دلایل کمردرد چیست؟

دلایل کمردرد چیست؟

دلایل کمردرد چیست؟

گاهی اوقات، دقیقا می دانید که چرا کمرتان درد می کند. شاید چیزی را به طرز ناخوشایندی بلند کردید و بلافاصله درد را احساس کردید. یا شاید پزشکتان سال‌ها به شما هشدار می‌دهد که وضعیت بد شما منجر به کمردرد می‌شود.

اما مواقع دیگر، منبع کمردرد ممکن است مانند یک راز باشد.

ستون فقرات کمری شما که در قسمت پایین کمر شما قرار دارد، نقش مهمی در تحمل وزن بالای بدن شما ایفا می کند. همچنین مسئول حرکات روزمره مانند خم شدن، چرخاندن و هماهنگ کردن ماهیچه های لگن، ساق پاها و پاها است. به دلیل استفاده زیاد، استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، رباط‌ها، دیسک‌ها و اعصاب موجود در ستون فقرات کمری شما کاملاً مستعد آسیب و ساییدگی در طول زمان هستند و باعث ایجاد درد در ناحیه کمر می‌شوند.

علائم کمردرد عبارتند از:

  • درد مبهم در لگن
  • اسپاسم یا گرفتگی عضلات
  • درد شدید و گزگز که از ناحیه کمر شروع می‌شود و به یک پا می‌رسد (که به آن سیاتیک نیز می‌گویند)
  • دردی که با نشستن بدتر می شود و در حین راه رفتن به سرعت بهبود می یابد
  • دردی که در صبح به طرز محسوسی بدتر می شود

به طور معمول، یک فرد ترکیبی از این علائم را تجربه می کند، که می تواند به طور ناگهانی یا در طول زمان ایجاد شود. در برخی موارد، کمردرد می تواند احساس کند که می آید و می رود – گاهی اوقات شعله ور می شود، اما به طور کلی با گذشت زمان به تدریج بدتر می شود.

دلایل کمردرد چیست؟

شایع ترین علل کمردرد، کشیدگی یا رگ به رگ شدن است.
چه متوجه آن شوید یا نه، ستون فقرات کمری شما در طول روز کار می‌کند.

در میان تمام این کارها و حرکت‌ها، رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر می‌تواند ناشی از یک آسیب حاد باشد، مانند آسیب دیدگی هنگام زمین خوردن، بلند کردن چیزی خیلی سنگین یا ورزش کردن. رگ به رگ شدن یا کشیدگی نیز می تواند در طول زمان به دلیل حرکات تکراری یا وضعیت نامناسب ایجاد شود.

کشیدگی عضله یا رگ به رگ شدن رباط شایع ترین علل کمردرد است. اگرچه ممکن است جدی باشند، اما این علل رایج کمردرد طولانی مدت نیستند، از چند روز تا بهبودی یا حداکثر چند ماه طول می کشد.

فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا دوره خاصی از خودمراقبتی را تعیین کنید که می تواند به بهبود کمردرد شما کمک کند.

درمان انقباض عضله پشت یا کشیدگی رباط پشت نسبتاً ساده است و می‌تواند شامل داروهای ضد درد و ضد التهاب، شل‌کننده‌های عضلانی، یخ برای کمک به کاهش التهاب، گرما برای بهبود بهبود، و اجتناب از فعالیت‌های شدید تا زمان کاهش درد باشد. 

اگر کمردرد شما علیرغم درمان ادامه داشت، ممکن است زمان آن رسیده باشد که سایر علل کمردرد را در نظر بگیرید.

سایر دلایل کمردرد چیست؟

کمردرد مزمن کمتر به دلیل آسیب به عضلات و رباط ها و بیشتر به دلیل مشکلات دیسک کمر، اعصاب، مفاصل یا مهره ها ایجاد می شود. چندین علت بالقوه برای درد مزمن در ناحیه کمر وجود دارد.

به طور کلی، استئوآرتریت (شایع ترین نوع آرتریت) و بیماری دژنراتیو دیسک (ساییدگی و پارگی طبیعی دیسک های ستون فقرات) علت اصلی بسیاری از انواع کمردرد مزمن است. با این حال، کمردرد می تواند ناشی از ضربه های ناشی از تصادف و استرس حاد نیز باشد.

فتق دیسک
قطعه‌ی سینه‌ای و کمری یک فرد بالغ از حدود 17 استخوان (مهره) که روی هم قرار گرفته‌اند، تشکیل شده است.

هر دیسک از یک پوسته بیرونی و یک ژل داخلی تشکیل شده است.

فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می‌افتد که ژل داخلی یکی از پنج دیسک در ستون فقرات کمر شما می‌لغزد یا از پوست بیرونی له می‌شود و به این ژل داخلی اجازه می‌دهد تا روی اعصاب اطراف فشار بیاورد و باعث درد شود. این لغزش می تواند به دلیل ضربه یا ساییدگی تدریجی ناشی از افزایش سن باشد.

آسیب مفصل فاست
مفاصلی که پنج مهره تشکیل دهنده کمر شما را به هم متصل می کنند، به نام مفاصل فاست، بارهای زیادی از نیروی فشاری و استرس را تجربه می کنند. با گذشت زمان، تجزیه غضروف در مفاصل فاست شما می تواند منجر به کمردرد شود.

چه به دلیل وضعیت بدنی نامناسب یا استفاده بیش از حد مکرر، آسیب مفصل فاست اغلب به دلیل آرتروز ایجاد می شود و می تواند منجر به التهاب، سفتی، اسپاسم عضلانی و درد شود.” علاوه بر این، هنگامی که آسیب به یک مفصل فاست با عصب مجاور برخورد کند، می تواند منجر به سیاتیک شود.

شکستگی فشاری
شکستگی فشاری ستون فقرات زمانی اتفاق می‌افتد که یک مهره در ستون فقرات کمری شما اساساً روی خود فرو می‌رود. این اغلب به دلیل پوکی استخوان است، اما می‌تواند نتیجه ضربه نیز باشد.

این فرورفتگی می تواند باعث درد شدید شود و افرادی که از شکستگی فشاری کمر رنج می برند اغلب درد ناگهانی و محدودیت تحرک ستون فقرات را تجربه می کنند.

دیگر دلایل کمردرد چیست؟

تنگی کانال نخاعی
تنگی ستون فقرات کمری زمانی رخ می دهد که کانال نخاعی در قسمت تحتانی کمر شما باریک می شود و به ریشه های عصبی مجاور فشار وارد می کند. این می تواند ناشی از تشکیل خارهای استخوانی، ضخیم شدن رباط مجاور یا دژنراسیون دیسک کمر یا مفصل باشد.

زمانی که ریشه های عصبی فشرده می شوند، می تواند بسیار دردناک باشد. و تنگی ستون فقرات نه تنها باعث کمردرد می شود، بلکه می تواند منجر به سیاتیک شود، دردی که به اندام تحتانی تابش می کند.

اسپوندیلولیستزیس
اگر مهره کمری به سمت جلو بلغزد – از بالای مهره زیر – نیروی فشاری زیادی روی دیسک کمری که دو مهره را از هم جدا می‌کند وارد می‌کند. همانطور که دیسک کمر خراب می شود، می تواند باعث کمردرد شود. علاوه بر این، اگر دیسک کمر از این نیرو مسطح شود، می تواند منجر به فشرده سازی عصب و سیاتیک شود.

یکی از شایع‌ترین انواع اسپوندیلولیستزیس، اسپوندیلولیستزیس ایستمی، ناشی از شکستگی در قطعه کوچک استخوان به نام pars interarticularis است که در مجاورت مفصل فاست یافت می‌شود. رویداد شکستگی اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد جوان است، اگرچه دکتر پالمر می گوید: درد تا اواخر زندگی احساس نمی شود. اسپوندیلولیستزیس همچنین می تواند ناشی از علل دژنراتیو یا مادرزادی باشد.

اسکولیوز
ستون فقرات شما دارای یک انحنای طبیعی است که وقتی از پهلو به آن نگاه کنید، شکل S را به خود می گیرد – با انحنای بالای کمر به سمت عقب و انحنای کمر به سمت جلو. با این حال، اگر وقتی از پشت به ستون فقرات شما انحنا می‌یابد، به آن اسکولیوز می‌گویند – یک تغییر شکل ستون فقرات که می‌تواند منجر به کمردرد شود.

زمانی که ستون فقرات انحنای نامناسبی پیدا می کند، احتمال انحطاط مفاصل و دیسک های کمر را بیشتر می کند. در اکثر موارد، اسکولیوز نیازی به درمان ندارد، اما انحنای شدید می‌تواند فشار قابل توجهی بر کمر وارد کند و منجر به درد شود.

 

کلمات مرتبط :

دلایل کمردرد چیست؟ – بهترین درمان کمردرد – فیزیوتراپی کمردرد در منزل – فیزیوتراپی کمر در تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ