فیزیوتراپی سیاتیک

فیزیوتراپی سیاتیک در شریعتی

فیزیوتراپی سیاتیک در شریعتی توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی شریعتی ، نرسیده به ظفر ، بر اساس متدهای درمانی روز دنیا ارائه می شود.

سیاتیک نامی است برای تحریک عصب سیاتیک که از پشت ساق پا می گذرد. عصب سیاتیک شما از قسمت پایین کمر تا نوک انگشتان پا امتداد دارد و اطلاعات را به نخاع و از قسمت پشتی و بیرونی ساق پا منتقل می کند.

سیاتیک معمولاً با فتق دیسک در ستون فقرات کمری (پایین) شروع می شود. مهره‌های شما (استخوان‌هایی که ستون فقرات کمری شما را تشکیل می‌دهند) توسط دیسک‌های صاف، منعطف و گرد از بافت همبند جدا شده و محافظت می‌شوند. وقتی این دیسک‌ها فرسوده می‌شوند ، یا به دلیل آسیب یا افزایش سن مرکز نرم آن می‌تواند از حلقه بیرونی سخت خارج شود.

سیاتیک وضعیتی است که باعث ایجاد درد در نقطه ای در طول عصب سیاتیک می شود. این می تواند در هر جایی از پشت، باسن، ران، ساق پا و پا باشد و باعث کمردرد شود.

این اغلب به دلیل شکایت از پشت است و بیشتر در یک پا شایع است، اما می تواند هر دو را نشان دهد. این یک مثال از درد ارجاعی است. سیاتیک جایی است که عصب سیاتیک که از کمر تا پاهای شما امتداد دارد، تحریک یا فشرده می شود. معمولاً در عرض 4 تا 6 هفته بهتر می شود، اما می تواند بیشتر طول بکشد. علائم ممکن است هنگام حرکت، عطسه یا سرفه تشدید شود.

مشکلات مربوط به عصب سیاتیک می تواند در هر نقطه از خط عصب که نزدیک به ستون فقرات است، رخ دهد، اما به احتمال زیاد در جایی که عصب از ستون فقرات خارج می شود، رخ می دهد. مشکلاتی ممکن است ناشی از خارهای استخوانی باشد، به عنوان اسپاسم که در آن عصب کشیده می‌شود، فشرده می‌شود یا در اطراف آن اصطکاک ایجاد می‌شود (فتق دیسک) که بین مهره‌ای هستند. گاهی اوقات به خود عصب آسیب وارد می شود، اما معمولاً آسیب عصبی ناشی از فشار خارجی از یک ساختار دیگر است که باعث تغییرات ساختاری یا عملکردی در عصب و متعاقباً درد یا تغییر حس می شود.

فیزیوتراپی سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی سیاتیک و عامل زمینه ای آن است و متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در شریعتی با دانش و تجربه بالا بهترین درمان سیاتیک را ارائه می دهند.

شایع ترین دلایل بروز درد سیاتیک

  • بیرون زدگی دیسک کمر
  • خار استخوان روی ستون فقرات
  • باریک شدن ستون فقرات (تنگی کانال نخاعی)
  • آرتروز ستون فقرات
  • بیماری دژنراتیو دیسک
  • تنش عضلانی در ناحیه باسن
  • عوامل وضعیتی
  • همچنین می‌تواند مربوط به سایر شرایطی باشد که بر عصب سیاتیک تأثیر می‌گذارد، مانند ضربه (مثلاً پیچ‌خوردگی مچ پا که باعث کشیدگی بیش از حد عصب اطراف مچ پا می‌شود) یا وضعیتی (مانند نشستن با پاهای روی هم قرار گرفته و فشار بر عصب اطراف زانو) عصب سیاتیک در چنین شرایطی می تواند ملتهب یا سفت شود و بنابراین علائم سیاتیک را ایجاد می کند.

علائم رایج سیاتیک

علائم سیاتیک معمولاً دردی است که در ریشه های عصبی به دنبال کانال نخاعی احساس می شود که می تواند باعث احساس بی حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف شود.

علائم ممکن است در تمام طول عصب باشد، اما ممکن است فقط در نقطه‌ای در امتداد توزیع اعصاب باشد، مانند ساق پا یا باسن.

فیزیوتراپی سیاتیک

شدت سیاتیک بسیار گسترده است. در موارد خفیف، می تواند ظرف یک یا دو روز بدون نیاز به درمان از بین برود. طرف دیگر طیف می تواند شاهد باشد که برخی از بیماران با وجود تلاش برای یک برنامه جامع درمان، برای سالیان متمادی رنج می برند. اکثریت قریب به اتفاق بیماران ظرف چند هفته تا ماه بهبود می یابند، هرچند ممکن است در برخی مواقع حملات تکرار شوند. درمان فیزیوتراپی می تواند در مرحله اولیه دردناک درمان شود و خطر عودهای بعدی را کاهش دهد.

در ابتدا باید محل و علت سیاتیک را با انجام ارزیابی کامل پشت و پا بررسی کنیم. درمان ممکن است شامل حرکت دادن مفاصل و عصب، رهاسازی میوفاشیال، تمرینات توانبخشی، الکتروتراپی و تنظیم مجدد وضعیت بدن باشد. طب سوزنی نیز ممکن است مفید باشد.

درمان باید به دنبال علت اصلی باشد ، وضعیت بدنی نامناسب باید اصلاح شود، در مواردی که علت آن بی تحرکی است و در صورت اضافه بار، فعالیت بیشتری انجام شود. مداخلات فیزیوتراپی سیاتیک با هدف کاهش درد، بازگرداندن حرکت و بازگرداندن بیماران به عملکرد سالم طبیعی انجام می شود. این می تواند ترکیبی از تسکین درد، تحرک، تمرینات، و گاهی اوقات تجهیزات برای کمک به حمایت یا تخلیه ساختارهای حساس به درد باشد.

تمرینات فیزیوتراپی سیاتیک

تمرینات اکستنشن و فلکشن پشت
با تقویت حرکت ستون فقرات به تسکین درد کمک می کند. اغلب، افراد مبتلا به کمردرد و سیاتیک با حرکت جهت دار خاص ستون فقرات احساس تسکین می کنند. یک فیزیوتراپ معمولاً ترجیحات جهت دهی فرد را قبل از تجویز تمرینات جهت دار خاص ارزیابی می کند، زیرا این تمرینات متناسب با بیمار و علائم خاص است. این تمرینات شامل خم شدن به عقب (کشش) و جلو (فلکشن) است.

تمرینات تقویتی ایزومتریک
تمرینات وزن بدن و مقاومتی برای تقویت عضلات شکم، کمر، باسن و پاها. شامل انقباض عضلات بدون حرکت مفاصل. این تمرینات می تواند به تقویت عضلات در زمانی که علائم حادتر هستند کمک کند.

تمرینات تقویتی ایزوتونیک
تمرینات وزن بدن و مقاومتی برای تقویت عضلات شکم، کمر، باسن و پاها. شامل انقباض عضله برای مقاومت در برابر بار ثابت، مانند باندهای مقاومتی و تمرین با وزنه، برای کمک به افزایش قدرت عضلانی از طریق مقاومت ثابت در برخی موارد خاص

سوالات رایج در ارتباط با سیاتیک

چه چیزی می تواند سیاتیک را بدتر کند؟
می توان با نادیده گرفتن علائم هشدار دهنده اولیه و عدم رسیدگی به علت زمینه ای سیاتیک بدتر کرد. 

آیا ماساژ می تواند به سیاتیک کمک کند؟
ماساژ تنها یکی از تکنیک های مختلفی است که می تواند به سیاتیک کمک کند. پس از ارزیابی دقیق، فیزیوتراپیست شما با شما در مورد گزینه های موجود صحبت خواهد کرد

آیا نشستن سیاتیک را تشدید می کند؟
نشستن اغلب سیاتیک را تشدید می کند زیرا عصب در قسمت پایین کمر کشیده می شود و آن را تحریک پذیرتر و دردناک تر می کند. سعی کنید به پشت، پهلو یا جلو دراز بکشید تا ببینید آیا در این موقعیت‌ها راحت‌تر است یا نه، می‌توانید برخی از عملکردها مانند خواندن، استفاده از تلفن و چت کردن با خانواده را در این موقعیت‌ها انجام دهید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی سیاتیک – درمان سیاتیک با فیزیوتراپی – بهترین درمان سیاتیک – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر – کایروپراکتیک سیاتیک – کایروپرکتیک دیسک کمر

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ