فیزیوتراپی برای فتق دیسک

فیزیوتراپی برای فتق دیسک

فیزیوتراپی برای فتق دیسک توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی و یا بصورت خدمات فیزیوتراپی در منزل ارائه می شود.

فتق دیسک زمانی رخ می دهد که لایه فیبری بیرونی دیسک ستون فقرات (معمولاً در گردن یا کمر) پاره شود. این اجازه می دهد تا پرکننده ژل مانند دیسک به فضای مفصل اطراف نشت کند. در بسیاری از موارد، این می تواند اعصاب مجاور و سایر ساختارها را تحریک یا فشرده کند و منجر به علائم ناراحت کننده مانند کمردرد، گردن درد و درد، بی حسی و ضعف در بازو یا پا شود.

اگر در حال حاضر با فتق دیسک زندگی می کنید، توصیه می کنیم امروز با متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی تماس بگیرید تا بدانید فیزیوتراپی برای فتق دیسک چگونه می تواند به بهبودی شما کمک کند. 

راهکارهای کمک به درمان فتق دیسک

1. تا آنجا که ممکن است حرکت کنید
فتق دیسک همیشه علائمی ایجاد نمی کند. اما هنگامی که آنها این کار را انجام می دهند، علائم می توانند بسیار ناراحت کننده یا حتی ناتوان کننده باشند و اگر درد ناشی از فتق دیسک دارید، ایده ورزش کردن و روی پا بودن ممکن است غیرممکن به نظر برسد. حتی گذراندن یک روز کاری می تواند یک کار بزرگ به نظر برسد.

اما حقیقت این است که فعالیت بدنی می تواند علائم فتق دیسک را تسکین دهد و بهبود دیسک را تسهیل کند. مطالعات نشان می‌دهد که ورزش منظم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری دیسک را کاهش دهد و به شما در جلوگیری از مشکلات مکرر ستون فقرات کمک کند.

توجه به این نکته مهم است که در صورت داشتن فتق دیسک، انواع خاصی از حرکات یا تمرینات ممکن است ایمن نباشند. یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا با توجه به شرایط و توانایی فعلی خود، مناسب ترین فعالیت ها را برای خود تعیین کنید.

2. مکانیک خوب بدن را یاد بگیرید و استفاده کنید
حرکت مهم است – و همینطور حرکت ایمن و صحیح. مواردی مانند خم شدن مکرر، بلند کردن اجسام سنگین و خمیدن طولانی مدت روی صندلی می تواند خطر فتق دیسک را افزایش دهد یا علائم فتق دیسک شما را بدتر کند. به همین دلیل است که یادگیری نحوه استفاده از مکانیک بدن در تمام فعالیت های روزانه بسیار مفید است.

ممکن است برای شما مفید باشد که از دکتر فیزیوتراپی برای فتق دیسک خود در مورد دستگاه‌ ها یا تغییرات خاصی که می‌ توانند وضعیت شما را بهبود بخشند و به شما کمک کنند ایمن‌ تر و کارآمدتر حرکت کنید، سوال کنید. این می تواند شامل ارتزهای سفارشی، بالش های پشتیبان کمر، میزهای ایستاده قابل تنظیم و تجهیزات تطبیقی مانند واکرهای چهار چرخ و … باشد.

سایر راهکارها

3. در هسته خود قدرت ایجاد کنید
یکی از مهمترین چیزهایی که برای داشتن ستون فقرات سالم به آن نیاز دارید، یک هسته قوی و پایدار است. منظور ما از هسته، عضلات تنه شما در جلو، پهلوها و پشت شماست، نه فقط عضلات شکم.

تمام ماهیچه های تنه شما با هم کار می کنند تا ستون فقرات شما را تثبیت کنند و اطمینان حاصل کنند که دیسک ها و سایر بافت های شما سالم و در یک راستا قرار دارند. اما چیزهایی مانند نشستن بیش از حد به راحتی می تواند به مرور زمان هسته اصلی بدن شما را ضعیف کند. بنابراین، انجام تمریناتی برای تقویت عضلات تنه و بهبود هماهنگی و استقامت آنها باعث بهبود دیسک، تسکین علائم فتق دیسک و جلوگیری از بازگشت آن علائم مزاحم می شود.

سلامت ستون فقرات همچنین به قدرت خوب و دامنه حرکت در شانه ها، باسن و مچ پا بستگی دارد. اگر ماهیچه هایی مانند ساق پا یا همسترینگ به دلیل وضعیت نامناسب و نشستن زیاد کوتاه شوند، می توانند به طور غیر طبیعی مفاصل، رباط ها و سایر بافت های اطراف ستون فقرات را بکشند و تحت فشار قرار دهند. با گذشت زمان، این می تواند نیروهای برشی و فشار را افزایش دهد، که ممکن است به مشکلات دیسک و انواع دیگر آسیب کمک کند.

فیزیوتراپی برای فتق دیسک برای رسیدگی به هر دوی این عناصر سلامت دیسک ستون فقرات ایده آل است. دکتر می تواند تمریناتی را برای تقویت ثبات و استقامت هسته مرکزی به شما آموزش دهد و در عین حال به شما در شناسایی و رفع محدودیت های حرکتی در سایر نقاط بدن کمک کند. به هر حال، ممکن است بدون اینکه متوجه شوید دامنه حرکتی محدودی در مفاصل یا عضلات خاص داشته باشید، فقط به این دلیل که مدت زیادی با آن زندگی کرده اید و ناآگاهانه راه های دیگری برای جبران آن پیدا کرده اید.

4. سایر عادات سبک زندگی سالم را تمرین کنید
فتق دیسک در مقایسه با سایر بافت ها جریان خون زیادی ندارند، بنابراین با گذشت زمان بیشتر مستعد آسیب می شوند. علاوه بر فعال ماندن و استفاده از مکانیک و وضعیت بدنی خوب، عادات سبک زندگی دیگری نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید که سلامت دیسک شما را با افزایش سن بهینه می کند. این شامل:

  • هرگز سیگار نکشید یا سیگار را ترک نکنید
  • خوردن یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی که حاوی پروتئین بدون چربی، سبزیجات، میوه ها و چربی های سالم است
  • هیدراته ماندن
  • حفظ وزن ایده آل بدن
  • به حداقل رساندن خطر آسیب، مانند بستن کمربند ایمنی و پوشیدن کفش های حمایتی محکم
  • استرس خود را مدیریت کنید

فیزیوتراپی برای فتق دیسک

5. به دنبال فیزیوتراپی باشید
همه افراد مبتلا به فتق دیسک به جراحی نیاز ندارند. در واقع، مداخلات محافظه کارانه مانند فیزیوتراپی برای فتق دیسک در اکثر موارد اولین خط درمان برای فتق دیسک محسوب می شود.

فیزیوتراپیست ها متخصصان پزشکی بسیار آموزش دیده هستند که می توانند خدمات غیر تهاجمی، سفارشی و بدون دارو را ارائه دهند که توسط تحقیقات نشان داده شده است تا علائم فتق دیسک را تسکین دهد، بافت دیسک را التیام بخشد و از دردهای مکرر یا مزمن جلوگیری کند. یکی دیگر از مزایای فیزیوتراپی این است که به عنوان یک روش مقرون به صرفه شناخته می شود.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی خدمات تخصصی فیزیوتراپی ستون فقرات را برای درمان مشکلات مرتبط با دیسک کمر ارائه می دهند. فیزیوتراپی در منزل نیز توسط متخصصان ما به عزیزانی که به دلیل درد و محدودیت حرکتی توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند ارائه می شود.

 

 

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ