فیزیوتراپی برای ام اس

فیزیوتراپی برای ام اس

فیزیوتراپی برای ام اس نقش موثری در بهبود علائم و تخفیف عوارض ناشی از ام اس دارد که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما ارائه می شود.

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری مزمن عصبی است. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به پوشش محافظ، میلین، مغز و نخاع حمله می کند و باعث التهاب و اغلب آسیب به میلین می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، جریان معمول تکانه های عصبی در امتداد رشته های عصبی (آکسون ها) قطع می شود. علائم و نشانه های ام اس به میزان زیادی بر اساس میزان آسیب و اینکه کدام اعصاب تحت تأثیر قرار می گیرند، متفاوت است.

هر فرد مبتلا به ام اس یک علائم منحصر به فرد دارد. علائم دامنه وسیع و متغیر است. زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند و به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود.

درمان فیزیوتراپی برای ام اس به علائم ام اس مانند تحرک، تعادل اسپاسم عضلانی و هماهنگی کمک می کند که زندگی را بسیار آسان تر می کند. فیزیوتراپی می تواند بهبودی را در زمانی که عودها رخ می دهد، افزایش دهد و فرد مبتلا به ام اس را تا حد امکان تا حد امکان فعال نگه دارد.

مولتیپل اسکلروزیس اغلب یک بیماری ناتوان کننده است که به پوشش (میلین) سلول های عصبی در نخاع و مغز حمله می کند. این بیماری عامل اصلی ناتوانی عصبی مزمن در بزرگسالان جوان و میانسال (18 تا 50 سال) است که 1.3 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد. این وضعیت عصبی می تواند تأثیرات زیادی بر سلامت شناختی و جسمی فرد داشته باشد، از جمله تأثیر بر قدرت عضلانی، استقامت، تعادل و تحرک.

در بیماری ام اس، از دست دادن میلین مانع از انتقال دقیق و به موقع سیگنال ها از مغز به بدن می شود. سلول هایی به نام الیگودندروسیت سلول هایی هستند که در مغز و نخاع یافت می شوند و در تولید و ترمیم میلین نقش دارند.

همه افراد مبتلا به ام اس همه علائم را تجربه نمی کنند و اغلب علائم در دوره های بهبودی بهبود می یابند.

ما از فیزیوتراپی در مدیریت مولتیپل اسکلروزیس به عنوان بخشی از یک رویکرد یکپارچه برای رسیدگی به این بیماری استفاده می‌کنیم. 

شواهد نشان داده اند که توانبخشی هنوز تنها راه برای بهبود نتایج عملکردی در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس است. برنامه های توانبخشی ساختاریافته و فیزیوتراپی برای ام اس می توانند تحرک، قدرت عضلانی، ظرفیت هوازی و کیفیت زندگی را بهبود بخشند.

انواع ام اس

چهار نوع اصلی MS وجود دارد که عبارتند از:

  • ام اس خوش خیم – این خفیف ترین شکل ام اس است و عودهای کمی دارد (زمان هایی که علائم شما تشدید می شود). با این حال، فرد مبتلا به این نوع ام اس باید تا حدود 15 سال قبل از تایید تشخیص، علائم بسیار کمی داشته باشد یا هیچ علامتی نداشته باشد. این نوع ام اس ممکن است با افزایش سن بدتر شود.
  • ام اس در حال بهبود عود کننده – 80 درصد افراد مبتلا به ام اس به این نوع ام اس مبتلا هستند. این بدان معنی است که شما عودهایی دارید که پس از بهبودی علائم، دوره های بهبودی را به دنبال دارد. عودها زمانی رخ می دهند که علائم جدید یا قدیمی به طور ناگهانی و پس از بهبودی یا بهبودی شعله ور شوند.
  • ام اس پیشرونده ثانویه – حدود 50 درصد از مبتلایان به ام اس عود کننده و فروکش کننده در عرض 10 سال به ام اس پیشرونده ثانویه مبتلا می شوند. پس از پایان عود، علائم بهبود نمی یابند و به تدریج کارهای روزمره را با گذشت زمان دشوارتر می کنند.
  • ام اس پیشرونده اولیه – این نوع ام اس به این معنی است که علائم بدون هیچ دوره بهبودی به طور پیوسته شدیدتر می شوند.

فیزیوتراپی برای ام اس

فیزیوتراپیست ها می توانند به رفع نیازهای افراد مبتلا به ام اس کمک کنند. این می تواند شامل درمان علائمی مانند خستگی، تعادل، ضعف و اسپاسم باشد.

خستگی می تواند بخشی ناتوان کننده از علائم ام اس باشد و بر سلامت جسمی، عاطفی و اجتماعی فرد تأثیر بگذارد. مطالعات نشان داده‌اند که ورزش استقامتی در بیماران ام‌اس می‌تواند فاصله راه رفتن و معیارهای کیفیت زندگی را بهبود بخشد. متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما می‌توانند به طراحی یک برنامه ورزشی مناسب و جامع کمک کنند که می‌تواند اثرات خستگی را کاهش دهد.

کمبود تعادل می تواند منجر به افزایش خطر افتادن، انحراف در راه رفتن و کاهش استقلال شود. ام اس می تواند طیف گسترده ای از علائم را ایجاد کند که می تواند بر تعادل تأثیر بگذارد، از جمله کاهش هماهنگی، ضعف عضلانی، تغییرات حسی، لرزش و سرگیجه. یک مرور سیستماتیک تحقیقات اثرات مثبت قابل توجهی را فیزیوتراپی برای ام اس بر تعادل افراد مبتلا به ام اس که دارای سطوح ناتوانی خفیف تا متوسط ​​هستند نشان داده است.

ضعف یک مشکل رایج در افراد مبتلا به ام اس است. تمرینات مقاومتی می تواند به بهبود استقامت، قدرت و قدرت عضلانی کمک کند. این به نوبه خود می تواند به فعالیت های عملکردی، توانایی راه رفتن و استقلال فیزیکی کمک کند. درمانگران ما می توانند به طراحی و اجرای یک برنامه تمرین مقاومتی کمک کنند که به رفع نقاط ضعف و عدم تعادل در بدن کمک کند.

اسپاستیسیتی یکی از علائم شایع ام اس است که با سفتی غیر ارادی و یا اسپاسم عضلانی مشخص می شود. اسپاستیسیتی می تواند تأثیر جدی بر تحرک و استقلال فرد داشته باشد. اثرات اسپاستیسیته می تواند از یک مراجعه کننده به MS متفاوت باشد. پوزیشن، کشش و بریس همگی راه هایی برای کمک به کاهش اثرات اسپاستیسیتی هستند.

فیزیوتراپی به حفظ قدرت و استقامت عضلانی، کاهش علائم درد و خستگی و بهبود استقلال و فعالیت های روزانه برای مبتلایان به ام اس کمک می کند.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای ام اس – فیزیوتراپی در منزل ام اس – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران نو – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل کرج – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ