تنیس البو چیست؟

 1. خانه
 2. بیماری های ارتوپدی
 3. تنیس البو چیست؟
تنیس البو چیست

تنیس البو چیست؟

تنیس البو یا آرنج تنیس بازان (اپی کوندیلیت خارجی) یک وضعیت دردناک است که زمانی رخ می دهد که تاندون های آرنج شما بیش از حد تحت فشار قرار میگیرند (معمولاً با حرکات تکراری مچ دست و بازو).

با وجود این نام،ورزشکاران تنها افرادی نیستند که دچار تنیس البو میشوند.

افرادی که ویژگی شغل آنها دارای انواع حرکاتی است که می تواند منجر به این عارضه شود شامل لوله کش ها، نقاشان، نجاران و قصاب ها هستند.

درد آرنج تنیس بازان در جایی اتفاق می افتد که تاندونهای عضلات ساعد به یک برآمدگی استخوانی در خارج آرنج شما متصل می شوند. این درد همچنین می تواند در ساعد و مچ دست گسترش یابد. استراحت و مسکن های بدون نسخه اغلب به تسکین درد تنیس البو کمک می کند. اگر درمان های محافظه کارانه کمک کننده باشند یا علائم ناتوان کننده شوند، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد کند.

علائم تنیس البو چیست؟

درد ناشی از آرنج تنیس بازان ممکن است از بیرون آرنج به ساعد و مچ شما منتقل شود.درد و ضعف ممکن است مشکلات زیر را ایجاد کند:

 • از دست دادن قدرت گرفتن یک شی ، چرخاندن دستگیره در و حتی نگه داشتن فنجان قهوه

چه زمانی دکتر را ویزیت کنیم؟

اگر اقدامات خوددرمانی همانند استراحت،یخ گذاری و استفاده از مسکن های بدون نسخه،درد و حساسیت آرنج شما را کاهش نمیدهد،با پزشک خود حضورا مشورت کنید.

علل تنیس البو چیست؟

تنیس البو یک عارضه ناشی از استفاده بیش از حد از اندام و مربوط به کشیدگی عضلات است.

علت انقباض مکرر عضلات ساعد است که از آنها برای باز کردن و بالا بردن دست و مچ خود استفاده میکنید.

حرکات مکرر و فشار بر بافت ممکن است منجر به یک سری از پارگی های ریز در تاندون ها شود که عضلات ساعد را به برجستگی استخوانی خارج آرنج شما متصل می کند.

همانطور که از نام این بیماری مشخص است،بازی تنیس به ویژه استفاده مکرر از حرکت رو به عقب (بک هند) که با تکنیک ضعیف انجام میشود یکی از علل احتمالی آرنج تنیس بازان است.

با این حال،بسیاری از حرکات رایج بازو می تواند باعث ایجاد آرنج تنیس بازان شود از جمله:

 • استفاده از ابزار لوله کشی
 • نقاشی کردن
 • پیچ های رانندگی
 • قطع کردن و بریدن مواد غذایی بالاخص گوشت
 • استفاده مکرر از موس کامپیوتر

فاکتورهای خطر تنیس البو چیست؟

فاکتورهایی که ممکن است خطر ابتلا به آرنج تنیس بازان را در شما افزایش دهند عبارتند از:

 • سن:در حالی که آرنج تنیس روی همه افراد در هر سنی تاثیر میگذارد،بیشتر در بزرگسالان بین سی تا پنجاه سال شایع تر است.
 • شغل:افرادی که دارای مشاغلی هستند که شامل حرکات مکرر مچ و بازو می شود،بیشتر احتمال دارد که درگیر آرنج تنیس بازان شوند به عنوان مثال می توان به لوله کش ها،نقاشان،نجاران،قصابان و آشپزها اشاره کرد.
 • ورزش های خاص:شرکت در ورزشهای راکتی خطر ابتلا به آرنج تنیس بازان را افزایش می دهد به خصوص اگر از تکنیک ضعیف در ضربه زدن استفاده کنید.

تشخیص تنیس البو به چه صورت است؟

در طی معاینه فیزیکی،پزشک شما ممکن است به ناحیه آسیب دیده فشار وارد کند یا از شما بخواهد که آرنج،مچ دست و انگشتان خود را به روش های مختلف حرکت دهید.

در بسیاری از موارد سابقه پزشکی شما و معاینه فیزیکی اطلاعات کافی را برای تشخیص بیماری آرنج تنیس آرنج در اختیار پزشک قرار می دهد اما اگر پزشک مشکوک باشد که چیز دیگری ممکن است باعث علائم شما شود،ممکن است اشعه ایکس یا انواع دیگر تست های تصویربرداری را پیشنهاد دهد.

درمان تنیس البو

آرنج تنیس بازان اغلب خود به خود بهتر می شود اما اگر داروهای ضد درد و سایر اقدامات خود درمانی کمکی نکند،پزشک فیزیوتراپی را پیشنهاد میکند.موارد شدید آرنج تنیس بازو ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

فیزیوتراپی

اگر علائم شما مربوط به تنیس البو است ، پزشک شما ممکن است به فیزیوتراپیست پیشنهاد دهد تکنیک تنیس یا حرکات مربوط به وظایف شغلی شما را ارزیابی کند تا بهترین مراحل برای کاهش استرس بر بافت آسیب دیده شما را تعیین کند.

یک فیزیوتراپیست می تواند تمریناتی را به شما آموزش دهد که به تدریج عضلات خود را بطور متناوب تحت کشش و تقویت قرار دهید (به ویژه عضلات ساعد).

تمرینات اکسنتریک که شامل پایین آوردن مچ دست به آرامی پس از بالا آوردن آن است بطور ویژه ای کمک کننده و مفید است.

یک کش ساعد (معروف به کش تنیس البو) یا بریس می تواند فشار بر بافت آسیب دیده را کاهش دهد.

سوزن خشک که در آن با سوزن های مخصوصی تاندون آسیب دیده را در بسیاری از نقاط هدف قرار میدهد بسیار مفید میباشد.

جراحی یا سایر روشها

 • تزریقات:ممکن است پزشک شما تزریق پلاسمای غنی از پلاکت،بوتاکس یا نوعی محرک (پرولوتراپی) را به تاندون دردناک پیشنهاد کند.
 • تنوتومی اولتراسونیک (پروسه TENEX):در این روش ، تحت هدایت سونوگرافی ، پزشک یک سوزن مخصوص را از طریق پوست شما وارد قسمت آسیب دیده تاندون می کند.انرژی فراصوت سوزن را به سرعت تکان می دهد به طوری که بافت آسیب دیده مایع شده و می توان آن را مکش کرد.
 • عمل جراحی:گر علائم شما پس از شش تا دوازده ماه درمان گسترده غیرجراحی بهبود نیافته است،ممکن است برای عمل جراحی برداشتن بافت آسیب دیده کاندید عمل جراحی شوید.این نوع روش ها را می توان از طریق یک برش بزرگ یا از طریق چندین برش کوچک انجام داد.تمرینات فیزیوتراپی برای بهبودی پس از جراحی بسیار مهم هستند.

نویسنده مقاله

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
مشاوره و درمان (فیزیوتراپی در مطب و منزل)
نظام پزشکی: ف۴۹۳۹
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

تنیس البو – آرنج تنیس بازان – فیزیوتراپی – جراحی آرنج – فیزیوتراپی آرنج – فیزیوتراپی در منزل – کلینیک فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل کرج – متخصص ارتوپدی – متخصص فیزیوتراپی – دکتر ارتوپد – دکتر فیزیوتراپی – دکتر فیزیوتراپ

مقالات بیشتر

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن با بیمه

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن کایروپراکتیک یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مکانیکی سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. متخصصان کایروپراکتیک از یک رویکرد عملی برای دستکاری یا تنظیم ستون فقرات با هدف بازگرداندن حرکت مناسب و تراز مهره های ستون فقرات استفاده…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ