آسیب های رایج شانه و درمان آن ها

آسیب های رایج شانه

آسیب های رایج شانه و درمان آن ها

صدمات شانه شایع است و از آن جایی که مفصل شانه مفصل پرتحرکی است و نقش مهمی در فعالیت های روزمره فرد دارد ، اگر درمان مناسب را دریافت نکنید، بازیابی دامنه کامل حرکت و قدرت در مفصل شانه دشوار است و می تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد.

اگرچه شانه درد شایع است، اما برای کسانی که آن را تجربه می کنند نیز بسیار ناتوان کننده است. بسیاری از مردم به دلیل محدودیت هایی که در انجام کارهای روزمره یا شرکت در فعالیت های مورد علاقه مانند گلف یا باغبانی دارند، با ناراحتی دائمی زندگی می کنند.

درد شانه یکی از شایع ترین دلایل مراجعه به کلینیک های فیزیوتراپی است. مهم است که به خاطر داشته باشید که بسیاری از عوامل مختلف می توانند باعث ایجاد مشکلات شانه شوند یا در ایجاد آنها نقش داشته باشند، از جمله وضعیت نامناسب، فعالیت های تکراری در محل کار یا ورزش، آسیبی مانند افتادن روی بازوی دراز شده یا استفاده بیش از حد از طریق ورزش یا فعالیت های ورزشی (به ویژه ورزش های پرتاب).

درمان آسیب های رایج شانه اغلب به این بستگی دارد که کدام ساختارها درگیر هستند، اما ممکن است شامل تکنیک‌های درمان دستی مانند تحرک ، دستکاری مفصل، ماساژ بافت نرم و تکنیک‌های رهاسازی میوفاشیال و تمرین‌هایی باشد که با هدف بهبود قدرت ، ثبات عضلانی در اطراف ناحیه آسیب دیده انجام می‌شود. فیزیوتراپیست همچنین با توجه به نوع و شدت آسیب و همچنین شرایط بیمار برنامه تمرینی خاصی را تنظیم می کند، این تمرینات را با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی و یا بصورت فیزیوتراپی در منزل می توان انجام داد.

آسیب های رایج شانه

آسیب های رایج شانه

دو مورد از شایع ترین بیماری های شانه که بسیاری از افراد تجربه کرده اند ، آرتریت و بورسیت است.

آرتریت شانه چیست؟

آرتریت شانه که به آن استئوآرتریت شانه آرتروز گلنوهومرال نیز گفته می شود، وضعیتی است که می تواند منجر به درد و سفتی در مفصل شود. این بیماری عمدتاً افراد بالای 50 سال را تحت تأثیر قرار می دهد که دوره های طولانی مدت از حرکت های تکراری بر روی شانه های خود را تجربه کرده اند (مثلاً کسانی که مشاغلی دارند که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین دارند).

آرتروز شانه از آسیب های رایج شانه است و به دلیل فرسودگی و از بین رفتن تدریجی غضروف مفصل شانه رخ می دهد و حرکات شانه را دردناک و دامنه حرکتی شانه را تا حد زیادی محدود می کند.

علائم معمولاً شامل درد هنگام تلاش برای بلند کردن بازو از سطح سر، از دست دادن دامنه حرکت در اطراف مفصل است زیرا با گذشت زمان سفت‌تر می‌شود. ممکن است در حین حرکت صداهایی از داخل مفاصل استخوانی شنیده شود که کار را برای ورزشکارانی که به شدت به حرکات پرتاب بالای سر متکی هستند دشوار می‌کند.

ورزش های مفید برای آرتریت شانه

ورزش هایی که می توانند برای آرتریت شانه مفید باشند عبارتند از:

دامنه حرکت – تمرینات انعطاف پذیری – این تمرینات به کاهش سفتی که معمولاً با آرتریت مرتبط است کمک می کند.
تمرینات تقویتی که باعث ایجاد توده عضلانی در اطراف مفصل می شود. از نظر بالینی ثابت شده است که داشتن ماهیچه‌های قوی که از مفاصل حمایت می‌کنند، می‌تواند فشار روی ناحیه را کاهش دهد

فعالیت‌های هوازی مانند شنا، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی می‌تواند عملکرد قلب، ریه و ماهیچه‌ها را بهبود بخشد، بنابراین به کاهش علائم کمک می‌کند.

توجه به این نکته مهم است که ورزش های آرتریت نباید به درد شما کمک کند یا آن را تشدید کند.

بورسیت شانه چیست؟

از دیگر آسیب های رایج شانه است. بورس ها کیسه ای هستند که با مایع پر شده است و ویژگی های طبیعی آناتومی ما هستند و در سراسر بدن وجود دارند. عملکرد اصلی بورس کاهش اصطکاک بین اجزای مختلف یک مفصل، به عنوان مثال، تاندون و استخوان است.

6 بورس در اطراف مفصل شانه وجود دارد، اگرچه شایع ترین بورس درگیر، بورس ساب دلتوئید – سابکرومیال، معمولاً پیوسته در نظر گرفته می شود. هنگامی که بورس ملتهب می شود، بورسیت شانه نامیده می شود.

بورسیت می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، به عنوان مثال به دنبال ضربه به شانه، شرایط التهابی به عنوان مثال در بیماری های سیستمیک مانند نقرس، یا در نتیجه حرکات تکراری یا میکروتروما.

بورسیت مفصل شانه معمولاً ثانویه به یک مشکل دیگر شانه مانند تاندیوپاتی روتاتور کاف یا شانه یخ زده رخ می دهد. علائم مرتبط با بورسیت می تواند شامل درد در قسمت جانبی یا قدامی شانه باشد که اغلب در شب بدتر می شود.

درمان بورسیت شانه

پزشک یا متخصص فیزیوتراپی شما ممکن است استفاده از داروهای ضد التهابی یا تزریق کورتیکواستروئید را برای کاهش التهاب در بورس ها در نظر بگیرد. فیزیوتراپیست شما توصیه های مدیریتی را برای کاهش التهاب مانند استراحت ناشی از فعالیت های تشدید کننده، یخ زدن در ناحیه ارائه می دهد و علاوه بر این یک برنامه ورزشی فیزیوتراپی در منزل را با هدف بازگرداندن تحرک تجویز می کند.

همانطور که در دوره توانبخشی خود پیشرفت می کنید، فیزیوتراپیست شما برنامه تمرینی فیزیوتراپی در منزل شما را برای افزایش قدرت روتاتور کاف و تثبیت کننده های کتف و بازیابی الگوهای حرکتی پیش می برد.

فیزیوتراپی شانه 

گزینه های درمان غیر جراحی شانه برای آسیب های رایج شانه

گزینه‌های درمانی غیرجراحی شانه، داروهایی مانند مسکن‌ها و داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن و دیکلوفناک، تزریق کورتون و فیزیوتراپی تخصصی شانه است.

تیم فیزیوتراپی در منزل ما با تجربه و تعهد کاری بالا در مدیریت آسیب های شانه تخصص دارند. آنها بسته به نیازهای فردی شما از تکنیک های مختلفی استفاده می کنند.

فیزیوتراپی تخصصی شانه ممکن است شامل ماساژ بافت نرم، تحرک مفصل شانه، کینزیو تیپینگ، آموزش وضعیت بدن و مهمتر از همه تجویز یک برنامه ورزشی مناسب برای کمک به بهبودی باشد. تمرینات فیزیوتراپی در منزل برای آسیب های شانه شامل تمرینات دامنه حرکتی و تمرینات تقویتی می شود.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

متخصص فیزیوتراپی در منزل – آسیب های رایج شانه – فیزیوتراپش شانه در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – دکتر فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهران نو – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس

مقالات بیشتر

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

درمان کمر درد با فیزیوتراپی

درمان کمر درد با فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی آیتن – بهترین مرکز درمان کمردرد و دیسک کمر در تهران – بر اساس متدهای درمانی روز دنیا ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی آنها داشته باشد….

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس وضعیتی است که در آن ماهیچه های واژن به طور غیرارادی منقبض می شوند و قرار دادن چیزی مانند تامپون، آلت تناسلی یا اسپکولوم در واژن دشوار یا غیرممکن می شود. این می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود. واژینیسموس نوعی اختلال عملکرد جنسی است که می تواند زنان را در هر…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ