تاندونوپاتی مچ دست

تاندونوپاتی مچ دست

تاندونوپاتی مچ دست اصطلاحی است که برای آسیب های عضله دوسر به کار می رود که عبارتند از:

 • تاندونیت/تاندونیت مچ دست (تاندون ملتهب)
 • تاندونوز مچ دست (تاندون دژنراتیو غیر ملتهب)
 • تنوسینوویت مچ دست (غلاف تاندون ملتهب)

عادات قدیمی سخت از بین می روند و تاندونوپاتی های مچ دست سابقه تاندونیت مچ دست یا RSI مچ دست دارند. این اصطلاح احتمالاً به دلیل رایج ترین مکانیسم آسیب است که استفاده مکرر از تاندون های مچ دست است که منجر به واکنش التهابی می شود. فیزیوتراپیست ها و پزشکان مدرن آسیب ها را به عنوان تاندیوپاتی مچ دست توصیف می کنند.

تاندون های مچ دست شما کجا هستند؟

آناتومی مچ دست و ساعد برای درک تاندونوپاتی مچ دست ضروری است. مچ دست و ساعد مستطیل شکل هستند. دارای دو ضلع پهن تر. سمت شست نازکتر سمت شعاعی شماست و انگشت صورتی در سمت اولنار قرار دارد. این نام های دو طرف از استخوان هایی که بر روی آن جنبه ها قرار دارند گرفته شده است.

ماهیچه ها و تاندون های بازکننده مچ دست شما دست شما را به سمت عقب خم می کنند. خم کننده های مچ دست انگشتانتان را می بندند تا یک مشت ایجاد شود.

عضلات مچ دست شما در بالای ساعد به سمت آرنج قرار دارند. آنها بر روی تاندون شما که از مچ دست و دست شما عبور می کند، عمل می کنند. تاندون‌ها از طریق تونل‌های غلاف سینوویال و از طریق رابط‌های استخوانی حرکت می‌کنند، جایی که بیشتر التهاب – معمولاً مربوط به اصطکاک – رخ می‌دهد. اگر التهاب علت آن باشد، یا دچار التهاب تاندون دوسر یا تنوسینوویت خواهید شد.

دلایل تاندونوپاتی مچ دست

تاندونوپاتی مچ دست در درجه اول استفاده بیش از حد، گرفتگی تاندون یا مشکل مکرر لغزش تاندون است. بنابراین، این بستگی به حجم کار و وضعیت اندام فوقانی شما دارد که ممکن است باعث خم شدن بیش از حد تاندون در طی یک دوره شود. در ورزش هایی که شامل چنگ زدن است رایج است. مشاغلی که نیاز به کارهای تکراری دارند، به عنوان مثال. تایپ کردن، در معرض خطر هستند.

علائم تاندونوپاتی مچ دست چیست؟

تاندونیت مچ دست و مبتلایان به تاندونوپاتی معمولاً گزارش می دهند:

 • درد در ناحیه تاندون‌های مچ دست، که گاهی به سمت پایین دست یا به سمت آرنج می‌رسد.
 • فعالیت‌های گرفتن یا تایپ کردن معمولاً درد را بازتولید می‌کنند، به‌ویژه موقعیت‌هایی که خم شدن یا چرخش مچ را ترکیب می‌کنند، به عنوان مثال. تایپ صفحه کلید با تنظیمات غیر ارگونومیک.
 • درد با حرکت مکرر انگشت یا مچ دست تشدید می شود.
 • برخی از بیماران کلیک کردن و قفل کردن مچ دست را گزارش می دهد. مشکلات حرکت شست ممکن است تنوسینوویت دکرون باشد.
 • ضعف عضلانی می تواند با گیر افتادن عصبی همراه باشد، به عنوان مثال. سندرم تونل کارپال.
 • علائم با استراحت و یخ کاهش می یابد.

تاندونوپاتی مچ دست چگونه تشخیص داده می شود؟

بر اساس علائم و سابقه شما، فیزیوتراپ یا پزشک شما ممکن است تاندونوپاتی مچ دست را پیشنهاد کند. سونوگرافی و MRI بهترین تحقیقات برای تایید تشخیص هستند. برای توصیه های تشخیصی خاص برای آسیب مچ دست خود، لطفاً با پزشک معتمد اندام فوقانی خود مشورت کنید.

درمان تاندونوپاتی مچ دست

استراحت و آموزش بیمار
استراحت از علت تشدید کننده ضروری است. آموزش و آگاهی در مورد علائم و موقعیت ها یا فعالیت هایی که به طور بالقوه باعث تاندونوپاتی مچ دست می شوند ضروری است.

آتل مچ دست شب
آتل مچ دست شبانه برای از بین بردن خم شدن مچ دست و در نتیجه علائم تاندونوپاتی مچ دست مفید است. فیزیوتراپیست شما ممکن است یک بریس را توصیه کند. یک آتل بلوک مچ مناسب به شما کمک خواهد کرد.

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی برای اکثر مبتلایان به تاندونوپاتی مچ دست مفید است.

فیزیوتراپیست شما به موارد زیر پاسخ خواهد داد:

 • تحرک استخوان کارپال
 • تمرینات سر خوردن عصب و تاندون برای اطمینان از حرکت کامل و نامحدود عصب در دسترس است.
 • قابلیت انبساط عضلات و بافت نرم.
 • ستون فقرات سرویکوتوراسیک برای اصلاح هرگونه سندرم ارجاعی یا له شدن مضاعف.
 • گرفتن و نیشگون گرفتن، ربودن شست و تقویت ساعد در مراحل بعدی.
 • ROM گسترده اندام فوقانی، مچ دست و دست، تمرینات تقویتی و استقامتی.
 • تمرینات پوسچر، حرکت ظریف و مهارت دست.
 • ارزیابی ارگونومیک

اولتراسوند درمانی، طب سوزنی، ماساژ و یوگا

درمان اولتراسوند ممکن است به تاندونوپاتی مچ دست کمک کند. طب سوزنی یا سوزن خشک ممکن است درد تاندیوپاتی مچ دست را کاهش دهد.

ماساژ هدفمند می تواند به قدرت گرفتن در مبتلایان به تاندیوپاتی مچ دست کمک کند.

یوگا با تمرکز بر انعطاف پذیری بالاتنه می تواند قدرت گرفتن را سریعتر از آتل مچ به تنهایی بهبود بخشد.

ارزیابی ارگونومیک
اگر تاندونوپاتی مچ دست شما کار شما را مختل کرده است، ارزیابی ارگونومیک محل کار و شیوه های کاری ممکن است برای جلوگیری از عود مفید باشد. ممکن است نیاز به اصلاح فعالیت باشد. 

دستگاه TENS
دستگاه TENS (تحریک الکتریکی عضلانی از طریق پوست) ممکن است درد مرتبط با تاندونوپاتی مچ دست را کاهش دهد.

جراحی تونل کارپال
آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا (AAOS) در ابتدا درمان غیر جراحی را توصیه می کند. قبل از انجام جراحی تاندونوپاتی مچ دست، باید سایر منابع احتمالی را بررسی کنید. تزریق کورتیکواستروئید ممکن است آزمایش شود.

مبتلایان به این عارضه از طریق درمان محافظه کارانه پیش آگهی مطلوبی دارند. بهترین نتایج در چند هفته اول درمان رخ می دهد. فیزیوتراپی مچ دست پس از جراحی برای تسریع بهبودی از اهمیت زیادی برخوردار است که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما با بالاترین کیفیت و بر اساس بروزترین متدها ارائه می شود.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران نو – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل کرج – فیزیوتراپی مچ دست – فیزیوتراپی دست پس از جراحی – فیزیوتراپی دست در منزل – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل برای درد دست

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ