صدا دادن زانو ، دلایل و روش های درمان

صدا دادن زانو

صدا دادن زانو یکی از مشکلات رایج در بین افراد است که در بسیاری از افراد دیده می شود.

صدا دادن زانو خود بیماری خاصی نیست اما می تواند نشان دهنده وجود مشکل یا بیماری در مفصل زانو باشد.

فیزیوتراپی زانو و انجام تمرینات فیزیوتراپی در منزل موثرترین راهکار در درمان عامل بوجود آورنده صدا از زانو است.

مفصل زانو یکی از مفاصل پیچیده بدن است و از آن جایی که فشار ناشی از وزن نیز بر آن وارد می شود بیش از سایر مفاصل بدن در معرض خطر آسیب دیدگی قرار دارد.

برای تشخیص علت صدا دادن زانو و درمان عامل زمینه ای مراجعه به فیزیوتراپیست ضروری است.

دلایل صدا دادن زانو

آسیب رباط های زانو

پارگی رباط های زانو بخصوص رباط صلیبی زانو یکی از شایع ترین آسیب های ورزشی است که اغلب در طی انجام فعالیت های ورزشی پربرخورد رخ می دهد.

رباط ها حرکات زانو را در محدود معینی محدود می کنند و آسیب آن ها سبب اختلال در عملکرد زانو و شنیده شدن صدا از زانو می شود.

این آسیب جدی اغلب نیازمند جراحی و پس از توانخشی با فیزیوتراپی است.

تمرینات فیزیوتراپی که می توان در منزل نیز آن ها را انجام داد موثرترین راهکار در تسریع روند بهبود و بازگشت هرچه سریع تر ورزشکار به میادین ورزشی است.

کشیده شدن بیش از حد رباط های زانو نیز سبب کشیدگی و التهاب در تاندون ها و شنیده شدن صدا از زانو ها می شود.

آرتروز زانو

آرتروز زانو یکی از شایع ترین دلایل صدا دادن زانو ها است که اغلب در افراد سالمند رخ می دهد.

آرتروز زانو در اثر تخریب و فرسایش تدریجی غضروف مفصل زانو رخ می دهد و عواملی همچون افزایش سن ، اضافه وزن و استفاده بیش از حد از مفصل زانو ریسک بروز آن را افزایش می دهند.

انجام تمرینات ورزشی تحت نظر فیزیوتراپیست می تواند به بهبود شرایط فرد مبتلا به آرتروز زانو کمک کند.

کندرومالاسی کشکک

این بیماری که با نام نرمی غضورف کشکک زانو نیز شناخته می شود از شایع ترین مشکلات مفصل زانو است که بدون وارد شدن ضربه به آن رخ داده و منجر به احساس درد در زانو ، اختلال در عملکرد آن و گاهی شنیده شدن صدا از زانو می شود.

فیزیوتراپی با استفاده از متدها و مدالیته های مختلف همچون لیزر پرتوان ، درمان دستی و تمرینات ورزشی به درمان این بیماری کمک می کند.

پارگی منیسک زانو

این عارضه نیز از جمله آسیب های ورزشی شایع است که می تواند سبب صدا دادن زانو شود.

منیسک بافتی از جنس غضروف است که مانند بالش بین استخوان ران و استخوان ساق پا قرار دارد و امکان آسیب آن در حین انجام فعالیت‌ مفصل زانو که با فشار یا چرخش همراه است، وجود دارد.

منیسک ها همچنین در جذب شوک های وارده به مفصل زانو و پایداری مفصل زانو نیز نقش دارند و چرخش داخلی و خارجی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن آن را محدود می کنند.

در اغلب موارد پارگی منیسک زانو با روش های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی درمان می شود و تنها در درصد کمی از موارد عمل جراحی انجام می گیرد.

فیزیوتراپیست از روش ها و مدالیته های مختلفی همچون الکتروتراپی ، درمان دستی ، سوزن خشک و تمرین درمانی برای کمک به بهود وضعیت بیمار استفاده می کند.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی در سبلان – فیزیوتراپی در منزل در کرج – فیزیوتراپی در منزل در قم – دکتر فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در سرسبز – علت صدا دادن زانو

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ