فیزیوتراپی در درمان زانودرد

 1. خانه
 2. روش های درمانی
 3. فیزیوتراپی در درمان زانودرد
فیزیوتراپی در درمان زانودرد

فیزیوتراپی در درمان زانودرد راهکاری موثر است که می تواند علاوه بر تسکین درد به درمان عامل زمینه ای آن نیز کمک کند.

زانو درد می تواند ناراحت کننده باشد و می تواند با علائمی در اطراف مفصل زانو همراه باشد. تورم زانو، درد زانوی چپ، درد پشت زانو، درد زانوی راست، درد اطراف زانو. همراه با سفتی و درد مفصل زانو. این درد می تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله استئوآرتریت زانو، پارگی منیسک، زانوی دونده، بورسیت زانو، آسیب رباط زانو و آسیب زانو ایجاد شود.

فیزیوتراپی در درمان زانو درد از طریق فیزیوتراپیست های مجرب ما در مرکز فیزیوتراپی در منزل میزان موفقیت بسیار بالایی داشته است. 

زانو درد و علل آن

زانو درد شایع ترین شکل درد مفاصل است که در اکثریت قریب به اتفاق افراد در سراسر جهان دیده می شود. زانو درد می‌تواند از آسیب‌های بافت نرم، مانند رگ به رگ شدن رباط و کشیدگی عضلانی، بیماری‌های استخوانی مانند آرتریت زانو، ازگود شلاتر، و اختلال عملکرد بیومکانیکی مانند سندرم کشکک فمورال ناشی شود. حتی ممکن است از سیاتیک شما ارجاع داده شود!

در اینجا چند بیماری رایج که اغلب باعث درد زانو می شوند آورده شده است:

 • آرتروز زانو
 • سندرم درد پاتلوفنورال
 • تاندونیت کشکک زانو
 • سندرم Iliotibial band
 • دررفتگی کشکک زانو
 • بورسیت
 • آسیب های ورزشی

شکل جزئی زانو درد را می توان به راحتی با درمان های خانگی برای زانو درد در خانه درمان کرد، در حالی که سایر انواع زانو درد برای بهبود نیاز به مراقبت های پزشکی دارند. تشخیص دقیق علت درد یا آسیب زانو بسیار مهم است تا بتوان درمان مناسب را برای علت آن هدایت کرد.

چگونه بفهمم درد زانو من جدی است؟

در اینجا چند علامت وجود دارد که نشان می دهد برای زانو درد حتما باید به پزشک یا فیزیوتراپ مراجعه کنید:

زانو درد حتی بعد از 5-6 روز ادامه دارد
درد ناگهانی زانو (با یا بدون آسیب) وجود دارد.
شما نمی توانید به راحتی در سمت آسیب دیده راه بروید
آسیبی وجود دارد که باعث تغییر شکل اطراف مفصل زانو شده است
قفل شدن یا کمانش مفصل زانو را تجربه می کنید
ورم زانو همراه با علائم عفونت هایی مانند تب، قرمزی و گرما 

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، لطفاً به دنبال ارزیابی فوری پزشکی باشید. فیزیوتراپی در درمان زانودرد در بهبود بسیاری از مشکلات زانو موثر است و می تواند کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشد.

درمان خانگی زانودرد

برای زانوی آسیب دیده و متورم، درمان RICE شامل استراحت ، یخ ، فشرده سازی و ارتفاع معمولاً به عنوان اولین خط درمان در خانه مفید است.

 • استراحت: اگر زانو دردناک یا متورم است، برای بهبود سریعتر به آن استراحت دهید. از انجام حرکات تکراری خودداری کنید.
 • یخ: اگر مفصل متورم شده و در تماس احساس گرما می کند، یخ درمانی برای کاهش درد و تورم فوق العاده عمل می کند.
  در صورت وجود درد اما عدم وجود تورم و گرما در اطراف مفصل می توان از گرما استفاده کرد.
 • فشرده سازی: باند فشاری که وزن سبک، قابل تنفس و خود چسب دارد می تواند برای جلوگیری از تجمع مایع در بافت آسیب دیده استفاده شود. همچنین به ایجاد ثبات در مفصل کمک می کند.
 • ارتفاع: با کمک بالش می توان پا را در ارتفاع نگه داشت تا ورم را کاهش دهد.

سایر روشهای درمان زانودرد

درمان شما برای زانو درد شامل یکی یا ترکیبی از گزینه های درمانی زیر است.

دارو: پزشک ممکن است بر اساس تشخیص، داروهای ضد التهابی یا داروهای دیگر تجویز کند.
تزریقات: در موارد خاص، ممکن است به شما توصیه شود که تزریقاتی مانند کارتیکواستروئیدها و روان کننده ها را مستقیماً در مفصل انجام دهید. در این مورد باید به شدت از توصیه های پزشک خود پیروی کنید.

فیزیوتراپی در درمان زانودرد

فیزیوتراپی: تحقیقات نشان می دهد که برنامه های توانبخشی زانو مبتنی بر فیزیوتراپی با موفقیت شدت درد را کاهش داده و عملکرد زانو را بهبود می بخشد. فیزیوتراپی با استفاده از انواع روش‌های فیزیوتراپی از جمله الکتروتراپی، روش‌هایی مانند درمان گرم/سرد، اولتراسوند، درمان جریان تداخلی به کاهش درد زانو کمک می‌کند. 
شناخته شده است که فیزیوتراپی برای رفع درد زانو مرتبط با آرتریت موثر بوده است.

متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما فیزیوتراپیست شما زانو را ارزیابی می کند و انواع مختلفی از تمرینات تقویتی را بر اساس شرایط خاص به شما آموزش می دهد که باعث درد شما می شود. تقویت عضلات مجاور به پایداری مفصل زانو کمک می کند. اگر یک ورزشکار هستید یا معمولاً از نظر بدنی فعال هستید، فیزیوتراپیست همچنین می تواند الگوی حرکتی صحیحی را که ممکن است بر زانوی شما تأثیر بگذارد به شما آموزش دهد. آنها شما را با تکنیک خوب برای ورزش و فعالیت راهنمایی می کنند.

جراحی برای درمان زانودرد

هنگامی که سایر گزینه های محافظه کارانه شکست بخورند، ممکن است برای درمان آن درد مزمن زانو به شما توصیه شود که یک جراحی زانو انجام دهید. آسیب‌های منتخب زانو ممکن است به جراحی اصلاحی/ترمیمی نیز نیاز داشته باشند. جراحی های زانو از جراحی آرتروسکوپی زانو تا تعویض کامل زانو را شامل می شود. جراحی آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی بسیار رایج برای ترمیم رباط ها و برداشتن قطعات کوچک استخوان یا غضروف از دست رفته است.

فیزیوتراپی در درمان زانودرد بخشی جدایی ناپذیر از بهبودی پس از جراحی زانو است. جراحی های رایج زانو که بعد از عمل مستلزم توانبخشی با فیزیوتراپیست است عبارتند از:

 • ترمیم آسیب های ورزشی
 • تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو برای ترمیم مفصل یا رباط

تمرینات زانو ممکن است به تسکین درد زانو شما کمک کند. نکته مهمی که باید تشخیص دهید این است که کدام تمرینات زانو احتمالاً به شما کمک می کند و کدامیک می تواند مضر باشد. اینکه چه دوز ورزشی باید انجام دهید نیز مهم است. دوز ورزش شما بسته به مرحله تشخیص خاص، تشخیص آسیب زانو، به علاوه سایر عوامل سلامت فردی متفاوت خواهد بود. این دقیقاً جایی است که آموزش حرفه ای فیزیوتراپیست شما از جمله تشخیص آسیب زانو و تجویز ورزش مناسب زانو برای هدایت سریع شما به زانوهای بدون درد مهم است.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در درمان زانودرد – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران نو – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل کرج – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در تهران در حوزه های تخصصی ارتوپدی ، نورولوژی و کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که بر کمک به افراد برای بازیابی و حفظ عملکرد فیزیکی، حرکت و تحرک تمرکز دارد. فیزیوتراپیست ها با افراد در هر سنی…

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ