فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن یک درمان موثر و مناسب برای شرایط شایعی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع، افتادگی اندام لگن و دردهای لگنی مزمن است.

فیزیوتراپی کف لگن شامل تقویت عضلات کف لگن، آرامش و هماهنگی برای کمک به درمان سفتی یا ضعف عضلات کف لگن و مشکلات مرتبط با آن است. هنگامی که عضلات کف لگن قدرت و تون طبیعی داشته باشند، اندام های لگن به اندازه کافی حمایت می شوند و ادرار طبیعی، حرکات روده و عملکرد جنسی را کنترل می کنند.

تون ماهیچه های کف لگن زمانی که عضلات بیش از حد کشیده و شل می شوند، اغلب به دلیل زایمان یا ضعیف شدن با افزایش سن، یا خیلی سفت و محدود، اغلب به دلیل استرس، تغییر می کند. کاهش و افزایش تون عضلانی در عضلات کف لگن می تواند منجر به اختلال عملکرد کف لگن شود.

عضلات کف لگن گروهی از ماهیچه‌ها هستند که به جلو، پشت و کناره‌ های استخوان لگن و ساکروم متصل می‌شوند که مانند یک بانوج یا زنجیر عمل می‌کنند. آنها همچنین در اطراف مجرای ادرار (محل خروج ادرار)، رکتوم و واژن (در زنان) پیچیده می شوند. عضلات کف لگن باید قادر به انقباض تا امکان ادرار کردن، حرکات روده و در زنان دخول جنسی فراهم شود.

وظایف اصلی عضلات کف لگن عبارتند از:

 • اسفنکتر: برای جلوگیری از نشت ادرار و مدفوع.
 • حمایت: برای اندام های داخلی ما (مثانه، رحم و رکتوم).
 • ثبات: برای کمر و کمربند لگنی ما.
 • جنسی: برای افزایش رضایت از فعالیت جنسی.

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

فیزیوتراپیست ها برای داشتن مهارت های مناسب برای ارزیابی کف لگن از طریق لمس داخلی به آموزش پیشرفته نیاز دارند. این ارزیابی ملایم و بدون تهدید است. فیزیوتراپ شما قادر خواهد بود “وضعیت” کف لگن شما را شناسایی کند و در صورت لزوم یک برنامه درمانی ایجاد کند.

اختلال عملکرد کف لگن می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • کم تحرکی – هیپوتونیکی عضلات کف لگن (ضعف): به علائم بی اختیاری (ادرار ، مدفوع ، گاز) و افتادگی اندام لگن کمک می کند.
 • فعالیت بیش از حد – هیپرتونیک ماهیچه های کف لگن (سفتی): منجر به علائم درد مزمن لگن، دیسپارونی (درد هنگام مقاربت)، واژینیسموس، ولوودینیا، نورالژی پودندال، سیستیت بینابینی، سندرم درد مثانه، اندومتریوز، پروستاتیت مزمن، فوریت مدفوع و بی اختیاری فوری

بسیاری از افراد مبتلا به درد لگن دارای اختلال عملکرد کف لگن هستند، اما به ویژه عضلات بیش از حد فعال/هیپرتونیک یا ماهیچه‌هایی که خیلی سفت هستند. هنگامی که این ماهیچه ها کشش بیش از حد دارند (فعالیت بیش از حد / هیپرتونیک) می توانند به درد لگن یا فوریت و فرکانس مثانه و روده کمک کنند. هنگامی که آنها کم تحرک / کم تون (هیپوتونیک) هستند، می توانند به بی اختیاری و افتادگی اندام لگن کمک کنند. همچنین می توانید ترکیبی از ماهیچه های بیش از حد منقبض و خیلی آرام داشته باشید.

وقتی عضلات کف لگن شما سفت و ضعیف هستند، تنش قبل از ضعف با راهکارهای فیزیوتراپی اختلالات کف لگن درمان می شود. هنگامی که ماهیچه ها به حالت استراحت طبیعی رسیدند و قادر به استراحت کامل شدند، قدرت آنها مجددا ارزیابی می شود و ممکن است تمرینات تقویتی تجویز شود.

خودمراقبتی بخش مهمی از درمان اختلال عملکرد کف لگن است. اجتناب از فشار دادن یا زور زدن هنگام ادرار کردن یا اجابت مزاج بسیار ضروری است. شل کردن عضلات در ناحیه کف لگن مهم است و انجام کگل معکوس ممکن است یکی از راه‌های کمک به افزایش طول و آرامش این عضلات باشد. استفاده از روش هایی مانند تنفس عمیق و حمام گرم نیز می تواند مفید باشد.

آموزش درد مداوم بخش مهمی از درمان اختلال عملکرد کف لگن است، زیرا کف لگن ناحیه‌ای است که اغلب ما دچار تنش هستیم. اضطراب، استرس و افکار، نگرش ها و باورهای ما می تواند درد لگن ما را تداوم بخشد. درک نحوه عملکرد سیستم درد ما نشان داده است که یک راه موثر برای کاهش خطر اختلال عملکرد مداوم کف لگن است.

فیزیوتراپی کف لگن به عنوان یک گزینه درمانی کم تهاجمی پشتیبانی می کند که باید به عنوان یک روش خط اول برای درمان انواع مختلف اختلال عملکرد کف لگن، از جمله مسائلی مانند افتادگی اندام لگن، بی اختیاری ادرار یا مدفوع، و مقاربت دردناک استفاده شود.

جلسه فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

در روز ارزیابی فیزیوتراپی کف لگن، شما در یک اتاق درمان خصوصی توسط فیزیوتراپیست معاینه و ارزیابی می شوید که در آن فیزیوتراپیست سابقه پزشکی، علائم و شکایات شما را بررسی می‌کند. سپس فیزیوتراپ شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد که شامل یک جزء خارجی و داخلی است.

در طول معاینه خارجی، فیزیوتراپیست ستون فقرات کمری، مفاصل ساکروایلیاک و عضلاتی را که لگن از جمله رکتوس شکم، ایلیوپسواس و پیریفورمیس – ارزیابی می‌کند تا درد، سفتی یا حساسیت را بررسی کند.

در طول معاینه داخلی، فیزیوتراپیست عضلات کف لگن شما را از نظر تون، کشش و درد و حساسیت ارزیابی می کند. فیزیوتراپ شما یک یا دو انگشت دستکش دار را وارد واژن و یا رکتوم شما می کند تا عضلات کف لگن را از داخل لمس کند. اغلب از روان کننده برای کمک به کاهش ناراحتی استفاده می شود.

دکتر فیزیوتراپی شما همچنین توانایی شما را برای انجام انقباض و شل شدن ارادی عضلات کف لگن و همچنین حرکت کف لگن با الگوهای تنفسی شما بررسی خواهد کرد.

پس از اینکه دکتر فیزیوتراپی شما معاینات خارجی و داخلی را کامل کرد و ارزیابی بالینی در مورد علل احتمالی علائم شما انجام داد، برای جلسات پیگیری برنامه ریزی می شود.

درمان شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ورزش هایی برای شل کردن یا انقباض عضلات کف لگن، مانند کگل
 • درمان دستی، که اغلب به صورت داخلی توسط فیزیوتراپ شما انجام می شود، برای شل کردن عضلات کف لگن و تسکین نقاط ماشه ای
 • بیوفیدبک، با استفاده از یک کاوشگر فشار سنسور که در واژن یا راست روده شما قرار داده می شود، برای احساس قدرت انقباضات عضلات کف لگن به شما کمک می کند از زمان انقباض یا شل کردن این عضلات آگاه شوید.
 • تحریک الکتریکی برای کمک به تحریک عضلات کف لگن
 • گشادکننده‌های واژن، اشیاء استوانه‌ای شکل با عرض‌های مختلف که در واژن قرار می‌گیرند تا به آرامی ماهیچه‌های کف لگن را کشیده و به آن‌ها اجازه دهند شل شوند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن در شریعتی – فیزیوتراپی اختلالات کف لگن – فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ