درمان زانودرد

درمان زانودرد

درمان زانودرد با روشهای غیرجراحی از جمله فیزیوتراپی در اغلب بیماران موثر است و می تواند به بهبود عملکرد زانو کمک کند.

زانو درد می تواند به دلایل زیادی رخ دهد، که بیشتر به دلیل استفاده بیش از حد، آسیب دیدگی و آرتروز است.

زانو مفصل آسیب‌ پذیری است که استرس زیادی را ناشی از فعالیت‌ های روزمره مانند بلند کردن و زانو زدن و فعالیت‌های پر فشار مانند دویدن و ایروبیک تحمل می‌کند.

افراد در هر سنی ممکن است زانو درد را تجربه کنند، اما افراد مسن به دلیل تحلیل رفتن مفصل، وضعیتی که به عنوان آرتروز شناخته می شود، بیشتر به آن مبتلا می شوند.

بسته به اینکه چه چیزی باعث درد شما شده است، ممکن است با استراحت، داروهای ضد التهاب و یخ احساس بهتری داشته باشید. اگر آسیب شدیدتری دارید، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشید.

برای درمان ابتدا باید علت اصلی بروز درد شناسایی شود تا درمان مناسب بر اساس مشکل بیمار در نظر گرفته شود.

فیزیوتراپی به عنوان بهترین درمان زانودرد بدون جراحی شناخته می شود که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی می توانید از آن بهره مند شوید.

فیزیوتراپی در منزل با بیمه نیز توسط متخصصان ما برای آن دسته از عزیزانی که به دلیل زانودرد و دیگر مشکلات امکان مراجعه حضوری به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند ارائه می شود.

ورزشکارانی که می دوند یا ورزش هایی را انجام می دهند که شامل پریدن یا چرخش سریع است نیز بیشتر در معرض درد و مشکلات زانو هستند. اما چه زانو درد یک فرد ناشی از افزایش سن یا آسیب باشد، می تواند در برخی شرایط آزاردهنده و حتی ناتوان کننده باشد.

رایج ترین دلایل زانودرد

آرتروز زانو شایع ترین دلیل زانودرد در افراد میانسال و سالمند است که می تواند منجر به بروز محدودیت های حرکتی زیادی برای فرد بیمار شود. آرتروز منجر به بروز درد ، التهاب و کاهش دامنه حرکتی مفصل زانو می شود و در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد می کند. آرتروز زانو به دلیل ساییدگی غضروف مفصل زانو در نتیجه عوامل همچون افزایش سن ، استفاده بیش از حد از مفصل ، اضافه وزن ، حرکات مکرر زانو و آسیب دیدگی زانو در گذشته رخ می دهد.

پارگی منیسک زانو از جمله شایع ترین آسیب های زانو در ورزشکاران است که منجر به درد و تورم شدیدی در زانو می شود ، این آسیب می تواند منجر به بی ثباتی زانو شده و عملکرد زانو را دچار اختلال کند. درمان زانودرد در این موارد بسته به شدت آسیب می تواند شامل روشهای غیرجراحی و جراحی باشد و فیزیوتراپی در هر دو درمان رکن اساسی درمان است. فیزیوتراپی به بازگشت هرچه سریع تر ورزشکار به شرایط قبل از آسیب دیدگی کمک زیادی می کند.

سایر دلایل

 • پارگی رباط های زانو
 • ازگود اشلاتر
 • کندرومالاسی کشکک زانو
 • ضرب خوردگی زانو
 • دررفتگی و شکستگی زانو
 • تاندونیت یا بورسیت زانو که به دلیل التهاب بورس ها و تاندون های زانو رخ می دهند.

درمان زانودرد

همانطور که گفته شد انتخاب بهترین درمان بسته به نوع و شدت آسیب ایجاد شده و همچنین سن بیمار متفاوت خواهد بود.

استراحت و کاهش سطح فعالیت برای جلوگیری از وارد شدن فشار بیش از حد بر زانوی آسیب دیده ضروری است.

در صورت وجود درد شدید که مانع از انجام فعالیت ها می شود ، استفاده از داروهای مسکن و ضدالتهاب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن توصیه می شود. در صورتی که درد بیمار با مسکن های رایج تسکین پیدا نکرد ، داروهای استروئیدی قوی تر و تزریقی برای کنترل درد تجویز می شوند.

فیزیوتراپی زانو در درمان زانودرد

فیزیوتراپی موثرترین روش درمان زانودرد بدون جراحی است که توسط درمانگران ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود

فیزیوتراپی می تواند به درد زانو شما کمک کند، بسته به اینکه چه چیزی باعث آن شده است و چه بخشی از زانوی شما درد می کند. یک فیزیوتراپیست می تواند توصیه هایی متناسب با شرایط فردی شما ارائه دهد.

درمان هایی که ممکن است فیزیوتراپیست شما پیشنهاد دهد عبارتند از:

 • برنامه‌ ای از تمرینات متناسب با نیازهای خاص شما . بسته به اینکه چه چیزی باعث زانو درد شما شده است، ممکن است لازم باشد مدتی طول بکشد.
 • مدالیته های ضددرد . لیزر درمانی با لیزر پرتوان و کم توان ، الکتروتراپی و التراسوند از جمله روشهای درمانی تسکین دهنده درد هستند.
 • گرما و سرما درمانی. استفاده از سرما و گرما از دیرباز برای تسکین دردهای اسکلتی – عضلانی مفید بود و فیزیوتراپیست ها نیز با توجه به شرایط بیماران از آن بهره می برند.
 • سوزن خشک . تکنیک سوزن خشک یکی از روشهای تسکین دهنده درد است که ممکن است توسط دکتر فیزیوتراپی مورد استفاده قرار بگیرد.
 • تیپینگ . این شامل چسباندن نوار چسب روی کاسه زانو برای تغییر نحوه نشستن یا حرکت کاسه زانو است.
 • زانوبند طبی . اگر می خواهید بدانید که آیا بریس برای شما مناسب است یا خیر، با پزشک یا فیزیوتراپیست خود صحبت کنید.

جراحی یا تزریق

جراحی یا تزریق در زانو به عنوان درمانی برای اکثر انواع زانو درد توصیه نمی شود. این به این دلیل است که افراد اغلب با درمان های غیرتهاجمی نیز بهبود می یابند یا بهتر می شوند.

بعید است که تزریق به خودی خود یک درمان باشد. همچنین، همه مشکلات زانو نمی توانند از تزریق سود ببرند، و تزریق ممکن است گاهی اوقات عوارض جانبی ایجاد کند.

اگر استئوآرتریت زانو دارید و باعث ایجاد درد و مشکلات زیادی در انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود، ممکن است پزشک شما را به یک جراح ارجاع دهد تا در مورد جراحی تعویض مفصل زانو صحبت کند.

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ