فتق دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک کمر یکی از علل شایع کمردرد و پا درد (مانند سیاتیک) است. دیسک های بین مهره ای که به عنوان ضربه گیر ستون فقرات عمل می کنند، در بین هر مهره قرار دارند. یک نوار لاستیک مانند (آنولوس فیبروزیس) یک ماده ژل مانند، هسته پالپوزوس را در بر می گیرد.

فیزیوتراپی کمر و ستون فقرات یکی از موثرترین روشهای درمان غیرجراحی فتق دیسک کمر و علائم آن است که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما در شریعتی (طرف قرارداد با بیمه تامین اجتماعی و سایر بیمه های پایه و تکمیلی) ارائه می شود.

علائم فتق دیسک کمر چیست؟

  • کمردرد مبهم یا تیز که با خم شدن، سرفه، عطسه یا حرکات دیگر تشدید می شود.
  • اسپاسم یا گرفتگی عضلات کمر و پاها
  • سیاتیک (درد، سوزش، سوزن سوزن شدن و بی حسی که از باسن تا ساق پا یا پا امتداد می یابد)
  • ضعف یا از دست دادن عملکرد ساق پا

فتق دیسک چگونه ایجاد می شود؟

اگر نوار بیرونی دیسک ترک خورد یا باز شود، ژل داخل دیسک می تواند نشت کند و باعث فتق دیسک شود. مواد دیسک ممکن است روی ریشه های عصبی مجاور یا طناب نخاعی فشار وارد کند. علاوه بر این، مواد هسته ای مواد تحریک کننده شیمیایی را آزاد می کند که باعث التهاب و درد عصبی می شود.

استرس ناگهانی، مانند تصادف، می تواند باعث فتق دیسک کمر شود. گاهی اوقات، فتق دیسک به تدریج طی هفته ها یا ماه ها ایجاد می شود.

عوامل خطر فتق دیسک کمر چیست؟

عواملی که می توانند خطر فتق دیسک را افزایش دهند عبارتند از:

  • افزایش سن. با افزایش سن، دیسک ها به تدریج خشک می شوند و قدرت و انعطاف پذیری خود را از دست می دهند.
  • سبک زندگی نادرست. فقدان ورزش منظم، نخوردن یک رژیم غذایی متعادل، اضافه وزن و استفاده از تنباکو به طور قابل توجهی به سلامت دیسک کمک می کند.
  • وضعیت نامناسب، بلند کردن یا چرخش نادرست و یا مکرر می تواند فشار بیشتری را بر ستون فقرات کمری وارد کند.

تشخیص فتق دیسک چگونه است؟

فرآیند تشخیصی جامع ما شامل موارد زیر است:

تاریخچه پزشکی. دکتر شما در مورد علائم، شدت آنها و درمان هایی که قبلا امتحان کرده اید با شما صحبت می کند.

معاینه ی جسمی. شما به دقت از نظر محدودیت های حرکتی، مشکلات تعادلی و درد معاینه می شوید. در طول معاینه، پزشک از دست دادن رفلکس های اندام، ضعف عضلانی، از دست دادن حس یا سایر علائم یک مشکل عصبی را ارزیابی می کند.

تست های تشخیصی به طور کلی، پزشک با فیلم های اشعه ایکس ساده شروع می کند، که به رد سایر مشکلات مانند تومور یا عفونت کمک می کند. سی تی اسکن و MRI برای به دست آوردن جزئیات بیشتر در مورد مشکل ستون فقرات شما انجام می شود.

درمان فتق دیسک کمر چیست؟

اکثر فتق های دیسک کمر نیازی به جراحی ندارند. شواهد نشان می دهد که درد همراه با فتق دیسک اغلب بدون جراحی در عرض 6-4 ماه کاهش می یابد.

در واقع، 80 درصد از فتق دیسک ها خود به خود و بدون نیاز به جراحی بهبود می یابند و حدود 3 ماه پس از شروع درد پا بهبود می یابند.

داروهایی مانند ضدالتهاب برای کاهش تورم و درد، شل‌کننده‌های عضلانی برای آرام کردن اسپاسم و گاهی اوقات مسکن‌های قوی برای کاهش درد حاد.

استفاده از کمپرس سرد و گرم به تناوب می تواند در تسکین علائم موثر باشد.

تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال ممکن است به کاهش درد قابل توجه کمر و پا کمک کند.

فیزیوتراپی کمر و ستون فقرات بهترین روش درمان فتق دیسک کمر است، که ممکن است شامل ماساژ ملایم، کشش، ورزش درمانی، تجویز بریس یا کشش برای کاهش درد و افزایش عملکرد باشد. متخصصان فزیوتراپی همچنین آموزش هایی در زمینه انجام صحیح فعالیت ها برای جلوگیری از وارد شدن فشار بیش از حد بر دیسک بیرون زده به بیماران ارائه می دهند.

درمان جراحی
اگر درمان غیرجراحی مؤثر نباشد، یا شواهدی از نقص عصبی وجود داشته باشد (مانند ضعف عضلات پا یا بی حسی)، ممکن است جراحی توصیه شود. اهداف جراحی کاهش فشار ساختارهای عصبی و تثبیت ستون فقرات در صورت لزوم است.

توانبخشی پس از جراحی دیسک کمر

اکثر بیماران می توانند در همان روزی که جراحی برای درمان فتق دیسک کمر انجام می شود شروع به بلند شدن از رختخواب کنند. اگر جراحی با حداقل تهاجم انجام شود، جراحی ممکن است حتی به صورت سرپایی انجام شود. فعالیت به تدریج افزایش می‌یابد و بیماران معمولاً بسته به نوع و وسعت جراحی، می‌توانند ظرف چند ساعت بعد از عمل به خانه بروند. انتظار کمی درد بعد از عمل داشته باشید. با این حال، داروهای ضددرد می توانند به تسکین علائم کمک کنند.

بیمار باید در دوران نقاهت پس از جراحی فیزیوتراپی را بطور منظم پیگیری کند، فیزیوتراپیست به بیماران پس از جراحی دیسک کمر آموزش می دهد که چگونه به تدریج فعالیت خود را افزایش دهد. ممکن است برای مدتی همچنان نیاز به مصرف داروهای مسکن داشته باشید. با این حال، درد و ناراحتی باید ظرف یک یا دو هفته پس از جراحی کاهش یابد. متخصصان فیزیوتراپی همچنین راهکارهای دیگری برای کاهش درد و افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات به بیمارانارائه می دهند.

همچنین با شما در مورد زمانی که می‌توانید فعالیت‌های اساسی مانند پیاده‌روی، رانندگی و بلند کردن سبک را از سر بگیرید و زمانی که می‌توانید به فعالیت‌های پیشرفته‌تر مانند کار، ورزش و کار در حیاط بازگردید، صحبت خواهیم کرد.

در حالی که فیزیوتراپی اولیه معمولاً به حرکاتی متمرکز می شود که منجر به متمرکز شدن علائم می شوند، مرحله بعدی توانبخشی معمولاً شامل بازگردانی آرام آرام حرکاتی است که قبلاً تحریک کننده بودند.

ورزش‌های هوازی سبک، مانند پیاده‌روی یا شنا، می‌توانند به کاهش اسپاسم عضلانی و تسکین بخشی از درد کمک کنند. تمرینات آرام بخش تقویتی و تحرکی نیز اغلب برای حمایت از ستون فقرات توصیه می شود.

 

کلمات مرتبط :

فتق دیسک کمر چیست؟ – بهترین درمان دیسک کمر – فیزیوتراپی دیسک کمر در شریعتی – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی خوب در پاسداران – بهترین مرکز فیزیوتراپی شریعتی – دکتر فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی – فیزیوتراپی در قلهک – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی کمردرد

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ