فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

 1. خانه
 2. بیماری های ارتوپدی
 3. فیزیوتراپی برای درمان کمردرد
فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

فیزیوتراپی برای درمان کمردرد به عنوان موثرترین روش درمان غیرجراحی شناخته می شود که توسط که توسط متخصصان ما بصورت فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ارائه می شود.

کمردرد منحصر به فرد نیست. تخمین زده می شود که 75 تا 85 درصد از افراد نوعی کمردرد را در طول زندگی خود تجربه می کنند. اگرچه کمردرد می تواند کاملاً ناتوان کننده و دردناک باشد، اما تقریباً در 90 درصد موارد موقتی است و درد بدون جراحی و با راهکارهایی همچون فیزیوتراپی بهبود می یابد. با این حال، 50 درصد از بیمارانی که از دوره های کمردرد رنج می برند، در عرض یک سال دچار اپیزودهای عود کننده می شوند. کمردرد زمانی مزمن در نظر گرفته می شود که بیش از 12 هفته ادامه داشته باشد.

ستون فقرات کمری (کمر) از پنج مهره (استخوان) در قسمت پایینی ستون فقرات بین دنده ها و لگن تشکیل شده است. مهره هایی که ستون فقرات را در پشت تشکیل می دهند توسط دیسک های کوچکی که بین هر یک از مهره ها قرار گرفته اند محافظت می شوند و به عنوان ضربه گیر برای استخوان های ستون فقرات عمل می کنند. این دیسک‌ها گرد و مسطح هستند، با یک لایه بیرونی سخت (حلقه‌ای) که ماده ژله‌مانندی به نام هسته را احاطه کرده است. رباط های ضخیم متصل به مهره ها مواد دیسک را در جای خود نگه می دارند.

از 31 جفت اعصاب و ریشه نخاعی، پنج جفت عصب کمری (L1-L5) و پنج جفت عصب خاجی (S1-S5) از ناحیه کمر شروع می‌شوند.

علل شایع کمردرد

 • رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات و رباط ها
 • آسیب تروماتیک ستون فقرات
 • شکستگی مهره ها
 • فتق دیسک ستون فقرات
 • سیاتیک
 • تنگی کانال نخاعی کمری
 • آرتروز ستون فقرات در مهره های کمری
 • اسکولیوز

فیزیوتراپی برای درمان کمردرد می تواند در درمان مشکلات فوق موثر باشد و نیاز به جراحی را در بسیاری از موارد به حداقل می رساند.

علائم همراه با کمردرد

علائم کمردرد به صورت درد در ناحیه کمر خود را نشان می دهد که می تواند شامل دردی باشد که به باسن یا پاها می رود. درد می تواند تیز، مبهم، دردناک، سوزشی یا ترکیبی از همه اینها باشد. می تواند ثابت، متناوب یا مرتبط با فعالیت باشد و در زمان انجام فعالیت ها تشدید شود.

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید؟

اگرچه کمردرد یک اتفاق رایج است، برخی از ویژگی‌ها نیاز به ارزیابی توسط یک متخصص پزشکی دارند، مانند کمردرد مداوم یا خیلی شدید همراه با علائم عصبی، از جمله بی حسی، ضعف، یا سوزن سوزن شدن؛ یا تغییر در عملکرد روده یا مثانه.

تشخیص کمردرد بر اساس شرح حال، علائم، معاینه فیزیکی و نتایج مطالعات تشخیصی انجام می شود. برخی از بیماران ممکن است به صورت محافظه کارانه درمان شوند. اگر درمان محافظه کارانه بی اثر باشد، پزشک ممکن است مطالعات تصویربرداری از کمر و سایر آزمایشات را تجویز کند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT یا اسکن CAT)
 • دیسکوگرافی
 • الکترومیوگرافی (EMG)
 • مطالعات هدایت عصبی (NCS)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • میلوگرام
 • اشعه ایکس

گزینه های درمانی غیر جراحی

گزینه های درمانی شامل فیزیوتراپی برای درمان کمردرد، تمرینات پشت، کاهش وزن، تزریق استروئید در فضای اپیدورال، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، طب سوزنی و کاهش سطح فعالیت است. همه این گزینه های درمانی با هدف تسکین التهاب در پشت و تحریک ریشه های عصبی هستند. پزشکان معمولاً چهار تا شش هفته درمان محافظه کارانه را قبل از شروع جراحی توصیه می کنند.

اگر کمردرد پس از یک آسیب اخیر ، مانند تصادف رانندگی، سقوط یا آسیب ورزشی، رخ داد ، اقدامات درمانی باید هرچه سریع تر آغاز شوند.اگر علائم عصبی (بی حسی، ضعف، سوزن سوزن شدن یا اختلال عملکرد روده و مثانه) دارید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر مشکل عصبی وجود نداشته باشد، بیمار ممکن است با شروع درمان محافظه کارانه در خانه به مدت دو تا سه هفته از آن سود ببرد. پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی مانند آسپرین یا ایبوپروفن را توصیه کند و فعالیت های شدید را برای چند روز محدود کند.

پزشک می‌تواند یک معاینه عصبی در مطب را ارزیابی و انجام دهد تا مشخص کند کدام ریشه عصبی در حال تحریک است و سایر بیماری‌های جدی پزشکی را رد کند.

فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

همانطور که پیشتر گفته شد فیزیوتراپی به عنوان بهترین و موثرترین روش درمان غیرجراحی برای کمردرد شناخته می شود ، فیزیوتراپی روشی ایمن و موثر است که نیاز به استفاده از داروهای شیمیایی و جراحی های غیرضروری را کاهش می دهد. بیماران عزیزی که به دلیل وجود درد و محدودیتهای حرکتی ناشی از آن توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

جراحی برای درمان کمردرد

اگر پزشک علائم واضحی مبنی بر فشرده شدن ریشه عصبی را مشاهده کرد، می تواند داروهایی را برای تسکین درد، تورم و تحریک تجویز کند. علاوه بر این، پزشک ممکن است محدود کردن فعالیت ها، ارجاع به یک متخصص مدیریت درد یا هر دو را توصیه کند. اگر این گزینه های درمانی ظرف چند هفته تسکین ندهند، ممکن است زمان بررسی سایر مطالعات تشخیصی و احتمالاً ارزیابی جراحی باشد.

هنگامی که درمان محافظه کارانه برای کمردرد تسکین نمی دهد یا علائم عصبی بدتر یا شدید می شوند، ممکن است به جراحی نیاز باشد. کاندیدهای جراحی دارای یکی از موارد زیر هستند:

 • کمردرد و پا درد فعالیت عادی را محدود می کند یا کیفیت زندگی را مختل می کند
 • نقایص عصبی پیشرونده مانند ضعف پا، بی حسی یا هر دو ایجاد می شود
 • از دست دادن عملکرد طبیعی روده و مثانه
 • مشکل در ایستادن یا راه رفتن
 • دارو درمانی و فیزیوتراپی بی تاثیر هستند

اگر جراحی توصیه شود، جراحان مغز و اعصاب گزینه‌های مختلفی برای کمک به کاهش فشار روی ریشه‌های عصبی دارند. اگر چندین ریشه عصبی و دیسک باعث درد می شوند یا اگر دژنراسیون و بی ثباتی در ستون فقرات وجود داشته باشد، جراح ممکن است انواع جراحی ستون فقرات را با توجه به شرایط بیماران توصیه کنند.

پس از چنین جراحی، بیماران ممکن است تحرک دوباره در پشت، از جمله توانایی خم شدن را به دست آورند. علاوه بر این، بیماران معمولا نیازمند فیزیوتراپی برای توانبخشی هستند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی برای درمان کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی ستون فقرات

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است. بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های…

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن یک درمان موثر و مناسب برای شرایط شایعی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع، افتادگی اندام لگن و دردهای لگنی مزمن است. فیزیوتراپی کف لگن شامل تقویت عضلات کف لگن، آرامش و هماهنگی برای کمک به درمان سفتی یا ضعف عضلات کف لگن و مشکلات مرتبط با آن است. هنگامی که…

فیزیوتراپی در میرداماد

فیزیوتراپی در میرداماد طرف قرارداد با بیمه های پایه و تکمیلی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود. فیزیوتراپی از تکنیک های اثبات شده برای کمک به بازگرداندن حرکت و عملکرد هر فردی که تحت تأثیر آسیب، ناتوانی یا وضعیت سلامتی قرار گرفته است استفاده می کند. این یک روش درمانی…

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی سکته مغزی یک آسیب مغزی ناگهانی است که زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از مغز قطع شود و معمولا به دلیل انسداد یکی از عروق مغزی به دلیل وجود لخته خود و در موارد کمتر پارگی یکی از عروق مغزی رخ می دهد. سکته مغزی…

فیزیوتراپی کمردرد در شریعتی

فیزیوتراپی کمردرد در شریعتی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما (طرف قرارداد با بیمه ها) ارائه می شود. ستون فقرات از 33 استخوان به نام مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته اند. 7 عدد در گردن، 12 عدد در قسمت میانی پشت و 5 عدد در قسمت تحتانی کمر وجود…

فیزیوتراپی زنان در شریعتی

فیزیوتراپی زنان در شریعتی برای کمک به مشکلات مرتبط با اختلال در عملکرد عضلات کف لگن ، کمردرد و … توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در شریعتی (طرف قرارداد با بیمه) یا توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما ارائه می شود. فیزیوتراپی نقش مهمی در افزایش سلامت بانوان و بهبود کیفیت زندگی آن ها…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ