فیزیوتراپی شانه

فیزیوتراپی شانه

فیزیوتراپی شانه برای آسیب های شانه برای نتیجه درد کوتاه مدت تا طولانی مدت و عملکرد مهم است.

صدمات شانه به این دلیل رخ می دهد که مفصل شانه یکی از پرکاربردترین مفاصل بدن است و راحت ترین آنها را بی ثبات می کند.

به همراه داشتن مفاصل بسیار متحرک، نوع آسیب‌هایی که ممکن است رخ دهد می‌تواند از دررفتگی حاد تا درد طولانی‌مدت شانه و مشکلات بی‌ثباتی متغیر باشد. همه اینها را می توان به طور موثر از طریق فیزیوتراپی مدیریت کرد.

شانه که مسئول حرکت بازوهای ما است، ارتباط ساختاری اصلی بین اندام فوقانی و بدن ما است.

شانه متشکل از کتف (تیغه شانه)، بازو (بالا بازو) و ترقوه، متحرک ترین مفصل بدن است. و بنابراین به راحتی از طریق ورزش، کار یا فرسودگی روزانه آسیب می بیند.

فیزیوتراپی شانه موثرترین روش در تسکین علائم و درمان آسیب های شانه است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی یا بصورت فیزیوتراپی در منزل قابل ارائه است.

دلایل درد شانه

 • دررفتگی شانه
 • فیزیوتراپی بورسیت ساباکرومیال
 • تاندونیت کلسیفیه کننده
 • آسیب مفصل آکرومیوکلاویکولار
 • برخورد شانه
 • پارگی روتاتور کاف
 • تاندونیت عضله دوسر و تاندونوز عضله دوسر

عملکرد اولیه شانه

عملکرد کلیدی شانه فراهم کردن و اجازه حرکت اندام فوقانی است. با این حال، از آنجایی که تنها ارتباط ساختاری بین بازو و نیم تنه باقی می ماند، همچنین تا حد زیادی مسئول استحکام و ثبات اندام فوقانی است.

به دلیل تحرکی که اجازه می دهد، شانه نیز مسلماً کم ثبات ترین مفصل بدن است، با ناحیه تماس استخوان به استخوان بسیار کوچک، لابروم و چندین رباط برای جلوگیری از حرکت اضافی. بنابراین عضلات به تقویت مفصل و همچنین ایجاد حرکت کمک می کنند.

تاندون‌های عضلات روتاتور کاف دور مفصل می‌پیچند و نوعی «کپسول» از خود ایجاد می‌کنند که ثبات را افزایش می‌دهد و به جلوگیری از آسیب کمک می‌کند. با حمایت محدودی که ماهیچه‌ها و سایر ساختارها ارائه می‌کنند، شانه یک آسیب رایج در ورزش، هنگام کار است و می‌تواند با افزایش سن در معرض تغییرات یا آسیب‌های دژنراتیو باشد.

فیزیوتراپی شانه با تقویت عضلات شانه می تواند ریسک آسیب های شانه را کاهش دهد.

آناتومی شانه، صدمات و علائم

با تحرک زیاد مفصل و اهمیت آن در حرکات بازو یا بدن، شانه یکی از آسیب پذیرترین اعضای بدن است. آسیب‌های اصلی که عمدتاً از طریق تجزیه بافت نرم آسیب می‌بینند، شامل آسیب روتاتور کاف، دررفتگی و حتی آرتروز می‌شوند که همگی می‌توانند توانایی شما برای زندگی و عملکرد صحیح را به شدت محدود کنند.

از نظر ساختاری پیچیده، شانه عمدتاً از کتف، استخوان بازو، ترقوه، طیف وسیعی از رباط ها و مجموعه وسیعی از اتصالات عضلانی تشکیل شده است. کمپلکس شانه از سه مفصل مجزا تشکیل شده است که بین جناغ و ترقوه (مفصل استرنوکلاویکولار)، دومی بین ترقوه و کتف (مفصل آکرومیکلاویکولار) و سومی بین استخوان بازو و حفره گلنوئید کتف (مفصل گلنوهومرال) قرار دارد. این مفاصل به ارائه دامنه کامل حرکت به بازو کمک می کنند، با این حال مفصل گلنوهومرال پایه اکثر حرکات است.

شکستگی استخوان

بیشتر صدمات وارده به استخوان ها شکستگی است، اگرچه بسیاری از مردم استدلال می کنند که شکستگی ها کمی متفاوت هستند و در واقع یک چیز هستند. شکستگی‌ها می‌توانند از طریق انتقال نیرو از اندام فوقانی، مانند تصادفات رانندگی یا هنگام افتادن روی اندام و یا به دلیل ضربه مستقیم به استخوان، به عنوان مثال در یک ورزش تماسی، رخ دهند.

فیزیوتراپی شانه پس از آسیب هایی همچون شکستگی برای کمک به بازیابی حرکات شانه از اهمیت زیادی برخوردار است.

شکستگی ترقوه

ترقوه یک استخوان بلند و صاف است که معمولاً به آن استخوان طوقه می گویند. لبه کتف را به جناغ جناغ متصل می کند و بخشی از مفاصل آکرومیوکلاویکولار و استرنوکلاویکولار است.

ترقوه برای ایجاد ثبات در کمپلکس شانه، کمک به حرکت و محافظت از شبکه عصبی بازویی، زیر رگ های خونی و بالای ریه ها ضروری است. شکستگی استخوان ترقوه شایع ترین شکستگی در کودکان است، اما تنها درصد کمی از شکستگی های بزرگسالان را تشکیل می دهد.

شکستگی ترقوه معمولاً از طریق افتادن روی شانه جانبی رخ می‌دهد، البته کمتر از سقوط روی بازوی کشیده یا ضربه مستقیم به استخوان اتفاق می‌افتد. شایع ترین شکستگی های ترقوه در یک سوم میانی استخوان رخ می دهد و به دلیل موقعیت سطحی استخوان و این واقعیت که فعالیت عضلانی می تواند باعث جابجایی انتهای نسبی استخوان شود، به راحتی قابل شناسایی است. این شکستگی با تورم، کبودی یا التهاب، حساسیت در اطراف ناحیه و حرکت محدود در اندام فوقانی ظاهر می‌شود. شکستگی ها نیز اغلب با یک برآمدگی آشکار از طریق پوست قابل مشاهده هستند.

فیزیوتراپی شانه پس از شکستگی ترقوه از اهمیت بالایی برخوردار است. شرکت در فیزیوتراپی برای ارزیابی و درمان پس از شکستگی ترقوه بسیار مهم است، زیرا به دلیل درمان محافظه کارانه بیشتر شکستگی ها، ممکن است طیف وسیعی از مسائل مداوم وجود داشته باشد یا تغییرات در ساختار بدن می تواند به معنای تغییر در نحوه عملکرد عضلانی باشد. احساس

درمان پزشکی این شکستگی‌ها اغلب از بی‌حرکتی و یا تا حدودی نامنظم‌تر از جراحی استفاده می‌کند. از آنجایی که بی‌حرکتی باعث آتروفی عضلانی می‌شود و شکستگی بدون جوش می‌تواند به معنای تغییرات در ساختار یا تفاوت‌های جزئی در عملکرد عضله باشد، فیزیوتراپی به بهبودی کامل کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد در هنگام بازگشت به محل کار، ورزش یا بازی عملکرد کاملی داشته باشید. .

سایر آسیب های شانه

 • پارگی روتاتور کاف 
 • کشیدگی عضلات و رباط های شانه
 • آسیب تاندون های شانه
 • فروزن شولدر

فیزیوتراپی شانه

فیزیوتراپی برای این آسیب ها برای اطمینان از بهبودی مناسب و کامل بسیار مهم است. اگرچه هر آسیب اندکی متفاوت است، اما فیزیو می تواند به اطمینان از وجود روند صحیح بهبودی و کار بر روی یک برنامه توانبخشی کمک کند که به شما امکان می دهد اهداف بهبودی کامل را به موقع اجرا کنید تا به محض اینکه به سلامتی خود بازگردید. ممکن است. درمان تمرینات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درمان دستی (ماساژ بافت نرم و اشاره ماشه).
 • تمرینات کششی و تقویت
 • استفاده از نوار چسب یا نگهدارنده بریس (به ویژه در بهبودی پس از پارگی رباط مهم است).
 • برنامه های ورزشی برای توانبخشی یا قبل از توانبخشی.
 • گرما و سرما درمانی
 • سوزن خشک

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی شانه در منزل – فیزیوتراپی آسیب های شانه

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ