فروزن شولدر

فروزن شولدر

فروزن شولدر یا سندرم شانه یخ زده که با نام کپسولیت چسبنده نیز شناخته می شود یکی از آسیب های شایع شانه است.

این عارضه معمولا به طور تدریجی رخ می دهد و با درد ، التهاب ، سفتی و محدود شدن دامنه حرکات شانه همراه است.

ممکن است تا زمانی که شانه شما در یک موقعیت “یخ زده” به نظر برسد بدتر می شود.

این بیماری معمولا بدون هیچگونه درمان خاصی بطور خودبخود بهبود پیدا می کند ، اگرچه ممکن است چند سال طول بکشد تا کاملاً بهبود یابد، اما می تواند مدت ها قبل از آن بهبود یابد، به خصوص اگر فیزیوتراپی شانه برای کمک به بهبودی انجام دهید. فیزیوتراپی شانه را می توان با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی یا بصورت فیزیوتراپی در منزل دریافت کرد.

پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث آن می‌شود، اگرچه برخی چیزها احتمال ابتلا به آن را افزایش می‌دهند. به عنوان مثال، اگر به دلیل جراحت یا جراحی نتوانید شانه خود را به خوبی حرکت دهید، یا اگر دیابت دارید، ممکن است اتفاق بیفتد که می تواند علائم را بدتر کرده و طولانی تر کند. به نظر می رسد مشکلات تیروئید، بیماری پارکینسون، بیماری قلبی و برخی داروهای HIV نیز احتمال ابتلا به شانه منجمد را افزایش می دهند.

اگر در دهه 50 یا 60 خود هستید، شایع‌تر است، و برای افراد زیر 40 سال نادر است. زنان بیشتر از مردان به آن مبتلا می‌شوند. و اگر شانه یخ زده در یک طرف بدن خود داشته باشید، تا 30 درصد بیشتر احتمال دارد که در سمت دیگر بدنتان دچار آن شوید.

فروزن شولدر چگونه رخ می دهد؟

بافت همبند قوی به نام کپسول شانه، انتهای توپی استخوان بازوی شما را احاطه کرده و آن را به سوکت نگه می دارد. شانه یخ زده باعث ضخیم شدن این بافت در قسمت هایی (چسبندگی) و ملتهب شدن آن می شود. این ممکن است مایع “سینوویال” را که به طور معمول ناحیه را روان می کند و از مالش جلوگیری می کند، محدود کند. نتیجه درد و سفتی است. سه مرحله وجود دارد.

مرحله 1: درد و التهاب تدریجی

در طی یک دوره 2 تا 9 ماهه، کپسول شانه بیشتر و بیشتر ملتهب می شود. این باعث افزایش درد و سفتی می شود و دامنه حرکتی شما را محدود می کند (چقدر می توانید از مفصل استفاده کنید). و این علائم اغلب در شب بدتر می شوند.

مرحله 2: انجماد

همانطور که ممکن است حدس بزنید، این زمانی است که شانه شما سفت ترین و سخت ترین حرکت را دارد. معمولا بین 4 ماه تا یک سال طول می کشد. درد اغلب در این مرحله شروع به بهبود می کند. اما دامنه حرکتی شما ممکن است به قدری محدود باشد که انجام کارهای اساسی مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن و دستشویی رفتن برایتان سخت باشد.

مرحله 3: ذوب

درد شانه شما باید در طول این مرحله کم شود، و اکنون شروع به بازیابی بخشی از دامنه حرکتی خود نیز می کنید. این به آرامی اتفاق می افتد، 6 ماه تا 2 سال طول می کشد. در برخی موارد، ممکن است تمام یا تقریباً تمام قدرت و تحرک خود را به دست آورید.

فروزن شولدر

تشخیص فروزن شولدر

پزشک از شما در مورد علائم، جراحات و سابقه پزشکی شما سوال خواهد کرد. سپس شانه شما را بررسی می کنند. آنها همچنین آن را حرکت می دهند تا ببینند درد و سفتی از کجا شروع می شود. این محدوده حرکتی غیرفعال شماست. سپس پزشک از شما می خواهد که خودتان آن را جابجا کنید. این محدوده حرکتی فعال شماست. در حد مجاز، ممکن است احساس کنید بازوی شما گیر کرده است. اگر شانه یخ زده دارید، دامنه حرکتی غیرفعال و فعال شما کمتر از حد طبیعی خواهد بود.

یک “تست تزریق” ممکن است به کاهش علت علائم شما کمک کند. پزشک به شما یک شات در بازوی شما می دهد که درد را کاهش می دهد. با اکثر مشکلات شانه، این دامنه حرکتی بیشتری به شما می دهد، اما اگر شانه یخ زده داشته باشید، تغییر چندانی در آن ایجاد نمی کند. پزشکان معمولاً فقط از آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سونوگرافی و MRI برای رد سایر شرایط استفاده می‌کنند.

روشهای درمانی

هنگامی که درد ناشی از فروزن شولدر شما شروع به کاهش می کند، پزشک ممکن است تمرینات بازو را به شما پیشنهاد دهد. یک فیزیوتراپیست می تواند به شما حرکت هایی را به عنوان تکلیف انجام دهد. احتمالاً برای چند ماه تمرینات دامنه حرکتی را شروع خواهید کرد. بعد از اینکه احساس بهتری کردید، می توانید با خیال راحت شروع به تقویت قدرت کنید. تمرینات فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی و یا بصورت فیزیوتراپی در منزل قابل اجرا است.

NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن ممکن است درد و تورم را کاهش دهند. داروهای قوی تری به نام استروئیدها گاهی مستقیماً به مفصل تزریق می شوند. اما رساندن آنها به نقطه مناسب ممکن است مشکل باشد، و حتی اینها فقط به طور موقت علائم شما را تسکین می دهند.

اگر فیزیوتراپی و دارو کمکی نکرده باشد، ممکن است پزشک تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی را پیشنهاد دهد.

در صورتی که روش های غیرجراحی نتوانند به درمان و تسکین علائم فروزن شولدر کمک کنند ، ممکن است پزشک جراحی را پیشنهاد دهد. دو روش وجود دارد که گاهی اوقات با هم استفاده می شود. اولین مورد، دستکاری زمانی است که شما در بیهوشی عمومی هستید ، جراح مفصل را حرکت می دهد تا جایی که بافت را کشیده یا حتی پاره کند. روش دوم که آرتروسکوپی نام دارد، بافت آسیب دیده را مستقیماً برش می دهد. جراح شما از طریق بریدگی های کوچک در پوست شما با استفاده از ابزارهای خاص کار می کند.

نکته پایانی

در صورت انجام منظم و به موقع فیزیوتراپی انجام دهند و در صورت نیاز از داروهای ضد درد و استروئیدی استفاده کنند، شانه یخ زده برای بسیاری از افراد ظرف یک سال بهتر می شود. حتی بدون آن روش‌ها، اکثر افراد در عرض چند سال بهبود می‌یابند، اگرچه اگر دیابت دارید، ممکن است بهبودی سخت‌تر باشد. تا زمانی که برای بازسازی و حفظ قدرت و تحرک خود به فیزیوتراپی خود ادامه دهید.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

متخصص فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی شانه – فیزیوتراپی برای شانه یخ زده– دکتر فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ