فیزیوتراپی زانو چگونه است ؟

 1. خانه
 2. بیماری های ارتوپدی
 3. فیزیوتراپی زانو چگونه است ؟
فیزیوتراپی زانو چگونه است

فیزیوتراپی زانو چگونه است ؟

زانوها از مهم ترین مفاصل بدن هستند که نقش مهمی در فعالیت های روزانه فرد داشته و بروز درد و نارانحتی در آن ها می تواند منجر به اختلال جدی در عملکرد فرد شود.

زانوها یکی از پیچیده‌ترین مفاصل در بدن شما هستند که نیرویی در حدود 6 برابر وزن بدن را تحمل می کنند ، به همین آسیب های مفصل زانو نسبت به سایر مفاصل بدن از شیوع بالاتری برخوردارند.

زانوها همچنین در طی فعالیت های ورزشی در معرض وارد شدن ضربه و آسیب دیدگی قرار دارند ، به همین جهت آسیب ها و بیماری های مفصل زانو نسبت به سایر مفاصل بدن شیوع بالاتری دارد.

فیزیوتراپی زانو به عنوان موثرترین راهکار در درمان مشکلات مفصل زانو شناخته می شود و در بسیاری از افرادی که دچار آسیب های مفصل زانو شده اند نیاز به انجام جراحی را به حداقل می رساند.

فیزیوتراپی زانو چگونه است ؟

فیزیوتراپی با استفاده از متدها و مدالیته های مختلفی و بدون استفاده از داروهای شیمیایی می تواند به بهبود شرایط افرادی که از مشکلات مفصل زانو رنج می برند کمک کند.

خدمات فیزیوتراپی را می توان با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی خوب یا بصورت خدمات فیزیوتراپی در منزل دریافت نمود.

فیزیوتراپیست با آشنایی کامل به علل بروز زانودرد و آسیب های زانو و روش های درمان آن ها به افرادی که دچار مفصل زانو هستند کمک می کند تا با کمترین میزان درد به فعالیت هایشان بپردازند.

فیزیوتراپی همچنین در آن دسته از ورزشکارانی که دچار مشکلات و آسیب های مفصل زانو شده اند برای بازیابی توانایی های ورزشی و بازگشت هرچه سریع تر به میادین ورزشی ضروری است.

فیزیوتراپی حتی در صورت نیاز به انجام جراحی نیز قبل و پس از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است و نقش مهمی در تسریع بهبودی و کاهش دوران نقاهت دارد.

فیزیوتراپی به بیمار در دوران ریکاوری پس از بیماری و آسیب دیدگی کمک می کند تا هرچه سریع تر به شرایط مناسب بازگردد.

فیزیوتراپی یک بخش مهم درمانی برای بیشتر افراد مبتلا به درد زانو یا افرادی که دچار آسیب‌دیدگی زانو شده‌اند است. این اقدامات توسط یک متخصص فیزیوتراپی که عضوی از تیم تخصصی درمان است انجام می‌شود و به فرد کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود را دوباره آغاز کرده و زندگی مستقل خود را در منزل و محل کار ادامه دهد.

فیزیوتراپی زانو چگونه است ؟

فیزیوتراپی زانو چگونه است ؟

فیزیوتراپی زانو در چه آسیب ها و بیماری هایی کاربرد دارد؟
آرتروز مفصل زانو

آرتروز زانو شایع ترین بیماری تخریبی مفصل زانو است که به دلیل تخریب تدریجی غضروف مفصل زانو رخ داده و منجر به بروز اختلالات حرکتی در فرد مبتلا می شود.

آرتروز زانو مهم ترین علت بروز درد و مشکلات حرکتی مفصل زانو در افراد میانسال و سالمند است بطوری که بیش از نیمی از افراد بالای 65 سال دچار درجاتی از آرتروز زانو هستند.

آرتروز عارضه ای پشرونده بوده و در صورت عدم درمان و کنترل با روش هایی همچون فیزیوتراپی زانو بتدریج پیشرفت کرده و تا جایی پیش می رود که سبب بروز درد و محدودیت حرکتی دائمی زانو می شود.

فیزیوتراپی زانو و انجام تمرینات ورزشی مخصوص زانو می تواند درد و محدودیت حرکتی ایجاد شده را کاهش داده و به کنترل بیمار ی و کاهش عوارض ناشی از آن کمک کند.

پارگی مینیسک زانو

این عارضه از جمله شایع ترین آسیب های مفصل زانو است که ریسک بروز آن در افراد فعال و پرتحرک مانند ورزشکاران بیش از سایر افراد است.

پارگی مینیسک در افراد میانسال و سالمند که تحرک کمی دارند ممکن است حین انجام فعالیت های عادی مانند خم کردن زیاد مفصل زانو رخ دهد.

درمان پارگی مینیسک زانو بسته به شدت آسیب دیدگی و شرایط بیمار از جمله سن و میزان فعالیت وی متفاوت است.

خوشبختانه در اغلب موارد پارگی مینیسک زانو با روش های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی درمان می شود و تنها در درصد کمی از موارد عمل جراحی انجام می گیرد.

شکستگی

شکستگی زانو یا کشکک زانو بسیار دردناک است و معمولا در اثر زمین خوردن رخ می دهد.

فیزیوتراپی در صورت نیاز به جراحی پس از جراحی برای کمک به تسریع بهبودی و کاهش دوران نقاهت و همچنین بهبود دامنه حرکتی زانو از اهمیت زیادی برخوردار است.

فیزیوتراپیست همچنین توصیه هایی در ارتباط با نحوه صحیح حرکت و راه رفتن تا زمان بهبودی کامل به بیمار می کند.

بورسیت زانو

بورسیت یا التهاب بورس زانو از جمله عوارضی است که معمولا پس از آسیب های مفصل زانو رخ می دهد.

این عارضه سبب ایجاد درد ، تورم و محدودیت حرکات زانو شده و مشکلات زیادی برای فرد مبتلا ایحاد می کند.

تمرینات فیزیوتراپی، ورزش درمانی ، لیزر درمانی ، مگنت تراپی و اولتراوسند از جمله روش های موثر در درمان بورسیت زانو هستند.

نرمی غضروف کشکک زانو

نرمی غضروف کشکک زانو یا کندرومالاسی کشکک یکی از شایع ترین مشکلات زانو با منشا غیر ضربه ای است.

نرم شدن غضروف مفصلی پتلا سبب بروز درد زانو در قسمت جلویی آن می شود.

فیزیوتراپیست متناسب با شدت عارضه و شرایط بیمار برنامه ورزشی مخصوص زانو را تنظیم کرده و نحوه صحیح انجام آن ها را به بیمار آموزش می دهد.

تمرینات فیزیوتراپی زانو به افزایش انعطاف پذیری زانو ، تسکین درد و بهبود عملکرد زانو کمک می کند.

پارگی رباط صلیبی زانو

پارگی رباط صلیبی زانو و طرفی زانو دامنه حرکتی مفصل را محدود کرده که موجب ناتوانی در چرخاندن پا و پارگی مینیسک زانو می شود.

کاهش درد و ورم ، بازیابی دامنه حرکتی زانو ، ثبات مفصل زانو و بازگشت مفصل به وضعیت طبیعی از مهم ترین اهداف درمان پارگی رباط صلیبی زانو با فیزیوتراپی هستند.

التهاب تاندون کشکک زانو

التهاب تاندون کشکک زانو یا تاندونیت پاتلا که به زانوی دوندگان نیز شناخته می شود ، به دلیل استفاده بیش از حد از زانوها د رافرادی که زیادی می دوند رخ می دهد.

روش های و مدالیته های فیزیوتراپی زانو

 • تمرین درمانی و حرکات اصلاحی ( تمرینات فیزیوتراپی شامل تمرینات کششی و تقویتی می شود )
 • روش های الکتروتراپی تنس و اولتراسوند تراپی
 • شاک ویو تراپی
 • دیاترمی
 • تکار تراپی
 • مگنت تراپی
 • لیزر درمانی با استفاده از لیزر پرتوان و کم توان
 • تکنیک های درمان دستی و مایوفاشیال ریلیز
 • درای نیدلینگ و الکترآکوپانکچر
 • گرما و سرما درمانی

 

هماهنگی جهت ویزیت :

فیزیوتراپیست جانپور 09122655648

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل کرج – فیزیوتراپی زانو چگونه است – فیزیوتراپی زانودرد – لیزر پرتوان – لیزر درمانی – درمان زانودرد با فیزیوتراپی – ورزش های فیزیوتراپی زانو

مقالات بیشتر

بورسیت تروکانتریک

بورسیت تروکانتریک یکی از شایع ترین دلایل درد لگن است که به دلیل التهاب بورس تروکانتریک رخ می دهد و شیوع آن در دوندگان بیش از سایر افراد است. بورس ها کیسه های محتوی مایع سینوویال هستند که نقش مهمی در کاهش اصطکاک در محل مفاصل دارند. بورس ها بعنوان ضربه گیر در محل مفاصل…

فیزیوتراپی زانو درد

فیزیوتراپی زانو درد بهترین روش غیر جراحی در درمان و توانبخشی بیماری ها و آسیب های مفصل زانو است. مفصل زانو یکی از پرتحرک ترین مفاصل بدن است و از آن جایی که فشار ناشی از وزن نیز بر آن وارد می شود بیش از دیگر مفاصل بدن در معرض خطر آسیب دیدگی و بیماری…

فیزیوتراپی خار پاشنه پا

فیزیوتراپی خار پاشنه پا امروزه به عنوان موثرترین روش درمان خار پاشنه شناخته می شود که در بیش از 80 درصد مبتلایان به این عارضه موثر واقع می شود. خار پاشنه پا یکی از شایع ترین عوامل زمینه ساز درد پاشنه پا است که به دلیل وجود زایده استخوانی در ناحیه استخوانی پاشنه پا رخ…

فیزیوتراپی ستون فقرات

فیزیوتراپی ستون فقرات موثرترین روش درمان غیرجراحی بیماری ها و اختلالات ستون فقرات است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی یا بصورت خدمات فیزیوتراپی در منزل می توان از آن بهره برد. مشکلات ستون فقرات که کمردرد مهم ترین و رایج ترین مشخصه آن است از شایع ترین مشکلات سیستم اسکلتی بدن انسان هستند که…

فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی امری ضروری برای کمک به بهبود شرایط مبتلایان به این عارضه مغزی شایع است که عوارض ایجاد شده برای بیمار را به حداقل می رساند. سکته مغزی شایع ترین اختلال نورولوژیک و نوعی آسیب حاد و ناگهانی مغز هستند که به دلیل پارگی یا انسداد عروق خونرسان به مغز رخ…

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل برای بازیابی توانایی های حرکتی مفصل و بهبود وضعیت مفصل و تسریع بهبودی امری ضروری است. فیزیوتراپی به بیمار کمک می کند تا هرچه سریع تر با شرایط جدید خود کنار آمده و بتواند از مفصل مصنوعی همانند مفصل طبیعی خود استفاده کند. جراحی تعویض مفصل یکی از جراحی…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست