توانبخشی سالمندان

توانبخشی سالمندان

توانبخشی سالمندان با هدف بازگرداندن عملکرد یا افزایش توانایی عملکردی باقیمانده و بهبود کیفیت زندگی در افراد مسن به‌ویژه افرادی که دارای اختلالات ناتوان کننده و یا ضعیف هستند، انجام می‌شود.

توانبخشی بیماران سالمند برای رفاه بیماران و جامعه امری ضروری است تا بتوانیم از نظر اجتماعی و اقتصادی پیشرفت کنیم.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در منزل شرق تهران با هدف بهبود کیفیت و لذت سالمندان عزیز از زندگی خدمات توانبخشی سالمندان را ارائه می دهند.

تمرینات توانبخشی در این عزیزان بر عملکرد و رفاه تمرکز دارد، نه منحصراً بر بیماری. توانبخشی بیماران مسن می تواند به حفظ استقلال عملکردی و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

مشخصه افزایش سن ، کاهش در عملکرد فیزیولوژیکی عمومی است و این امر باعث شیوع بیماری مزمن و چند بیماری در میان سالمندان می شود.

این ویژگی‌ها، در میان سایر ویژگی‌ها، بهبودی را در میان سالمندان چالش‌برانگیز می‌سازد، بنابراین، درک اصول توانبخشی، ارائه نتایج درمانی مؤثر به سالمندان را تسهیل می‌کند.

نقش متخصصان بهداشتی از جمله متخصصان فیزیوتراپی با دانش و مهارت های تخصصی در برخورد با مسائل سالمندان ضروری است و برای ارائه مراقبت های بهینه در پاسخ به نیازها و آرزوهای سالمندان به یک تیم چند رشته ای نیاز است.

پس از بستری شدن در بیمارستان، 11 درصد از بیماران مسن تر به مراکز توانبخشی ارجاع داده می شوند. افزایش جمعیت سالمندان و افزایش آشکار ناتوانی های مربوط به مانند اختلالات اسکلتی عضلانی، افسردگی، دیابت و اختلالات عصبی، که بر فعالیت های مرتبط با تحرک به ویژه تأثیر می گذارد، نیاز به توانبخشی را افزایش می دهد. بیماریهای نورول<ژیک همچون سکته مغزی و پارکینسون نیز با افزایش سن شیوع بالاتری پیدا می کنند و فیزیوتراپی بخش مهمی از برنامه توانبخشی در این بیماری ها است.

توانبخشی بزرگسالان مسن باید:

 • بر فعالیت عملکردی برای حفظ تحرک و توانایی عملکردی تأکید کند.
 • بهبود تعادل از طریق ورزش و برنامه‌های فعالیت عملکردی (مانند تمرینات تغییر وزن، پیاده‌روی با تغییر جهت و ارتفاع و رسیدن به فعالیت‌ها)،
 • تغذیه خوب و مراقبت عمومی خوب (شامل بهداشت، آبرسانی، ملاحظات روده و مثانه، و استراحت و خواب مناسب)
 • و حمایت اجتماعی و عاطفی.

توانبخشی سالمندان

فواید توانبخشی سالمندان چیست؟

 • بازیابی استقلال فرد سالمند که کمک زیادی به کاهش وابستگی به اطرافیان می کند.
 • افزایش ایمنی و کارایی
 • کاهش خطر سقوط
 • بازیابی اعتماد به نفس
 • بهبود کیفیت زندگی
 • کمک به سالمند برای انجام فعالیت های روزمره زندگی
 • بهبود تحرک در داخل و خارج از منزل
 • حفظ قدرت عضلانی
 • تعادل و آموزش مجدد راه رفتن

فیزیوتراپی برای توانبخشی سالمندان می تواند بسیار مفید باشد اگر زمین خورده اید، تصادف کرده اید یا فقط می خواهید استقلال و توانایی های عملکردی خود را بهبود ببخشید، فیزیوتراپی در منزل برای شما بسیار مناسب است.

خدمات توانبخشی سالمندان برای این دسته از افراد بسیار مفید و ضروری است:

 • اخیراً تحرک آنها کاهش زیادی پیدا کرده است.
 • اخیرا از بیمارستان مرخص شده است.
 • افتادن یا خطر بالای افتادن دارند.
 • اخیرا تصادف کرده است.
 • دردی که آنها را محدود می کند.
 • اخیرا جراحی کرده است.
 • علاقه به بهبود استقلال و توانایی های عملکردی خود دارد.

پس از یک بیماری یا اقامت در بیمارستان، سالمندان ممکن است قبل از بازگشت به خانه‌های خود به حمایت کمی نیاز داشته باشند. یک مرکز توانبخشی متخصص در توانبخشی افراد سالمند می تواند به ایمن شدن این انتقال تا حد امکان کمک کند.

توانبخشی سالمندان خدماتی است که بر بهبود کیفیت زندگی افراد سالمند و ناتوان تمرکز دارد. این برنامه های توانبخشی دارای درمانگران و پرستارانی هستند که دانش خاصی در مورد بهترین نحوه ارائه مراقبت به بیماران مسن دارند.

اهداف برنامه بر بازگرداندن بیماران به عملکرد فیزیکی و ذهنی که قبل از وقوع دوره سلامت در آن بودند تمرکز دارد.

توانبخشی معمولاً با توجه به نیازهای بیمار، شامل فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتار درمانی می شود.

فیزیوتراپی درمانی است که بیشتر افراد وقتی به توانبخشی فکر می کنند به آن فکر می کنند. فیزیوتراپیست از تمرینات و تجهیزات مختلف برای کمک به بیماران برای بازیابی تحرک پس از تصادف، جراحی یا بیماری طولانی مدت که مدت طولانی را در رختخواب گذرانده اند، استفاده می کند، از آن جایی که بسیاری از افرادی که در دوران سالمندی قرار دارند و توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل بهره مند شوند.

کاردرمانی از فعالیت‌های زندگی روزمره – مانند لباس پوشیدن، انجام کارهای خانه و سرگرمی‌های مورد علاقه – برای بازیابی یا حفظ توانایی فیزیکی استفاده می‌کند. این نوع درمان به بازیابی مهارت هایی مانند سوار و پیاده شدن از ماشین، بالا رفتن از پله ها و مانور در اطراف آشپزخانه کمک می کند.

و در نهایت، گفتار درمانی برای کمک به بیمار در بازیابی مهارت های زبانی و شناختی و همچنین غلبه بر مشکلات مربوط به خوردن و بلع که ممکن است پس از یک دوره سلامتی رخ دهد، طراحی شده است. گفتار درمانی معمولاً پس از سکته مغزی یا آسیب مغزی مورد نیاز است.

برنامه های توانبخشی در افراد سالمند

 • مراقبت های بعد از جراحی
 • توانبخشی قلبی
 • بیماری های ریوی و مراقبت های تنفسی
 • مدیریت دیابت
 • مراقبت از زخم
 • بیماری عصبی
 • مراقبت های ارتوپدی

مزایای توانبخشی سالمندان

اگر شما یک سالمند هستید یا یکی از عزیزان مسن دارید که نیاز به توانبخشی دارد، یک مرکز تخصصی در مراقبت از سالمندان می تواند مزایای زیادی داشته باشد. درمانگران و تیم پزشکی به طور ویژه در مورد مداخلات و تکنیک هایی که برای افراد مسن مناسب است آموزش دیده اند. آنها می‌توانند سرعت درمان را طوری تنظیم کنند که برای بیمار مسن‌تر مناسب باشد و به طور بالقوه آسیب‌دیدگی را کاهش دهد و در عین حال به کاهش زمان بهبودی کمک کند.

توانبخشی مناسب می تواند به جلوگیری از آسیب و بستری شدن در بیمارستان در آینده کمک کند، در حالی که به سالمندان کمک می کند استقلال خود را حفظ کنند و از قرار گرفتن در مراقبت های طولانی مدت اجتناب کنند.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل سالمندان – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل افراد سالمند – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی سالمندان در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ