آسیبهای ورزشی مفصل زانو

آسیبهای ورزشی مفصل زانو

آسیبهای ورزشی مفصل زانو

شکستگی کشکک

شکستگی کشکک از آسیب های جدی زانو است که می تواند منجر به آسیب زانو شود. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که مستقیماً روی کاسه زانو، سقوط میکنید و یا ضربه شدیدی به کشکک وارد می شود.

علائم شکستگی کشکک عبارتند از:

 • شروع ناگهانی درد شدید و تیز در جلوی زانو
 • تورم
 • نقص قابل لمس در کاسه زانو
 • ناتوانی در بلند کردن پا.
 • بدشکلی آشکار (در موارد شدید)

درمان ممکن است شامل تنظیم مجدد زانو با جراحی، یا استفاده از وسایل حفاظتی و کمکی (زانوبند، گچ گیری یا عصا) باشد. ورزشکاران می توانند با آماده سازی تدریجی کشکک به روشی ایمن و موثر تحت توانبخشی با فیزیوتراپی زانو قرار گیرند. افرادی که دچار این آسیب شده اند می توانند در عرض چند هفته یا چند ماه تحت هدایت دقیق فیزیوتراپیست یا متخصص خود ورزش را از سر بگیرند. در صورت توانبخشی ضعیف، این نوع شکستگی می تواند به شرایط دیگری مانند آرتریت پس از ضربه، کندرومالاسی یا سندرم درد کشککی رانی تبدیل شود.

دررفتگی زانو

دررفتگی زانو در ورزشکاران زمانی رخ می دهد که پا روی زمین قرار می گیرد و تغییر جهت سریع یا حرکت پیچشی رخ می دهد. این در ورزش هایی مانند فوتبال، دوچرخه سواری، اسکی، ژیمناستیک و پرش ارتفاع رایج است.

علائم دررفتگی زانو عبارتند از:

 • تورم سریع و حاد
 • درد و حساسیت شدید
 • بی ثباتی در زانو
 • بدشکلی آشکار زانو
 • از دست دادن حس در زانو

آسیب عروقی با دررفتگی زانو شایع است ، به همین دلیل بررسی های تشخیصی دقیق برای این آسیب ضروری است.

درمان شامل جابجایی (برگرداندن ساق پا به موقعیت صحیح)، جراحی (شامل بازسازی زانو و ترمیم عروق برای حفظ جریان خون) و بی‌حرکتی برای جلوگیری از آسیب بیشتر است. پس از اتمام دوره بی حرکتی زانو، فیزیوتراپی برای بازیابی دامنه حرکات زانو از اهمیت زیادی برخوردار است.

بورسیت زانو

بورس های زانو کیسه هایی پر از مایع هستند که در نزدیکی مفصل زانو شما قرار دارند. هنگامی که به درستی کار می کنند، به مفاصل کمک می کنند تا به آرامی هدایت شوند و از خراشیدن استخوان ها به تاندون ها، رباط ها و ماهیچه ها کمک می کنند.

بورسیت زانو که از آسیبهای ورزشی مفصل زانو است زمانی رخ می دهد که یک یا چند بورس تحریک شده، ملتهب یا آسیب ببیند. فشار طولانی مدت، ضربات تروماتیک و حرکات تکراری (مثلاً دویدن) می تواند باعث اصطکاک تحریک کننده شود که می تواند منجر به بورسیت شود. اگر مفصل برای مدت طولانی در یک موقعیت نگه داشته شود، این بدتر می شود.

علائم بارز بورسیت عبارتند از:

 • درد مزمن و مبهم در زانو
 • تورم و قرمزی در جلوی زانو
 • گرما در اطراف مفصل
 • درد هنگام خم و راست کردن زانو
 • افزایش ناراحتی پس از ثابت ماندن مفصل برای مدت طولانی
 • مشکل در صاف کردن یا خم کردن زانو

بورسیت ممکن است گاهی با برخی مشکلات دیگر زانو مانند آرتریت، شکستگی های استرسی و تاندونیت اشتباه گرفته شود. برای تشخیص صحیح مشکل، فیزیوتراپیست یا پزشک ارتوپد ارزیابی کاملی انجام می دهد و آزمایشات خاصی را انجام می دهد (مانند اشعه ایکس، ام آر آی، سونوگرافی).

در بیشتر موارد، بورسیت زانو خود به خود با درمان خانگی یا بدون درمان برطرف می شود. با این حال، در برخی موارد ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشد، و مداخله با هدف تسکین علائم است. این شامل درمان های اساسی مانند اصلاح سبک زندگی، درمان های خانگی و داروها می شود. برای علائم پایدار، گزینه های دیگر شامل تزریق کورتیکواستروئید، آسپیراسیون و جراحی است. فیزیوتراپی زانو نیز برای بازیابی دامنه حرکات زانو ضروری است.

سایر آسیبهای ورزشی مفصل زانو

تاندونیت

تاندونیت کشکک، که به آن تاندیوپاتی کشکک نیز گفته می شود، یک آسیب ناشی از استفاده بیش از حد است که با فشار بیش از حد زانو مشخص می شود. فشار اضافی روی تاندون منجر به پارگی های ریز می شود که عضله را ملتهب می کند.

تاندونیت کشکک معمولاً شروع تدریجی درد دارد. ورزشکاران با علائم خفیف تا متوسط ​​حتی به تمرین و رقابت ادامه می دهند.

علائم آسیب عبارتند از:

 • درد و حساسیت زیر کاسه زانو
 • دردی که با پریدن، فرود آمدن، دویدن یا نشستن طولانی بدتر می شود
 • ضعف در زانو

مداخلات پزشکی برای این آسیب همچنین شامل فیزیوتراپی است و حتی ممکن است شامل توانبخشی طولانی مدت باشد. با مدیریت صحیح آسیب و توانبخشی می توانید در اسرع وقت به زمین، پیست یا زمین بازگردید.

آسیب رباط های زانو

رباط ها نوارهایی از بافت همبند سخت هستند که یک مفصل را احاطه کرده اند تا حرکت را پشتیبانی و کنترل کنند. آسیب های رباط که معمولاً به عنوان رگ به رگ شدن زانو شناخته می شود، اغلب به دلیل آسیب ورزشی رخ می دهد که منجر به ناپایدار شدن مفصل زانو می شود. آنها همچنین حرکت زانوی شما را به شدت محدود می کنند.

زانو توسط 4 رباط اصلی که استخوان ران را به استخوان ساق پا متصل می کند تثبیت می شود و اینها عبارتند از:

هنگامی که هر یک از چهار رباط آسیب دیده باشد، زانو در جهتی که رباط آسیب دیده تثبیت می شود، بی ثباتی نشان می دهد.

آسیب رباط زانو علائم زیر را دارد:

 • درد ناگهانی و شدید در زانو که مانع از ادامه فعالیت ها می شود.
 • تغییر رنگ در اطراف زانو
 • بی ثباتی زانو
 • تورم و التهاب در زانو
 • احساس شلی و بی ثباتی در مفصل زانو
 • ناتوانی در وزن دادن به مفصل آسیب دیده به دلیل درد
 • خم شدن زانو به سمت بیرون

برای تشخیص آسیب رباط، پزشک با معاینه فیزیکی شروع می کند. آنها زانو را از نظر تورم و حساسیت بررسی می کنند. این روند می تواند ناراحت کننده باشد زیرا شامل حرکات مختلف زانو برای ارزیابی دامنه حرکتی شما و اعمال فشار خارجی بر روی زانو می شود.

آسیب های خفیف تا متوسط ​​اغلب خود به خود بهبود می یابند. اکثر پارگی‌های رباط جانبی (LCL و MCL) معمولاً نیازی به جراحی ندارند. با این حال، در مواردی که رباط های صلیبی (ACL یا PCL) پاره شده و بیش از حد کشیده می شوند، آسیب ترمیمی با جراحی تنها گزینه خواهد بود. فیزیوتراپی زانو پس از جراحی برای بازیابی دامنه حرکات زانو ضروری است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی زانو با بیمه – فیزیوتراپی ورزشی در شریعتی – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در پاسداران – فیزیوتراپی برای زانودرد – آسیبهای ورزشی مفصل زانو

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ