تنگی کانال نخاع ستون فقرات

تنگی کانال نخاع ستون فقرات

تنگی کانال نخاع ستون فقرات زمانی اتفاق میفتد که یک یا تعداد بیشتری از سوراخ های استخوانی (فورامینا) درون ستون فقرات باریک تر میشوند و فضا را برای عبور اعصاب کاهش میدهند.

این پروسه میتواند داخل کانال نخاعی (که نخاع در مرکز آن قرار دارد) و یا در سوراخ های بین مهره ای که ریشه های عصبی نخاعی از آن خارج میشوند اتفاق بیفتد. بسته به محل و اینکه چقدر باریکی و تنگی در طول زمان رخ میدهد،یک عصب نخاعی یا طناب نخاع میتواند تحت فشار قرار بگیرد و علائم درد،گزگز یا سوزن سوزن شدن،بی حسی و یا ضعف را باعث شود.

تنگی کانال نخاعی در ناحیه کمر نسبت به نواحی گردن و سینه ای شایع تر است.

علائم تنگی کانال نخاع ستون فقرات

تنگی کانال نخاعی میتواند بطور قابل ملاحظه ای از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد.

علائم ممکن است یک یا تعداد بیشتری از موارد زیر را شامل شوند:

 • درد : درد ممکن است کم باشد و به ناحیه گردن یا کمر محدود باشد یا آن میتواند دردی مثل یک حس برق گرفتگی باشد و به دست (ها) یا پا (ها) منشر شود. درد میتواند در طول زمان متغیر باشد و امکان دارد در فعالیتهای خاصی خودنمایی کند. گهگاه درد به شکل حس گزگز و سوزن سوزن شدن است. حس کاهش پیدا کرده یا بی حسی کامل ممکن است در دست،پا و قسمت های دیگر بدن اتفاق بیفتد.
 • ضعف : قدرت کاهش یافته (ضعیف شدن عضلات) یا مشکلات در هماهنگی ممکن است در دست،پا و یا دیگر بخش های بدن تجربه شود. فشار شدید روی طناب نخاع یا پایانه دم اسب(ریشه های عصبی قرار گرفته در زیر طناب نخاع) میتواند مسبب اختلال عملکرد روده یا مثانه شود. تنگی کانال نخاع همیشه باعث درد نمیشود ، به ندرت،بی حسی یا ضعف عضلانی ممکن است با درد کم یا بدون درد حضور داشته باشند.

علل شایع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاع بطور مشخصی بوسیله یک یا چند تا از فاکتورهای زیر ایجاد میشود:

 • استئوآرتریت (آرتروز) ستون فقرات
  وقتی غضروف نرم پوشاننده مفاصل فاست(اتصال دهنده مهره های مجاور از پشت) شروع به تحلیل میکنند،استخوان ها شروع به ساییده شدن به یکدیگر میکنند و ممکن ایت باعث شکل گیری رشد غیر طبیعی استخوان شوند که استئوفیت یا اسپور (زائده) استخوانی نامیده میشود.التهاب و شکل گیری زوائد استخوانی (استئوفیت) مسبب تنگی و باریکی سوراخ های مهره ای شوند.
 • بیماری تخریبی دیسک
  وقتی دیسک های بین مهره ای آب شان را از دست میدهند و صاف میشوند،سوراخ بین مهره ای شروع به تنگی شدن میکند.یک فتق دیسک میتواند به داخل کانال نخاع فشار آورد.تخریب دیسک میتواند فشار بیشتری روی مفاصل فاست ایجاد کند و تخریب شان را شتاب دهد.
 • رباط های ضخیم شده
  رباط های داخل کانال مهره ای میتواند استخوانی شود (ضخیم میشود و به بافت استخوانی تبدیل میشود) و روی طناب نخاع یا ریشه های نخاعی نزدیک دست اندازی کند.
 • دفورمیتی (بدشکلی) ستون فقرات
 • رشد کردن کیست

پروسه ایجاد تنگی کانال نخاع به چه صورت است؟

تنگی سوراخ های مهره ای در ستون فقرات معمولا و به مرور زمان به عنوان بخشی از پروسه افزایش سن پیشرفت میکند.

در حالیکه تنگی کانال نخاع بطور مشخصی در افراد پنجاه سال یا بالاتر اتفاق می افتد، این بیماری میتواند به علت آسیب یا مشکل رشدی (فاکتورهای ژنتیکی) ایجاد شود.

تنگی کانال نخاع ممکن است در طول زمان بدتر شود ولی نسبت پیشرفت متغیر است و ممکن نیست که همیشه علائمی ایجاد کند.

در حالیکه تعدادی از افراد ممکن است بدتر شدن علائم را تجربه کنند،افراد دیگر ممکن است تسکین درد را با فیزیوتراپی، دارودرمانی،مدت کوتاهی استراحت و دیگر درمان های غیرجراحی تجربه کنند.

وقتی نقوص نورولوژیکال همچون بی حسی یا ضعف عضلانی با وجود درمان های غیرجراحی به سمت بدتر شدن میروند، جراحی ممکن است نیاز شود و در نظر گرفته شود.

جراحی بطور مشخصی برای تنگی کانال نخاعی توصیه میشود وقتی عکسبرداری و تست های تشخیصی نشان میدهند که علائم احتمالا با برداشتن فشار از روی یک عصب نخاعی یا طناب نخاع تسکین پیدا میکند.

قبل از انتخاب کردن جراحی برای تنگی کانال نخاع،مهم است که درباره ریسک های احتمالی و دیگر انتخاب های درمانی با جراح صحبت کنید.

اگر یک عصب نخاعی یا طناب نخاع برای مدت طولانی تحت فشار قرار میگیرد، بی حسی و یا فلجی میتواند اتفاق بیفتد.مهم است که برای هر بی حسی یا ضعف که به دست یه پا منتشر میشود یا هر گونه اختلال در هماهنگی کنترل روده یا مثانه ملاحظات پزشکی را به عمل آورید.

تنگی کانال نخاعی یک اصطلاح کلی برای تنگی یک یا تعداد بیشتری از سوراخ های استخوانی بین مهره ای در ستون فقرات است.نام های اختصاصی برای تنگی کانال نخاعی وابسته به محل دقیق که تنگی سوراخ بین مهره ای و فشار روی اعصاب وجود دارد.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاع ستون فقرات

انواع تنگی کانال نخاعی چیست؟

دو نوع عمومی تنگی کانال نخاعی بنام های تنگی کانال نخاعی فورامینال (مربوط به سوراخ مهره ای که همچنین تنگی کانال نخاعی لترال (جانبی) نامیده میشود) که فشار یا التهاب روی یک عصب نخاعی است و نوع دوم تنگی کانال نخاعی سنترال (مرکزی) که شامل فشار یا التهاب روی طناب نخاع است.

تنگی کانال نخاعی جانبی (مربوط به سوراخ بین مهره ای)

سوراخ بین مهره ای سوراخی استخوانی است که یک ریشه نخاعی از کانال نخاعی بین دو مهره مجاور خارج میشود.

وقتی یک یا تعدادی از سوراخ های بین مهره ای تنگ میشود،تنگی کانال نخاعی فورامینال نامیده میشود.

به دنبال این نوع تنگی کانال،عصب نخاعی فضای کمتری برای عبور دارد و ممکن است تحت فشار قرار بگیرد،دردناک شود یا عملکردش مختل شود.

در حالیکه تنگی کانال فورامینال میتواند در هر بخشی از سوراخ های بین مهره ای ستون فقرات اتفاق بیفتد، با این خال در ناحیه کمر شیوع بالاتری دارد.

این نوع تنگی در گردن هم رخ میدهد ولی به ندرت در مهره های توراسیک یا سینه ای رخ میدهد.

اصلاحات foraminal stenosis و lateral stenosis اغلب بجای هم استفاده میشوند چرا که هر دو به تنگی کانال اتفاق افتاده در ناحیه جانبی کانال ستون فقرات اطلاق میشوند

تنگی کانال نخاعی مرکزی ( Central Canal Stenosis )

سوراخ مهره ای ستون فقرات (vertebral foramen) سوراخی استخوانی در مرکز مهره هاست که از طناب طناع تا پایین کانال ستون فقرات محافظت میکند.

وقتی یک یا تعداد بیشتری از این سوراخ های مهره ای تنگ میشوند، تنگی کانال نخاعی از نوع مرکزی نامیده میشود.

به دنبال تنگی کانال نخاعی مرکزی، طناب نخاعی فضای کمتری دارد و‌ ممکن است تحت فشار قرار بگیرد که میتواند باعث درد یا اختلال عملکرد در هر قسمتی از زیر سطح فشار شود.

در حالیکه تنگی کانال مرکزی میتواند در هر بخشی از سوراخ مهره ای ستون فقرات رخ دهد،با این حال در ستون فقرات گردن یا کمر شایع تر است.همچنین ممکن است که هر دو تنگی کانال نخاعی فورامینال و سنترال که با هم رخ دهند.

بیماران بزرگوارمان جهت دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل و یا کلینیک میتوانند با شماره زیر تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت کنند

فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط کادر فیزیوتراپیست آقا و خانم انجام میگردد
مدیریت:فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
فیزیوتراپی در مطب و منزل
خدمات فیزیوتراپی در منزل در سراسر تهران بزرگ و کرج امکان پذیر است
تماس:۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات کلیدی
تنگی کانال نخاع ستون فقرات – تنگی کانال نخاعی گردن – تنگی کانال نخاعی کمری – تنگی کانال نخاعی گردنی – تنگی نخاع کمر – تنگی نخاع گردن – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل کرج – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – فیزیوتراپی در منزل جنوب تهران – فیزیوتراپ در منزل – متخصص فیزیوتراپی – کلینیک فیزیوتراپی – دکتر فیزیوتراپی – دکتر فیزیوتراپ – دکتر فیزیوتراپیست – پزشک فیزیوتراپ

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ