فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور

فیزیوتراپی خار پاشنه پا

فیزیوتراپی خار پاشنه پا

فیزیوتراپی خار پاشنه پا

فیزیوتراپی خار پاشنه پا امروزه به عنوان موثرترین روش درمان خار پاشنه شناخته می شود که در بیش از 80 درصد مبتلایان به این عارضه موثر واقع می شود.

خار پاشنه پا یکی از شایع ترین عوامل زمینه ساز درد پاشنه پا است که به دلیل وجود زایده استخوانی در ناحیه استخوانی پاشنه پا رخ می دهد و با درد و التهاب کف پا و تشدید آن هنگام راه رفتن و وارد شدن فشار بر کف پا مشخص می شود.

در این عارضه لیگامان هایی که از ابتدا تا انتهای کف پا کشیده شده و متصل کننده استخوان پاشنه پا به پنجه و انگشتان هستند دچار آسیب و درد می شوند.

استفاده از کفش نامناسب برای ورزش و پیاده روش و ایستادن به مدت طولانی از عواملی هستند که می تواند احتمال بروز خار پاشنه پا را افزایش دهند.

پزشک متخصص از اسکن‌ اولتراسوند و ام آر آی برای تشخیص دقیق این بیماری و افتراق آن از سایر مشکلات استفاده می کند.

درد ناشی از این عارضه دردی مبهم و گاها تیز است که هنگام راه رفتن و وارد آمدن فشار به کف پا تشدید می شود.

شدت درد ناشی از این بیماری در مرکز پاشنه یا لبه داخلی پا بیشتر از سایر نقاط کف پا احساس می شود.

راه رفتن روی سطوح نا هموار و وارد شدن فشار بیش از حد به کف پا سبب تشدید درد و التهاب کف می شود، در این شرایط ممکن است فرد هنگام راه رفتن بلنگد که این وضعیت سبب وارد شدن فشار بر ستون فقرات و زانوها شده و می تواند منجر به درد و آرتروز زودرس در این مناطق شود.

فیزیوتراپی خار پاشنه پا یکی از روش های موثر در درمان این عارضه شایع است که کمک زیادی به بهبود مشکلات مبتلایان به این زائده استخوانی در کف پا می کند.

علائم خار پاشنه پا

دلایل بروز خار پاشنه پا

فیزیوتراپی خار پاشنه پا

امروزه روش های متعددی برای درمان خار پاشنه توصیه می شود که به جرئت می توان گفت فیزیوتراپی بهترین درمان خار پاشنه است.

همانطور که گفته شد فیزیوتراپی بهترین و موثرترین روش در درمان غیرجراحی خار پاشنه پا است.

فیزیوتراپی با هدف به حذف استرس های ناخواسته روی فاشیا ، کنترل التهاب در محل اتصال فاشیا به استخوان پاشنه ، کاهش درد و التهاب و افزایش قدرت و تحرک بافت های کف پا ارائه می شود.

فیزیوتراپیست برای درمان خار پاشنه پا از متدها و مدالیته های مختلفی همچون اولتراسوند تراپی ، مگننت تراپی ، شاک ویو تراپی ، الکتروتراپی ، کینزیوتیپینگ ، مساژ و درمان های دستی بهره می برد.

الکتروتراپی و اولتراسوند تراپی کمک زیادی به کاهش درد و التهاب ناشی از خار پاشنه پا می کنند.

شاک ویو تراپی به عنوان موثرترین مدالیته فیزیوتراپی در درمان خار پاشنه پا شناخته می شود که امروزه مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است.

پالس های مکانیکی و نیروهای تنشی که در طی شاک ویو تراپی بر بافت های کف پا اعمال می‌شوند با افزایش نفوذپذیری غشای سلولی گردش خون و متابولیسم آن ناحیه را در سطح میکروسکوپی بهبود بخشیده و موجب تولید کلاژن و همچنین افزایش عروق خونی بیشتر می شود. امواج شاک ویو همچنین سبب تحریک استئوبلاست هایی که مسئول ترمیم بافت های همبند مانند تاندون ها هستند شده و از این طریق به فرایند ترمیم و بازسازی بافت های آسیب دیده بدن کمک می کنند.
شاک ویو همچنین با از بین بردن رسوبات کلسیمی و با معکوس کردن شرایط متابولیکی بحرانی در رشته های عضلانی که باعث ایجاد تنش و حساسیت در آن ناحیه شده بود، سبب می شود که رسوب کلسیم ایجاد شده در خار پاشنه پا از بین برود.

فیزیوتراپیست علاوه بر راهکارهای فوق تمرینات ورزشی ویژه ای را نیز برای بیمار در نظر گرفته و نحوه انجام تمرینات را به بیمار آموزش می دهد.

سایر راهکارهای درمانی

کاهش سطح فعالیت برای کاستن از میزان فشاری مه به کف پا وارد می شود برای تخفیف درد و التهاب ضروری است.

قرار دادن کمپرس سرد و گرم بر روی کف پا نیز در کاهش درد و التهاب موثر است.

استفاده از کفی و کفش طبی با نظر پزشک و فیزیوتراپیست می تواند از شدت فشاری که به کف پا وارد می شود کاسته و درد و التهاب را کاهش دهد.

اضافه وزن یکی از عوامل خطر در بروز خار پاشنه است و کاهش وزن گامی موثر در تخفیف علائم و کمک به درمان این عارضه است.

استفاده از داروهای ضد درد و ضد التهاب مانند ایبورپروفن و ناپروکسن و در موارد درد شدید و ناتوان کننده تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی برای تسکین درد و ناراحتی کمک کننده است.

جراحی نیز به عنوان آخرین گزینه درمانی و تنها در صورت عدم بهبود شرایط بیمار با روش های ذکر شده از جمله فیزیوتراپی خار پاشنه انجام می گیرد.

 

هماهنگی جهت ویزیت :
فیزیوتراپیست محمدرضا جانپور 09122655648

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی خار پاشنه – درمان خار پاشنه – علائم خار پاشنه پا – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – دکتر فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در منزل کرج – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – تعرفه فیزیوتارپی در منزل