دلایل کمردرد چیست؟

دلایل کمردرد چیست؟

دلایل کمردرد چیست؟

گاهی اوقات، دقیقا می دانید که چرا کمرتان درد می کند. شاید چیزی را به طرز ناخوشایندی بلند کردید و بلافاصله درد را احساس کردید. یا شاید پزشکتان سال‌ها به شما هشدار می‌دهد که وضعیت بد شما منجر به کمردرد می‌شود.

اما مواقع دیگر، منبع کمردرد ممکن است مانند یک راز باشد.

ستون فقرات کمری شما که در قسمت پایین کمر شما قرار دارد، نقش مهمی در تحمل وزن بالای بدن شما ایفا می کند. همچنین مسئول حرکات روزمره مانند خم شدن، چرخاندن و هماهنگ کردن ماهیچه های لگن، ساق پاها و پاها است. به دلیل استفاده زیاد، استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، رباط‌ها، دیسک‌ها و اعصاب موجود در ستون فقرات کمری شما کاملاً مستعد آسیب و ساییدگی در طول زمان هستند و باعث ایجاد درد در ناحیه کمر می‌شوند.

علائم کمردرد عبارتند از:

  • درد مبهم در لگن
  • اسپاسم یا گرفتگی عضلات
  • درد شدید و گزگز که از ناحیه کمر شروع می‌شود و به یک پا می‌رسد (که به آن سیاتیک نیز می‌گویند)
  • دردی که با نشستن بدتر می شود و در حین راه رفتن به سرعت بهبود می یابد
  • دردی که در صبح به طرز محسوسی بدتر می شود

به طور معمول، یک فرد ترکیبی از این علائم را تجربه می کند، که می تواند به طور ناگهانی یا در طول زمان ایجاد شود. در برخی موارد، کمردرد می تواند احساس کند که می آید و می رود – گاهی اوقات شعله ور می شود، اما به طور کلی با گذشت زمان به تدریج بدتر می شود.

دلایل کمردرد چیست؟

شایع ترین علل کمردرد، کشیدگی یا رگ به رگ شدن است.
چه متوجه آن شوید یا نه، ستون فقرات کمری شما در طول روز کار می‌کند.

در میان تمام این کارها و حرکت‌ها، رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر می‌تواند ناشی از یک آسیب حاد باشد، مانند آسیب دیدگی هنگام زمین خوردن، بلند کردن چیزی خیلی سنگین یا ورزش کردن. رگ به رگ شدن یا کشیدگی نیز می تواند در طول زمان به دلیل حرکات تکراری یا وضعیت نامناسب ایجاد شود.

کشیدگی عضله یا رگ به رگ شدن رباط شایع ترین علل کمردرد است. اگرچه ممکن است جدی باشند، اما این علل رایج کمردرد طولانی مدت نیستند، از چند روز تا بهبودی یا حداکثر چند ماه طول می کشد.

فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا دوره خاصی از خودمراقبتی را تعیین کنید که می تواند به بهبود کمردرد شما کمک کند.

درمان انقباض عضله پشت یا کشیدگی رباط پشت نسبتاً ساده است و می‌تواند شامل داروهای ضد درد و ضد التهاب، شل‌کننده‌های عضلانی، یخ برای کمک به کاهش التهاب، گرما برای بهبود بهبود، و اجتناب از فعالیت‌های شدید تا زمان کاهش درد باشد. 

اگر کمردرد شما علیرغم درمان ادامه داشت، ممکن است زمان آن رسیده باشد که سایر علل کمردرد را در نظر بگیرید.

سایر دلایل کمردرد چیست؟

کمردرد مزمن کمتر به دلیل آسیب به عضلات و رباط ها و بیشتر به دلیل مشکلات دیسک کمر، اعصاب، مفاصل یا مهره ها ایجاد می شود. چندین علت بالقوه برای درد مزمن در ناحیه کمر وجود دارد.

به طور کلی، استئوآرتریت (شایع ترین نوع آرتریت) و بیماری دژنراتیو دیسک (ساییدگی و پارگی طبیعی دیسک های ستون فقرات) علت اصلی بسیاری از انواع کمردرد مزمن است. با این حال، کمردرد می تواند ناشی از ضربه های ناشی از تصادف و استرس حاد نیز باشد.

فتق دیسک
قطعه‌ی سینه‌ای و کمری یک فرد بالغ از حدود 17 استخوان (مهره) که روی هم قرار گرفته‌اند، تشکیل شده است.

هر دیسک از یک پوسته بیرونی و یک ژل داخلی تشکیل شده است.

فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می‌افتد که ژل داخلی یکی از پنج دیسک در ستون فقرات کمر شما می‌لغزد یا از پوست بیرونی له می‌شود و به این ژل داخلی اجازه می‌دهد تا روی اعصاب اطراف فشار بیاورد و باعث درد شود. این لغزش می تواند به دلیل ضربه یا ساییدگی تدریجی ناشی از افزایش سن باشد.

آسیب مفصل فاست
مفاصلی که پنج مهره تشکیل دهنده کمر شما را به هم متصل می کنند، به نام مفاصل فاست، بارهای زیادی از نیروی فشاری و استرس را تجربه می کنند. با گذشت زمان، تجزیه غضروف در مفاصل فاست شما می تواند منجر به کمردرد شود.

چه به دلیل وضعیت بدنی نامناسب یا استفاده بیش از حد مکرر، آسیب مفصل فاست اغلب به دلیل آرتروز ایجاد می شود و می تواند منجر به التهاب، سفتی، اسپاسم عضلانی و درد شود.” علاوه بر این، هنگامی که آسیب به یک مفصل فاست با عصب مجاور برخورد کند، می تواند منجر به سیاتیک شود.

شکستگی فشاری
شکستگی فشاری ستون فقرات زمانی اتفاق می‌افتد که یک مهره در ستون فقرات کمری شما اساساً روی خود فرو می‌رود. این اغلب به دلیل پوکی استخوان است، اما می‌تواند نتیجه ضربه نیز باشد.

این فرورفتگی می تواند باعث درد شدید شود و افرادی که از شکستگی فشاری کمر رنج می برند اغلب درد ناگهانی و محدودیت تحرک ستون فقرات را تجربه می کنند.

دیگر دلایل کمردرد چیست؟

تنگی کانال نخاعی
تنگی ستون فقرات کمری زمانی رخ می دهد که کانال نخاعی در قسمت تحتانی کمر شما باریک می شود و به ریشه های عصبی مجاور فشار وارد می کند. این می تواند ناشی از تشکیل خارهای استخوانی، ضخیم شدن رباط مجاور یا دژنراسیون دیسک کمر یا مفصل باشد.

زمانی که ریشه های عصبی فشرده می شوند، می تواند بسیار دردناک باشد. و تنگی ستون فقرات نه تنها باعث کمردرد می شود، بلکه می تواند منجر به سیاتیک شود، دردی که به اندام تحتانی تابش می کند.

اسپوندیلولیستزیس
اگر مهره کمری به سمت جلو بلغزد – از بالای مهره زیر – نیروی فشاری زیادی روی دیسک کمری که دو مهره را از هم جدا می‌کند وارد می‌کند. همانطور که دیسک کمر خراب می شود، می تواند باعث کمردرد شود. علاوه بر این، اگر دیسک کمر از این نیرو مسطح شود، می تواند منجر به فشرده سازی عصب و سیاتیک شود.

یکی از شایع‌ترین انواع اسپوندیلولیستزیس، اسپوندیلولیستزیس ایستمی، ناشی از شکستگی در قطعه کوچک استخوان به نام pars interarticularis است که در مجاورت مفصل فاست یافت می‌شود. رویداد شکستگی اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد جوان است، اگرچه دکتر پالمر می گوید: درد تا اواخر زندگی احساس نمی شود. اسپوندیلولیستزیس همچنین می تواند ناشی از علل دژنراتیو یا مادرزادی باشد.

اسکولیوز
ستون فقرات شما دارای یک انحنای طبیعی است که وقتی از پهلو به آن نگاه کنید، شکل S را به خود می گیرد – با انحنای بالای کمر به سمت عقب و انحنای کمر به سمت جلو. با این حال، اگر وقتی از پشت به ستون فقرات شما انحنا می‌یابد، به آن اسکولیوز می‌گویند – یک تغییر شکل ستون فقرات که می‌تواند منجر به کمردرد شود.

زمانی که ستون فقرات انحنای نامناسبی پیدا می کند، احتمال انحطاط مفاصل و دیسک های کمر را بیشتر می کند. در اکثر موارد، اسکولیوز نیازی به درمان ندارد، اما انحنای شدید می‌تواند فشار قابل توجهی بر کمر وارد کند و منجر به درد شود.

 

کلمات مرتبط :

دلایل کمردرد چیست؟ – بهترین درمان کمردرد – فیزیوتراپی کمردرد در منزل – فیزیوتراپی کمر در تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ