اهداف فیزیوتراپی کف لگن

اهداف فیزیوتراپی کف لگن

اهداف فیزیوتراپی کف لگن شامل توانبخشی اختلالات و مشکلات مربوط به بارداری، لگن و ضعف و یا سفتی عضلات کف لگن است.

این شامل مشکلاتی از مشکلات اسکلتی ـ عضلانی مربوط به بارداری، بی اختیاری ادرار و مدفوع، درد کمربند لگنی و اختلال در عملکرد روده مانند یبوست است.

فیزیوتراپی کف لگن (PFPT) نوعی فیزیوتراپی است که به طور خاص برای ماهیچه های پایه لگن شما (عضلات کف لگن) انجام می شود. فیزیوتراپی کف لگن می تواند برای کسانی که با اختلال عملکرد کف لگن، بی اختیاری، درد لگن و پرولاپس اندام لگنی سر و کار دارند مفید باشد.

فیزیوتراپی کف لگن ترکیبی از ارزیابی، خود مدیریتی و درمان تمام مشکلات مربوط به سلامت لگن است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی ارائه می شود.

بسیاری از افراد اغلب بر این باورند که فیزیوتراپی سلامت لگن فقط برای زنان در طول یا بعد از بارداری است، با این حال، تعداد زیادی از مسائل غیر مرتبط با بارداری وجود دارد که می‌توان آنها را از طریق فیزیوتراپی سلامت لگن، از جمله مسائل مربوط به سلامت لگن مردان، درمان کرد.

به طرز تکان دهنده ای، از هر 3 زن، 1 زن در طول زندگی خود مشکلات مربوط به سلامت لگن را تجربه می کند، اما بسیاری از آنها این مشکلات را اغلب برای سال ها تحمل می کنند، یا خیلی خجالت می کشند که به دنبال کمک باشند یا کاملاً از وجود چنین درمان هایی بی اطلاع هستند.

یکی از مهم اهداف فیزیوتراپی کف لگن کمک به بهبود اختلالات عملکرد کف لگن برای داشتن زندگی با حداقل مشکل و با بالاترین کیفیت است.

اختلال عملکرد کف لگن یک اصطلاح کلی برای عملکرد غیرطبیعی کف لگن است و می تواند به دلیل ناهنجاری های آناتومیک زمینه ای، بیماری یا آسیب فیزیکی باشد. اختلال عملکرد زمانی رخ می دهد که تون عضلانی یا بیش از حد (هیپرتونیک) یا کافی (هیپوتونیک) وجود نداشته باشد.

اختلال عملکرد کف لگن می تواند بر عملکرد ادرار یا روده تأثیر بگذارد و می تواند باعث درد لگن شود. PFPT می تواند به شل کردن و طولانی شدن عضلات کف لگن در مورد هیپرتونیک کمک کند. همچنین می تواند به تقویت ماهیچه های کف لگن در مورد هیپوتونیسیته کمک کند.

بی اختیاری از دست دادن کنترل اختیاری مثانه یا روده است که منجر به نشت مایعات (که می تواند ادرار یا مدفوع باشد) می شود. بی اختیاری استرسی ادرار نشت ادرار هنگام خنده، سرفه، عطسه یا بلند کردن بدن است. ایده آل نیست! اما غیر معمول نیست! خطر بی اختیاری برای کسانی که جثه بزرگتری دارند بیشتر است و با افزایش سن افزایش می یابد. بارداری همچنین خطر بی اختیاری را افزایش می دهد و خطر در طول بارداری افزایش می یاب. همانطور که ممکن است تصور کنید، این پیامدهایی بر کیفیت زندگی و سلامت روان دارد. افرادی که بی اختیاری را تجربه می کنند اثرات منفی بر زندگی اجتماعی، فعالیت های روزمره، خواب و زندگی جنسی خود گزارش کرده اند.

اهداف فیزیوتراپی کف لگن

مشکلات سلامتی مرتبط با عضلات کف لگن می تواند تأثیر زیادی بر زندگی اجتماعی، اعتماد به نفس، سطح فعالیت بدنی و زندگی روزمره ما داشته باشد. مزیت اصلی فیزیوتراپی این است که از طریق یک ارزیابی کامل و درمان منظم، می توانید دوباره از زندگی خود لذت ببرید و به دور از نگرانی های سلامتی خود استقلال پیدا کنید.

در کنار یک برنامه توانبخشی ورزشی فیزیوتراپی لگن شخصی، مهم است که ما دانشی را در مورد بهترین روش مدیریت علائم خود به منظور بهبود عملکرد و کیفیت زندگی به شما ارائه دهیم. متخصص سلامت لگن ما موارد زیر را در اختیار شما قرار می دهد:

 • توسعه استراتژی هایی برای کمک به سرکوب فوریت تخلیه مثانه و روده.
 • درک اینکه چه چیزی بر علائم شما تأثیر می گذارد و چگونه آنها را تغییر دهید به شما می دهد.
 • راهبردهای یادگیری و بهبود توانایی بدن برای تخلیه موثر مثانه و روده.
 • اطمینان حاصل کنید که می توانید فعالیت بدنی مورد علاقه خود را بدون ترس از علائم محدود کننده مانند بی اختیاری ادرار و بی اختیاری باد انجام دهید.
 • کمک به افرادی که درد ناحیه تناسلی (مزمن یا در حین رابطه جنسی) را تجربه می کنند. 
 • تمرینات کگل نیز می تواند در کاهش درد و بی اختیاری ادرار پس از جراحی سرطان پروستات مفید باشد.
 • فیزیوتراپی کف لگن می تواند با هدف بهبود عملکرد جنسی، افزایش حساسیت و برانگیختگی، قدرت ارگاسم و یا کاهش علائم اختلال نعوظ ارائه شود.

توانبخشی اختلال عملکرد کف لگن

کف لگن گروهی از عضلات است که از اندام های لگن حمایت می کند، کانال زایمان را تشکیل می دهد و مجرای ادرار و مدفوع را ایجاد می کند. این ماهیچه ها باید بتوانند بدرستی منقبض و آزاد شوند.

اگر اختلالی در عضلات کف لگن داشته باشیم که به موجب آن کف لگن بیش از حد ضعیف یا خیلی سفت است، می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مربوط به لگن، اندام‌های لگنی و عملکرد طبیعی بدن شود.

این عضلات کف لگن را می توان از طریق یک برنامه تمرینی فیزیوتراپی لگن فردی و ساختار یافته به منظور توانبخشی این گروه از عضلات برای بهبود سلامت کلی کف لگن تمرین داد.

فیزیوتراپی کف لگن در چه مشکلاتی کاربرد دارد؟

فیزیوتراپیست های سلامت لگن می توانند به درمان طیف گسترده ای از بیماری ها کمک کنند، به موجب آن ما با شما همکاری خواهیم کرد تا یک برنامه شخصی سازی کنید. بسته به علائم و اهداف فیزیوتراپی کف لگن برای درمان شما، این طرح می تواند به موارد زیر کمک کند:

 • درمان درد کمربند لگنی
 • درمان اختلال عملکرد عضلات کف لگن
 • درمان بی اختیاری ادرار و مدفوع
 • درمان افتادگی اندام لگن
 • درمان اختلال عملکرد جنسی
 • درمان مشکلات قبل و بعد از زایمان
 • درمان کمر درد
 • درمان طیف گسترده ای از مشکلات اسکلتی عضلانی مرتبط با بارداری مانند دردهای لگنی

فیزیوتراپی کف لگن می تواند شامل دستکاری های داخلی (از طریق واژن یا راست روده) و خارجی عضلات و رباط های کف لگن برای کشش، تقویت یا تسکین عضلات باشد. این می تواند به ویژه برای اختلال عملکرد کف لگن، بی اختیاری، درد لگن و افتادگی اندام لگن، به عنوان یک گزینه درمانی کم خطر و مفید باشد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی در میرداماد – اهداف فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در خیابان شریعتی – فیزیوتراپی زنان – فیزیوتراپی برای واژینیسموس

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ