درمان تنگی کانال نخاع

درمان تنگی کانال نخاع

درمان تنگی کانال نخاع با روشهای فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی ، دارو و در مواردی بندرت جراحی انجام می گیرد.

تنگی کانال نخاعی ، باریک شدن ستون فقرات است که باعث فشار بر طناب نخاعی می شود، یا باریک شدن منافذ (به نام سوراخ عصبی) جایی که اعصاب نخاعی از ستون فقرات خارج می شوند.

وقتی از روی صندلی بلند می شوید یا پیاده روی می کنید، در کمر، پاها، شانه ها یا بازوهای خود احساس درد می کنید؟ آیا دست ها یا پاهای شما ضعیف تر از حد معمول احساس می کنید؟ اگر چنین است، باور کنید یا نه، مشکل می تواند در ستون فقرات شما باشد، و علت آن، وضعیتی به نام تنگی کانال نخاعی است.

ستون فقرات شما ستونی از استخوان هاست که از مرکز پشت شما بالا می رود. این نه تنها به شما کمک می‌کند عمودی بمانید، بلکه خم می‌شود تا بتوانید خم شوید و بپیچید. این استخوان ها مهره نامیده می شوند که توسط دیسک های اسفنجی از هم جدا شده اند و استخوان ها را به گونه ای که به یکدیگر ساییده نشوند، بالشتک می کند.

با افزایش سن، این دیسک های اسفنجی شروع به کوچک شدن می کنند، در حالی که رباط های ستون فقرات ممکن است به دلیل آرتروز متورم شوند. این دو عمل با هم به نخاع یا اعصاب خروجی آن فشار وارد می کنند که به آن تنگی نخاع می گویند.

همچنین اگر آسیبی مانند لغزش دیسک داشته باشید، می توانید به تنگی کانال نخاع مبتلا شوید ، در این شرایط درمان تنگی کانال نخاع را باید تحت نظر پزشک و فیزیوتراپیست پیگیری کنید.

تنگی کانال نخاع چگونه تشخیص داده می شود؟

در طول معاینه، پزشک سعی می کند با انجام حرکات مختلف، منبع درد یا ضعف شما را بیابد. شما می‌نشینید، می‌ایستید، راه می‌روید، به جلو و عقب خم می‌شوید و پاهایتان را بلند می‌کنید. پزشک احتمالاً رفلکس‌های شما را نیز با چکش لاستیکی آزمایش می‌کند و از یک پر یا سنجاق استفاده می‌کند تا ببیند آیا احساسی در پاها از دست داده‌اید یا خیر. اگرچه روش‌های جراحی برای کاهش فشار روی نخاع شما وجود دارد، اما قبل از جراحی روشهای غیرتهاجمی همچون فیزیوتراپی توصیه می شوند. فیزیوتراپی شامل تمرینات و حرکات کششی و تقویت است که به تقویت عضلات و بهبود دامنه حرکتی بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاع کمک می کند و توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

درمان تنگی کانال نخاع

قرار دادن کمپرس سرد یا گرم بر روی ناحیه دردناک ستون فقرات می تواند به تسکین علائم کمک کند.

در صورت وجود درد و ناتوانی در انجام فعالیت های روزمره استفاده از داروهای ضددرد و ضدالتهاب برای مدیریت علائم توصیه می شود.

مصرف داروهای ضد التهاب یا مسکن را توصیه کند. اگر به توصیه های پزشک خود عمل کنید و سعی نکنید در آن زیاده روی کنید، احتمالاً می توانید با تنگی کانال نخاعی فعال بمانید. شاید به جای دویدن به پیاده روی نیاز داشته باشید.

تزریق اپیدورال داروهای استروئیدی ممکن است برای کمک به کاهش درد و تورم شدید تجویز شود.

فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات موثرترین روش غیرجراحی در درمان تنگی کانال نخاع است که به بهبود علائم بیماران کمک زیادی می کند، تمریناتی که فیزیوتراپیست برای بیماران در نظر می گیرد به تثبیت و محافظت از ستون فقرات، ایجاد استقامت و افزایش انعطاف‌ پذیری ستون فقرات کمک کند. درمان ممکن است به بیمار کمک کند تا سبک زندگی و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد. به طور معمول، چهار تا شش هفته درمان با فیزیوتراپی ستون فقرات توصیه می شود.

یکی از بزرگترین نگرانی های تنگی نخاع بی حسی است. اگر نتوانید دردی در پاهای خود احساس کنید، ممکن است آسیب ببینید و حتی متوجه آن نباشید. آسیب درمان نشده می تواند منجر به عفونت شود. در صورت داشتن هر گونه بی حسی، درد یا سایر علائم تنگی ستون فقرات، به خصوص مشکل در تعادل یا مشکل در ادرار کردن یا داشتن اجابت مزاج، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. 

اگر مدیریت غیرجراحی علائم را بهبود نبخشد، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند. انواع مختلفی از جراحی های ستون فقرات موجود است و بسته به مورد خاص، جراح مغز و اعصاب به تشخیص اینکه چه روشی ممکن است برای بیمار مناسب باشد کمک می کند. مانند هر جراحی دیگری، خطرات بیمار شامل سن، سلامت کلی و سایر مسائل است که همه از قبل در نظر گرفته می شوند.

بیمار ممکن است کاندید جراحی در نظر گرفته شود اگر:

  • درد پشت و پا فعالیت عادی را محدود می کند یا کیفیت زندگی را مختل می کند.
  • نقایص عصبی پیشرونده (ضعف پا، افتادگی پا، بی حسی در اندام) ایجاد می شود.
  • ناتوانی در کنترل ادرار و مدفوع
  • مشکل در ایستادن یا راه رفتن
  • داروها و فیزیوتراپی موثر نیستند.
  • وضعیت سلامتی بیمار نسبتاً خوب است.

چندین روش جراحی مختلف وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد که انتخاب آنها تحت تأثیر شدت علائم بیمار است. در درصد کمی از بیماران، ناپایداری ستون فقرات ممکن است نیاز به انجام فیوژن ستون فقرات داشته باشد ، این تصمیم معمولاً قبل از جراحی تعیین می شود. همجوشی ستون فقرات عملی است که باعث ایجاد یک اتصال جامد بین دو یا چند مهره می شود. فیوژن ستون فقرات ممکن است به تقویت و تثبیت ستون فقرات کمک کند و در نتیجه به کاهش کمردرد شدید و مزمن کمک کند.

شایع ترین عمل جراحی در ستون فقرات کمری لامینکتومی دکمپرسیو نام دارد که در آن لامینه (سقف) مهره ها برداشته می شود تا فضای بیشتری برای اعصاب ایجاد شود. یک جراح مغز و اعصاب ممکن است لامینکتومی را با یا بدون جوش دادن مهره ها یا برداشتن بخشی از دیسک انجام دهد. فیوژن ستون فقرات ممکن است برای تقویت همجوشی و حمایت از نواحی ناپایدار ستون فقرات استفاده شود.

فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات پس از جراحی برای بازیابی قدرت و تحرک ستون فقرات از اهمیت زیادی برخوردار است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی می توانید از آن بهره مند شوید.

 

کلمات مرتبط :

درمان تنگی کانال نخاع – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی برای کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در خیابان شریعتی – فیزیوتراپی در پاسداران – فیزیوتراپی در قلهک – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی در میرداماد

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ