درمان غیرجراحی دیسک گردن

درمان غیرجراحی دیسک گردن

درمان غیرجراحی دیسک گردن با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران توسط درمانگران با تجربه ما ارائه می شود.

بیرون زدگی و فتق دیسک گردن یکی از دلایل مهم بروز درد و ناراحتی در ناحیه گردن است که به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد و می تواند منجر به بروز درد آزاردهنده و احتلال در فعالیت های روزمره فرد شود.

پزشک ممکن است درمان‌ های مختلفی مانند استراحت کوتاه مدت، استفاده کوتاه مدت از بریس گردن، داروهای ضد التهابی برای کاهش تحریک عصبی، مسکن‌ ها برای کنترل درد، فیزیوتراپی، ورزش یا تزریق استروئید اپیدورال را توصیه کند.

هدف از درمان غیرجراحی دیسک گردن کاهش تحریک عصبی ناشی از فتق دیسک، تسکین درد و بهبود وضعیت عمومی بیمار است، این نتایج را می توان در اکثر بیماران مبتلا به فتق دیسک با استفاده از یک برنامه درمانی سازمان یافته که روش های درمانی متعددی را ادغام می کند، به دست آورد. 

فتق دیسک گردن چیست؟

فتق دیسک گردن یکی از شایع ترین علل گردن درد به خصوص در افراد 30 تا 50 ساله است. اغلب اوقات، فتق دیسک گردن به مرور زمان در نتیجه ساییدگی و پارگی رخ می دهد.

دیسک ها دارای دو قسمت اصلی هستند: غضروف فیبری بیرونی و ماده ژل مانند داخل. لایه بیرونی معمولاً ژل را نگه می دارد. اما وقتی پاره می‌ شود یا شکافته می‌ شود، آن ژل نشت می‌ کند و ممکن است گاهی روی عصب مجاور فشار بیاورد. این همان معنای فتق دیسک است.

در حالی که مشکل دیسک گردن می تواند به دلیل آسیب تروماتیک ایجاد شود، علائم اغلب به طور خود به خود در نتیجه افزایش سن ظاهر می شوند.

علائم فتق دیسک گردن چیست؟

حتی یک فتق کوچک می تواند باعث درد قابل توجهی شود زیرا فضای زیادی برای اعصاب مجاور وجود ندارد. درد بازو زمانی رخ می‌دهد که مواد دیسک بر روی عصب گردنی فشار می‌ آورد و باعث می‌ شود که درد به سمت عصب بازو تابیده شود. درد بازو در مراحل اولیه برخورد عصب شدیدترین است.

علاوه بر درد بازو، گزگز و بی حسی ممکن است در بازو وجود داشته باشد و تا نوک انگشتان گسترش یابد. ضعف عضلانی نیز ممکن است تجربه شود. بسته به محل برآمدگی دیسک، ممکن است علائم کمی متفاوت داشته باشید:

مهره‌های C4-C5: فتق در این ناحیه ممکن است به درد شانه و ضعف در عضله بازو (دلتوئید) منجر شود، اما به طور معمول باعث علائم عصبی بی‌حسی و گزگز نمی‌شود.

مهره‌های C5-C6: لغزش دیسک در این سطح ممکن است بر قدرت عضلات دوسر بازو و عضلات بازکننده مچ تأثیر بگذارد. بی حسی و گزگز ممکن است به شست دست منعکس شود. این یک مکان رایج برای بروز فتق است.

مهره های C6-C7: فتق در این سطح ستون فقرات ممکن است به صورت درد در پشت شانه ظاهر شود که از پشت بازو (سه سر) به بالای ساعد و به دست منتشر می شود. بی حسی و سوزن سوزن شدن ممکن است به انگشتان نیز منتشر شود.

درمان غیرجراحی دیسک گردن

پس از شروع درد ناشی از فتق دیسک گردن، یک دوره استراحت کوتاه (1-2 روز) ممکن است مفید باشد. بازگشت به فعالیت ها پس از این دوره کوتاه استراحت برای جلوگیری از سفتی مفاصل و ضعف عضلانی بسیار مهم است.

در برخی بیماران استفاده از کمپرس گرم نیز در تسکین درد و بهبود دامنه حرکتی ستون فقرات گردنی موثر است.

استفاده از بریس و گردن بند طبی با نظر پزشک می تواند حرکات گردن را در یک دامنه بدون درد محدود کند ، البته استفاده از بریس اغلب باید محدود باشد تا ضعف و خشکی عضلانی ایجاد نشود.

فیزیوتراپی در درمان غیرجراحی دیسک گردن

فیزیوتراپی یکی دیگر از ارکان اصلی درمان دیسک گردن بدون جراحی است. تمرینات ورزشی، کشش، اولتراسوند، تحریک الکتریکی و لیزر درمانی از موثرترین راهکارهای درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی است.

دکتر فیزیوتراپی دیسک گردن ممکن است تمرینات خاصی را به شما آموزش دهد که گردن شما را تقویت می کند. این تمرینات توسط دکتر فیزیوتراپی به بیمار آموزش داده می شود تا بیمار در طی روز نیز آن ها را انجام دهد.

تمرینات باید دقیقاً همانطور که فیزیوتراپیست شما آموزش داده است انجام شود. دکتر فیزیوتراپی ممکن است درد، التهاب و اسپاسم عضلانی را با استفاده از درمان‌هایی مانند کشش، گرما یا سرما و درمان دستی (ماساژ) کاهش دهد.

دارو برای دیسک گردن

داروهایی که برای کنترل درد استفاده می شوند، مسکن (مسکن) نامیده می شوند. در بیشتر موقعیت ها، درد به داروهای رایج بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن پاسخ می دهد.

شل کننده های عضلانی ممکن است در برخی موارد اضافه شوند. دوز بالاتر بهبودی شما را تسریع نمی کند. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از: حالت تهوع، یبوست و سرگیجه. تمام داروها باید دقیقاً طبق روش تجویز شده استفاده شوند. 

گروهی از مسکن ها به نام داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ممکن است برای کنترل التهاب در اعصاب و بافت های مجاور اضافه شوند. اینها شامل داروهای تجویزی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک است. اگر پزشک به شما مسکن یا داروهای ضد التهابی داده است، باید مراقب عوارض جانبی مانند تحریک معده یا خونریزی باشید. شما باید با پزشک خود در مورد عواقب منفی احتمالی درازمدت مسکن ها و NSAID های تجویز شده یا غیر تجویزی پیگیری کنید.

در دردهای شدید بازو و گردن، داروهای کورتیکواستروئیدی (قرص یا تزریقی) نیز گهگاه به دلیل اثرات ضد التهابی قوی آنها تجویز می شود. کورتیکواستروئیدها ممکن است عوارض جانبی مشابه NSAID ها داشته باشند. شما باید با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات این داروها صحبت کنید.

ممکن است از تزریق اپیدورال برای تسکین درد شدی استفاده شود. اینها تزریقات کورتیکواستروئیدی (کورتیزون) به فضای اپیدورال (فضای اطراف اعصاب) توسط پزشک آموزش دیده در این روش است. اولین تزریق ممکن است با یک یا دو تزریق بعدی تکمیل شود. اینها اغلب در یک برنامه توانبخشی و درمانی تعاملی برای کاهش التهاب دیسک و عصب انجام می شود.

جراحی دیسک گردن

در صورتی که روشهای ذکر شده در بالا نتوانند کمکی به بهبود شرایط بیماران مبتلا به فتق دیسک بکنند ، جراحی به عنوان آخرین گزینه درمان فتق دیسک گردن انجام می گیرد.

 

مقالات مرتبط :

درمان غیر جراحی دیسک کمر

درمان فتق دیسک گردن با فیزیوتراپی

بهترین درمان دیسک کمر

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ