درمان زانودرد

درمان زانودرد

درمان زانودرد با روشهای غیرجراحی از جمله فیزیوتراپی در اغلب بیماران موثر است و می تواند به بهبود عملکرد زانو کمک کند.

زانو درد می تواند به دلایل زیادی رخ دهد، که بیشتر به دلیل استفاده بیش از حد، آسیب دیدگی و آرتروز است.

زانو مفصل آسیب‌ پذیری است که استرس زیادی را ناشی از فعالیت‌ های روزمره مانند بلند کردن و زانو زدن و فعالیت‌های پر فشار مانند دویدن و ایروبیک تحمل می‌کند.

افراد در هر سنی ممکن است زانو درد را تجربه کنند، اما افراد مسن به دلیل تحلیل رفتن مفصل، وضعیتی که به عنوان آرتروز شناخته می شود، بیشتر به آن مبتلا می شوند.

بسته به اینکه چه چیزی باعث درد شما شده است، ممکن است با استراحت، داروهای ضد التهاب و یخ احساس بهتری داشته باشید. اگر آسیب شدیدتری دارید، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشید.

برای درمان ابتدا باید علت اصلی بروز درد شناسایی شود تا درمان مناسب بر اساس مشکل بیمار در نظر گرفته شود.

فیزیوتراپی به عنوان بهترین درمان زانودرد بدون جراحی شناخته می شود که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی می توانید از آن بهره مند شوید.

فیزیوتراپی در منزل با بیمه نیز توسط متخصصان ما برای آن دسته از عزیزانی که به دلیل زانودرد و دیگر مشکلات امکان مراجعه حضوری به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند ارائه می شود.

ورزشکارانی که می دوند یا ورزش هایی را انجام می دهند که شامل پریدن یا چرخش سریع است نیز بیشتر در معرض درد و مشکلات زانو هستند. اما چه زانو درد یک فرد ناشی از افزایش سن یا آسیب باشد، می تواند در برخی شرایط آزاردهنده و حتی ناتوان کننده باشد.

رایج ترین دلایل زانودرد

آرتروز زانو شایع ترین دلیل زانودرد در افراد میانسال و سالمند است که می تواند منجر به بروز محدودیت های حرکتی زیادی برای فرد بیمار شود. آرتروز منجر به بروز درد ، التهاب و کاهش دامنه حرکتی مفصل زانو می شود و در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد می کند. آرتروز زانو به دلیل ساییدگی غضروف مفصل زانو در نتیجه عوامل همچون افزایش سن ، استفاده بیش از حد از مفصل ، اضافه وزن ، حرکات مکرر زانو و آسیب دیدگی زانو در گذشته رخ می دهد.

پارگی منیسک زانو از جمله شایع ترین آسیب های زانو در ورزشکاران است که منجر به درد و تورم شدیدی در زانو می شود ، این آسیب می تواند منجر به بی ثباتی زانو شده و عملکرد زانو را دچار اختلال کند. درمان زانودرد در این موارد بسته به شدت آسیب می تواند شامل روشهای غیرجراحی و جراحی باشد و فیزیوتراپی در هر دو درمان رکن اساسی درمان است. فیزیوتراپی به بازگشت هرچه سریع تر ورزشکار به شرایط قبل از آسیب دیدگی کمک زیادی می کند.

سایر دلایل

 • پارگی رباط های زانو
 • ازگود اشلاتر
 • کندرومالاسی کشکک زانو
 • ضرب خوردگی زانو
 • دررفتگی و شکستگی زانو
 • تاندونیت یا بورسیت زانو که به دلیل التهاب بورس ها و تاندون های زانو رخ می دهند.

درمان زانودرد

همانطور که گفته شد انتخاب بهترین درمان بسته به نوع و شدت آسیب ایجاد شده و همچنین سن بیمار متفاوت خواهد بود.

استراحت و کاهش سطح فعالیت برای جلوگیری از وارد شدن فشار بیش از حد بر زانوی آسیب دیده ضروری است.

در صورت وجود درد شدید که مانع از انجام فعالیت ها می شود ، استفاده از داروهای مسکن و ضدالتهاب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن توصیه می شود. در صورتی که درد بیمار با مسکن های رایج تسکین پیدا نکرد ، داروهای استروئیدی قوی تر و تزریقی برای کنترل درد تجویز می شوند.

فیزیوتراپی زانو در درمان زانودرد

فیزیوتراپی موثرترین روش درمان زانودرد بدون جراحی است که توسط درمانگران ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود

فیزیوتراپی می تواند به درد زانو شما کمک کند، بسته به اینکه چه چیزی باعث آن شده است و چه بخشی از زانوی شما درد می کند. یک فیزیوتراپیست می تواند توصیه هایی متناسب با شرایط فردی شما ارائه دهد.

درمان هایی که ممکن است فیزیوتراپیست شما پیشنهاد دهد عبارتند از:

 • برنامه‌ ای از تمرینات متناسب با نیازهای خاص شما . بسته به اینکه چه چیزی باعث زانو درد شما شده است، ممکن است لازم باشد مدتی طول بکشد.
 • مدالیته های ضددرد . لیزر درمانی با لیزر پرتوان و کم توان ، الکتروتراپی و التراسوند از جمله روشهای درمانی تسکین دهنده درد هستند.
 • گرما و سرما درمانی. استفاده از سرما و گرما از دیرباز برای تسکین دردهای اسکلتی – عضلانی مفید بود و فیزیوتراپیست ها نیز با توجه به شرایط بیماران از آن بهره می برند.
 • سوزن خشک . تکنیک سوزن خشک یکی از روشهای تسکین دهنده درد است که ممکن است توسط دکتر فیزیوتراپی مورد استفاده قرار بگیرد.
 • تیپینگ . این شامل چسباندن نوار چسب روی کاسه زانو برای تغییر نحوه نشستن یا حرکت کاسه زانو است.
 • زانوبند طبی . اگر می خواهید بدانید که آیا بریس برای شما مناسب است یا خیر، با پزشک یا فیزیوتراپیست خود صحبت کنید.

جراحی یا تزریق

جراحی یا تزریق در زانو به عنوان درمانی برای اکثر انواع زانو درد توصیه نمی شود. این به این دلیل است که افراد اغلب با درمان های غیرتهاجمی نیز بهبود می یابند یا بهتر می شوند.

بعید است که تزریق به خودی خود یک درمان باشد. همچنین، همه مشکلات زانو نمی توانند از تزریق سود ببرند، و تزریق ممکن است گاهی اوقات عوارض جانبی ایجاد کند.

اگر استئوآرتریت زانو دارید و باعث ایجاد درد و مشکلات زیادی در انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود، ممکن است پزشک شما را به یک جراح ارجاع دهد تا در مورد جراحی تعویض مفصل زانو صحبت کند.

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ