درمان کمردرد

درمان کمردرد

درمان کمردرد در گام اول با روش های غیرجراحی همچون فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی انجام می گیرد و در صورت عدم بهبود شرایط بیمار با روش های غیرجراحی ، جراحی به عنوان آخرین گزینه درمانی انجام می گیرد.

هدف از درمان های پزشکی کاهش درد است، اما این درمان ها منبع اصلی درد را تغییر نمی دهند. پزشک معمولاً درمان‌های پزشکی را در کنار برنامه فیزیوتراپی یا سایر روش های درمانی تجویز می‌کند.

درمان های پزشکی اغلب در ترکیب با روش های دیگر استفاده می شود. به عنوان مثال، تزریق استروئید اپیدورال ممکن است به اندازه کافی تسکین درد کوتاه مدت را برای پیشرفت در فیزیوتراپی فراهم کند.

درمان کمردرد

استراحت

استراحت و کاهش سطح فعالیت بخصوص فعالیت های سنگین کمک زیادی به تسکین علائم بیمار می کند ، البته استراحت مطلق جز در موارد خاص توصیه نمی شود. چراکه استراحت بیش از حد سبب ضعیف شدن عضلات شده و مشکلات بیمار را تشدید می کند.

تزریق استروئید

تزریق استروئید اپیدورال کمری با کاهش التهاب اطراف اعصاب نخاعی به کاهش علائم کمردرد کمک می کند. این تزریق شامل یک استروئید است که مستقیماً در قسمت بیرونی کیسه دورال، که نخاع را احاطه کرده است، تزریق می شود. یک اشعه ایکس زنده، به نام فلوروسکوپی، برای هدایت سوزن به ناحیه صحیح استفاده می شود. هدف از تزریق، تسکین موقت درد با کاهش التهاب در اطراف ریشه عصبی فشرده شده است.

داروهای شل کننده عضلانی

شل کننده های عضلانی به عنوان یک مضعف کننده سیستم عصبی مرکزی عمل می کند و تحرک عضلات منقبض را افزایش می دهد و درد ناشی از گرفتگی یا اسپاسم عضلانی را تسکین می دهد. شل کننده های عضلانی هیچ نقشی در مدیریت درد مزمن ندارند.

داروهای ضد درد 

این داروها با تضعیف سیگنال های ارسال شده به مغز، درک فرد از درد را تغییر می دهند.

بریس

بریس های پشت. برخی از بیماران متوجه می شوند که می توان از بریس کمر برای ایجاد راحتی و احتمالاً کاهش درد استفاده کرد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده از بریس غیرالاستیک به سبک کرست، که به صورت روزانه استفاده می‌شود، همراه با یک برنامه تمرینی فیزیوتراپی، می‌تواند به بهبودی سرعت بخشد و درد را کاهش دهد. 1 بریس پشت نیز ممکن است بعد از جراحی کمر نیز مفید باشد.

فیزیوتراپی

درمان کمردرد

فیزیوتراپی موثرترین روش درمان کمردرد بدون جراحی است که با استفاده از متدها و مدالیته های مختلف به درمان این عارضه کمک می کند.

دستکاری دستی یکی از تکنیک های فیزیوتراپی کمردرد است که با هدف بهبود تحرک و کاهش سفتی، ناراحتی یا درد انجام می شود. فشارهای دستی با سرعت و نیروی متفاوت برای تنظیم ساختارهای ستون فقرات اعمال می شود.

ماساژ درمانی. ماساژ درمانی با اعمال بر روی کمر می‌تواند اسپاسم‌های عضلانی را که معمولاً به کمردرد کمک می‌کنند، تسکین دهد. ماساژ همچنین جریان خون را در ناحیه کمر افزایش می‌دهد که با رساندن مواد مغذی و اکسیژن به عضلات آسیب‌دیده، بهبودی را تسریع می‌کند.

فیزیوتراپیست با توجه به شرایط هر بیمار برنامه تمرینی مناسبی را تنظیم می کند و نحوه انجام تمرینات را به بیمار آموزش می دهد. تمرینات ورزشی که فیزیوتراپیست برای بیمار در نظر می گیرد بصورت فیزیوتراپی در منزل قابل اجرا است. تمرینات فیزیوتراپی عملکرد حرکتی بیمار را بهبود بخشیده و درد را تا حد زیادی تسکین می بخشد. فیزیوتراپی در منزل کمردرد به بیماران کمک می کند برای درمان کمردرد خود بدون نیاز به مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی از مزایای فیزیوتراپی بهره ببرند.

سوزن خشک ، مگنت تراپی ، کشش ستون فقرات و لیزر درمانی از دیگر روش هایی هستند که فیزیوتراپیست با توجه به شرایط هر بیمار برای درمان کمردرد از آن ها بهره می برد.

جراحی

ممکن است برای کمردرد شدید که پس از یک دوره 6 تا 12 هفته ای درمان های غیرجراحی بهبود نمی یابد، عمل جراحی در نظر گرفته شود. تقریباً همیشه تصمیم بیمار برای انجام جراحی کمر است و فقط در موارد نادر است که برای کمردرد جراحی فوری انجام می شود.

رفع فشار یک روش جراحی رایج است که برای کاهش کمردرد ناشی از فشار دادن اعصاب استفاده می شود.

برخی از عواملی که قبل از جراحی کمر باید در نظر گرفت عبارتند از:

اگر می‌توان فعالیت‌های روزمره زندگی را با سطوح درد قابل کنترل کامل کرد و اگر درد خواب یا فعالیت را قطع نکرد، معمولاً درمان‌های غیرجراحی توصیه می‌شود. اگر بیمار توانایی محدودی برای عملکرد در زندگی روزمره داشته باشد، احتمالاً جراحی توصیه می شود.

جراحی در مقابل مراقبت های غیرجراحی به درجات مختلفی از تعهد زمانی نیاز دارد. این مهم است که در مقایسه با ادامه مراقبت های غیرجراحی، در نظر بگیرید که چگونه روند بهبودی پس از جراحی بر بیمار تأثیر می گذارد.

برخی از جراحی‌ها به طور قابل‌توجهی تهاجمی‌تر از سایرین هستند و شامل دوره‌های بهبودی طولانی‌تر، درد کم و بیش قابل توجه در دوران نقاهت، و دوره‌های مختلف بستری در بیمارستان می‌شوند. با رویکردهای مدرن جراحی و جراح مجرب، بسیاری از انواع جراحی ستون فقرات را می توان به صورت سرپایی با دوره نقاهت کوتاه تر انجام داد.

جراحی ستون فقرات معمولاً برای کمردردهای خفیف تا متوسط ​​یا برای دردی که کمتر از 6 تا 12 هفته طول کشیده است توصیه نمی شود. علاوه بر این، اگر علت درد از طریق آزمایش های تصویربرداری قابل تشخیص نباشد، جراحی کمر گزینه ای نیست.

جراحی رفع فشار، هر چیزی را که به ریشه عصبی فشار می آورد را از ستون فقرات خارج می کند، که ممکن است شامل قسمتی از دیسک یا خار استخوانی باشد. دو نوع اصلی رفع فشار برای کمردرد وجود دارد.

پس از جراحی نیز توانبخشی با فیزیوتراپی در منزل به مدت چند هفته تا زمانی که بیمار به شرایط مطلوب برسد باید ادامه پیدا کند. فیزیوتراپیست تمرینات فیزیوتراپی در منزل کمردرد را بگونه ای تنظیم می کند که بیمار در حین انجام تمرینات احساس ناراحتی نکند.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی کمردرد در منزل – متخصص فیزیوتراپی در منزل – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی کمر در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ