دلایل زانودرد

دلایل زانودرد

دلایل زانودرد و شناسایی علائم هریک از مشکلات زانو نقش مهمی در انتخاب بهترین روش درمان زانودرد دارد.

زانو درد بسیار شایع است. می تواند ناتوان کننده باشد. اما درد زانو اغلب با روش های غیرجراحی از جمله فیزیوتراپی قابل درمان است.

خیلی شرایط می توانند باعث درد زانو شوند. آنها شامل شرایط پزشکی ارثی، ضربه ناگهانی و فشار بیش از حد به مفصل هستند.

کلید درمان زانو درد یافتن علت آن است. سپس جراح ارتوپد یا فیزیوتراپیست شما می تواند برنامه درمانی مناسب را برای شما تشکیل دهد.

زانوی شما یک ساختار پیچیده است. شامل سه استخوان است:

 • قسمت پایینی استخوان ران
 • قسمت بالایی ساق پا
 • کاسه زانو
 • رباط ها و تاندون های قوی این استخوان ها را در کنار هم نگه می دارند. غضروف زیر کاسه زانو باعث ایجاد بالشتک و تثبیت استخوان ها می شود.

هر گونه آسیب یا بیماری در این ساختارها می تواند باعث درد زانو شود.

دلایل زانودرد

آرتروز زانو

انواع مختلفی از آرتریت می تواند مفصل زانو را تحت تاثیر قرار دهد. دو مورد از رایج ترین آنها آرتروز (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) هستند.

آرتروز زانو در نتیجه “ساییدگی” غضروف زانو ایجاد می شود. در افراد بالای 50 سال شایع تر است. ممکن است هنگام حرکت به صورت درد شدید شروع شود.

دلایل زانودرد

آسیب رباط های زانو

شما چهار رباط اصلی در زانوی خود دارید:

رباط جانبی داخلی (MCL): از داخل زانوی شما می رود.
رباط جانبی جانبی (LCL): از بیرون زانوی شما می رود. 
رباط صلیبی قدامی (ACL): به صورت مورب از داخل مفصل زانو، جلوی PCL می گذرد. 
رباط متقاطع خلفی (PCL): به صورت مورب از داخل مفصل زانو، پشت ACL عبور می کند.

همه آنها استخوان ران (فمور) شما را به درشت نی (استخوان ساق پا) متصل می کنند.

آسیب دیدگی رباط های زانو از دلایل زانودرد بخصوص در افراد ورزشکار است که باعث ایجاد درد و بی ثباتی در زانو می شود.

پارگی مینیسک زانو

این آسیب یکی از دلایل شایع زانودرد در افراد ورزشکار است.

منیسک ها تکه های غضروفی سخت به شکل «C» هستند. دو عدد در هر زانو از مفصل محافظت می کنند. پارگی منیسک یکی از دلایل شایع زانو درد است.

هنگامی که مینیسک پاره می شود، ممکن است صدای “پاپ” را بشنوید. به دنبال آن به تدریج علائمی مانند:

 • سفتی و سختی زانو در کنار درد زانو که مانع حرکت دادن زانو می شود.
 • تورم
 • شنیده شدن صدای پارگی چیزی در زانو
 • قفل کردن
 • گرفتی زانو و محدود شدن دامنه حرکات آن

وقتی جوان هستید، به احتمال زیاد یک آسیب ورزشی است. وقتی در سنین میانسالی و سالمندی قرار دارید، ضعف ناشی از سن آنها را مستعد آسیب می کند.

فیزیوتراپی در منزل پس از این آسیب برای توانبخشی و بازیابی حرکات زانو از اهمیت بالایی برخوردار است. 

تاندونیت و پارگی کشکک

تاندونیت کشکک التهاب تاندون کشکک است. این یک تاندون بزرگ است که کاسه زانو شما را به بالای استخوان درشت نی متصل می کند.

تاندونیت کشکک در ورزشکارانی که دویدن و پریدن زیاد انجام می‌دهند، شایع‌تر است. اغلب به عنوان یک درد مبهم دائمی توصیف می‌شود که هنگام فعالیت شدید می‌شود.

در برخی موارد، تاندون ضعیف کشکک می تواند پاره شود. پارگی تاندون کشکک باعث:

 • درد شدید
 • تورم روی زانو
 • احساس پارگی یا ترکیدن
 • اگر پارگی بدی باشد، ممکن است متوجه فرورفتگی در پایین کاسه زانو شوید. ممکن است هنگام راه رفتن زانو بیرون بیاید.

سندرم درد پاتلوفمورال

سندرم درد پاتلوفمورال بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می شود. معمولاً ناشی از فعالیت های شدیدی است که به زانو فشار وارد می کند، مانند: 

 • دویدن
 • چمباتمه زدن
 • بالا رفتن از پله ها

سندرم درد پاتلوفمورال باعث ایجاد درد مبهم و دردناک زیر کاسه زانو می شود. درد با خم شدن مکرر زانو یا پس از نشستن طولانی مدت بدتر می شود. ممکن است وقتی از پله ها بالا می روید یا بلند می شوید بیرون بیاید.

تورم و قفل شدن زانو در این سندرم نادر است.

کیست بیکر

یکی دیگر از دلایل زانودرد کیست بیکر است که با تورم در پشت مفصل زانو مشخص می شود. ممکن است به دلیل پارگی مینیسک باشد. می تواند باعث درد ، سفتی و برآمدگی قابل مشاهده شود که با فعالیت بدتر می شود.

بورسیت پیش کشکک

تورم بورس پیش کشکک (کیسه پر از مایع روی کاسه زانو). ممکن است باعث درد خفیف شود. ممکن است در اثر زانو زدن زیاد رخ دهد. تمرینات فیزیوتراپی در منزل می توانند به تسکین علائم این عارضه کمک زیادی بکند.

علل کمتر شایع زانو درد

علل کمتر شایع درد قابل توجه زانو شامل شرایط و صدمات است. صدمات عبارتند از:

 • دررفتگی کاسه زانو: علت آن ضربه های تند به زانو یا پیچ خوردگی است. درد شدید در جلوی زانو به اضافه کمانش، لیز خوردن یا گرفتگی در حین حرکت.
 • شکستگی کاسه زانو: علت آن ضربه مستقیم یا افتادن به زانو است. درد، مشکل در صاف کردن ساق پا، کبودی و تورم ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات تغییر شکل قابل مشاهده است.
 • نقرس: سطوح بالای اسید اوریک کریستال های تیز را در داخل مفصل تشکیل می دهد. زانو، لگن، انگشتان دست و به خصوص شست پا را درگیر می کند. درد می تواند شدید باشد.
 • سندرم پلیکا: تحریک سینوویوم (پوشش مفصلی). درد در وسط و جلوی زانو است. با عدم تحرک یا چمباتمه زدن، دویدن یا زانو زدن بدتر می شود. زانو ممکن است در هنگام خم شدن بترکد.
 • بیماری Osgood-Schlatter: حملات پس از جهش رشد در کودکان بین 9 تا 14 درد در جلوی زانو است. با استراحت بهبود می یابد و با فعالیت هایی مانند دویدن و پریدن بدتر می شود.
 • Osteochondritis dissecans: در کودکان، کمبود خون باعث ضعیف شدن استخوان و غضروف می شود.  ممکن است زانو از استخوان زیرین جدا شود. با فعالیت باعث درد می شود.
 • عفونت مفصل زانو: باعث درد قابل توجه، تورم، گرما، حرکات دردناک و تب می شود. ممکن است ناشی از عفونت باکتریایی در جریان خون باشد
 • تومور استخوانی: به ندرت منشا زانو درد است. علائم شامل تب، کاهش وزن ناخواسته و دردی است که در شب بدتر می شود.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل زانودرد – فیزیوتراپی زانودرد – فیزیوتراپی در منزل – متخصص فیزیوتراپی در منزل – دکتر فیزیوتراپی – مرکز فیزیوتراپی در منزل – دلایل زانودرد – فیزیوتراپی ورزشی – متخصص فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ