. این نیاز به یک برنامه بهبود فیزیکی کامل دارد که شامل موارد زیر است:

 • ورزش
 • ماساژ دادن
 • یادگیری مهارت های جدید
 • درمان الکتریکی
 • دستکاری بافت های نرم

مدت زمانی که فرد و فیزیوتراپیست او برای هر قسمت از برنامه بهبودی صرف می کنند توسط پزشک و درمانگر تعیین می شود. آنها طرحی را طراحی خواهند کرد که به بیمار کمک می کند به اهداف جدید برسد و در یک محیط امن و کنترل شده حالت عادی را حفظ کند.

فیزیوتراپیست به صورت انفرادی با بیمار کار می کند و دستورالعمل هایی را در مورد نحوه انجام هر فعالیت اختصاص داده شده ارائه می دهد.

به عنوان یک دستورالعمل کلی، فیزیوتراپی 45 دقیقه در روز همراه با هر نوع درمان اضافی که ممکن است مورد نیاز باشد، داده می شود. هدف اولیه این است که بیمار حرکت کند. پس از آن، فیزیوتراپ به بیمار کمک می کند تا قدرت، هماهنگی و عملکرد خود را بازیابد.

سکته مغزی به دلیل اینکه به اعصاب مغز آسیب می‌رسانند، بر توانایی شما برای عملکرد تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، تقریباً همه قربانیان سکته مغزی دچار از دست دادن حرکات، شاید در اندام یا عضلات صورت خود می شوند. چه تاثیر کوچک یا بزرگی را از سکته مغزی خود تجربه کرده باشید، فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی جزء کلیدی بهبودی شما است.

فیزیوتراپی، اگرچه اغلب به عنوان یک درمان در مراحل پایانی در نظر گرفته می شود، در واقع در 24 ساعت اول پس از سکته، در صورت امکان، حیاتی است. در مراحل اولیه پس از سکته مغزی، تمرکز فیزیوتراپیست بر حفظ مهارت های فیزیکی قربانی است.

اولین قدم در انجام این کار حفظ قدرت در عضلات و استخوان‌های بیمار است، حتی اگر هنوز نمی‌تواند این قسمت‌های بدن خود را حرکت دهد. یک فیزیوتراپیست از درمان دستی برای حرکت دادن و کشش قسمت آسیب دیده بدن قربانی سکته برای آنها استفاده می کند.

اگر قدرت عضلانی موجود حفظ شود، روند بهبودی برای قربانیان آسان تر است. بعداً حرکات با شدت بالا به آنها کمک می کند تا مهارت های خود را بازیابند. آنها می توانند به جای تمرکز صرف بر بازیابی قدرت، روی تعادل، هماهنگی و دامنه حرکت نیز تمرکز کنند.

این فعالیت ها کم خطر اما با شدت بالا هستند. به طور کلی، تحقیقات نشان داده است که بیماران از فیزیوتراپی پس از سکته بسیار رضایت دارند و اکثر آنها معتقدند که می توانند از فیزیوتراپی حتی بیشتر بهره ببرند.

هنگام ارائه فیزیوتراپی پس از سکته مغزی، فیزیوتراپیست برنامه ای تخصصی برای هر بیمار ایجاد می کند، بسته به اینکه چه قسمت هایی از بدن وی تحت تأثیر قرار گرفته است و به چه میزان است. فیزیوتراپیست ممکن است از طیف وسیعی از تکنیک ها برای حمایت از بهبودی بیمار سکته مغزی استفاده کند.

یک فیزیوتراپیست همیشه باید آماده باشد تا با تغییر نیازهای بیمار، برنامه بهبود سکته مغزی را تنظیم کند. آنها همچنین باید نحوه استفاده از درمان های مختلف اعمال شده را توضیح دهند و به هر سؤالی که بیمار دارد پاسخ دهند.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای توانبخشی سکته مغزی – فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی – فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل – توانبخشی سکته مغزی – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – توانبخشی سکته مغزی در منزل – مرکز درمان سکته مغزی در منزل – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا

مقالات بیشتر

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن با بیمه

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن کایروپراکتیک یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مکانیکی سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. متخصصان کایروپراکتیک از یک رویکرد عملی برای دستکاری یا تنظیم ستون فقرات با هدف بازگرداندن حرکت مناسب و تراز مهره های ستون فقرات استفاده…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ