فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

فیزیوتراپی برای درمان کمردرد به عنوان موثرترین روش درمان غیرجراحی شناخته می شود که توسط که توسط متخصصان ما بصورت فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ارائه می شود.

کمردرد منحصر به فرد نیست. تخمین زده می شود که 75 تا 85 درصد از افراد نوعی کمردرد را در طول زندگی خود تجربه می کنند. اگرچه کمردرد می تواند کاملاً ناتوان کننده و دردناک باشد، اما تقریباً در 90 درصد موارد موقتی است و درد بدون جراحی و با راهکارهایی همچون فیزیوتراپی بهبود می یابد. با این حال، 50 درصد از بیمارانی که از دوره های کمردرد رنج می برند، در عرض یک سال دچار اپیزودهای عود کننده می شوند. کمردرد زمانی مزمن در نظر گرفته می شود که بیش از 12 هفته ادامه داشته باشد.

ستون فقرات کمری (کمر) از پنج مهره (استخوان) در قسمت پایینی ستون فقرات بین دنده ها و لگن تشکیل شده است. مهره هایی که ستون فقرات را در پشت تشکیل می دهند توسط دیسک های کوچکی که بین هر یک از مهره ها قرار گرفته اند محافظت می شوند و به عنوان ضربه گیر برای استخوان های ستون فقرات عمل می کنند. این دیسک‌ها گرد و مسطح هستند، با یک لایه بیرونی سخت (حلقه‌ای) که ماده ژله‌مانندی به نام هسته را احاطه کرده است. رباط های ضخیم متصل به مهره ها مواد دیسک را در جای خود نگه می دارند.

از 31 جفت اعصاب و ریشه نخاعی، پنج جفت عصب کمری (L1-L5) و پنج جفت عصب خاجی (S1-S5) از ناحیه کمر شروع می‌شوند.

علل شایع کمردرد

 • رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات و رباط ها
 • آسیب تروماتیک ستون فقرات
 • شکستگی مهره ها
 • فتق دیسک ستون فقرات
 • سیاتیک
 • تنگی کانال نخاعی کمری
 • آرتروز ستون فقرات در مهره های کمری
 • اسکولیوز

فیزیوتراپی برای درمان کمردرد می تواند در درمان مشکلات فوق موثر باشد و نیاز به جراحی را در بسیاری از موارد به حداقل می رساند.

علائم همراه با کمردرد

علائم کمردرد به صورت درد در ناحیه کمر خود را نشان می دهد که می تواند شامل دردی باشد که به باسن یا پاها می رود. درد می تواند تیز، مبهم، دردناک، سوزشی یا ترکیبی از همه اینها باشد. می تواند ثابت، متناوب یا مرتبط با فعالیت باشد و در زمان انجام فعالیت ها تشدید شود.

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید؟

اگرچه کمردرد یک اتفاق رایج است، برخی از ویژگی‌ها نیاز به ارزیابی توسط یک متخصص پزشکی دارند، مانند کمردرد مداوم یا خیلی شدید همراه با علائم عصبی، از جمله بی حسی، ضعف، یا سوزن سوزن شدن؛ یا تغییر در عملکرد روده یا مثانه.

تشخیص کمردرد بر اساس شرح حال، علائم، معاینه فیزیکی و نتایج مطالعات تشخیصی انجام می شود. برخی از بیماران ممکن است به صورت محافظه کارانه درمان شوند. اگر درمان محافظه کارانه بی اثر باشد، پزشک ممکن است مطالعات تصویربرداری از کمر و سایر آزمایشات را تجویز کند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT یا اسکن CAT)
 • دیسکوگرافی
 • الکترومیوگرافی (EMG)
 • مطالعات هدایت عصبی (NCS)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • میلوگرام
 • اشعه ایکس

گزینه های درمانی غیر جراحی

گزینه های درمانی شامل فیزیوتراپی برای درمان کمردرد، تمرینات پشت، کاهش وزن، تزریق استروئید در فضای اپیدورال، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، طب سوزنی و کاهش سطح فعالیت است. همه این گزینه های درمانی با هدف تسکین التهاب در پشت و تحریک ریشه های عصبی هستند. پزشکان معمولاً چهار تا شش هفته درمان محافظه کارانه را قبل از شروع جراحی توصیه می کنند.

اگر کمردرد پس از یک آسیب اخیر ، مانند تصادف رانندگی، سقوط یا آسیب ورزشی، رخ داد ، اقدامات درمانی باید هرچه سریع تر آغاز شوند.اگر علائم عصبی (بی حسی، ضعف، سوزن سوزن شدن یا اختلال عملکرد روده و مثانه) دارید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر مشکل عصبی وجود نداشته باشد، بیمار ممکن است با شروع درمان محافظه کارانه در خانه به مدت دو تا سه هفته از آن سود ببرد. پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی مانند آسپرین یا ایبوپروفن را توصیه کند و فعالیت های شدید را برای چند روز محدود کند.

پزشک می‌تواند یک معاینه عصبی در مطب را ارزیابی و انجام دهد تا مشخص کند کدام ریشه عصبی در حال تحریک است و سایر بیماری‌های جدی پزشکی را رد کند.

فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

همانطور که پیشتر گفته شد فیزیوتراپی به عنوان بهترین و موثرترین روش درمان غیرجراحی برای کمردرد شناخته می شود ، فیزیوتراپی روشی ایمن و موثر است که نیاز به استفاده از داروهای شیمیایی و جراحی های غیرضروری را کاهش می دهد. بیماران عزیزی که به دلیل وجود درد و محدودیتهای حرکتی ناشی از آن توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

جراحی برای درمان کمردرد

اگر پزشک علائم واضحی مبنی بر فشرده شدن ریشه عصبی را مشاهده کرد، می تواند داروهایی را برای تسکین درد، تورم و تحریک تجویز کند. علاوه بر این، پزشک ممکن است محدود کردن فعالیت ها، ارجاع به یک متخصص مدیریت درد یا هر دو را توصیه کند. اگر این گزینه های درمانی ظرف چند هفته تسکین ندهند، ممکن است زمان بررسی سایر مطالعات تشخیصی و احتمالاً ارزیابی جراحی باشد.

هنگامی که درمان محافظه کارانه برای کمردرد تسکین نمی دهد یا علائم عصبی بدتر یا شدید می شوند، ممکن است به جراحی نیاز باشد. کاندیدهای جراحی دارای یکی از موارد زیر هستند:

 • کمردرد و پا درد فعالیت عادی را محدود می کند یا کیفیت زندگی را مختل می کند
 • نقایص عصبی پیشرونده مانند ضعف پا، بی حسی یا هر دو ایجاد می شود
 • از دست دادن عملکرد طبیعی روده و مثانه
 • مشکل در ایستادن یا راه رفتن
 • دارو درمانی و فیزیوتراپی بی تاثیر هستند

اگر جراحی توصیه شود، جراحان مغز و اعصاب گزینه‌های مختلفی برای کمک به کاهش فشار روی ریشه‌های عصبی دارند. اگر چندین ریشه عصبی و دیسک باعث درد می شوند یا اگر دژنراسیون و بی ثباتی در ستون فقرات وجود داشته باشد، جراح ممکن است انواع جراحی ستون فقرات را با توجه به شرایط بیماران توصیه کنند.

پس از چنین جراحی، بیماران ممکن است تحرک دوباره در پشت، از جمله توانایی خم شدن را به دست آورند. علاوه بر این، بیماران معمولا نیازمند فیزیوتراپی برای توانبخشی هستند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی برای درمان کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی ستون فقرات

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ