دلایل زانودرد

دلایل زانودرد

دلایل زانودرد و شناسایی علائم هریک از مشکلات زانو نقش مهمی در انتخاب بهترین روش درمان زانودرد دارد.

زانو درد بسیار شایع است. می تواند ناتوان کننده باشد. اما درد زانو اغلب با روش های غیرجراحی از جمله فیزیوتراپی قابل درمان است.

خیلی شرایط می توانند باعث درد زانو شوند. آنها شامل شرایط پزشکی ارثی، ضربه ناگهانی و فشار بیش از حد به مفصل هستند.

کلید درمان زانو درد یافتن علت آن است. سپس جراح ارتوپد یا فیزیوتراپیست شما می تواند برنامه درمانی مناسب را برای شما تشکیل دهد.

زانوی شما یک ساختار پیچیده است. شامل سه استخوان است:

 • قسمت پایینی استخوان ران
 • قسمت بالایی ساق پا
 • کاسه زانو
 • رباط ها و تاندون های قوی این استخوان ها را در کنار هم نگه می دارند. غضروف زیر کاسه زانو باعث ایجاد بالشتک و تثبیت استخوان ها می شود.

هر گونه آسیب یا بیماری در این ساختارها می تواند باعث درد زانو شود.

دلایل زانودرد

آرتروز زانو

انواع مختلفی از آرتریت می تواند مفصل زانو را تحت تاثیر قرار دهد. دو مورد از رایج ترین آنها آرتروز (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) هستند.

آرتروز زانو در نتیجه “ساییدگی” غضروف زانو ایجاد می شود. در افراد بالای 50 سال شایع تر است. ممکن است هنگام حرکت به صورت درد شدید شروع شود.

دلایل زانودرد

آسیب رباط های زانو

شما چهار رباط اصلی در زانوی خود دارید:

رباط جانبی داخلی (MCL): از داخل زانوی شما می رود.
رباط جانبی جانبی (LCL): از بیرون زانوی شما می رود. 
رباط صلیبی قدامی (ACL): به صورت مورب از داخل مفصل زانو، جلوی PCL می گذرد. 
رباط متقاطع خلفی (PCL): به صورت مورب از داخل مفصل زانو، پشت ACL عبور می کند.

همه آنها استخوان ران (فمور) شما را به درشت نی (استخوان ساق پا) متصل می کنند.

آسیب دیدگی رباط های زانو از دلایل زانودرد بخصوص در افراد ورزشکار است که باعث ایجاد درد و بی ثباتی در زانو می شود.

پارگی مینیسک زانو

این آسیب یکی از دلایل شایع زانودرد در افراد ورزشکار است.

منیسک ها تکه های غضروفی سخت به شکل «C» هستند. دو عدد در هر زانو از مفصل محافظت می کنند. پارگی منیسک یکی از دلایل شایع زانو درد است.

هنگامی که مینیسک پاره می شود، ممکن است صدای “پاپ” را بشنوید. به دنبال آن به تدریج علائمی مانند:

 • سفتی و سختی زانو در کنار درد زانو که مانع حرکت دادن زانو می شود.
 • تورم
 • شنیده شدن صدای پارگی چیزی در زانو
 • قفل کردن
 • گرفتی زانو و محدود شدن دامنه حرکات آن

وقتی جوان هستید، به احتمال زیاد یک آسیب ورزشی است. وقتی در سنین میانسالی و سالمندی قرار دارید، ضعف ناشی از سن آنها را مستعد آسیب می کند.

فیزیوتراپی در منزل پس از این آسیب برای توانبخشی و بازیابی حرکات زانو از اهمیت بالایی برخوردار است. 

تاندونیت و پارگی کشکک

تاندونیت کشکک التهاب تاندون کشکک است. این یک تاندون بزرگ است که کاسه زانو شما را به بالای استخوان درشت نی متصل می کند.

تاندونیت کشکک در ورزشکارانی که دویدن و پریدن زیاد انجام می‌دهند، شایع‌تر است. اغلب به عنوان یک درد مبهم دائمی توصیف می‌شود که هنگام فعالیت شدید می‌شود.

در برخی موارد، تاندون ضعیف کشکک می تواند پاره شود. پارگی تاندون کشکک باعث:

 • درد شدید
 • تورم روی زانو
 • احساس پارگی یا ترکیدن
 • اگر پارگی بدی باشد، ممکن است متوجه فرورفتگی در پایین کاسه زانو شوید. ممکن است هنگام راه رفتن زانو بیرون بیاید.

سندرم درد پاتلوفمورال

سندرم درد پاتلوفمورال بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می شود. معمولاً ناشی از فعالیت های شدیدی است که به زانو فشار وارد می کند، مانند: 

 • دویدن
 • چمباتمه زدن
 • بالا رفتن از پله ها

سندرم درد پاتلوفمورال باعث ایجاد درد مبهم و دردناک زیر کاسه زانو می شود. درد با خم شدن مکرر زانو یا پس از نشستن طولانی مدت بدتر می شود. ممکن است وقتی از پله ها بالا می روید یا بلند می شوید بیرون بیاید.

تورم و قفل شدن زانو در این سندرم نادر است.

کیست بیکر

یکی دیگر از دلایل زانودرد کیست بیکر است که با تورم در پشت مفصل زانو مشخص می شود. ممکن است به دلیل پارگی مینیسک باشد. می تواند باعث درد ، سفتی و برآمدگی قابل مشاهده شود که با فعالیت بدتر می شود.

بورسیت پیش کشکک

تورم بورس پیش کشکک (کیسه پر از مایع روی کاسه زانو). ممکن است باعث درد خفیف شود. ممکن است در اثر زانو زدن زیاد رخ دهد. تمرینات فیزیوتراپی در منزل می توانند به تسکین علائم این عارضه کمک زیادی بکند.

علل کمتر شایع زانو درد

علل کمتر شایع درد قابل توجه زانو شامل شرایط و صدمات است. صدمات عبارتند از:

 • دررفتگی کاسه زانو: علت آن ضربه های تند به زانو یا پیچ خوردگی است. درد شدید در جلوی زانو به اضافه کمانش، لیز خوردن یا گرفتگی در حین حرکت.
 • شکستگی کاسه زانو: علت آن ضربه مستقیم یا افتادن به زانو است. درد، مشکل در صاف کردن ساق پا، کبودی و تورم ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات تغییر شکل قابل مشاهده است.
 • نقرس: سطوح بالای اسید اوریک کریستال های تیز را در داخل مفصل تشکیل می دهد. زانو، لگن، انگشتان دست و به خصوص شست پا را درگیر می کند. درد می تواند شدید باشد.
 • سندرم پلیکا: تحریک سینوویوم (پوشش مفصلی). درد در وسط و جلوی زانو است. با عدم تحرک یا چمباتمه زدن، دویدن یا زانو زدن بدتر می شود. زانو ممکن است در هنگام خم شدن بترکد.
 • بیماری Osgood-Schlatter: حملات پس از جهش رشد در کودکان بین 9 تا 14 درد در جلوی زانو است. با استراحت بهبود می یابد و با فعالیت هایی مانند دویدن و پریدن بدتر می شود.
 • Osteochondritis dissecans: در کودکان، کمبود خون باعث ضعیف شدن استخوان و غضروف می شود.  ممکن است زانو از استخوان زیرین جدا شود. با فعالیت باعث درد می شود.
 • عفونت مفصل زانو: باعث درد قابل توجه، تورم، گرما، حرکات دردناک و تب می شود. ممکن است ناشی از عفونت باکتریایی در جریان خون باشد
 • تومور استخوانی: به ندرت منشا زانو درد است. علائم شامل تب، کاهش وزن ناخواسته و دردی است که در شب بدتر می شود.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل زانودرد – فیزیوتراپی زانودرد – فیزیوتراپی در منزل – متخصص فیزیوتراپی در منزل – دکتر فیزیوتراپی – مرکز فیزیوتراپی در منزل – دلایل زانودرد – فیزیوتراپی ورزشی – متخصص فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ