درمان فلج مغزی

درمان فلج مغزی

درمان فلج مغزی

فلج مغزی به گروهی از اختلالات دائمی و غیرپیشرونده گفته میشود كه به دلیل بروز آسیب مغزی در دوران جنینی یا در سال های ابتدایی زندگی رخ می دهد.

این آسیب مغزی منجر به از دست رفتن كنترل حركات جسمی در فرد می شود و بندرت منجر به بروز اختلالات ذهنی نیز می شود.

آسيب مغز در دوران بارداری به دلایلی ژنتیکی یا وارد شدن ضربه شدید ، زایمان سخت و طلانی که سبب کاهش اکسیژن رسانی به مغز نوزاد می شود ، مشکلات تنفسی شدید در نوزادان نارس به دلیل عدم تکامل ریه ها و یا وارد شدن ضربه شدید به سر نوزاد و یا کودک در سال های ابتدایی زندگی از مهم ترین عوامل بروز فلج مغزی هستند.

راهکارهای توانبخشی فلج مغزی با فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش های درمان فلج مغزی هستند که امروزه برای کمک به کاهش عوارض ایجاد شده برای کودکان و بزرسگالان مبتلا به این عارضه مغزی توصیه می شوند.

علائم فلج مغزی ممکن است بقدری خفیف باشند که هیچ علائمی را در فرد ایجاد نکنند و یا ممکن است بحدی شدید باشند که سبب بروز اختلال جدی در زندگی فرد و حتی فلج و ولیچرنشینی فرد شوند.

فلج مغزی اسپاستیک ، شایعترین نوع فلج مغزی است که به علت آسیب نورون‌ های حرکتی فوقانی رخ داده و منجر به بروز مشکلات حرکتی همچون راه رفتن غیر طبیعی ، رفلکس های غیر طبیعی و عدم توانایی در هماهنگ کردن عضلات می شود.

علائم این اختلال اغلب تا ۲ سالگی کودک مشخص می شود و پس از تشخیص بلافاصله باید اقدامات درمانی و توانبخشی انجام گرفته تا مشکلات فرد در سال های بعدی زندگی به حداقل برسد.

علائم فلج مغزی

 • اختلالات حرکتی که از خفیف تا شدید متغیر است.
 • عکس العمل های غیرطبیعی
 • تشنج
 • اختلال تکلم
 • رفلکس های غیرطبیعی
 • عقب ماندگی ذهنی
 • اختلالات یادگیری
 • اختلال در تکلم و گفتار صحیح
 • مشکلات بینایی و شنوایی
 • ناهنجاری های رفتاری ناشی از آسیب مغزی
 • آبریزش دهان و ناتوانی در کنترل آن

روش های درمان فلج مغزی

تاکنون هیچ روش قطعی برای درمان فلج مغزی ارائه نشده و راهکارهای درمانی تنها برای جلوگیری از پیشرفت عوارض در بیمار و کاهش مشکلات وی ارائه می شوند.

سم بوتولیسم

تزریق سم بوتوليسم با هدف كاهش واكنش ‌های یکی از روش های تخفیف عوارض ناشی از فلج مغزی است که امروزه برای درمان فلج مغزی انجام می گیرد.

فیزیوتراپی فلج مغزی

فیزیوتراپی یکی از موثرتری راهکارها در درمان و توانبخشی کودکان مبتلا به فلج مغزی است.

فیزیوتراپی نقش مهمی در پشتیبانی کودکان فلج مغزی و کاهش مشکلات آن ها دارد.

روش های فیزیوتراپی سبب بهبود تحرک مفاصل در این کودکان شده و از بروز دفورمیتی های مفصلی ، آتروفی عضلات و … جلوگیری کرده و به افزایش استقلال فرد در زندگی کمک زیادی می کند.

هدف از توانبخشی کودکان مبتلا به فلج مغزی با فیزیوتراپی افزایش توانایی حرکتی و بهبود رشد جسمی کودک مانند وضعیت نشستن و راه رفتن است.

هرچقدر که درمان با فیزیوتراپی سریع تر شروع شود، نتایج درمانی بهتری حاصل خواهد شد.

مزایای فیزیوتراپی فلج مغزی
 • جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات
 • جلوگیری از تغییر شکل مفاصل
 • بهبود دامنه حرکتی مفصل
 • بهبود فعالیت و کارایی عضلات
 • کاهش سفتی های عضلانی
 • تحریک رشد جسمی و ذهنی
 • کاهش الگوهای غیرطبیعی حرکتی
 • افزایش قدرت حسی
 • بهبود تعادل و توانایی حرکتی
 • بهبود دامنه حرکتی مفاصل
 • افزایش استقلال فردی و کاهش وابستگی به دیگران
 • بهبود کیفیت زندگی
 • کنترل و بهبود توانایی‌های عملکردی 
 • کاهش گرفتگی های عضلانی
 • کاهش دردهای عضلانی و مفصلی
کاردرمانی

کاردرمانی یکی از موثرترین راهکارها برای کمک به درمان و بهبود مهارت های کودکان مبتلا به فلج مغزی است.

کاردرمانگر به کودک می آموزد تا بطور بهینه از اندام های سالم خود استفاده کرده و به تقویت اندام های ضعیف شده خود کمک کند.

کاردرمانگر همچنین توصیه هایی در ارتباط با نحوه صحیح استفاده از وسایل کمکی برای حرکت به بیمار می کنند تا وی بتوانند از آن ها بطور صحیح در جهت بهبود وضعیت حرکتی خود بهره ببرد.

افزایش قدرت عضلانی ، افزایش هماهنگی بین حرکات عضلات ، جلوگیری از کوتاهی عضلات و تغییر شکل آن ها از مهم ترین مزایای کاردرمانی در این کودکان که به توانبخشی و درمان فلج مغزی کمک می کند.

کاردرمانی نقش مهمی در افزایش توانمندی کودکان سی پی برای زندگی مستقل و بدون وابستگی به اطرافیان دارند.

گفتاردرمانی

اختلالات گفتاری از عوارض شایع در کودکان مبتلا به فلج مغزی است به همین دلیل گفتاردرمانی فلج مغزی به عنوان بخش مهمی از برنامه توانبخشی این کودکان شناخته می شود.

بر اساس آمارها در حدود نیمی از کودکان مبتلا به فلج مغزی دچار مشکلات گفتاری نیز هستند ، به همین جهت توانبخشی با گفتاردرمانی در درمان فلج مغزی و کاهش مشکلات این کودکان نقش اساسی دارد.

ناتوانی در کنترل عضلات صورت ، گلو ، گردن و سر موجب بروز اختلال در صحبت کردن ، جویدن و بلع غذا به طور صحیح می شود که همه این مشکلات را می توان با گفتاردرمانی بهبود بخشید.

گفتاردرمانی نقش مهمی در کاهش مشکلات کودکان مبتلا به فلج مغزی دارد و به بهبود توانایی‌ های گفتاری و ارتباطی در این کودکان کمک می کند که می تواند به موفقیت این کودکان در کار و تحصیل در بزرگسالی کمک شایانی کند.

بریس و اسپلینت

این وسایل میتوانند به حرکت و پایداری اندام کمک کنند و مانع از تغییر شکل مفاصل در مبتلایان به فلج مغزی شوند.

ارتزهای سفارشی برای کودکان مبتلا به فلج مغزی ممکن است در ابتدا با هدف ایجاد ثبات بیشتر طراحی شود و با رشد کودک ارتز و پروتز با هدف کمک به کنترل مستقل و ارادی‌تری بر حرکت کودک طراحی می شود.

دارو درمانی

در صورتی که کودک مبتلا به فلج مغزی بطور مکرر دچار حملات تشنجی می شود تجویز داروهای ضد تشنج می تواند به تخفیف این مشکل در وی کمک کند.

برخی داروهای نیز برای کاهش گرفتگی عضلات و یا حرکات غیرطبیعی اندام ها تجویز می شوند.

جراحی

در مورادی که فلج مغزی سبب تغییر شکل شدید مفاصل شده باشد و یا موجب بروز انحراف در ستون فقرات شده باشد جراحی برای درمان فلج مغزی انجام می گیرد.

 

کلمات مرتبط :

درمان فلج مغزی – توانبخشی فلج مغزی – فیزیوتراپی فلج مغزی – کاردرمانی فلج مغزی – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل کرج – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ